Citim: Ma numesc Rosu - de Orhan Pamuk

Citim: Ma numesc Rosu - de Orhan Pamuk | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Am inceput sa citesc Ma numesc Rosu - de Orhan Pamuk.
http://www.curteaveche.ro/Ma_numesc_Rosu_Editia_a_III_a-3-425
Citeste cineva impreuna cu mine aceasta carte?





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Da, eu.
Am citit vreo trei sferturi din ea. Tu esti la inceput din cate imi dau seama, nu?

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da Alina, am inceput-o acum 2 zile. Pe mine ma fascineaza istoria si toata combinatia colorata cu Bizantul - in acest caz, Istambulul.
Am vazut ca romanul acesta a luat premiul Nobel pentru literatura in 2006 si vreau sa ii descopar singura valoarea pentru mine :))
Imi place ca este relatata din mai multe puncte de vedere.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Da, si mie imi place faptul ca e relatata din mai multe puncte de vedere. Personal nu am mai citit nici o carte care sa fie scrisa in acest stil. La inceput mi s-a parut usor bulversanta, apoi m-am obisnuit
Ce imi place acum la stilul asta este ca o data cu schimbarea povestitorului, "ma schimb si eu". Adica acum sunt Negru si traiesc si privesc lucrurile intr-un anumit fel. Brusc se schimba povestitorul si devin Cainele sau Sekure sau Unchiul, etc.
Iar culoarea si savoarea pe care o imprima Istanbulul, lumea persana, mahalalele si nu in ultimul rand miniaturistii ma incanta tare mult.

Eu o sa incerc sa imi mai tin gura, sa te las sa descoperi romanul pe masura ce il citesti si sa nu ti-l dezvalui.

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu am citit-o deja. Ca si Alinutza, mai ales la inceput, m-a fascinat perspectiva care se schimba in permanenta, si mai istorisirea din diverse puncte de vedere care mai de care mai stranii. Asemenea unui mozaic cu placi de diferite culori si modele si la un moment dat de concetrezi sa privesti o placa anume dupa care sari in cu totul alta parte. Sau ca o miniatura :)

Pot sa spun insa ca pe parcurs a fost un pic frustrant pentru mine din punctul de vedere "politist" al romanului - adica eu una nu am reusit sa imi dau seama din indicii cine era de fapt criminalul. Nu stiu daca a fost de vina autorul sau spiritul meu detectivistic a lasat de dorit. Chiar, sa imi spuneti daca voi v-ati dat seama cine era? (cand terminati cartea, bineinteles )

What if this is as good as it gets?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Eu inca nu mi-am dat seama cine e ucigasul. As zice mai multe dar dupa cum am mai spus, incerc sa imi tin gura

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nici eu nu am avut decat banuieli vagi despre ucigas... dar asta cred eu enota maiestria lui Pamuk.. nu e totusi usurel ca Agatha Cristhie.
cartea este oricum exceptionala.... relaxare placuta la citit!
iar apoi va recomand cu mare caldura "Istanbul" a lui Pamuk....cine a fost acolo o sa isi doreasca sa revina, cine nu sa il vada pentru prima oara


R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Si eu tocmai o citesc,dar sunt inca pe la inceput.Am inceput sa citesc cateva pagini mai in iarna,dar mi s-a parut morbid cum incepea si am amanat-o pe dupa ce scap de perioada de
Acum am reluat-o totusi si imi place tot mai mult pe cum inaintez in lectura.E original tipul cu relatatul din mai multe puncte de vedere - inclusiv a cainelui sau a copacului pictat .

MONI 31s+ SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am inceput-o si am lasat-o...trebuie sa ai capul limpede sa nu ai zeci de ganduri cand citesti cartea. Mi-ati redeschis apetitul si am sa o scot din biblioteca din nou. Poate acuma o vad cu alti ochi:)
Oricum mi s-a parut fascinat stilul de scris, inedit si pitoresc.

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

trebuie sa ai capul limpede sa nu ai zeci de ganduri cand citesti cartea.


Exact! Si eu in iarna eram stresata rau,eram inca si la serviciu plus cu multe alte ganduri pe cap Nu ca acum nu le-as mai avea defel,dar macar de problemele de la birou am scapat

MONI 32s+ SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Daca traiesti cu ochii pe cer afli mai multe despre Pamint. Daca stai cu ochii in pamint, nu afli mare lucru despre cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Eu am citit-o acum 2 ani asa ca nu mai tin minte bine intriga politista. Am retinut in schimb atmosfera epocii, descrierea unei lumi necunoscute mie - acea a miniaturistilor. PArca Pamuk ar fi trait printre ei, acum sute de ani, intr-atat de bine reuseste sa ne transpuna. Cu atat mai mult eu ii apreciez talentul scriitoricesc lui Orhan Pamuk

Mergi la inceput