Strumfi de 2 ani! La multi ani! iul-aug 2007 (147)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

ei karli nu pot sa scriu toata ziua despre ea ,ca nu se cade...elisa nu prea vorbeste cand e multa lume si cu straini,insa exista o categorie aparte de oameni de care se lipeste instantaneu.au venit aseara in vizita un cuplu,pe el il stim de mult dar pe ea nu,habar nu aveam cum e ,dar eli s-a lipit fantastic.eu stat de la 9 la 10,30 in gradina,ea in tocuri peste tot dupa elisa si nici nu a strigat dupa mine...am stat cu barbatu' si ne-am relaxat total.mama si ce mai povestea ia cu "amaia"(amalia)...am tot curtat-o de bona,na fiecare cu ce-l doare.da ,elisa e muuult mai ardeleanca decat olteanca se anunta juniorul/junioara olteanca cu viteza,citesc de copiii sagetator si parca si ma pregatesc de ture...e un copil activ dar care se plictiseste fff repede si cel mai bine se simte cand o inveti ceva,sa povestesti,sa fie intre oameni non-stop,mult mai mult o atrag activitatile astea intelectuale decat sa alerge mingi sau alte chestii sportive.inebuneste cand ramanem numai noi doua in casa.
printre ultimele achizitii de perle
"mami te iog,mai odata si gata" si ridica aratatorul in sus.ne termine cu chestia asta mai ales ca exista apoi inca un mai odata si gata,etc...
se duce la buna-sa la usa si striga"buna haide afaia,nu domi",in capul ei buna-sa doarme non-stop,nu e departe de adevar dar nu stiu de unde a scos-o,poate pt faptul ca de cele mai multe ori cand intram jos ea e in pat.
si canta singura "avion cu moto'/ia-ma si pe mine-n sbo' /sa ma fac aiato'" si mai tarziu "hai avionuie cu eisa a tuci"inca mai suspina dupa turci....

alina mamica bulinei Elisa(20 iunie 2007) .....si hapy 15+




povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

uau alina, ce mult vorbeste elisa! oare pe al meu cand o sa-l aud vorbind....coerent si nu pasareste!
nma, da si tu un sarch pe goagl! sigur gasesti ceva. apropos de cautat retete online, am facut perisoare de pui cu sos bechamel. cu garnitura de cartofi piure a mers la marele fix!
karli, spor la facut copii!

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Neata!

Alina, Eisa e mortala! ce dulce oate fi cu vorbaria ei!

Cam asa si Filip! cea mai proaspata faza , de ieri :cum a juns la tara, se duce la poarta la una din fetitele cu care se joaca, si il aude soacra-mea : " Dani, Dani, iesi afaia ca a vinit Filip 'Tan !"

Karli, multumim! m-am delectat de dimineata citindu-te!

Oana, multa sanatate puiului! sper sa rezolvati cu tratament!

Timi, am ras de faza cu Sophie, a fost super! si Filip a avut o faza cu sandalele noi cam la fel; se oprea pe strada si arata la toti: "uite, nenea, am sandale, sunt 'umoashe!" Sau mai zice asa, aiurea, pe strada la oameni:"Salut! ce faci?"


Fug sa comand tortul lui Filip ( anul asta o sa fie Teddy sau Winnie personaj principal) si sa mai fac fo' 2 contracte ...




Mami de Filip Gabriel (27/06/2007)

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/135721.birthday.png" target="_blank">Asa cresc


Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Doamne Alina, cat de frumos si corect vorbeste Eisa ta! Serios spun, adica spune "avionuie!" cand i se adreseaza, mi se pare super! Cred ca e asa de dulce! Si Alessia spune f multe, nu asa in propozitii lungi dar spune si e atat de dulce! O singura data cand nu vroia sa doarma la pranz desi era f obosita, in Grecia i-am spus: mai taci mai mami! Nu credeam ca o sa ajung sa ii spun sa taca, de obicei eu rezist cu mandrie la orice atac verbal, imi place de mor sa vorbeasca si nu imi doresc liniste , insa spunea incontinuu pa-pu-cei, pa-pu-cei, pt ca ea nu plange deloc cand ii e somn, e tare dulce, doar cauta sa se joace non-stop desi i se inchid ochii

Clau 27+ cu si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Buna
La multi ani strumfilor ce au facut deja doi ani (mi-e frica sa nu uit pe cineva)
La multi ani Karliasteptam sa vii cu vestea cea mare cat mai repede!
Eu sunt la Londra si experimentez prima deplasare in strainatate departe de Matei si... uffff cred ca stiti sentimentul acela de teama ca i se intampla ceva si ca tu nu esti acolo langa el...Doamen, numai o mama poate stii ce greu e departe de puiul ei.. Dar maine sunt langa el..
Am primit confirmari din parte fetelor ca vor vein la intalnire si la petrecerea organizata de ziua lui Matei si intentionam sa fac o lista si sa o scriu, sper maine...
Mai imi spun fetele de prognoza meteo... avem loc si inantru sa ne distram, deci nu va temeti va fi frumos si daca va ploua..
Cine mai vrea sa vina si se gandeste pe ultima suta de metri, poate sa ma sune la 0724 27 37 62 maine dupaamiaza si eu voi raspunde (ajung in tara).
Pupici

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

ddanaghti-am raspuns pe PM
Ma bucur ca veniti si voi
Astept mail

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Alina.a, si Saby isi canta "avion cu motor", dar spune "sa ma fac aviatod", cand nu-l nimereste pe r pune d in loc.

Ieri mi-a zis "copiii mici plang cu gura mare", plus ca ii turuie gura continuu, ii arata surioarei toate lucrurile din casa: "ia uite, Lari, aia e covrigel, pune Saby in gurita si mesteca", "ia uite Lari, aia e mop, se pune in galeata" etc. Si eu ii mai scap un "gata mami, mai taci odata!" ca nu mai pot.

Timi, ce frumos povestesti despre fete!
Simo, si mie mi-era dor sa alaptez si de data asta e mult mai putin dureros decat prima data. Chiar reusesc sa dorm noaptea, prind 9-10 ore de somn, din care primele 5 sunt fara intrerupere. Am noroc de copil cuminte .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

hei ma faceti sa rosesc...
ce sa fac e a mea si mor de dragul ei.
carla ea vorbeste cu burtica,noi suntem la alta etapa,abia astept intregirea."ce faci bb?ce mai faci tu?bb nu do'mi" si zdranc ii trage una la burta.eu pe al doilea il vad saracu' agatat de o tzatza si eu alergand dupa elisa...
claucia acum vorbeste cu diminutive,e ultimul ei moft."mami ma doaie picioiushu",of ce fete mari avem!
nu spune 100% corect cuvintele mai ales ca l si r sunt de multe ori i,dar verbele le foloseste la trecut si prezent,articuleaza cuvintele,nu mai incurca prepozitiile...dar totul se intampla asa de repede,veti vedea si voi ca odata ce-si dau drumul sa te tina capul dupa aia...

alina mamica bulinei Elisa(20 iunie 2007) .....si hapy 15+




povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arhdy spune:

buna fetelor
Am zis sa mai intru si eu sa va salut.
Desi intru silnic pe forum, nu apuc decat sa citesc, uneori doar partial. Imi pare rau ca nu am mai mult timp, dar am foarte mult de lucru. Zici ca au innebunit.
In alta ordine de idei vreau sa zic si eu "La multi ani!" tuturor strumfilor care au facut deja 2 ani. Sa fiti sanatosi, fericiti si sa ii bucurati pe parintii vostrii.
Noi in principiu suntem bine:
- am inceput sa maraim dimineata cand mergem la cresa
- avem cucui in frunte si vanatai pe picoare (asta datorita faptului ca nu se poate sa stam o clipa trebuie sa alergam in continuu, sa sarimp peste toate, sa ne luptam cu toti, sa ii batem, etc.)
- de pampers nu am scapat, i-am luat acum gen chilotel, ca sa facem trecerea mai usoara. Pe ceilati ii desfacea si facea pe jos. I-am mai pus chilotei, dar nu reuseste sa spuna. Face pe ea si se uita cum face.
- de vorbit nu vrem, spune doar anumite cuvinte si unele nu corecte. De exemplu nu vrea in ruptul capului sa zica "apa", ci "ama". In loc de "tataie" zice "cacaie", "nana" sau "nina" in loc de "Alina". Mai zice mama, mamaie, nenea, nui, deastea. Dar nu disperam. De la gradinita mi-au spus ca la inteligenta este peste medie, ca intelege absolut tot (asta am observat si noi acasa) chiar daca este mai mica decat ceilalti.
In rest ce sa va mai spun, ca deja m-am intins (vreau sa recuperez ca nu am scris ), asteptam cu nerabdare sa vina tati si sa mergem in concediu.

Carla ti-am mai spus, sa-ti traiasca printesa si cred ca esti o fericita. Poate vad si eu niste pozici.

Pupici la toate mamicilie si puiutii lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Salútare strumfarie

Vroiam sa urez si eu La multi ani fericiti Dariei, strumfitei de Anameda si nu in ultimul rand lui Gabriel Mihnea

Millydoar ce am vazut ca apari si tu la lista cu burtici. Felicitari si sarcina usoara. Sa iti traisca baietelul superb

Luna v-am vazut pozele. Superbe ca intotdeauna

Alina
m-am delectat cu povestile despre Elisa. Vorbareata dulce si frumoasa.



Stefania mamica Buburuzei Catarina
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca



Mergi la inceput