Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Poftele in timpul sarcinii

(2 voturi)
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 12

desprecopii

8061 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui desprecopii Adauga semn de carte la mesaj Trimite desprecopii un Mesaj Privat  Reply with Quote

Poftele in timpul sarcinii

Nu se stie precis de ce unele femei insarcinate poftesc la muraturi si inghetata, sau la alte combinatii ciudate de alimente. Exista numeroase teorii despre poftele din timpul sarcinii, insa a fost dificila evidentierea unui motiv clar, biologic sau fiziologic al poftelor. Medicii sunt in general de acord ca poftele din timpul sarcinii sunt foarte normale, iar in afara faptului in care poftiti la ceva nesanatos, satisfacerea poftei este probabil cea mai buna idee. www.desprecopii.com/info.asp?id=1780" target="_blank">Iata sfatul de la Desprecopii.

Ce pofte speciale ati avut voi, gravidutelor - pana acum?

Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9

428 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ivanoiuadela9 un Mesaj Privat  Reply with Quote
La prima sarcina nu am avut nici o ,,pofta ,, , nici nu am stiut ca sunt insarcinata , dar acum la a 2 a sarcina - sunt in 34 de sapt - am avut toata perioada sarcinii pofte , in special la muraturi si fructe , eu care nu mancam un mar pe luna . Dar voi mamici la ce ati poftit ?
Mergi la inceput

Katyuscha21

1758 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKatyuscha21 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Katyuscha21 un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu la prima sarcina am avut odata pofta de inghetata si nu oarecare incghetata aveam un anumit fel si ii zic lui barbatumiu sa mergem sa cumparam sa nu mai pot si ma duc ceva drum pe jos ajung la magazin cumparam inghetata si ghici ce nu am mancat inghetata ci am doar mirosito si sotul cand avuzut ce fac azis: doar pt atat mai adus pana aci numai ca sa cumperi inghetata si sa o mirosi? ce sa ma enervat atunci mama mama.iar la adoua ce am avut a fost pofta de frisca era vreo 9 seara ca eu vreau frisca unde sa se duca sotul dupa frisca si mia gasit dar mia cumparat 2 tuburi sa fie sigur ca nu il mai trimit inca odata.

cam astae au fost la mine dar stati ca inca nu sa terminat sarcinamai am sal zapacesc pe sot

Mami de baietel dulce ANDREI 2 ANI SI 9 LUNI (26.09.2006)
17+

Editat de - Katyuscha21 on 10/06/2009 02:44:45
Mergi la inceput
simona9999
simona9999

202 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luisimona9999 Adauga semn de carte la raspuns Trimite simona9999 un Mesaj Privat  Reply with Quote
am citit tot aici pe forumuri ca daca pofteset sau mananca muraturi mai mult at va fi baiat, iar daca pofteste sau mananca mai mult dulciuri e fata. Eu sunt, dar dintotdeauna am fost mai mult cu muraturile. si ioata ca asteptam un
asa ca la mine s-a potrivit interpretarea poftelor.......

19+
Mergi la inceput
genie79
genie79

7 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Si eu cand am fost gravidutza am mancat mai mult chestii sarate decat dulci si a iesit baietel.
O fii ceva adevar si in chestia asta babeasca!!!!!!!!!!!
Mergi la inceput
Camelya_
Camelya_

7 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCamelya_ Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Eu sunt in 7 saptamani insarcinata si nu mai suport dulciurile . As manca numai acrituri
Poate da Domnul si babele au dreptate si poate o sa am si eu un
Mergi la inceput

Katyuscha21

1758 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKatyuscha21 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Katyuscha21 un Mesaj Privat  Reply with Quote
si eu cand am fost insarcinata cu Andrei mancam numai acrituri si acum mananc dar mai mananc si dulciuri si fructe care eu de frunte cand auzeam parca imi dadea cineva cu ceva in cap.

19+ si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 9 luni 26.09.2006
Mergi la inceput
Ennni
Ennni

481 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiEnnni Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ennni un Mesaj Privat  Reply with Quote
uite ca la mine nu s-au adeverit cele "babesti". eu pana pe la mijlocul sarcinii n-am avut nici un fel de pofte, insa pe la 18 - 20 de saptamani (nu mai stiu exact) m-a apucat o pofta nebuna de sirop de zmeura (din acela facut acasa si care apropo - e dulce) cu apa minerala sau sifon. umbla toata familia (sot, mama, soacra, prietena, matusa) sa caute pe la cunostinte siropul buclucas, ca eu nu mai puteam, vroiam doar sirop, sirop, sirop. nici pana atunci si nici de atunci nu mai vreau, insa atunci eram innebunita, nici nu stiu de unde mi-a venit acea pofta si iata ca am doi nazdravani de baietei care peste cateva zile fac 5 luni fix.

tuturor

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)
Mergi la inceput
witeflower
witeflower

758 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite witeflower un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu cu poftele am cam aceeasi teorie ca in articol, adica organismul tau sau/si al copilului "cere" anumiti nutrienti, care se gasesc cu predilectie in anumite alimente.

De ex, la prima sarcina - primele zile de sarcina (nici nu stiam ca sunt insarcinata) mi-a fost o pofta nebuna de prajiturile unei vecine, care facuse de ziua ei si ma servise. In alta zi, trecand prin marchet, i-am spus sotzului sa cumparam crenwursti (el a facut niste ochi mari, stiind ca eu nu voiam niciodata crenvwursti...). Dar pe parcurs am constatat ca poftele imi vin pe fondul "foamei" momentane de anumite alimente.
De ex, daca mancam ceva cu carne inainte de a pleca la cumparaturi, nu-mi mai era pofta de cernwursti sau de parizer in market.
daca mancam mai des cate ceva dulce acasa, nu mai pofteam sa innebunesc la prajiturile vecinei sau la alte chestii dulci pe care le vedeam/miroseam.

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")
Mergi la inceput

Ramonika

8888 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ramonika un Mesaj Privat  Reply with Quote
deocamdata nu prea am avut pofte, doar de muraturi (castraveti murati) dar rar. la mine nu s-au adeverit fazele cu dulce/acru, pt. ca mai degraba mananc acrituri si se pare ca vom avea fetita.

Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor
Mergi la inceput
andra_s
andra_s

1378 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andra_s un Mesaj Privat  Reply with Quote
nici eu nu cred in mitul acesta cu dulce - fata si acru - baiat. depinde de organism. si ca tot suntem la capitolul pofte, pe perioda sarcinii, ce sa va spun, as manca usturoi cu orice!!! si eu care nu ma atingeam de usturoi pana acum de nici o culoare. de fapt asta m-a si pus pe ganduri, am poftit la frati-miu la usturoi, si am zis, hopa ... nu e de gluma, trebuie sa imi fac un test rapid, desi mai aveam vreo 2 zile pana la CM. si a fost cu nococ!

va poop si bblusi sanatosi!
Mergi la inceput
Pag. din 12 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com