Incepem scoala-2009-2010

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Are dreptate Sorana!!!

Cred ca multe persoane care activeaza pe forum au interese in a promova diverse site-uri insa au bun simt si respecta regulile.

Sunt convinsa ca Betiana va primi avertismentul meritat... pentru ca a facut reclama, cu atat mai mult cu cat este promovat un site ...

Na, ca asa imi trebuie ... reclama negativa e tot reclama ... parca vad acum ca toate/toti o sa dati navala sa cititi DIVERSELE INFORMATII...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Betiana te rog sa respecti regulamentul forumului referitor la reclama facuta altor site-uri. E un avertisment inaintea unuia colorat.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Am intrat sa ma doresc concediu/vacanta placuta si sa ne auzim cu bine in august.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppy spune:

Buna, ne alaturam si noi boboceilor care vor incepe scoala in toamna. Ne-am inscris, am vazut-o pe dna invatatoare, ne-a anuntat ca uniformele le vom cumpara noi( URAAAAAA, avem uniforme, imi doream asa mult),iar lista cu rechizitele o vom primi cand incepem scoala. Trebuie sa recunosc ca avem foarte mari emotii, deja am inceput sa citesc impresii de la cei care au trecut de clasa I. Concediu placut celor care urmeaza sa plece( noi de-abea ne-am intors).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Editez:ieri am primit caietele pe care a lucrat la gradi in grupa pregatitoare.Doamne,eu faceam in clasa intai ce au facut ei in grupa pregatitoare:pe langa bastonase,bucle,linii,puncte si toata gama au facut literele de tipar si cifrele,adunari si scurte dictari.Educatoarea ne-a spus ca literele de mana prefera sa le inceapa invatatoarea pentru ca fiecare invatatoare are stilul ei.La engleza,a avut un fel de caiet si casete,ascultau caseta si trebuiau sa inteleaga pentru a bifa pe caiet.
Si vine fireasca intrebare:ce mai fac in clasa intai??


Fac destule, stai linistita! Oricum materia s-a comprimat mult de cand am fost noi la scoala, multe lucruri pe care noi le faceam in gimnaziu se fac acum in scoala primara...
Si, oricum, faptul ca le-au facut o data nu inseamna ca sunt si invatate. Cu cat mai mult se repeta, cu atat mai bine sunt insusite. Si la scoala, or sa fie multe lucruri pe care le vor relua in fiacre an. Ca doar.. "Repetitia mater studiorum est", nu?

Succes in viata de scolarei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si noi vom incepe clasa 1. Eu cu groaza, el cu inconstienta. E un pusti istet, are memorie buna si rabdare de loc, asa ca nu stiu cum va fi cu temele, mai ales ca noi parintii, ajungem acasa dupa ora 7 seara. Ce rabdare va avea el sa faca lectii la ora asta?

Invatatoarea va fi "alocata" la inceputul lui septembrie, dupa ce incepe scoala vor lua masurile pentru uniforme (nu ma bucur de loc, poate unde eu am urat toata viata de scolar uniformele si mai ales bentita). Sa stau acum sa alerg sa cumpar si mai ales sa calc camasi albe....

In vacanta nu i-am dat nimic de facut. Ce-o fi facut la gradinita - bine. Va avea vreme sa tot faca lectii. Acum trebuie sa copilareasca: sa se catere in copaci, sa dea cu pietre in rau, sa alerge, sa inoate - sa faca ce trebuie sa faca un copil de 6 ani.

In concluzie, copilului i se pare firesc sa mearga la scoala, doar parintii nu sunt inca pregatiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Bine v-am regasit.Vacanta se apropie de final.Deja incep emotiile ,cel putin pentru mine.Si pregatirile.Offf,chiar am ajuns sa am o scolarita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si fimea incepe scoala, face 7 ani pe 11 sept.
E crede ca o sa fie si mai grozav ca la gradi...
N-am pus-o nici la semne grafice, nici la nimic, ea citeste f bine si face socoteli grele in minte, de genu 34 plus 8 :)), insa ma intreb cum va fi cu fundul de stat pe scaun.
Cred ca se va stapani la scoala si va refula acasa, vai de pielea mea ce ma asteapta...
N-am mai trecut pe la scoala pt ca suntem in renovare si nu-s acasa....dar mamicile de la scoala ei (se stiu ele) poate mai scrioeti un amanunt doua si pt mine, blocata in provincie



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Sabina - asta e si problema mea. Statul pe scaun . Fi-mea se plictiseste foarte repede. Si daca plictiseste se fatzaie pe scaun, se scoala si se plimba, vorbeste foarte mult (cu cine e pe langa), etc. Pana la urma eu am tras concluzia ca de fapt nu-i problema mea, e problema invatatoarei cum o s-o convinga sa stea locului . Si n-o invidiez deloc pe invatatoare

Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sabina, poti sa mai stai "blocata" in provincie. Deocamdata renoveaza secretariatul si nu calca picior de profesor/secretare pe la scoala. Oficial vor afisa listele cu clasele dupa 1 sept. Probabil dupa 1 va incepe agitatia. Eu voi fi tocmai atunci in concediu si plecata, asa ca am incercat sa ma agit de acum (deocamdata fara folos).
La tine s-ar putea sa apelez eu pentru un sfat...legat de muzica (am inteles ca esti in domeniu), dar nu e urgent, asa ca mai vorbim.

Matei a fost cu mine sa cumparam ghiozdan si umbla foarte mandru cu el in spate, in Cora. La un moment dat aud in spatele meu doi tineri comentand: Ia te uite si la fraieru' asta mic! Precis incepe clasa 1!




Mergi la inceput