Ce e de facut pt un genunchi cu entorsa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

RMN-ul este intr-adevar cel mai bun, dar nu este neaparat necesar daca persoana este consultata de un medic bun. La asemenea simptome pot fi mai multe probleme. Subscriu la ce a spus Xio pana consulta un ortoped, e ft posibil sa fie nevoie de operatie.
In nici un caz masaj.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Allure , nu stiu, la noi nu se face masaj si se atrage atentia fiecarui pacient sa NU cumva sa se maseze nici macar la entorsa(scrantit).





Din pacate, si o spun cu parere de rau, Romania e in urma la capitolul medicina alternativa dar sint semne imbucuratoare...am vazut ca a aparut acupunctura, homeopatia, etc dar mai au de "crescut"...

Aici e o multitudine de servicii, foarte bune, in domeniu. Medicii de medicina alopata se impart in doua: cei mai tineri care au inteles si fac des trimiteri pacientilor lor pentru diverse tratamente naturale, cind e cazul si cei mai in virsta care sint caposi si in afara de pilulele lor si raze X altceva nu mai stiu (bune si alea, nu zic nu)

Masajul terapeutic, facut de un RMT (Registered Massage Therapist care merge la colegiu 3 ani!) poate si trateaza cu succes cazuri de:

-Sciatica, mai precis Sindromul Piriformis
-Myofascial Pain Syndrome
-Whiplash (durerile de cap, gat si umeri in urma unui accident de masina)
-IT Band Syndrome (sindromul alergatorului)
-Carpal Tunnel Syndrome
-Medial/Lateral Epicondilitis
-Plantar Fasciitis
-Torticollis

Si multe altele...Tot ce are de-a face cu "soft tissue" - muschi, tendoane, ligamente, are sanse mari de vindecare prin fizio + masaj, intr-un timp mai scurt si cu mai putine sechele post traumatice.

Aici lumea e foarte educata si de multe ori nici nu se duc la doctor, isi fac programare direct la masaj (sint clinic specializate) cind ii doare ceva legat de cele mentionate mai sus. Terapistul face assessment (control de specialitate) si daca e cazul il trimite la investigatii sau nu.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si aici kinetoterapuetul merge la facultatea de medicina 5 ani (acum s-a redus la 3 , ca in alte tari).
Dar in cazul entorsei acute sau a unui traumatism acut aici nu se recomanda masaj pt. ca tot locul este inflamat si faci mai rau.
Dupa reducerea inflamatiei prin repaus/gips , cu medicatie sau fara , depinde de stadiul in care e , atunci se indruma pacientul spre fiziokineto.
Asta ii invata si la facultatea de sport .
Eu am ramas mirata cand am aflat , ca stiam ca masajul e benefic, dar m-au lamurit doctorii dupa aceea.

In Romania mai intai te duci la doctor si dupa aceea la recuperare.



Imi spui i mie te rog care este diferenta dintre maseur si chiropractor? Recunosc , nu am cautat pe net , dar sporadic ma tot roade aceasta intrebare.
Mersi!

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

De acord ca in cazuri acute ale accidentarilor grave nu se face masaj imediat. Se urmeaza protocolul numit aici RICE = rest, ice, compress, elevate. Adica: repaos, gheatza, compresie si ridicare a membrului pe niste perne eventual pentru a favoriza circulatia in sens opus (sa nu se umfle si mai tare).

In primul meu mesaj am intrebat o serie de chestii menite sa-mi dea o idee despre gravitatea cazului ca mi se pare corect sa stii cu ce ai de-a face inainte sa recomanzi ceva. Desi dupa cele afirmate de "puisorul" am dedus ca nu e grav din moment ce victima merge bine-mersi pe picioare.
In astfel de cazuri, poti sa faci masaj gentil cu crema antiiinflamatorie, de-a doua zi, fara probleme, sau drenaj limfatic, dupa caz. Pina si instinctul iti spune cind te lovesti sa duci mina instantaneu si sa masezi locul cu pricina. Repet, nu atunci cind ti-ai dislocat osul sau ai rupt ligamentul...atunci numai de masaj nu-ti arde ca urli ca din gura de sarpe dupa salvare...

Concluzia: se face masaj dar nu oricum, nu oricind si nu de oricine.


Ca sa raspund intrebarii tale mai intii sa lamuresc o chestie: "maseurii" nu sint nimic. Maseur poate deveni oricine face un curs de 2-3-4 saptamini la nu stiu ce "self proclaimed guru" unde inveti cum sa faci...frectie si cam atit. E plina america de ei.
Meseria adevarata se cheama "Registered Massage Therapist" care se regaseste in aceeasi asociatie profesionala cu dentistii, nursele, medicii si toate celelalte profesii respectabile din domeniul medical (numai in Canada). Prin comparatie cu "maseurii", pentru a deveni RMT iti cam prajesti creierul in scoala cu cursuri detaliate de anatomie, fiziologie, patologie, ortopedie, microbiologie, neurologie, nutritie, farmacologie si altele. Iar la sfirsit, examen de licenta unde jumatate din studenti sufera "nervous breakdown" intr-un examen oral/practic de 3 ore.

Diferenta intre Massage Therapist si Chiropractor este ca primii manipu1eaza prin diverse tehnici tesuturile "moi": muschi, ligamente, tendoane, fascia, mai putin oase si incheieturi...acolo nu se applica decit manipu1ari gentile numite "joint play" sau "joint mobs".

Chiropractorii lucreaza 90% cu incheieturile, in special coloana vertebrala. Pe romaneste ei "troznesc oasele" prin manipu1ari destul de agresive si precise. Studiile lor sint mai aprofundate decit ale unui RMT...mi se pare ca sint 4 ani de colegiu.

Si mai pe scurt, unii fac masaj, ceilalti corecteaza deviatii ale coloanei. Uneori Chiropractorii recomanda masaj inaintea ajustarilor de coloana pentru ca muschii relaxati coopereaza mai bine...

As putea sa scriu pina miine...am atitea in cap, o gramada de concluzii la care am ajuns dupa 3 ani de practica, detalii mici care fac o diferenta mare sau pur si simplu informatii benefice celor interesati. Ma bate gindul sa fac un blog dar nu am timp si nu stiu daca o sa pot scrie in romaneste mai ales detaliile tehnice invatate in engleza...Ma mai gindesc.

Puahh...m-a apucat dimineata scriind!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

"In Romania mai intai te duci la doctor si dupa aceea la recuperare."

In situatii acute grave si aici e la fel. Intii prim ajutor si stabilizare a situatiei.
In cazuri cronice, subacute sau dureri fara cauza aparenta, oamenii nu se duc la doctor fiindca stiu ca n-are ce le face in afara de analgezice si antiinflamatorii.

Par egzamplu, face omu accident cu masina, nu foarte grav, doar masina e lovita (aparent)..soferul e trimis la raze preventiv, coloana arata ok, omul e trimis acasa. Dupa 2 zile soferul in cauza experimenteaza dureri cervicale, suboccipitale si intrascapu1are intense. Guess what? Se cheama "whiplash"...Din cauza traumei bruste back and forth in timpul coliziunii, muschii s-au tensionat si ulterior intra in spasm. Omul de cele mai multe ori vine direct la clinica pentru masaj fiindca stie ca la doctor primeste pilule care rezolva simptomul nu cauza.
Iar masajul in astfel de situatii chiar face minuni.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Multumesc de lamuriri.

Sa stii ca nu doar in Canada este RMT .
In Romania exista kinetoterapeuti care fac Facultatea de sport , respectiv fioziokinetoterapeuti Care pana acum faceau 5 ani de medicina , acum fac doar 3. De asta am intrebat , ca prietenul meu este fiziokinetoterapeut si tatal meu ne tot batea la cap sa mergem in Canada


Referitor la calcatul pe picior , si eu credeam la fel pana cand a venit la urgente un domn cu "entorsa" care mergea bine mersi si avea edem si atat in jurul articulatiei.
Evident a fost trimis la radiografie, evident pe scaun cu rotile si ce crezi ca avea omul care s-a ridicat din nou sa mearga?
Fractura de maleola peroniera cu deplasare.
Toti cei care aveau ruptura de menisc au venit si au plecat pe picioarele lor.
Si eu as putea vorbi de asta 1000 de ani , ca de cand am facut ortopedie la facultate am ramas indragostita de ramura asta si inevitabil am ramas in garzi si in practica acolo. Daca nu as fi fata chiar as alege specialitatea asta.

Si ca un P.S: aici nu se cheama in nici un fel protocolul, dar asta se urmeaza

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Multumesc de lamuriri.

Sa stii ca nu doar in Canada este RMT .
In Romania exista kinetoterapeuti care fac Facultatea de sport , respectiv fioziokinetoterapeuti Care pana acum faceau 5 ani de medicina , acum fac doar 3. De asta am intrebat , ca prietenul meu este fiziokinetoterapeut si tatal meu ne tot batea la cap sa mergem in Canada


Referitor la calcatul pe picior , si eu credeam la fel pana cand a venit la urgente un domn cu "entorsa" care mergea bine mersi si avea edem si atat in jurul articulatiei.
Evident a fost trimis la radiografie, evident pe scaun cu rotile si ce crezi ca avea omul care s-a ridicat din nou sa mearga?
Fractura de maleola peroniera cu deplasare.
Toti cei care aveau ruptura de menisc au venit si au plecat pe picioarele lor.
Si eu as putea vorbi de asta 1000 de ani , ca de cand am facut ortopedie la facultate am ramas indragostita de ramura asta si inevitabil am ramas in garzi si in practica acolo. Daca nu as fi fata chiar as alege specialitatea asta.

Si ca un P.S: aici nu se cheama in nici un fel protocolul, dar asta se urmeaza



Stiu ca exista fiziokineto dar nu stiam ce fac ei precis. Eu insa m-am referit in principal la denumirea stricta de "Registered" pentru ca in state. de ex, nu exista RMTs, acolo toti sint "masseuse" sau isi mai zic ei "massage therapist" (mie imi vine sa rid cind ii aud) dar "Registered" nu au voie sa-si zica prin lege decit cei cu diploma de la organul regulator.
Cred totusi ca e o mica diferenta intre cele doua profesii. eu nu pot sa spun ca fac fizio sau kineto (pentru asta faci alte specializari) ce fac eu se cheama "massage therapy". In fine, n-are importanta.

Cazul ala cu fractura de maleola e clasic, se intimpla. Era probabil "stress fracture"...ca o crapatura in os. Astea de obicei sint dureroase dar probabil omul avea toleranta mare la dureri.

In cazuri de picior scrintit, daca sint semne la suprafata (ele indica trauma interna, nu?) gen edem, sigur ca nu ma apuc imediat sa-mi bag miinile unde nu trebuie. As pune gheata si as trimite la raze. Daca nu se descopera nimic, e alta poveste. Se face drenaj limfatic, de la periferia edemului inspre exterior, nimic local. Presiunea este foarte-foarte gentila. In stadiul subacut deja masajul este binevenit dar cu precautie.

Eu cred ca vorbim aceeasi limba dar e greu cu exprimarea in scris. Eu sint de acord cu ce spui tu, poate nu ma exprim eu clar.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

wow! acum am sesizat ca fractura de maleola era "cu deplasare"...ala chiar era rezistent la dureri...
asa ceva n-am intilnit dar presuspun ca era umflat bine ca sa-mi dea de gindit ca e contraindicat orice gen de manevra; n-as atinge asa ceva...


sint sigura ca ai vazut mai multe ca mine (doar de-aia faci atita scoala si practica ). imi pare bine ca schimbam impresii.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , am auzit si eu de "massage therapist"

Aici de la fiziokineto ai competenta in :
-electroterapie
-kinetoterapie
-masaj medical
Prietenul meu spre exemplu lucreaza numai cu protezati, ii invata sa mearga , cu pacienti post AVC sau imobilizati. Nu face electro deloc pt. ca nu suporta , si din pacate pt. mine nici masajul nu ii place , il face doar in scop medical.
Cei care fac kineto in cadrul Facultatii de Sport fac doar masaj , altceva nu .

Iar nenea ala avea o ditamai fractura serioasa, oblica si urata.

Vorbim acelasi lucru , dar din tari diferite Dureaza pana ne montam

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

"Si eu as putea vorbi de asta 1000 de ani , ca de cand am facut ortopedie la facultate am ramas indragostita de ramura asta si inevitabil am ramas in garzi si in practica acolo. Daca nu as fi fata chiar as alege specialitatea asta"

Pai e cool sa fii tipa ortoped. De ce nu?
Am vazut dar alea erau "zdrahoance" de 130 kile

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput