Ce le spuneti despre extractii dentare, la 7 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ML, cred si eu ca ai emotii cat China
N-ai inceput campania cu ZanaMaseluta si cati bani lasa ea ?
Eventual duci copilul pe la cabinet sa vada medicul, ustensilele, sa-i dea si ei o masca
Vorbeste-i mai mult cu ce va fi dupa interventie, ce inghetata mare veti manca precum fetele mari, din`astea.
Nu stiu cum e fetita ta, la a mea tin aburelile si promisiunile pompoase. Insa pana sa ajunga undeva. La fatza locului nu stiu niciodata ce surprize imi pregateste si cum decurg negocierile ...
Mult, mult succes ! Tinem pumnii sa fie totul bine si sa fiti curajoase !


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Citat:
citat din mesajul lui Laura Takacs

Baietelului meu mai mic i-a scos primul dinte la 3 ani, a avut un " accident" si a trebuit extras. Anyway, lui i-a facut laughing gas-ul si dei a fost infricosat a stat ok. Fara gaz nu garantez ca statea. Si noi i-am spus ce-l asteapta si nu a fost deloc incantat. I-a exlicat dr cate si mai cate, dar de buna oie sigur nu statea.

Laura, iti multumesc, imi foloseste experienta ta. Din citite, am intelesc ca pe copii ii sperie masca. Asa fost la voi?

Uite pe el nu l-a speriat masca. E drept ca nu i-a prea convenit, dar a stat. Mi-aduc aminte ca am stat cu el, evident si ii tineam manutzele, ca nu prea vroia el sa o lase.
Doi ani mai tarziu a trebuit scos si cel de langa. Atunci a fost alta poveste, i-a explicat din nou ca urmeaza sa i-l scoata si a stat baiatul cuminte, fara problema.

Ei... la 5 ani i-au pus masca sau ati apelat la anestezie, fara gaz, clasica?

Da, fara gaz, ca era baiat cu "experienta". Doar clasica injectie. Dar, intre timp mi-am adus aminte ca la baiatul meu mai mare, cam 6 ani avea, i-a dat gaz, deci depinde si de copil. El era mai fricos decat asta mic.

Deci categoic sa-i explici de va urma dar nu cu multe zile inainte de procedura, si sugerez sa folosesti laughing gas, ajuta.

Probabil ca il vom folosi, in functie de ce gaseste acolo si daca vrea sa-si puna masca. Daca nu este prea grav si ea suporta, prefer anestezia.
Te rog, imi poti spune cum stabilesc ei cand este suficient gaz? O intreaba ca la anestezie daca simte intepaturi in corp sau in functie de greutatea copilului stabilesc doza?!!? Sincera sa fiu si asta ma ingrijoreaza.
Uite asta chiar nu stiu sa-ti spun, pt ca nu-mi aduc aminte. Ma gandesc ca si asta trebuie sa fie administrat in functie de greutate.

In cele ma multe cazuri il acopera asigurarea, daca nu mi se pare ca e in jur de $100, poate mai putin.

Multumesc!


Va tinem pumnii!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Daria, le-am dat un sut in fund impostorilor anul asta . Si Zanitei si Iepurasului de Pasti, pana si pe Mos Craciun l-am trims dupa ailalti. Intre timp mai aparuse o Zanita zeloasa la scoala care le admira dulapurile ordonate; cumva, de nevoie, "doamna" a demascat-o .

Da, sigur ca ar fi bine sa o duc intr-o vizita, doar ca ne ia 45 minute - 1 ora pana ajungem acolo (este in alt oras), plus ca eu nu conduc...

Uitasem de planurile de "dupa" (procedam asa cand era mititica atunci cand ii lua sange). Am sa ma gandesc la ceva ce-i face placere, ceva simplu, dar care sa o bucure.

Laura, iti multumesc mult; ma temeam ca daca incep cu gaz, cu el raman, nu mai pot suporta durerea decat astfel...

Va multumesc tuturor, sanatate si voua! Chiar apreciez sfaturile si ca v-ati facut timp sa scrieti

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Corina, din nou, vreau si eu la dentistul Ralucai!. Mie nu-mi suna a american sadea .
Macrina, bine a facut!

Take joy! (poze)


Nu i american !

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML



Daria
, le-am dat un sut in fund impostorilor anul asta . Si Zanitei si Iepurasului de Pasti, pana si pe Mos Craciun l-am trims dupa ailalti.


ML, esti eroina mea, spune-mi cum ai procedat cu Mos Craciun, pliz... intentionez sa fca la fel

Cum a fost, a iesit bine pentru fata? Ti-au dat si tie gaz din ala inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Asa deci cu dentistul vostru, Corina. Slabe sperante sa dau peste cineva mai... contra pe aici.

Macrina, azi am sunat pt. programare. Din pacate abia saptamana viitoare pe joi o ia. Stii, chiar ma gandeam... daca mi se face rau pe acolo cu copilul? Am din senin niste caderi de potasiu in care incepe inima sa mi-o ia razna si ma apuca lesinul.

Iti scriu separat despre zane, iepuri si mos. Sfantul Nicolae ce mai sta pe metereze...

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Hm, pai Sfantul Nicolae e ok , Mos Craciunu e in plus
A.. am vazut ca mi-ai scris.. hihi..
Neaparat ia ceva cu tine, niste saruri ceva, otet pe batistuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

ML, pe aici pe unde am fost eu cu cel mare (tot 7 ani si jumate) le da cu spray local, care amorteste. Ii tine de vorba, le descrie ce si cum lucreaza ei pe acolo si apoi le arata dintele in cleste. Adica nu prea se prind copiii cand ii executa. Acum, fiind canin si nemaiscandu-se, s-ar putea sa fie mai greu se scos. Tine si de omul-dentist.
Tu pregateste copilul sa stie cam ce o sa-i faca.
Si stai linistita, de obicei ne doare mai mult pe noi decat pe ei.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Germina, multumesc. Uf, imi doresc si eu sa fie atat de simplu! Din pacate, m-am intors dezamagita de la ultima vizita. Se pare ca va urma ceva cu "circ" americanesc...

Claujro, cum a fost la voi? Sper sa nu te necajesc, daca intreb, mi-e si mie teama.


Take joy! (poze)

Mergi la inceput