Incepem scoala-2009-2010

Incepem scoala-2009-2010 | Autor: loryi1974

Link direct la acest mesaj

Chiar daca mai sunt doua luni pana atunci,m-am gandit sa deschid un topic pentru cei care incep scoala primara in anul scolar 2009-2010.
Nu trebuie sa spuneti la ce scoala sau invatatoare este copilul vostru,ci doar sa vedem cum progresam impreuna(ca sa nu pierdem pasul).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Si fetita mea va incepe clasa I in toamna,asa incat ne inscriem in lista.Nu stiu inca ce va fi la toamna,doamna inca nu a facut sedinta ,desi intelesesem de la alti parinti ca unele invatatoare fac sedinta inca dinainte de inceperea scolii pentru a pune la punct unele probleme.Asteptam cu emotie si cu nerabdare scoala,dar inca ne pare foarte rau dupa gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

si stefan incepe scoala la toamna...am fost deja sa ne ia masurile pentru uniforma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Ne inscriem si noi pe lista...
Ines a avut serbarea la gradi, atat de frumoasa si emotionanta.
Noi am fost deja la scoala, ne-a explicat Doamna unde sa facem uniforma, am primit chiar si lista cu rechizitele.
Ines a vizitat scoala, clasa, a cunoscut-o pe invatatoare, asa incat emotiile, o parte cel putin, au disparut.

Asteptam si alte mamici, ai caror copilasi vor fi scolarei in septembrie.





www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet Povestea unui Licurici!

BLOG DC-Impreuna Timisoara


Caut cu lumanarea orice:)) ...uneori chiar gasesc!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Si noi suntem in clasa I.

Abia asteptam sa ne facem uniforma si sa ne cumparam ghiozdanel.

Uram succes tuturor boboceilor!!!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Si noi am primit lista cu rechizite;caiete(cate 2 buc;foaie velina,mate,tip abecedar),bloc desen,carioci,creioane colorate,acuarele,stilou ,pix cu gel,penar,numaratoare,betisoare,plastilina,planseta modelaj,hartie glasata,creponata,lipici,foarfeca,cartoane colorate.Si,desigur,ghiozdan.
Nu mai stiu precis la ce folosesc betisoarele,adunari?Si sper sa existe planseta modelaj intr-o papetarie obisnuita.
Editez:ieri am primit caietele pe care a lucrat la gradi in grupa pregatitoare.Doamne,eu faceam in clasa intai ce au facut ei in grupa pregatitoare:pe langa bastonase,bucle,linii,puncte si toata gama au facut literele de tipar si cifrele,adunari si scurte dictari.Educatoarea ne-a spus ca literele de mana prefera sa le inceapa invatatoarea pentru ca fiecare invatatoare are stilul ei.La engleza,a avut un fel de caiet si casete,ascultau caseta si trebuiau sa inteleaga pentru a bifa pe caiet.
Si vine fireasca intrebare:ce mai fac in clasa intai??


PS:Ma bucur ca au aprut mai multi scolarei,scopul acestui topic este de a ne da seama cat progresam si unde se greseste pentru a corecta la timp(daca se greseste).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Buna,
Si noi ne pregatim de scoala, dar nu am primit liste cu rechizite...
Vom avea cred si uniforme, dar asteptam luna sept sa aflam exact...
Cristina si gemenele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Si baiatul meu mai mare incepe scoala in toamna. Noi nu am primit nicio lista. Am inteles ca in prima saptamana de scoala vom avea o sedinta unde ne va spune ce ne trebuie. De asemenea tot atunci le va lua masurile pentru uniforma.
Am eu mai mari emotii decat el.

Eu propun, daca sunteti de acord, sa facem si o listuta la inceputul topicului, cu numele, scoala si ce mai credeti voi ca ar fi mai interesant. Asta daca vreti. . Poate vom forma un grup si ne vom impartasi impresii din cls 1, cls 2 ....pana la terminarea ei.
Incep eu daca vreti
Alin (02.06.2002) este inscris la Scoala 56 Jose Marti, sector 2
Eu vreau sa cumpar un abecedar fiindca nu stie toate literele si as vrea ca in vacanta sa le recunoasca pe toate. La gradi au facut doar semnele grafice.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu nu sunt pentru nume de copii/scoli/invatatori pentru a evita eventualele repercursiuni asupra copilului.Dar cine vrea poate sa dea toate aceste detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Raspundem apelului: mergem la scoala din toamna. Am aflat cum se numeste doamna invatatoare si clasa in care suntem.
Trebuie sa-l cautam saptamana viitoare pe croitorul scolii pentru uniforma. In rest asteptam cu emotie (noi parintii) sa incepem scoala.

O vacanta placuta tuturor va dorim !

Petruta & bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Si ''NOI'' incepem scoala in septembrie...fie-mea se bucura dar pe mine m-au apucat deja tremuricii

Noi inca nu am cumparat nimic...cred ca in iulie incepem cu pregatirile.

Mergi la inceput