Ce e de facut pt un genunchi cu entorsa?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

"Si eu as putea vorbi de asta 1000 de ani , ca de cand am facut ortopedie la facultate am ramas indragostita de ramura asta si inevitabil am ramas in garzi si in practica acolo. Daca nu as fi fata chiar as alege specialitatea asta"

Pai e cool sa fii tipa ortoped. De ce nu?
Am vazut dar alea erau "zdrahoance" de 130 kile

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.



pai se pare ca in tara (cel putin) chirurgia e doar pt. barbati.
Vorbesc din perspectiva multora. Inca nu mi-am dat seama de ce ,poate trebuie sa te sprijini in penis de marginea mesei de operatii , se ajuta la sutura de scrot , ceva de genul . Oricum , ideea este ca femeile nu stiu sa faca chirurgie.
Bineinteles nu este o parere generala din fericire.
Acum vreo 2 saptamani am facut garda la urgente si suturam scalpul unei doamne. Era fractura de craniu cu infundare si trebuia sa stau 100 de ani pana sa bag acul , ca sa nu intru in focar. Si cum stateam eu cu rabdare peste plaga impingand usor acul apare un rezident din anul 1 de la urgente care-mi zice "lasa-te de chirurgie , ca nu e pt. fete". Atunci am vrut sa-l intreb daca el sutureaza cumva cu scrotul sau altceva , ca eu una imi foloseam mainile , sau sa-i spun ca se pare ca nici pt. unii barbati nu e . Dar erau pacienti de fata si am spus sa nu fiu nesimtita fata de ei.
Deci daca asta este parerea despre chirurgie , iti dai seama ce e la ortopedie.
Mi-au spus mai multi ortopezi sa-mi aleg orto la rezidentiat ca stiu mai multe decat unii rezidenti de an mic , stiu si practic, am redus luxatie scapulo-humerala la un pacient de 1,90 si 110 kg , dar numai cand ma gandesc la misoginismul de la noi si la un cabinet gol in care fac rebus ma deprim.

M-a linistit insa un prieten , chirurg , care a spus ca pot sa fac orice vreau eu si ca numai idiotii au parerea aia(referindu-se la doctor, ca pe un pacient nu-l poti acuza ca vrea sa mearga la ortopedie la un barbat de 2 m si nu la o fetita de 1,69).

In Canada mai e mentalitatea asta , sau a apus de mult?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

nici nu stiu daca a fost vreodata mentalitatea asta...
sint aici numai de 10 ani...

cind mi-am dislocat eu incheietura radioulnara acum 7 ani si eram la urgente a venit ce-i drept un doctor sa mi-o reduca dar avea cu el o tipa rezidenta careia ii explica tehnic ce si cum face...deci sint si gagici.

si nu pot sa uit filmul Grey's Anatomy in care Callie e ortoped si e si fortoasa, potrivita numai bine pentru rol. Imi place tare filmul asta tocmai pentru cazurile prezentate. Si nici "subiectii" McDreamy, McSteamy nu sint de lepadat

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

ah, si nesimtire de genul celei spuse de studentul cu pricina, aici nu intilnesti niciodata-niciodata.
aici e pe dos. lumea e foarte politicoasa, uneori pina la enervare fiindca toleranta e asa de mare incit prostului nu i se spune prost in fata, se spune ca e "different"...

exemplul cu prostul n-are legatura cu tine si cu ce ti s-a intimplat.zic eu asa...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fl013 spune:

acum o zi am fost la fotbal in sala si din "intamplare " la o faza am simtit cum imi trosneste genunchiul stang . am spus din intamplare pt ca este a 3 oara in decurs de 3 ani cand patesc acest lucru , in fiecare an am avut aceasta surpriza . l-am avut in ghips ,am bagat rmn-uri de mi-a venit acru si tot degaeaba . anu trecut , dupa incident am fost la doctor , mi-a scos sange din zona inflamata si mi la bagat in atela ghipsata si mi s-a spus ca am o entorsa de gradul 2 . zis si facut .pana ieri n-am avut nicio problema , am jucat fotbal , am facut alpinism de toate , desi parca stiam ca o sa mai am de-a face cu genunchiul . nu stiu ce sa mai fac , interesant este ca de fiecare data mi s-a spus ca am doar entorsa . stie cineva , cam ce ar trebui sa fac de acum in colo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui fl013

acum o zi am fost la fotbal in sala si din "intamplare " la o faza am simtit cum imi trosneste genunchiul stang . am spus din intamplare pt ca este a 3 oara in decurs de 3 ani cand patesc acest lucru , in fiecare an am avut aceasta surpriza . l-am avut in ghips ,am bagat rmn-uri de mi-a venit acru si tot degaeaba . anu trecut , dupa incident am fost la doctor , mi-a scos sange din zona inflamata si mi la bagat in atela ghipsata si mi s-a spus ca am o entorsa de gradul 2 . zis si facut .pana ieri n-am avut nicio problema , am jucat fotbal , am facut alpinism de toate , desi parca stiam ca o sa mai am de-a face cu genunchiul . nu stiu ce sa mai fac , interesant este ca de fiecare data mi s-a spus ca am doar entorsa . stie cineva , cam ce ar trebui sa fac de acum in colo


imposibil de diagnosticat prin corespondenta fara examen prealabil, fara toate datele si aspectele situatiei.
sindromul tau poate avea o multitudine de cauze...la fizioterapist ai incercat sa mergi? poate ai instabilitate rotuliana...nu stiu daca ti s-a deplasat osul vreodata...
daca anumite ligamente sint "slabite" se fac exercitii recuperatorii pentru intarirea unor grupe de muschi care sa stabilizeze rotula.
in principiu se recomanda atentie marita la sporturi.

de regula, persoanele "cracanate" (unele din ele) au probleme cu genunchii pe motiv ca aspectele biomecanice sint modificate datorita acestui neajuns.
eram curioasa daca e si cazul tau si cam in ce masura.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fl013 spune:

n-am fost la fizioterapist si cred ca asta a fost cea mai mare greseala . prima oara cand am patit-o ma luasem in gura cu ortopedul de la judetean din brasov . el imi zicea ca n-am nimic si ca trebe doar sa-mi dau cu fastum gel si sa port fesa medicinala , am zis bine ca doar e doctor si stie omu . dupa ce aparent mi-a trecut m-am bagat iar la miscare si ce sa vezi... recidiva . m-am dat cu fastum gel pana am facut iritatie la genunchi . de-abia dupa ce mi-am rezolvat problema cu iritatie am fost la un alt doctor si acesta mi-a pus tot picioru in ghips . am zis ca am scapat atunci , da de unde ( acesta imi zice " mai bine te lasi de sport ...o sa te coste mai putin !") . a doua oara , am fost la un spital si doctorita nici nu s-a uitat pe film , mi-a luat picioru sa jucat un pic cu el si la bagat in ghips " n-ai nimic , doar o entorsa de gradu 2 , ti-l pun in atela ghipsata " imi venea sa o arunc pe geam . acum astept sa termin cu examenele la facultate si cred ca am sa merg la o clinica particulara . problema e ca nu lucrez si nu sunt asigurat si am impresia ca o sa bag o caruta de bani si pe acolo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Flo , ca s-a jucat cu el e normal. Tu nu aveai fractura , iar ce a facut ea este examenul ortopedic al ligamentelor din acea zona.
Cat ai facut repaus dupa prima intamplare?

Tu ai o problema la acel nivel , prin urmare trebuie sa porti orteza sau fasa elastica atunci cand faci sport , sa eviti sporturile care solicita genunchiul.


Oricum trebuie sa mergi la ortopedie si la fizioterapie dupa aceea.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput