Citim: Ma numesc Rosu - de Orhan Pamuk

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui avmaria

Eu am citit-o acum 2 ani asa ca nu mai tin minte bine intriga politista. Am retinut in schimb atmosfera epocii, descrierea unei lumi necunoscute mie - acea a miniaturistilor. PArca Pamuk ar fi trait printre ei, acum sute de ani, intr-atat de bine reuseste sa ne transpuna. Cu atat mai mult eu ii apreciez talentul scriitoricesc lui Orhan Pamuk


Voiam sa spun acerlasi lucru . Intriga politista o tin minte de fapt doar ca eu in timp ce citeam cartea am incercat sa descopar autorul, credeam ca am si facut-o si am ramas destul de dezamagita sa aflu ca era altul. Am incercat dupa aceea sa vad ce indicii duceau de fapt la acel faptas si nu la altul si sincer nu le-am descoperit. Si pentru mine a fost un pic frustrant din punctul de vedere "politist" al romanului.
Dar, cartea ca structura este deosebita. Pana la ea nu am mai intalnit o asa forma de roman, capitolul si punctul de vedere personal, (pers I) al fiecarui protagonist.
Recent am citit Scandurica si este scrisa la fel, doar ca de acolo lipsesc cainele si copacul .

Un roman excelent, oricum.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

acum citesc zapada. ma numesc rosu e amintirea placuta de anul trecut, cand am descoperit un scriitor pe placul meu, apropiat cumva de suprarealismul fantastic al scriitorilor americo-latini, atat de dragi.
ce mi a placut in ma numesc rosu: tocmai acel fantastic cu care intervine intre capitolele povestite de eroi. cainele, culoarea, banul.atmosfera orientala, plina de gratie. parabola culorii. rosu- culoare a vietii, a sangelui viu, a sangelui varsat ptr gloria unui imperiu, a celui varsat ptr teama de progres, si, in final dar cu mare greutate, culoare simbol a turciei, cea cu drapelul rosu sangeriu. parabola intrigii. conservatorism, versus liberalism. teama de asimilare a unui curent nou in pictura, cu alta parabola la randul ei, amenintarea unei alte religii, si spiritul deschis progresului, vizionar si fara teama. parabola dezvoltarii pe o treapta occidentala a turciei, impotriva cutumelor oriental islamice.

e o carte frumoasa, dincolo de intriga politista, scrisa cu cuvinte frumoase, care au puterea sa compuna imaginii vii ochiului care le citeste.

mama de papusha si cateodata balaur, Nana
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

asta noapte m-a tinut pana le la 3 cartea. Acum Ester face pe mesagerul pentru Negru cu biletele. Acum cartea a inceput sa fie mai clara - la inceput e putin bulversanta.

Ce imi place la Pamuk este stilul acesta narativ, cu asa de multe detalii amestecate cu ganduri si impresii personale ale personajelor. Imi place aceasta broderie orientale. Dintotdeauna m-au fascinat povestile cu Califi si multa istorie orientala. Parca te astepti sa intre in carte si Aladin.

Pe de alta parte insa, cartea este o dovada frumos scrisa a iadului de prejudecati si cutume din lumea araba. E frumos si interesant sa citesti, dar cu siguranta e greu de trait live toate aceste intamplari descrise cu atat de mult realism dar si candoare in acelasi timp.

continuam



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

pisikuta, cum e Zapada? cum o percepi tu? urmeaza acelasi pattern ca Ma numesc Rosu?
Eu am mai citit Cetatea alba si nu mi-a spus nimc...nou. Un fel de Dr. Jekyll si Mr. Hyde, dar fara atata suspans.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

carmina: sint abia pe la pg 5-6...deocamdata nu e atat de incarcata in simboluri ca si rosu. incita, in faza incipienta, prin intriga. da' lantul ala de sinucideri bizare tre' sa aiba in el ceva simbolistic incriptat . pattern ar fi, cel putin ptr asa putine pg cate am parcurs eu, natura de roman pseudopolitist. asa de politist cum ai putea categorisi si numele trandafirului, nah...
merg mai greu cu lectura ca nu sint in vacanta si mica mea nu mi da ragaz deloc.
iti fac o strigare cand ma dumiresc sau daca ma impotmolesc in vreun mesaj greu de descifrat. pot, da?

mama de papusha si cateodata balaur, Nana
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Pisikuta astept cu nerabdare. Eu mai am pe lista si Cartea Neagra tot de Pamuk si alte multe carti bune, doamne mi-e teama ca nu o sa traiesc sa citesc tot ceea ce se scrie bun.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 15+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am inceput sa citesc Zapada, defapt am ajuns deja la pag 200 si ce pot spune?! Uau. Imi pare mai buna decat Ma numesc Rosu si ncic nu se compara cu Fortareata alba care mi s-a parut o carte slaba. Asta imi pare mai alerta, plina de istorie contemporana, a Turciei evident, de multe informatii despre o alta cultura si mai are si un subiect incitant.

Desprecopii ai terminat Ma numesc Rosu? Cum ti s-a parut?

Pisik, cred ca ai terminat de mult Zapada, sper ca ti-a placut!

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 23+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput