Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Moniland, ai dreptate cu alimentatia din timpul alaptarii.Cat timp am alaptat am mancat foarte multe supe de pui, vita, cartofi cu morcov si taitei si am baut litri de ceai pentru alaptat. Se gaseste gata ambalat in pliculete, la farmacii. Seara imi faceam in termos si cand alaptam noaptea, beam si eu. Stiu ca tot pofteam la dulciuri si mancam inghetata. Cu toate ca am avut grija ce mancam, primele 10 saptamani tot a avut colici piticul.
Legat de creme, am primit un preparat pentru mamelon, cat eram in clinica, dar nu mai stiu cum se numeste iar pentru fundulet am folosit doar Penaten.

34+
Piersicoiul www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">Philip www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">5 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna tuturor,

Ne primiti si pe noi pe ultima suta de metri?

Suntem o zmeurica de iulie, mai precis pe 19-20 iulie cand avem programata cezariana(daca rezistam pana atunci). Avem 33 de saptamani (UM=21.10.2008, DPN:27.07.2009)si acum resimtim cu adevarat greul....

Moniland, de acord cu tine, in prima luna, din prima experienta cu bebe 1, noaptea e neaparat nevoie de o lampa de veghe, mai ales ca alaptam la cerere. Deh...la noi asa a fost. Iar schimbatul scutecului era de regula, dupa alaptat.

O saptamana usoara tuturor burticilor!

Luisa,33s. cu bebe Sara si Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Moni,tocmai citeam in cartea tipului aluia, dr. Karp ca nu prea are nimic de-a face ceea ce mananci cu colicile bebelusului. De ex. aici mamele nu inceteaza a mai manca fasole, de orice tip si oricum facute, iar prin Korea vorbea despre ceva picant parca, fara vreo legatura. Eu cred ca daca mamaei ii face rau, atunci da, trebuie urmarita alimentatia. Oricumm cam fiecare stie ce ii pica bine si ce nu.

La baie, o prietena cu fetita de 4 luni a zis ca o spala doar cu ceai de cimbrisor, nici un sampon sau sapun. Am citit de nenumarate ori: BEBEII NU SUNT MURDARI! Eu planuiesc sa fac sapun neutru , sper sa iasa, dar se poate si cumpara, am vazut unele. In general sunt cele care nu miros prea frumos, si care au cat mai putine ingrediente listate, adica fara chimicale. Eu as vrea sa il fac tocmai ca sa ii pun cateva picaturi de esenta de lavanda si musetel, pt aroma si efectele plantelor respective. Cred ca baia cu ceai de musetel e f. ok, si tot cu musetel de sters bb la fund, la schimbat scutecele.

Nour, sa mai pui poze recente, fetita tare draguta si tu cu ochii aia creka ii zapacesti pe acolo . Poate de data asta scoate bb ochii tai

34+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata
am reusit sa adorm si eu pe la 4 pana pe la 8 can m-a trezit fomistul de Cezar ca vrea mancare ca moarede foame

Moni mie la spital cand l-am nascut pe Cezar mi-au spus asa : fara fasole, mazare si varza, in rest pot orice si fara fructe proaspete la inceput adica in prima saptamana parca dupa aia pot sa lincep sa mananc treptat, eu asa am facut si Cezar n-a avut colici, dar nu stiu...cred ca am avut noroc ca n-a avut colici
la aita ii puneam niste ceai de musetel in apa
aveam o prietena care ii punea si lapte si miere in apa

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 35+ Anastasia Ioana
AMR 4 saptamani


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Pe cand ma laudam ca mi-am mai revenit si au disparut durerile ... noaptea trecuta nici n-am crezut ca nu ajung la spital . M-au luat nishte dureri de burtica ... Noroc ca au trecut cu un no-spa si un gynipral. Nu stiti, e bine sa iau ambele la scurt timp? Ca luasem no-spa si nu-mi trecea, si dupa juma de ora am luat si gynipralul.


AnamarialuiIulia (23.03.2006) si33+ cu Teodora
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Mica nu stiu sa-ti raspund la intrebare dar bine ca a trecut si ca acum esti binisor sa ai grija de burtica, stai in pat si nu face nimic


mi-am adus aminte ..cand avea Cezar cam 4 luni m-am dus la bunica mea la Campina si facuse varza calita si cum imi place muuuult de tot nu m-am putut abtine am papat si eu o portie mica si normal ca Cezar a facut un pic de diaree

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 35+ Anastasia Ioana
AMR 4 saptamani


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

LuisaTL, bine-ai venit, sarcina usoara in continuare si tinem pumnii sa stea bebe cat mai aproape de termen in burtica la mami. Tu esti mamica de gemene? Wow, ce frumos Trec imediat in listuta si dupa, fug in pat

AnamarialuiIulia (23.03.2006) si33+ cu Teodora
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

LuisaTL bine ai venit in clubul zmeuricilor


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 35+ Anastasia Ioana
AMR 4 saptamani


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

'Neata!
Mica imi pare rau ca ai baiuri mari.Nu mai zic nik,pt ca cred ca nu mai trec pana cand nastem...mie a mica mi-a facut niste miscari tare ciudate,cred ca a incercat sa-si schimbe pozitia de nici 2 zile imi trage chelfaneala de zici ca sunt toata taiata pe dinauntru si cu cu ecouri pana josMa consolez ca crestem,sper sa aive loc si sa-si aleaga pozitii macar pt ea comode...Gynipral eu nu am luat pana acum si cu nospa sunt zgarcita.E bun gynipralul?
Moni mercic de updatare,nici eu nu stiam de cele 3 produse mentionate,deci copy-paste la notesul lui BBSi pt ca tot ai adus in discutie lista de pumparuturi am o intrebare pt toate:pt buric trebe fasa speciala sau cum facem?Intreb ca am vazut de la chicco speciala si n-am stiut daca sa iau sau ba.Erau la cutie 3 bucati,ca un pasament-plasa elastic si mai ceva si vine cam ca un brauletz.
Am ai vazut un sterilizator electric de la chicco(prin fierbere) la 150 de RONi,chiar mai ieftin decat primii pasi.Stiti ceva, e bun?
Elena pup miscotzeii!Bafta la dr!
Sanatate fratiorilor si surioarelor de zmeurele ca vad ca sunt ceva problemutze la unii!
Bun venit Luisa!Sa ai o zmeurica sanatoasa si vioaie!
Giova probabil ca ai plecat deja la farfur.Eu am fost deja dar nu am vazut chilotzi de unik f.Bine,am uitat complet de eidar ma gandesc ca daca aveau ma trageau de maneca,dadeau un racnet neuronilor mei dusi,ceva...sper sa gasesti.In schimb erau oferte super la hainutze BBei-bodyuri,etc.Si camasi de noapte pt alaptat foarte frumoase si de calitate,dar mi-am luat deja asa ca nu mai avea rost sa investesc.Eu mai am doua caciulitze BB de luat,tot pt maternitate mai mult si inca un prosopel si cam am gatat listutza la capitol tzoale.Am pregatit 4 schimburi pt BB in maternitate,mai suplimentez pt daca vor fi mai multe zile,dar alea sunt baza.
Adriana si a mea puchitza are pantalonasi roz bombon bufanti-gogosarei
Siacob merci de detalii cu durerile,ma incadrez perfectMa bucur insa ca sunt "in grafic"deci nu e nik de speriat.Naspa si la tine,surorizez
AAa Alinutza, nu sh de ce erai neca legat de DPN modificat.Daca e numa DPN-ul apai baza tot ala cu UM ramane indif ce iese la masuratori.Daca e vb de fapt de programarea pt ceza,stai linistita ca e vb de putina diferenta intre ce aveai DPN si operatie.Sau am inteles aiurea necazul tau?
Rallu va apropiatiImi pare rau ca te-ai necajit cu dr.Chiar ca e cu oareshce!Si eu sunt umflata.
Raportez 13 kileSi ieri pt ca am stat prea mult in picioare m-am trezit cu ele umflate mai rau ca-n filmele de groaza,in special unul sarise calul complet.Nu mi-a fost tocma lejer sa le privesc
M-ati zapacit cu celulele,iar nu mai stim ce sa facem,ca mi-ati adus la suprafata tot ce tinea de picul de ratiune ramas in creierii mei.Raportat lui tati risarciul si dilema zmeuritica a zilei,incercat sa predau stafeta sa decida el,dar n-a vrut,deci tre sa hotaram ca de obi,de comun acord
O saptamana bengoasa!Si am spalat sambata pana la urma
KISSES




"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna ziua si de la noi!

M-am uitat pe listuta repede sa vad daca a nascut cineva . Ma bucur ca bebeii cresc frumos in burtici si nu s egrabesc.

Am prins un fir de Internet (de fapt mi-am instalat calculatorul). Inca nu am reusit sa ne mutam acasa, dar suntem pe ultima suta de metri. Am terminat zugravitul si acum tot asezam lucrurile la loc .

Nu prea am cu ce sa ma laud. Vad ca ma confrunt cu aceleasi probleme ca voi. Nu dorm noptile, schimb cate trei tricouri de transpiratie , ma foiesc pe toate partile, ma mai trezeste si Stefan de 2-3 ori, iar la 5.30-6 sunt in picioare. Sambata mi-am facut si eu cumparaturile (biberoane, pampersi, cosmeticale, farmaceutice etc.) si in dimineata asta mi-am facut bagajul de spital. Toata noaptea m-am foit cu ceva dureri de burta si am zis ca trebuie sa fiu pregatita .

In rest, ma umflu si eu. Nu mai am glezne si picioarele nu se mai desumfla deloc, nici dimineata. Nici papuci nu pot tine in picioare, nu stiu ce sa ma fac. Nu mananc sarat, beau lichide, dar degeaba. Din motivul asta, plus ca simt ca il pierd pe bb cum ma ridic in picioare (simt o presiune jos) nu prea ma mai deplasez in voie. Saptamana asta mai am programul incarcat (serbarile copiilor si duminica petrecerea Mariei), mai am de luat cadita pt. bb si cateva maruntisuri si gata, ma linistesc.

Lunea viitoare merg la doctor sa aflu noutati.

Pupici tuturor!

Cornelia

Mergi la inceput