M-am hotarat adoptie.... cap.63

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea1983 spune:

Manuelita, bafta maine, tinem pumnii sa aduci printesa acasa cat mai repede. Ne gandim cu drag la voi, sa mearga totul cat mai bine

Noi am primit termen vineri, 3 iulie, pentru incredintare si nu ne vine sa credem ca am ajuns atat de aproape.
Insa AS ne-a spus ceva care ne cam umbreste: s-ar putea sa se amane procesul daca mama biologica nu se prezinta, pentru ca nu s-a prezentat nici la deschiderea adoptiei, doar si-a dat acordul. Sigur nu va veni pentru ca nu este in tara, deci se va amana degeaba, insa fetitei noastre ii expira adoptabilitatea in septembrie.

Voi stiti cazuri similare? va vrea judecatorul sa amane ca sa vina si mama biologica? Daca s-a facut deja raportul de compatibilitate sau copilul este incredintat si expira adoptabilitatea ce se intampla?

Stiu ca sunt multe intrebari, dar cand ne vedem atat de aproape ni se mai da cate o veste ca asta de iti vine sa te urci pe pereti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aysha-73 spune:

Buna. In primul rand vreau sa felicit noile mamici.

Manuelita- Bafta maine.
Asi - felicitari pentru termen
Anca- imi este dor de discutiile cu tine.

Imi cer scuze pentru lunga absenta (tin sa va spun ca am citit toate mesajele), am revenit insa si cu vesti bune noi am avut termen pe 27 mai,ciocolata este fetita noastra, o cheama Paula Aisha si este un copil deosebit, a inceput sa vorbesca de nu mai reusesc sa urmaresc ce spune si se enerveaza rau cand nu inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalia28spin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andreea1983
Noi am primit termen vineri, 3 iulie, pentru incredintare si nu ne vine sa credem ca am ajuns atat de aproape.
Insa AS ne-a spus ceva care ne cam umbreste: s-ar putea sa se amane procesul daca mama biologica nu se prezinta, pentru ca nu s-a prezentat nici la deschiderea adoptiei, doar si-a dat acordul. Sigur nu va veni pentru ca nu este in tara, deci se va amana degeaba, insa fetitei noastre ii expira adoptabilitatea in septembrie.


se poate sa expire adoptabilitatea? Daca da, cat dureaza? cat timp un copil declarat adoptabil este adoptabil?

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amalia28spin

Citat:
citat din mesajul lui Andreea1983
Noi am primit termen vineri, 3 iulie, pentru incredintare si nu ne vine sa credem ca am ajuns atat de aproape.
Insa AS ne-a spus ceva care ne cam umbreste: s-ar putea sa se amane procesul daca mama biologica nu se prezinta, pentru ca nu s-a prezentat nici la deschiderea adoptiei, doar si-a dat acordul. Sigur nu va veni pentru ca nu este in tara, deci se va amana degeaba, insa fetitei noastre ii expira adoptabilitatea in septembrie.


se poate sa expire adoptabilitatea? Daca da, cat dureaza? cat timp un copil declarat adoptabil este adoptabil?

[url=http://lilypie.com][/url]
Copilul este asemenea unei plante eliotrope: are nevoie de soare, de mangaiere si dragoste. Iulia Hasdeu


1 an. La fel ca si atestatul familei adoptatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Alta chestie care mi se pare aiurea.Sa aiba copilul doar un an declarata adoptabilitatea.
Pai daca prima oara nu l-a vrut nimeni din familia lui ce tot mai incearca sa-l integreze?E clar ca e o cauza pierduta!!
Si chiar daca il integreaza in familia bilogica,oare o sa-l iubeasca asa de mult incat sa-i ofere o viata frumoasa cum am putea sa o facem noi??Exclus din punctul meu de vedere.
O sa-si bata joc de el si o sa-l trimita la cersit sau mai stiu eu ce alte minuni.
sunt extrem de suparata pe sistemul asta!!Nu e corect! Le fura acestor copilasi toata copilaria,toata fericirea care ar putea sa o aiba din partea noastra,parintii adoptivi, neconditionat.
Tragic ce se intimpla si pe zi ce trece descopar o groaza de "minunatii" care sunt efectiv antisistem.
Parca nu vor sa-i lase sa aiba parte de tot ce e mai bun si mai omenesc,de o viata frumoasa si lipsita de griji.
Ii chinuie si se joaca cu viata lor !
Saracii micuti,cu ce oare au gresit venind pe lumea asta?
O pare din ei au noroc, cu noi, oameni care gandim dincolo de limite,oameni care vrem sa ne dedicam toata viata pentru ei dar restul?
Te uiti in ochii lor si le vezi suferinta!
Uff! Sper ca nu v-am plictisit dar simteam sa spun toate aceste lucruri desi stiu ca si voi simtiti la fel!
va pup


Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:

buna fetelor,

Manuelita iti tin pumnii, sa-ti aduci ingerasul acasa cat mai repede, BAFTA. pupici si fetelor hai sa-i facem galerie
proaspetei

pupici

aaaaaaaaaa si noi maine aflam daca ........., va povestesc cand sunt sigura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Manuelita, mult succes maine si din partea mea!

ai un suflet minunat, iar tu, sotul tau si fetita ta sunteti norocosi cu totii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

MANUELIA - sper ca ziua de maine sa-ti aduca fericirea deplina, ai sa-ti aducu aminte toata viata de ziua aceasta, va ramane UNICA, asa cum e si fetita pt voi.
SA FIE INTR_UN CEAS BUN< SI O VIATA FRUMOASA SI FERICITA IMPREUNA VA DORESC

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Manuelita suntem alaturi de tine!

Mica mea vedeta:






Cris mami de Teodora
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibociort spune:

Manuelita, tinem pumnii, Doamne ajuta!Gabrielafericita dewww.webshots.com/user/gbociort" target="_blank"> MARIA (07.08.2007)
ce nu te omoara, te face mai puternic......si mai bun

Mergi la inceput