Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

zuzunaki, din cate imi dau eu seama, Manuscris gasit intr-un buzunar si alte povestiri e o antologie care acopera volumele lui Cortazar din perioada 1951-1982. Asa incat, orice editie, orice antologie ai gasi acolo e ok. Nu-i musai sa ai volumul asta. Ai www.polirom.ro/catalog/carte/manuscris-gasit-intr-un-buzunar-si-alte-povestiri-1459/arunca_o_privire_cuprins_1.html" target="_blank">aici cuprinsul volumului de la Polirom, poate reusesti sa confrunti cu ce gasesti pe la tine.

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



cred ca voi glumiti. Cortazar a scos ceva culegeri de proza scurta in astea 3 decenii, nu stiu cum vreti voi sa le gasim exact pe-alea de la Polirom?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

zuzunaki, din cate imi dau eu seama, Manuscris gasit intr-un buzunar si alte povestiri e o antologie care acopera volumele lui Cortazar din perioada 1951-1982. Asa incat, orice editie, orice antologie ai gasi acolo e ok. Nu-i musai sa ai volumul asta. Ai www.polirom.ro/catalog/carte/manuscris-gasit-intr-un-buzunar-si-alte-povestiri-1459/arunca_o_privire_cuprins_1.html" target="_blank">aici cuprinsul volumului de la Polirom, poate reusesti sa confrunti cu ce gasesti pe la tine.




cred ca voi glumiti. Cortazar a scos ceva culegeri de proza scurta in astea 3 decenii, nu stiu cum vreti voi sa le gasim exact pe-alea de la Polirom?

nimic


Pai, asta am si spus: ca orice antologie putem gasi e ok. Am trimis link spre sumarul editiei de la Polirom pentru ca toata lumea sa-si faca o idee despre ce contine.

Asadar: termen de citit avem pana pe 20 iunie. Pe 21 iunie deschidem urmatorul cerc. Tema ar trebui sa ne-o propuna sali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

cum si despre ce discutam, daca fiecare a citit alta antologie, oricare? despre cortazar in general? imi cer scuze, liadorian, dar nu mi-e clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Eu ma gandesc asa: orice antologie buna contine macar cateva dintre textele de notorietate ale lui Cortazar. Avem toate sumarul antologiei de la Polirom, deci macar cateva texte pe care sa le citim toate putem gasi. Apoi, daca fiecare semnaleaza cateva texte noi, faine, iar e un castig pentru noi, celelalte. In final, punand in comun ce citim fiecare, sper sa-si poata face toata lumea o idee in legatura cu proza scurta a lui Cortazar.

Editez ca sa adaug ca ar fi minunata orice alta solutie de compromis ai putea propune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Conchita, iei o antologie, te uiti la cuprins si vezi care dintre povestirile grupate in 'Manuscris...' se afla acolo (daca ai noroc, se prea poate sa le gasesti pe toate).
In www.pdf-search-engine.com/end-of-the-game-and-other-stories-pdf.html" target="_blank">End of the game and other stories (downloadable de pe gbooks), de pilda, gasesti multe dintre cele grupate in 'Manuscris'.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Conchita, iei o antologie, te uiti la cuprins si vezi care dintre povestirile grupate in 'Manuscris...' se afla acolo (daca ai noroc, se prea poate sa le gasesti pe toate).
In www.pdf-search-engine.com/end-of-the-game-and-other-stories-pdf.html" target="_blank">End of the game and other stories (downloadable de pe gbooks), de pilda, gasesti multe dintre cele grupate in 'Manuscris'.


You cannot both dance and not pay the piper.



doar ca stories astea din link nu-s de cortazar... ok, o sa ma descurc eu.

liadorian, nu ma baga in seama, sunt in perioada mea de lenevie cand vreau sa citesc acum si nu am chef sa caut. as fi preferat un roman, ca-i mai simplu de gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Fac ma jos o lista de povestiri reprezentative pentru Cortazar:

Continuitatea parcurilor (pe care v-am pastuit-o in engleza cateva pagini mai sus, cred ca pe la pag 16)
Menadele
Raul (adica el rio)
Idolul cicladelor
Axolot
Sfarsitul jocului
Sanatatea celor bolnavi
Insula la amiaza
Toate focurile, focul
Autostrada din sud
Casa ocupata
Bestiar
Funigei (asta e aia dupa care s-a facut 'Blow-up')
Gat de pisicuta neagra

Si ar mai fi o gramada. Eu am propus 'Manuscris...' insa puteam foarte bine sa propun www.polirom.ro/catalog/carte/toate-focurile-focul-1312/" target="_blank">Toate focurile, focul sau www.polirom.ro/catalog/carte/idolul-cicladelor-2410/" target="_blank">Idolul cicladelor, in sensul ca sunt unele care se repeta in antologii si in sensul ca orice Cortazar e o bijuterie.



You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita


doar ca stories astea din link nu-s de cortazar... ok, o sa ma descurc eu.



ce naiba, dom'le?!

M-am pacalit (cu nasu' prajit)


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Pentru cine citeste englezeste si spaniola: gasiti antologii de povestiri cortazariene pe googlebooks (tre doar sa va faceti cont).

Aici, de pilda.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Pentru cine citeste englezeste si spaniola: gasiti antologii de povestiri cortazariene pe googlebooks (tre doar sa va faceti cont).

Aici, de pilda.


You cannot both dance and not pay the piper.



mi-am facut, nu gasesc niciuna online. am dat peste o culegere de povestiri latino-americane, gasesc una de cortazar, citesc si pas, ultima pagina nu e available. m-ati facut atat de curioasa despre cortazar, ca e ca un drog, lesin daca nu-l citesc sa-mi astampar setea... maine e inchis la biblioteca. caut de cateva ore si degeaba...

Mergi la inceput