Citim impreuna? (organizatorice) II

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
P.S - am terminat Foer si simt ca aceasta carte are nevoie de ceva spatiu pana la cealalta carte oricare ar fi ea.


eu nu mai vreau sa citesc nici o alta carte dupa foer. never never...


Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

me too, alaturi de tine


Uite, de asta nu mi se par mie usoare cercurile astea de lectura. Eu cel putin ma dau de ceasul mortii sa gasesc o carte faina, dupa aceea anticipez in 15 variante cum o sa reactioneze lume la ea, dupa aceea ma gandesc cu groaza ca de fapt cartea nu merita si tarasc niste oameni intr-o lectura... degeaba etc. Si daca mai am si norocul unui Foer, e mai greu... In fine. Pentru mine a fost bulversant sa-ti citesc mesajele de la topicul acela, conchita. Am realizat ce mult a contat pentru mine sa fi citit deja cartea inaintea celorlalti. Eram deja la a doua lectura cand ceilalti postau, eu gandeam cumva la rece... De asta am uitat sa spun cat de tare m-a afectat cartea asta.

In fine. Ca sa scoateti cuiul asta cu Foer, se recomanda Attila Bartis, Tihna. Din doua una: ori va vindeca emotional, ori va mai epuizeaza o data, da' pe alta 'frecventa'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Nu stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri de egalitate. Daca eu trebuie sa decid ce carte se va citi la urmatorul cerc de lectura? Vad de asemenea ca nici prea mare interes din partea celorlalte citittoare nu exista asa ca...


Apoi eu spun asa: sa facem azi o strigare, sa vedem ce mai pun si fetele, o sa stau si eu mai mult pe forum azi. Daca-si schimba cineva votul pana la 12, daca decide cineva sa faca un compromis in favoarea altei carti etc. am scapat. Oricum, imi pare ca s-a creat deja un curent de opinie favorabil lui Reverte, sa tinem seama de asta. Oricum, daca iese Reverte, o sa caut sa-l citesc si eu - poate cu altceva, poate ceva mai tarziu, dar sa stii ca nu ies din hora. Mie si Tunelul mi-ar fi suras grozav, o am in casa.

A, si mai ramane oricand posibilitatea ca tu sa tragi la sorti cartea castigatoare.

Parca n-as vrea sa ne impartim in doua. Pana la urma, de la ideea asta se plecase: sa citim si altceva decat am alege in mod obisnuit. La fel, imi place mai mult, cu toate riscurile, sa primim propuneri de la toata lumea. Asa aflu si eu de Lumea lui Julius, de mari scriitori brazilieni de care n-as fi auzit veci etc. E un castig imens, cel putin din punctul meu de vedere.

Ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ursuleata

Din pacate, sau din fericire pentru pasionati, asta este stilul lui Javier Marias. Eu am citit "Chipul tau maine..." si pana nu m-a plictisit de moarte nu l-am pus de-o parte (imi place sa termin ceea ce incep sa citesc), dar sunt autori care parca fac eforturi si reusesc sa te plictiseasca. Partea buna la J.M este ca tot timpul are un subiect interesant insa il trateaza intr-o maniera poprie, nu pe gustul multora.

Mai eu chiar incep sa "miros" aici o carte interesanta. (Mai vedem daca o sa confirm asta dupa ce citesc.) O singura chestie ma nedumereste: cum Dumnezeu ajunge o carte asa de plictisitoare in topurile de vanzari dintr-o parte sau alta?! Eu ma gandesc asa: daca ar fi fost o carte grea, pentru neinitiati, ar fi avut succes de ctitica si atat. Da-mi zice mie pe coperta ca s-a vadut si tradus foarte bine peste tot... Deci trebuie investigat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Oh Lia ma bucur ca ai aparut!
Bine mai, hai sa investigam! DAr sper ca te referi la Inima atat de alba si nu la Chipul tau maine.

Btw eu nu am zis ca ar fi carti pt neinitiati doar ca sunt altfel. De ex mie pot spune ca Romanul Oxfordului a fost un roman interesant pentru ca am avut afinitati cu el,, imi place romanul universitar dar nu i l-as recomanda niciodata lui Vlad (asta fiind sotul meu) pentru ca nu ar avea de ce sa se lege....ei si tot asa.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 16+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

daca e de ales intre javier marias si reverte eu votez cu primul, doar fiindca am "inima atit de alba" pe lista de lecturi pentru vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
LISTA CU PROPUNERI (superbe):

Carmina
1. Mario Vargas Llosa - Povestasul - 1 vot
2. Vicente Blasco Ibanez - Maja desnuda
3. Jose Saramago - Eseu despre orbire

Iarina
1. Laura Esquival - Ca apa pentru ciocolata
2. Gabriel Garcia marguez - Dragoste in vremea holerei

Teodora D
1. Mario Vargas Llosa - Matusa Julia si condeierul - 1 vot

Zuzunaki
1. Ernesto Sabato - Tunelul - 2 voturi
2. Luis Sepulveda - Nume de toreador

Mihaelka
1. Luis Sepulveda - Batranul care citea romane de dragoste

Liadorian
1. Javier Marias - Inima atat de alba - 5 voturi

angelabv
1. Isabel Allende - Casa spiritelor

conchita
1. Arturo Peresz-Reverte - Harta sferica - 5 voturi

Adina 99
1.Clarice Lispector – Patimile dupa G.H.

speed
1.Alfredo Bryce Echenique - "O lume pentru Julius"


Cum facem, Carmina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io nu gasesc nici una nici alta din cartile votate, da' numa' bine ca apuc sa-l termin si io pe Foer si pe Cortazar. sper. si daca tot nu va puteti hotari cititi-le pe amandoua, nu in grupuri diferite ci una dupa alta. asha am si io mai mult timp :) ca mi-am propus s-o citesc si pe brazilianca care e descrisa ca un Kafka optimist.


Totul incepe cu un gandac de bucatarie. Intalnirea dintre G.H si gandacul din camera fostei servitoare e inceputul unei meditaii filozofice asupra vietii, dragostei si limbajului. Un roman despre cunoasterea de sine si dificultatea de a te apropia de alti oameni.

"Realitatea e fundamentul, limbajul e felul meu de a cauta fundamentul si a nu-l gasi. Prin a cauta si a nu gasi ce nu stiam prin nascare dar recunosc dintr-o data. Limbaul e efortul meu uman. Soarta ma obliga sa caut si tot soarta e cea care face sa ma reintorc cu mainile goale. Dar – ma reintorc cu ceva de nespus, inimaginabil." mai ca n-am vruut sa pun ghilimele, ca e doar incercarea mea timida de a o traduce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

io nu gasesc nici una nici alta din cartile votate, da' numa' bine ca apuc sa-l termin si io pe Foer si pe Cortazar. sper. si daca tot nu va puteti hotari cititi-le pe amandoua, nu in grupuri diferite ci una dupa alta. asha am si io mai mult timp :) ca mi-am propus s-o citesc si pe brazilianca care e descrisa ca un Kafka optimist.


Totul incepe cu un gandac de bucatarie. Intalnirea dintre G.H si gandacul din camera fostei servitoare e inceputul unei meditaii filozofice asupra vietii, dragostei si limbajului. Un roman despre cunoasterea de sine si dificultatea de a te apropia de alti oameni.

"Realitatea e fundamentul, limbajul e felul meu de a cauta fundamentul si a nu-l gasi. Prin a cauta si a nu gasi ce nu stiam prin nascare dar recunosc dintr-o data. Limbajul e efortul meu uman. Soarta ma obliga sa caut si tot soarta e cea care face sa ma reintorc cu mainile goale. Dar – ma reintorc cu ceva de nespus, inimaginabil." mai ca n-am vruut sa pun ghilimele, ca e doar incercarea mea timida de a o traduce


Si eu is curioasa tare de brazilianca asta, acum cu atat mai mult. Tu unde i-ai gasit catile? In ce limba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Pai gata s-a decis Inima atat de alba va fi urmatorul cerc de lectura.
Trebuie sa deschid eu topicul? Si cum pun? Citim Javier Marias? sau Citim Inima atat de alba?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 16+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ioi, ma doare inima!
Carmina, tre sa deschizi tu un topic cu Citim impreuna X. Daca vrei, pune numele autorului in locul lui X, asa au fost intitulate si celelalte subiecte.

Mergi la inceput