Citim impreuna Inima atat de alba -Javier Marias

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Inca nu pot comenta, dar vroiam sa spun ca citesc si eu cartea. Am ajuns cam la jumate. Mi se pare f. greu de citit (o si am scoasa la imprimanta pe foi A4, fara paragrafe, cu greseli, litere schimbate). E diferit, ca mod de scriere, de tot ce am citit pana acum.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:


Buna dimineata, fete dragi!

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Mi se pare f. greu de citit (o si am scoasa la imprimanta pe foi A4, fara paragrafe, cu greseli, litere schimbate).






Este foarte greu sa citesti o caret asa intr-adevar si mai ales unu ca asta unde frazele sunt atat de lungi, pur si simplu ar trebui sa curga dar eu a trebuit sa ma opresc mereu sa deslusesc ce cuvinte sunt de fapt scriese.
dar lasa-te furata de poveste si incearca sa treci peste aceste inconveniente.
Eu data viitoare cumpar cartea sau o imprumut dar asa nu mai citesc .

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 17+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi


N-ar fi rau sa continuam cu John M. Coetzee

Alina



Speed va fi sefa , dar oricum sunt atatia cu initiala "J" ca nu m-ar mira ca urmatorul sa fie la fel.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 17+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citsc si eu in continuare ...am ajuns acolo unde vorbeste despre meseria de "expert de arta" ... foarte intersanta profesie, sa evaluezi arta, sa spui sau nu daca un tablou este autentic sau nu, sa-l pipai, sa-l mirosi, sa-l lingi, sa traiesti si sa atingi arta de buna calitate si sa mai si castigi bani din asta ...
Din ce am citit de la voi, o sa ma astepte surprize ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Vroiam sa va spun ca inca citesc ... n-am abandonat.

Am trecut la varianta in engleza pentru ca mi s-a parut obositor print-ul ala in romaneste pe care il aveam, font mic si nepaginat ...
Ei bine, de fapt si varianta paginata in engleza pare, la citit, tot nepaginata pentru ca de fapt asa e scrisa cartea, ca o insiruire de idei si ganduri fara aliniate, cu fraze lungi si imbarligate, muulte paranteze, cu dialoguri putine intercalate la rand cu simtirile si presimtirile ... multa analiza tehnica a gandurilor.

A doua carte interesanta dar care mi se pare ca se citeste greu si culmea ca acum nu din cauza de planuri semnatice ci din prea multe detalii si despicare a firului.

Oricum, sunt acolo unde Berta il pune pe el s-o filemze pentru caseta video care trebuie sa o dea pretendentului ... foarte neobisnuit, nu-i asa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna seara!
Ma gandeam ca s-a abandonat subiectul cand am vazut ca atatea zile nu s-a scris mai nimic .
Eu am lipsit, zic eu motivat. De o saptamana caut,,,casa. Stiu de-abia m-am mutat dar trebuie sa ma mut din nou dar de data asta sper sa fie pt. foarte multi ani inainte.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 18+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am terminat de citit cartea. nu stiu ce sa zic, daca mi-a placut sau nu. Grea, greu de citit, greu de urmarit frazele alea interminabile, cu 3-4 idei amestecate, cu paranteze, repetitii. Dar si interesanta ca mod de scriere. Cred ca e tare greu sa scrii in stilul asta.
Pe de alta parte, poate sunt eu mai superficiala sau pur si simplu nu a fost genul care sa-mi placa mie, dar subiectul, povestea in sine mi s-a parut 'subtire'. Adica nu stiu, nu m-a impresionat povestea personajelor. Ma repet, modul in care curg frazele si cum e conceputa naratiunea, e diferit de tot ce am citit, e interesant si 'altfel'. Dar cam atat. Daca as avea de citit o carte similara (de acelasi autor sau altul) nu cred ca m-as apuca sa citesc.

Oricum, nu-mi pare rau ca am citit-o si multumesc ca mi-ati recomandat-o. Fara voi, nu as fi avut ocazia sa lecturez asa ceva. . Astept cu interes urmatoarea tema. We placut!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Vroiam sa va spun ca inca citesc ... n-am abandonat.

Am trecut la varianta in engleza pentru ca mi s-a parut obositor print-ul ala in romaneste pe care il aveam, font mic si nepaginat ...
Ei bine, de fapt si varianta paginata in engleza pare, la citit, tot nepaginata pentru ca de fapt asa e scrisa cartea, ca o insiruire de idei si ganduri fara aliniate, cu fraze lungi si imbarligate, muulte paranteze, cu dialoguri putine intercalate la rand cu simtirile si presimtirile ... multa analiza tehnica a gandurilor.

A doua carte interesanta dar care mi se pare ca se citeste greu si culmea ca acum nu din cauza de planuri semnatice ci din prea multe detalii si despicare a firului.

Oricum, sunt acolo unde Berta il pune pe el s-o filemze pentru caseta video care trebuie sa o dea pretendentului ... foarte neobisnuit, nu-i asa ?


Si eu tot cu varianta in engleza ma lupt dar cred ca sunt pe punctul de a o abandona ...pentru moment.Trec printr-o perioada destul de plina si nu ma pot concentra pe stilul asta alambicat.Imi trebuie mintea limpede pt cartea asta.Sorry...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

inca citesc...sunt la pagina 174 din 274...am ajuns la episodul cu Berta...sper ca pina luni s-o dau gata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

uite ca m-am incadrat in timp...aseara am terminat cartea, parca mai la sfirsit am citit mai usor, poate pentru ca m-am obisnuit cu stilul de scris, sau pentru ca a fost mai interesant si a ajuns la povestea de la inceput. Mi-a placut tare cum ultima parte a fost scrisa cu referire la prima parte, comparatiile personajelor care tot timpul au ceva in comun...interesant stil.Trecut-prezent, o poveste care se repeta, dragoste si tradare,si mai ales moartea care sta la colt...Inca nu am "inteles: prea bine alegerea titlului, dar cartea mi-a placut !



Mergi la inceput