Ce le spuneti despre extractii dentare, la 7 ani

Ce le spuneti despre extractii dentare, la 7 ani | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Am fost azi la dentist cu fetita (7 1/2 ani) si am inteles ca s-ar putea sa-i scoata un canin (de lapte).
Eu, de fiecare data, i-am spus cum va decurge o vizita la medic si nu am ocolit subiectul vaccinurilor de cand era mititica ("o sa te doara un pic, dar apoi iti va trece si vei fi bine... poti sa plangi daca simti nevoia, nu se supara nimeni, mama sta cu tine...", etc. etc.). Am simtit ca i-a folosit (urla cat o tineau bojocii acasa si, apoi, la doctor, era mielusel, ba chiar mandra ca a suportat durerea).
Acum, ce si cat sa-i spun despre extractie (nici nu sunt sigura 100% ca va avea loc)? I-am povestit un pic despre injectie, dar la clesti si altele ma lasa imaginatia si puterea.
M-ar interesa si cat de cuminiti au stat copilasii vostri, povesti, daca aveti timp...
Multumesc!

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

ML, dar ce are daca i-l scoti tu?
Am o prietena care a fo la dentist cu fiica-sa, si i-au spus ca se ofera sa-i scoata toti dintii de lapte si sa aiba grija sa-i iasa bine cei definitivi(!!), pentru numai $2500
Ma rog, daca e musai sa-l scoata nu poti s-o bagi in poveste pe Zana Maseluta...? Ca-i bolnava si a trimis-o la nenea doctorul sa aiba grija de dintuc.. etcc..
Succes la extractii, desi sper sa nu fie nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

ML la noi a fost cam asa:vizita obisnuita la dr,asezat pe scaun,prezentat problema,guraliva foc, deschis gura la anestezie,timp de asteptare, apoi la vederea clestelui i-a pierit zambetulau urmat insistente ,promisiuni care mai de care din partea mea dar n-am avut pe cine sa conving.pana la urma dr l-a scos cu mana.apoi si-a revenit la normal vesela si la fel de vorbareata.de obicei ea e cea care ne spune vreau sa merg la dr.nu-i este teama si a prins drag de dr.atat ca nu e prea prietena cu dl cleste ci numai cu albinuta si bondarelula doua oara a fost la fel.speram ca pana la urma se va obisnui cu ideea.stiu de pe acum insa ca va avea nevoie de aparat
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mara are o carie. Am fost vineri la prima vizita la dentist, ne-a trimis la o radiografie... si apoi vineri ii lucreaza maseluta cu anestezie pe baza de gaz: inhalosedare (nu ii ia decat durerea, nu adoarme). Ne-a rugat sa ii spunem copilului decat ca doc ii curata dintisorii si att. Am niste emotii!

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Macrina, nu se clatina dintele si e cariat. Pe cei miscatori si-i scoate singura si nu-i e frica de mers la dentist (ba chiar vrea, ca nu stie ce o asteapta)... deocamdata. M-a lasat cu gura cascata pretul... eu am inteles de la dentist ca nu se recomanda scoaterea dintilor de lapte, ci plombarea lor. Ce a facut fata cu copilul? Ii plombeaza?

Crig, banuiesc ca daca i l-a scos cu mana era mititel si se misca sau?... Si eu am purtat aparat, din acela din epoca de piatra. O sa fie floare la ureche in comparatie cu extractiile. Numai bine fetitei!

Clau, succes si voua; si mie mi-e teama mai ales ca am citit niste povesti de la americani pe Internet de mi se face parul maciuca (anestezii generale pt. copii din asta mititei care nu se lasa, etc.). Ne vom duce la un cabinet care ofera gaz ilariant si am inteles ca te relaxeaza si atunci pot face fara bataie de cap (teoretic...) injectia si ce urmeaza, dar nu scapi de ac ca nu amorteste gazul in sine. Offf, eu nu-l vreau pentru copil, dar, in functie de ce gaseste acolo si cum se comporta ea, poate zic "da".
Sunam si noi pt. programare pe luni. Daca intram inaintea voastra iti voi povesti cum a decurs, desi s-ar putea sa-i faca numai radiografie generala la prima vizita. Daca nu e prea stresant pt. tine, te rog, povesteste!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ralucai i l a extras (dinte de bebi cariat). A asezat o pe scaun si a intrebat o daca vrea sa i l scoata. Pana Raluca a zis nu dintele era n cleste la doctor...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

ML, atunci succes
La fetita cu pricina au spus ca asteapta pana i se clatina, si-i scot sub supaveghere (de parca daca-i scoate singura e gresit)
Oricum, mamica a refuzat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Corina, din nou, vreau si eu la dentistul Ralucai!. Mie nu-mi suna a american sadea .
Macrina, bine a facut!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Baietelului meu mai mic i-a scos primul dinte la 3 ani, a avut un " accident" si a trebuit extras. Anyway, lui i-a facut laughing gas-ul si dei a fost infricosat a stat ok. Fara gaz nu garantez ca statea. Si noi i-am spus ce-l asteapta si nu a fost deloc incantat. I-a exlicat dr cate si mai cate, dar de buna oie sigur nu statea. Doi ani mai tarziu a trebuit scos si cel de langa. Atunci a fost alta poveste, i-a explicat din nou ca urmeaza sa i-l scoata si a stat baiatul cuminte, fara problema. Deci categoic sa-i explici de va urma dar nu cu multe zile inainte de procedura, si sugerez sa folosesti laughing gas, ajuta. In cele ma multe cazuri il acopera asigurarea, daca nu mi se pare ca e in jur de $100, poate mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Takacs

Baietelului meu mai mic i-a scos primul dinte la 3 ani, a avut un " accident" si a trebuit extras. Anyway, lui i-a facut laughing gas-ul si desi a fost infricosat a stat ok. Fara gaz nu garantez ca statea. Si noi i-am spus ce-l asteapta si nu a fost deloc incantat. I-a exlicat dr cate si mai cate, dar de buna voie sigur nu statea. Doi ani mai tarziu a trebuit scos si cel de langa. Atunci a fost alta poveste, i-a explicat din nou ca urmeaza sa i-l scoata si a stat baiatul cuminte, fara problema. Deci categoric sa-i explici ce va urma dar nu cu multe zile inainte de procedura, si sugerez sa folosesti laughing gas, ajuta. In cele ma multe cazuri il acopera asigurarea, daca nu, mi se pare ca e in jur de $100, poate mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Takacs

Baietelului meu mai mic i-a scos primul dinte la 3 ani, a avut un " accident" si a trebuit extras. Anyway, lui i-a facut laughing gas-ul si dei a fost infricosat a stat ok. Fara gaz nu garantez ca statea. Si noi i-am spus ce-l asteapta si nu a fost deloc incantat. I-a exlicat dr cate si mai cate, dar de buna oie sigur nu statea.

Laura, iti multumesc, imi foloseste experienta ta. Din citite, am intelesc ca pe copii ii sperie masca. Asa fost la voi?

Doi ani mai tarziu a trebuit scos si cel de langa. Atunci a fost alta poveste, i-a explicat din nou ca urmeaza sa i-l scoata si a stat baiatul cuminte, fara problema.

Ei... la 5 ani i-au pus masca sau ati apelat la anestezie, fara gaz, clasica?

Deci categoic sa-i explici de va urma dar nu cu multe zile inainte de procedura, si sugerez sa folosesti laughing gas, ajuta.

Probabil ca il vom folosi, in functie de ce gaseste acolo si daca vrea sa-si puna masca. Daca nu este prea grav si ea suporta, prefer anestezia.
Te rog, imi poti spune cum stabilesc ei cand este suficient gaz? O intreaba ca la anestezie daca simte intepaturi in corp sau in functie de greutatea copilului stabilesc doza?!!? Sincera sa fiu si asta ma ingrijoreaza.

In cele ma multe cazuri il acopera asigurarea, daca nu mi se pare ca e in jur de $100, poate mai putin.

Multumesc!


Take joy! (poze)

Mergi la inceput