Nasterea naturala fara epiziotomie in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Chiar nu inteleg practica asta barbara a ruperii membranelor. La prima nastere fetita mea a rupt apa odata ce a iesit, travaliul a fost usor si rapid, ea a coborat lin si a iesit curata si frumoasa.
La a doua nastere apa s-a rupt cu 10 minute inainte de expulzie, durerile au fost mult mai mari, pentru ca nu au fost amortizate de sacul cu lichid.

Apoi: de ce ar fi nevoie de oxitocina sau altceva pentru grabirea nasterii? Contractiile provocate de oxitocina sunt haotice si foarte dureroase, in timpul contractiilor copilul nu primeste oxigen, oxitocina este cea mai sigura cale inspre suferinta fetala.

Si 2 statistici:
- epiziotomia nu se face numai la noi, insa in Vest rata este mult mai mica, undeva spre 20%.
- in Bucuresti rata cezarienelor a ajuns la 70%, si de vina pentru asta sunt si doctorii si mamele care o accepta usor, fiind lipsite de informatie.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns birth_reborn spune:

Noce, inca 2 medici, pe langa moasa pe care a mentionat-o Carla:
Dr Filipescu - Elias
Dr Dumitriu - Municipal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

noce noi suntem colege de odisee

la prima nastere in naivitatea mea am presupus ca imi va face epiziotomie doar daca va fi imperios necesar, dar m am trezit in mom nasterii copilului ca harst, a taiat, chiar nu credeam in mom acela ca mai e nevoie, tocmai ce imi spusese ca se vede capul copilului...

nici acum nu as vrea epiziotomie, am discutat cu doctora(am alt dr de data asta), insa nu a parut f convinsa ca ne vom descurca fara...
A spus ca sa vedem la momentul respectiv. Voi mai deschide subiectul cu ea, pt ca ma gandesc ca nu ar fi imposibil, mai ales fiind la a doua nastere

Ema cu bebe Milan (7.02.2008) si bebe mic (DPN 31.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari82 spune:

fetelor taeura ai de care va temeti voi poate la batranete sa va salevez de scaparea de urina ...mia explicat dr. mie muschi vaginali se pot franjra la nastere de aceea dr. intervin si face incizia ai de cativa cm..eu trebuie sa nasc in cel mult 10 zile nu imi e frica de durere imi e frica sa nu intru in panica ca am emoti fffputernice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui lari82

fetelor taeura ai de care va temeti voi poate la batranete sa va salevez de scaparea de urina ...mia explicat dr. mie muschi vaginali se pot franjra la nastere de aceea dr. intervin si face incizia ai de cativa cm..eu trebuie sa nasc in cel mult 10 zile nu imi e frica de durere imi e frica sa nu intru in panica ca am emoti fffputernice



Din pacate lucrurile stau exact invers, incontinenta urinara si anala apar de multe ori in urma epiziotomiei.
Doctorul tau ar spune orice ca sa justifice operatia respectiva, este optiunea fiecarei femei sa mearga orbeste pe mana doctorului sau sa se informeze din mai multe surse. Nastere usoara!

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns birth_reborn spune:

eu ma intreb din timp in timp, acesti medici, cand vin cu aceste explicatii, pe ce anume se bazeaza?
Pe studii, experienta? Pt ca ambele ar spune ca mamele care nasc fara epiziotomie au un risc mai mic de a avea incontinenta urinara.
Cand spun asta ma bazez pe studii recente, din surse importante, recunoscute la nivel mondial. Ar putea si ei sa le citeasca, poate le-ar folosi la ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV

Chiar nu inteleg practica asta barbara a ruperii membranelor. La prima nastere fetita mea a rupt apa odata ce a iesit, travaliul a fost usor si rapid, ea a coborat lin si a iesit curata si frumoasa.
La a doua nastere apa s-a rupt cu 10 minute inainte de expulzie, durerile au fost mult mai mari, pentru ca nu au fost amortizate de sacul cu lichid.

Apoi: de ce ar fi nevoie de oxitocina sau altceva pentru grabirea nasterii? Contractiile provocate de oxitocina sunt haotice si foarte dureroase, in timpul contractiilor copilul nu primeste oxigen, oxitocina este cea mai sigura cale inspre suferinta fetala.

Si 2 statistici:
- epiziotomia nu se face numai la noi, insa in Vest rata este mult mai mica, undeva spre 20%.
- in Bucuresti rata cezarienelor a ajuns la 70%, si de vina pentru asta sunt si doctorii si mamele care o accepta usor, fiind lipsite de informatie.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"


eu am avut oxitocina. Mi s-a "rupt apa" la ora 11 dimineata. La 13.00 am ajuns la spital. Dilatatie 0, contractii deloc. Au incercat cu niste injectii cu ceva (Calciu gluconic cred), s-au invartit in jurul meu, au mai incercat o data La ora 19 - 19.30 - dilatatie 0, contractii deloc. Si atunci au hotarat sa-mi puna oxitocina pentru ca era copilul fara lichid de 8 ore deja. Si incepea sa fie clar ca nu se va intampla nimic ... natural. Pe la 21.00 abia au zis "gata, ai scapat de cezariana, dilatatie 4" - asa am aflat si eu ca ei se pregateau de cezariana de urgenta in caz ca nu mergea nici cu oxitocina.
Copilul nu a avut nici o problema si nici eu.
Daca nu-mi faceau oxitocina (sau cezariana) copilul ar fi avut mult mai mult de suferit, fiind fara lichid ....
De fapt sincera sa fiu e prima data cand aud ca oxitocina produce suferinta fetala ...

Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Sorana, este mult de spus, in cazul tau este evident ca oxitocina a fost pusa cu motiv bine intemeiat si a fost dozata cum trebuie.
Cand se pune in mod obisnuit odata cu peridurala pentru grabirea nasterii, oxitocina provoaca niste contractii haotice, una dupa alta, lungi si fara pauza. Mama de obicei nu le simte, fiind sub influenta epiduralei. In timpul unei contractii copilul nu mai primeste oxigen. Asta este in regula in cazul unui travaliu "natural", fatul are suficiente resurse sa reziste contractiilor normale de nastere si apoxiei din timpul acestora. Insa in cazul contractiilor haotice provocate de oxitocina, presiunea asupra fatului este mult mai mare si timpul in care este lasat fara oxigen se prelungeste, nu toti copii reusesc sa suporte un astfel de travaliu si intra in suferinta fetala.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2xmama spune:

Fetelor, epiziotomia nu este absolut necesara. Eu am nascut de doua ori fara.

La prima nastere, fara epiziotomie, m-am rupt un pic, e adevarat. Dar am avut nevoie doar de doua cusaturi.

La a doua nastere, MOASA a avut grija sa nu a nevoie de nimic. Am avut nevoie de oxitocina (pt ca se rupsese apa si lichidul era verde, si contractiile dupa cateva ore tot neregulate, si dilatatie mica). Cand iesea copilul, la a doua nastere, moasa mi-a spus STOP si a avut grija sa iasa capul copilului fara a-mi "pricinui" daune. Mi-a zis dup-aia

Daca dupa prima nastere, cu cele doua firicele ale mele, am avut dureri 3 saptamani si nu puteam sta in fund, dupa a doua nastere nu am avut NIMIC. Parca nu se intamplase nimic inainte, ma simteam perfect.

Eu am nascut in Olanda, surorile mele in Romania, si le-au taiat "bine".

Primul copil a avut 3050 grame, si capusorul foarte mic, al doilea copil 3700 grame, si capul de marime "normala". Singurul motiv pt care nu m-am rupt la a doua nastere si nu am avut nevoie nici de epiziotomie, a fost ca a avut grija moasa.

Incercati sa negociati cu medicul, cu moasa, daca ei isi fac treaba cum trebuie, nu e nici o problema. Daca e nevoie, asta e.... desi eu nu-mi imaginez nevoia asta.

Toate cele bune,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela603 spune:

Le multumesc mult fetelor care si-au impartasit experienta legata de lispa epiziotomiei si a rupturilor la nastere...am cautat multe informatii despre acest subiect si in afara de teorie nu gasisem mai nimic concret si incepusem sa ma intreb daca este un mit ca se poate naste si fara taieturi/rupturi. Si eu am facut multa miscare si exercitii Kegel in speranta ca nu voi avea nevoie de epiziotomie. Azi am intrat in 40 de saptamani....si dupa cele citite sunt optimista

Mergi la inceput