iubire cu fluturi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

contrazic cele spuse de roxana si dora da acum tb sa pleca, asa ca ma explic mai tirziu

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Cele care spuneti ca iubiri cu fluturi exista la toate virstele, aveti exemple concrete? Pt ca eu de pilda am bunic ce s-a casatorit la 60+ (dupa ce a murit bunica) cu o prietena de familie, vaduva si ea, si nu a fost iubire cu fluturi, va asigur.

Mai am o prieten care s-a casatorit cu un tip ok, la care tine, dar nu e iubire cu fluturi. Iubirea cu fluturi a fost consumata in tinerete si vorbeam amindoua ca dupa o astfel de experienta – iubire devastatoare - e greu, daca nu imposibil, sa tii la cineva la fel. De-asta zic ca la 30+ (cind ai o virsta numai si numai din punct de vedere al ceasului biologic) e greu sa gasesti pe fat frumos cu fluturi. Si –zic eu- e absurd sa il astepti – cind ai la activ marea iubire esuata si mai ales cind te grabesti sa faci un bebe ca iti ticaie ceasul biologic.

Sau, in cazul in care cineva nu a trait iubirea vietii, pina la ce virsta asteptam iubirea cu fluturi? Oare cheiar merita sa o asteptam si sa raminem fara bebe sau e bine sa ne cautam pe cineva cit de cit compatibil pe net in speranta ca si el doreste la fel si… poate iese o familie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Eu cred ca prietena ta vrea sa conceapa un copil din dragoste, sa fie cel putin atrasa de acel barbat... sa isi doreasca un copil cu el. Nu e doar: hai sa trag rapid un copil pt ca imi ticaie ceasul. Vrea sa fie fericita sau indragostita de acel barbat inainte de a trece la capitolul 'copii'.
Asa cred eu. Tu o cunosti mai bine.
Dar pe net mai greu sa ai fluturi, palpand tastele si privind ecranul. Sa nu mai vorbim ca unii isi trimit cele mai bune poze, de acum 5 ani si cu 10 kile minus. Unii sunt extrem de 'seci' in scris dar extrem de incantatori in viata reala.
Atentie la ciudati ca si pe aia trebuie sa ii trieze. Unii casatoriti care se dau drept single, altii care vor doar sa se distreze, etc...
mai bine ar apela la o agentie matrimoniala serioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Eu sunt pentru fluturi

Chestiile astea cu programarile de bebe, de familie, mi se par a tine chiar strict de computer nu de domeniul sufletesc,.
Iubirea e intotdeauna la fel si are intotdeauna fluturi, roiuri intregi, restul... se numeste business.
Bifez in palmaresul meu, o casa , cariera si hai sa bifez si o familie cu sot si copil ca da bine si facem si sex in functie de bioritm ce conteaza ca nu simt nimic cand ma atinge EL?
Pai cum sa simta daca lipsesc fluturii?





[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Cat timp cauta nu o sa gaseasca nimic bun...dragostea te loveste ca un fulger, nu tine figura sa cauti pe cineva dupa anumite tipare si sa simti si fluturi. Sa se calmeze, sa descopere intai ce inseamna sa se iubesca pe ea asa cum este, sa vada daca poate sa fie fericita si singura fara sa fie anexa cuiva si o sa vina dragostea singura...De ce trebuie sa gasim pe cineva ca sa fim impliniti?

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

monabella, tu ma stii pe mine si pe sotul meu, din poze si povesti. Ei bine, la inceput n-au fost fluturi. Ne-am cunoscut pe net si la inceput a fost o chestie rationala din partea amandurora, multa vreme nici n-am vrut sa-l intalnesc. Dar dupa ce ne-am intalnit au aparut si fluturii Si cand ma gandesc ca era gata-gata sa nu ma duc la intalnire. Si acum avem si doi "fluturasi" pe care nici nu-i mai asteptam la momentul cand ne-am cunoscut, la 36+ ani. In momentul acela eram deja obisnuita cu gandul ca raman singura si incepuse chiar sa-mi placa, sa ma simt bine cu mine si cu situatia.
E chestie de sansa, de scris in stele, de noroc, de intamplare. Nu pot sa zic nici ca exista, nici ca nu exista fluturii dupa o varsta. Fiecare poveste e diferita si unica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Pai stii de ce le gaseste nod in papura la toti, pentru ca dupa o anumita varsta iti formezi niste tabieturi, niste obiceiuri, ai niste pareri bine conturate. Si normal ca iti e greu sa faci loc in viata ta unui om, mai ales daca mai stai si singura. Pentru ca si acel om vine cu obiceiurile lui, cu parerile lui. Care nu sunt intotdeauna identice sau asemanatoare cu ale tale.
Si asa ai impresia ca nici unul nu e bun, ca ala nu strange farfuria in care mananca, ca ala bea bere, ca celalalt are par in nas, ca ala nu are pantofii curati etc etc etc.

Stii cum e, la 20 de ani nu stii ce vrei de la viata, esti tanar, afara e soare, stai cu mama si cu tata, n-ai nici o grija - nici tu ca fata, nici el ca baiat. La 25 de ani ai terminat deja facultatea, eventual un master, esti angajat, incepi incet incet sa-ti cam dai seama ce ai vrea de la viata - si tu si el. La 30 deja stii cam 90% ce iti doresti de la viata - mai ales femeile, de barbati nu bag mana in foc nici la 50 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

eu cred ca fluturii apar si pe net, ca si in viata reala, si pot fi generati de un schimb de mesaje la fel ca si de un schimb de priviri. desigur, pentru a se transforma in iubire este nevoie de mult mai mult, dar procesul este similar cu cel din viata reala. si acum povestea mea: mi-am cunoscut actualul sot pe net, dupa un divort care punea punct unei relatii incepute inainte de invazia calculatorului in viata noastra. sincera sa fiu, bintuiam pe net mai mult for fun si nu cautam nimic concret pentru ca pe de o parte mi se parea prea devreme, iar pe de alta mi se parea utopic (aceleasi prejudecati ca la fetele de mai sus ). eu am fost cea care am stabilit primul contact, desi nici azi nu am nici o explicatie de ce i-am scris, pentru ca totul se intimpla pe un site german f. sofisticat, in care inainte sa te inscri faceai un test psihologic lung de citeva ore in urma caruia se stabilea compatibilitatea in puncte. Maxim posibil era 115, imi amintesc ca eu aveam maxim 103 pcte cu un elvetian din lumea finantelor pe care l-am ignorat cu desavirsire, in schimb cu al meu sot aveam doar niste biete 76 puncte. In fine, sa n-o lungesc prea mult, dupa vreo doua saptamini omul meu imi raspunde, eu il ignor o vreme ca intre timp imi scriam cu altcineva, imi scrie el iar si din acest moment incep sa curga mailurile intr-un ritm ametitor si sa se formeze roiuri de fluturi. Nu stiu cum sa explic, dar pur si simplu era ca si cum vedea prin mine, erau suficiente doua vorbe si el intelegea ani din viata mea, ma rog cam asta era senzatia. Prima intilnire a urmat dupa cam o saptamina (locuiam la 200 km), eu m-am dus foarte prevazatoare cu o atitudine gen "tine-ti fluturii in friu ca-i prea frumos sa fie adevarat" si dupa n-am putut sa dorm toata noaptea pentru ca (desi fusese doar o intilnire de tatonare) mi-am dat seama ca poate fi ceva foarte serios si m-am speriat rau de tot (eu eram la 2 zile de la pronuntarea divortului, iar in primul mail il informasem pe om ca io de fapt nu caut un om pentru o viata ). Au urmat telefoane, SMS-uri, cu fiecare dintre ele ma simteam mai linistita si mai pe drumul cel bun, apoi o noua intilnire in care (eu 36 el 39) ne-am purtat ca 2 adolescenti de 14 ani, apoi concediul lui in Italia, pe care il savura cam cum imi savuram si eu zilele de scirbici, SMS-uri nenumarate (eu care urasc sa scriu asa ceva), in fine, la intoarcerea lui din concediu stiam amindoi ca vom ramine impreuna pentru vreme indelungata. Si apropos de planuri , ceas biologic etc uitati-va la semnatura mea...Dupa ce am incercat ani de zile cu ex-sotul sa ramin insarcinata, fara succes (si stiu sigur ca problema nu era la el) acum s-a intimplat ca o minune (pe care nu am luat-o de loc in calcul), ca un fel de confirmare de sus ca suntem pe drumul cel bun.
Prietenei tale ii doresc mult noroc si sa asculte de ceea ce ii spune intuitia. In rest, deus are dreptate, probabil ca marea intilnire tine si de momentul in care suntem pregatiti de ea. Eu recunosc ca pina la 36 nu am avut curajul sa ma daruiesc deplin, desi credeam ca am bifat la capitolul marea iubire.

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Agnes ma bucur pentru voi Nu, nu am prejudecati, am scris doar ca nu-i prea eficient sa cauti fluturi pe net, nu ca-i imposibil sa-i gasesti

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

[red]MONABELLA[/red]..."De-asta zic ca la 30+ (cind ai o virsta numai si numai din punct de vedere al ceasului biologic) e greu sa gasesti pe fat frumos cu fluturi."

Crezi ca la 30 + e greu sau tarziu?? Dar ce te faci cand ti se intampla la 32, cu 2 copii si maritata? pur si simplu intamplare pura, necautata, nici pe net,in nici un fel...??!!


Oare cheiar merita sa o asteptam si sa raminem fara bebe sau e bine sa ne cautam pe cineva cit de cit compatibil pe net in speranta ca si el doreste la fel si… poate iese o familie?[/i]


Da, chiar merita sa astepti, chiar merita...

Mergi la inceput