dieta pe baza de apa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi
din cate am citit este cam asa: se incepe cu 250 ml de apa plata ( o cana) pe stomacul gol si se creste cantitatea zilnic pana ajungi la 3 l (pe stomacul gol dimineata) nu mananci pana nu termini apa de baut si lasi o pauza de 30 min dupa. apoi se descreste cantitate.

Asta se califica in topul celor mai stupide si daunatoare diete pe care le-am auzit. De intoxicatia cu apa ati auzit? Probabil nu . Singurul fel in care o sa slabiti si o sa mentineti greutatea este daca mancati sanatos (nici prea mult, nici prea putin) si va dati jos de pe scaun si faceti miscare. Ca sa slabiti trebuie sa schimbati stilul de viata pentru ca ce va adus kg in plus le va pune la loc.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation


Subscriu 100%.
Intoxicatia cu apa conduce la "hyponatremia" sau cum i-o fi zicind in romaneste...
Rinichii nu sint capabili sa filtreze o asa mare cantitate de apa deodata...nivelul de electroliti este diluat ceea ce poate conduce la batai de inima neregulate, disfunctii cerebrale, crize epileptice si chiar moarte.

Va jucati cu focul.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Mi-a zis si mie un coleg de serviciu (barbat) ca a tinut regimul acesta, cu apa bauta dimineata pana la 2 litri deoadata )adica 4 cani, nu 7, ca o cana are 250 ml). A zis ca a tinut regimul cat a stat acasa, in concediu, din motive de toa.
Acum, sincera sa fiu, eu am fost ff reticenta..nu l-am crezut, dar ceea ce e sigur e ca omul slabise vizibil.
Si eu stiu ca, chinezii beau apa calda, ca ajuta la digestie (citisem undeva o explicatie prin care se spunea ceva de genul: asa cum daca pe o farfurie cu grasime turnam apa rece si grasimea se face cleioasa in los sa se duca, asa se intampla cica si cu intestinele noastre, daca bem apa rece grasimea din alimente se "prinde" de peretii intestinelor si ingreuneaza digestia -cam asta era ideea de baza, sau cel putin asta mi+a ramas mie in minte, sper sa nu fi retinut / citit prostii).
Dar mai bine faceti sport si slabiti sanatos.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

eu vara, daca este f cald beau lejer 4 l de apa, cand fac efort si transpir la fel...rinichii mei sunt in priza:) si nu am nici un fel de lipsa.
exista la yoghini o dieta de detoxifiere similara , doar ca ei beau apa calduta si cu sare -cica dupa atatea pahare de apa mergi f bine la toaleta.

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Deus,tu faci sport,normal sa consumi atata apa.Da,exista la yoghini acea tehnica de purificare si pot sa spun din experienta ca functioneaza.Evident nu oricine o poate face(cantitatea de sare este mare)si nu zilnic.Adica nu este o dieta ci este doar o tehnica de detoxifiere de folosit cu precautie o data la cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am rabdare si empatie foarte multa fiindca si eu le-am incercat pe toate si sincer majoritatea femeilor au facut mai multe incercari dupa care au devenit mai catolice decat papa:) Este similar la cei care se lasa de fumat si i-ar arde pe rug pe cei care inca fumeaza...
Oamenii au de multe ori nevoie sa treaca prin experiente pentru ca sa creada...firea umana.
Eu pot sa spun, dupa ce am scapat de kg, ce si cum sa faci, insa cand aveam 30 de kg in plus as fi incercat orice...baut de moare 5 l daca era nevoie doar sa scap de kg. Desi stiam teorie...facusem sport toata viata...
Eu , din propria mea experienta va spun ca momentul asta este f bun pt cure fiindca aveti oferta f bogata pe piata - legume f multe si daca se poate sub forma de salate si supe light fara smantana, fructe zemoase pline de apa, miscare mai multa in aer liber/piscina, iaurturi racoroase, apa multa...
Mult succes

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Pai daca e asa,si eu am incercat/incerc orice mi se pare decent in materie de diete.In momentul de fata nu pentru a slabi ci doar din curiozitatea de a vedea cum imi reactioneaza organismul.Si am avut si eu 10 kg in plus si nu am slabit sigur cu diete minune,ci doar cu pusul slaninii la munca si alimentatie sanatoasa.
Insa faptul ca am incercat multe nu ma face mai toleranta,din contra.Ce naiba,suntem(cred)femei carora le functioneaza neuronul,cu acces la informatie,imi este greu sa fiu rabdatoare/empatica atunci cand citesc asemenea...(dooku,taci!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

intoxicarea se face atunci cind bei o cantitate mare deodata...
4l pe parcursul unei zi de vara (daca faci efort) e ok dar 4l dintr-un foc nu e ok indiferent de conditii

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu cred ca principiul dietei asteia e restrictia la mancare. nu ai voie sa mananci pana nu bei x pahare de apa, nu le poti bea pe toate deodata deci amani mancarea pana tarziu si asa reduci cantitatea.

la capitolul diete ciudate: aveam o colega care tinea dieta cu paine. o zi manca numai paine, a doua zi manca normal, fara exagerari, dulciuri, grasimi in exces. am incercat si eu si functioneaza - in ziua cu paine nu poti manca prea multa paine caci ti se acreste. deci aportul caloric e mai mic, a doua zi normal, in medie mai mic. eu nu am reusit sa mananc numai paine, chiar daca am luat mai multe tipuri. am mancat si fructe si legume pe langa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

numai nu va certati:) stresul ingrasa :)

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Hehehe,corect!

Mergi la inceput