Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ia lasati cu telefoanele, ca nici in cealalta extrema ca al meu nu-i tare bine: are minute "infinite" cu numarul meu si suna toaaata ziua. Mie-mi place, normal, mai ales ca are puterea sa ma faca sa rad de ma shushu pe mine, si dupa ce inchid tot rad de nebuna, dar cateodata nu pot raspunde ca-s cu Sophiphi in bratze, sau atzipesc si io un pic si ma sperie telefonul. Intr-o seara am crezut ca am gasit solutia: pe la 10 seara am pus telefonul pe silent, cu gandul sa nu mai sune sa sperie fata. Si adorm si eu ca tot omul si dintr-o data suna fixul, cumplit mestesug de tampenie, suna ala de te scoala din morti...Istetul vazand ca nu raspund pe mobil s-a speriat si a sunat pe fix...la 11 noaptea.
Mi-am adus aminte de aia cu pupatul: ce asistente tampite, ele n-au copii?! Cum naiba sa te abtii sa pupi niste obrajori dolofani si un gatutz alb si moale?! Ca doar nu am dinti cariati si putrezi sa-i bag microbi cu carul in organism

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

gigelica as putea sa dau copy paste la mesajul tau ca nu se putea potrivi mai bine..- inclusiv faza cu "deranjamentele" care la mine a fost deja de 2 ori aplicata si nu l-a interesat ca eu aproape lesinam cu copilul in brate si-mi era frica sa-l ridic sa nu cad cu el. eu inclusiv la buda am mers cu copilul agatat de gat. STII CUM TE INTELEG????? ca parca am trecut amandoua prin aceleasi momente zilele astea si simtim la fel. si stii foarte bine ca nu ne plangem in nici un caz de bebei, ei sunt toata viata noastra acum, si sigur ca ne iubim sotii, eu il iubesc foarte mult pe al meu; dar asta nu inseamna ca nu-mi vine sa-i sparg capul

ARIS; nu ne intelege gresit, in nici un caz nu vrem sa se puna in locul nostru, nici nu ar avea cum. dar putin suport macar moral e normal in orice familie; un telefon primit cand simti ca nu mai poti te poate schimba complet, iti reda cheful de viata. de bebe evident ca noi avem grija, ca doar nu-l pun pe el, dar un pic de gangureala cu el ar fi o experienta placuta pentru amandoi.

a, MARIA, sigur ca are balta peste; eu chiar l-am intrebat ieri daca nu cumva a gasit ceva mai bun, sa nu-mi faca surprize acuma cand sunt cu bebe mic; evident ca s-a aparat, dar asa, cam cu jumatate de gura. Doamnne fereste fetelor sa -l vad ca se uita in alte parti, ca eu nu sunt genul care sa ccept asa ceva, cu copil sau fara (mai ales cu copil)

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel
minunea noastra David


Offff, Dyana, zi tu daca nu e mai usor acum, cand ma ai partenera de "suferinta"???
Lasa ca le rupem noi picioarele cand mai cresc bebelicii!!! Scot eu si sa vezi dupa aia lapte si miere.

Acum ma simt si urata, grasa si nesigura pe mine, obosita, incercanata si...cu herpes la gura. Inseamna ca am depresie???

Si eu am cautat pentru o secunda s ama gandesc la "pestele din balta", dar incerc sa imi alung ideea...caci e o tampenie. Tati ma iubeste doar pe mine...altfel il bat de nu stie de el.


Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=137970&REPLY_ID=4887961

Ba chiar asa!!! Ma bag si eu... Aici gresim noi! Ca avem impresia ca ei nu au cum sa schimbe un papmers, sa ii dea sa manance sau sa ii tina in brate!
Aris a azis foarte bine - dupa parerea mea - ca intr-adevar, noi vrem ca ei sa vada din punctul nostru de vedere si ei vor sa ne induca noua parerea ca noi suntem mame si atunci trebuie sa le facem pe toateee!!!

Asa cum v-am zis, al meu sta cu Bris si o zi intreaga! Deci, se poate! Nu i-am gasit lesinati, nici plansi nici urcati pe epereti! O singura data l-am gasit pe al meu disperat ca a spart filtrul de cafea in incercarea de a desface cutia de la Avent care era cu laptic in concelator. Facuse capacul vid de la congerlare si a incercat sa il desfaca cu cutitul si a sarit cutitul in filtru! Atunci am gasit bucataria plina de ceai, al meu ud si disperat si fata urland! Daaar, in 10 minute am rezolvat: eu am luat fata in brate, el a sters pe jos!

Ideea e asa: eu nu i-am pus-o in brate niciodata cand a plans dar m-am dus cu ea in brate unde era el si l-am rugat sa imi faca un ceai sau ceva de mancare. Am reusit acum ca daca am o noapte in care nu prea dorm sau o zi in care ea e agitata tot itmpul vine si ma intreaba ce sa-mi faca sau chiar isi ia liber in ziua respectiva (ma rog, la el e f usor deci... NU SE PUNE!!). Daca ar refuza sa faca ceva mi-as pune fata in sling, m-as duce eu sa fac sa sa rezolv/sa cumpar, etc. si urmatorul lucru pe care l-as face e ca m-as duce la mama. Cred...

Aaaaa, ce am vrut sa zic este ca: noi ne construim casa acum si nu de putine ori mi-am pus fata in sling si m-am dus asa: la arhitect, la firma de constructii, la Gaz, Primarie, etc. pentru a obtine aprobari la anumite cereri sau chiar sa iau echipa de constructii si sa o duc pe teren ca sa mai faca nu stiu ce. Clar, se uita lumea la mine ca la urs cand ma vad cu copilul in sling (in prima faza nici nu se prind ca am un copil in chestia aia) dar, ulterior chiar sunt mai draguti si mai interesati sa ma ajute.
Intr-adevar, am noroc ca mi-e fetita cuminte si daca e in sling si ma simte langa ea doarmeee cat poate. Cred ca cu un bebe cu colici trebuie avut alt program.

Ce incerc sa va spun este sa incercati sa fiti mai independente de ei si sa le transmiteti mesajul ca sunteti in continuare la fel de capabile sa le faceti nu pe toate, ci treburle pe care VRETI VOI sa le faceti. Al meu mi-a zis zilele trecute cand ma intorceam din oras: Auzi, dar tu de unde vii asa imbracata? (Eram intr-o rochie normala si pe tocuri) Din oras, ii zic! Pai, mami, nu a vrut niciunul sa te duca acasa avand in vedere ca ai si bebele facut?! Si dupa ce ne-am amuzat mi-a spus ca imi multumeste ca nu am facut niciodata caz de statutul de mama si ca am aproape aceleasi responsabilitati si preocupari ca inainte.

Nu am vrut deloc sa va zic ca la mine e bine sau cum fac eu e bine. Doar v-am zis "povestea" mea. E intr-adevar taaare grea acomodarea in 3. Si, cum zicea si Aris, e grea si pentru noi!

Pupici la mamicile suparate pe "serpi" (asa ii zic eu la al meu cand ma enerveaza), dar fericite pentru minunile din viata lor!

Mami de Bris, 16 apr 09

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

dyana - stiu mama,nici voi nu ma intelegi greshit. eu sunt de parere ca barbatii vostri sunt oameni buni ca altfel nu faceati copii cu ei,deci undeva e o gresheala,o problema ce trebuie in primul identificata si apoi rezolvata. nu cred ca cineva poate sa se schimbe din bun in rau in cateva luni. oricum sunt nishte momente dificile pt orice cuplu si e f important cum le gestionam ca sa nu ne trezim peste un an doi ca stam langa un srain. am prea multe cupluri divortate si toti dupa ce au aparut copii. e clar ca un copil nu leaga pe nimeni ba din contra,incerca relatia si o solicita f mult.
bine asta nu inseamna sa ingiti orice pt ca esti mama,in primul rand esti femeie si ai dreptul sa fi iubita. si eu sunt cam radicala,ca si chatonel,ori sunt fericita in doi ori mai bine lipsa,dar e important sa cautam mai intai greselile noastre si apoi pe ale lor.
iar ce ai sus tu:"sa nu ne faci supriza asta acum cu copil mic" e cam greshita. un barbat isi paraseste sotia nu copilul. ti-am spus eu am vazut divortul si din cealalta parte a baricadei si ma gandeam ca te ajuta sa iti spun cum vad ei problema.
fameile fac nishte greseli clasice imediat dupa ce devin mame:
-sunt obosite si nervoase.
-au din ce in ce mai putin timp sa se ingrijeasca si ushor ushor descopera ca e mai comod asa.
-se plang tot timpul si devin o povara pt partener.
-nu vor sa se desprinda de copil si nu deleaga din responsabilitatile ei.
- vorbesc doar despre ce a mai facut copilul.
etc...nu dati cu rshii stiu ca sunt normale si ca toate au o explicatie dar asa sunt vazute din afara. la astea toate se mai adauga si nishte propleme psihologice cu care se confrunta barbatii cum ar fi imposibilatea de a vedea femeia de langa el si in rolul de mama si in cel de amanta focoasa pt ca in mintea lui ideea de mama(vezi complexul lui oedip) nu se poate asocia cu sexualitatea si ar mai fi si un fel de gelozie pe care o simt fata de micutz.
hai mah fetelor ca nici pt ei nu e ushor,hai sa fim noi alea intelepte ca ei sunt inca copii


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

dyana - stiu mama,nici voi nu ma intelegi greshit. eu sunt de parere ca barbatii vostri sunt oameni buni ca altfel nu faceati copii cu ei,deci undeva e o gresheala,o problema ce trebuie in primul identificata si apoi rezolvata. nu cred ca cineva poate sa se schimbe din bun in rau in cateva luni. oricum sunt nishte momente dificile pt orice cuplu si e f important cum le gestionam ca sa nu ne trezim peste un an doi ca stam langa un srain. am prea multe cupluri divortate si toti dupa ce au aparut copii. e clar ca un copil nu leaga pe nimeni ba din contra,incerca relatia si o solicita f mult.
bine asta nu inseamna sa ingiti orice pt ca esti mama,in primul rand esti femeie si ai dreptul sa fi iubita. si eu sunt cam radicala,ca si chatonel,ori sunt fericita in doi ori mai bine lipsa,dar e important sa cautam mai intai greselile noastre si apoi pe ale lor.
iar ce ai sus tu:"sa nu ne faci supriza asta acum cu copil mic" e cam greshita. un barbat isi paraseste sotia nu copilul. ti-am spus eu am vazut divortul si din cealalta parte a baricadei si ma gandeam ca te ajuta sa iti spun cum vad ei problema.
fameile fac nishte greseli clasice imediat dupa ce devin mame:
-sunt obosite si nervoase.
-au din ce in ce mai putin timp sa se ingrijeasca si ushor ushor descopera ca e mai comod asa.
-se plang tot timpul si devin o povara pt partener.
-nu vor sa se desprinda de copil si nu deleaga din responsabilitatile ei.
- vorbesc doar despre ce a mai facut copilul.
etc...nu dati cu rshii stiu ca sunt normale si ca toate au o explicatie dar asa sunt vazute din afara. la astea toate se mai adauga si nishte propleme psihologice cu care se confrunta barbatii cum ar fi imposibilatea de a vedea femeia de langa el si in rolul de mama si in cel de amanta focoasa pt ca in mintea lui ideea de mama(vezi complexul lui oedip) nu se poate asocia cu sexualitatea si ar mai fi si un fel de gelozie pe care o simt fata de micutz.
hai mah fetelor ca nici pt ei nu e ushor,hai sa fim noi alea intelepte ca ei sunt inca copii


25 martie 2009



SUBSCRIU!

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gigelica - pai cred ca din nesiguranta de sine vine toata problema. si eu am avut o perioada imediat dupa nashtere.iar barbatii astia habar nu au cum sa te faca sa te simti mai bine in pielea ta. eu l-am repezit rau de tot pe al meu cand ma tot ciupea de burtik(a se citi burtoi) si i-am explicat clar in cuvinte ca nu imi place,ca si asanu ma simt bine in pilea mea si ca ashtept de la el sa imi aduca aminte ca sunt femeie si ca ar fi frumos sa ma minta si sa imi spuna cat sunt de frumoasa si sexy. noi ne ashteptam sa ne citeasca gandurile si sa ne spuna exact ce vrem sa auzim,ei habar nu au cum sa faca asta si uite asa ne suparam si ne frustram si ei nu pricep de ce ca doar nu trebuie ei sa ne citeasca gandurile si uite asa ne invartim in cerc ca fraieri cand e mai simplu sa spunem clar cevrem de la ei.


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

eu sper ca al meu a ajuns la concluzia ca : o fi avand balta peste, dar nici un rechin ca mine nu-i de lepadat

Maria, mami fericita de Maria-Casia (26.02.2009)

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

dyana - stiu mama,nici voi nu ma intelegi greshit. eu sunt de parere ca barbatii vostri sunt oameni buni ca altfel nu faceati copii cu ei,deci undeva e o gresheala,o problema ce trebuie in primul identificata si apoi rezolvata. nu cred ca cineva poate sa se schimbe din bun in rau in cateva luni. oricum sunt nishte momente dificile pt orice cuplu si e f important cum le gestionam ca sa nu ne trezim peste un an doi ca stam langa un srain. am prea multe cupluri divortate si toti dupa ce au aparut copii. e clar ca un copil nu leaga pe nimeni ba din contra,incerca relatia si o solicita f mult.
bine asta nu inseamna sa ingiti orice pt ca esti mama,in primul rand esti femeie si ai dreptul sa fi iubita. si eu sunt cam radicala,ca si chatonel,ori sunt fericita in doi ori mai bine lipsa,dar e important sa cautam mai intai greselile noastre si apoi pe ale lor.
iar ce ai sus tu:"sa nu ne faci supriza asta acum cu copil mic" e cam greshita. un barbat isi paraseste sotia nu copilul. ti-am spus eu am vazut divortul si din cealalta parte a baricadei si ma gandeam ca te ajuta sa iti spun cum vad ei problema.
fameile fac nishte greseli clasice imediat dupa ce devin mame:
-sunt obosite si nervoase.
-au din ce in ce mai putin timp sa se ingrijeasca si ushor ushor descopera ca e mai comod asa.
-se plang tot timpul si devin o povara pt partener.
-nu vor sa se desprinda de copil si nu deleaga din responsabilitatile ei.
- vorbesc doar despre ce a mai facut copilul.
etc...nu dati cu rshii stiu ca sunt normale si ca toate au o explicatie dar asa sunt vazute din afara. la astea toate se mai adauga si nishte propleme psihologice cu care se confrunta barbatii cum ar fi imposibilatea de a vedea femeia de langa el si in rolul de mama si in cel de amanta focoasa pt ca in mintea lui ideea de mama(vezi complexul lui oedip) nu se poate asocia cu sexualitatea si ar mai fi si un fel de gelozie pe care o simt fata de micutz.
hai mah fetelor ca nici pt ei nu e ushor,hai sa fim noi alea intelepte ca ei sunt inca copii


25 martie 2009



Ca bine le zici Aris, nu mai am ce sa scriu ai spus tot !!

Fetelor, si eu va intleg perfect, dar exact cum zicea Aris solutia nu sta in a ne plange sau in a vrea ca ei sa ne inteleaga perfect pt ca nu au cum .

Pe la inceputurile relatiei mele (acum vreo 9 ani ) aveam tot felul de frustari legate de actualul sot si mi se parea ca nu suntem nici cum pe aceeasi lungime de unda, il amenintam,plangeam si faceam taraboi cat casa si... degeaba , nu avea rezultatul scontat si nu intelegeam de ce, cum poate fi ata de insensibil, etc
Pana m-am desteptat eu , am citit o carte super faina ''Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus '' unde am citit despre diferentele clare dintre noi, intr-un fel actionam noi si altfel receptioneaza ei plus alte chestii demonstrate....
Atunci am facut o schimbare radicala in comportamentul meu cu printul meu si rezultatele au aparut rapid

Acum de cand cu micuta noastra d-soara nimic nu s-a schimbat, ba la noi e invers, sotul e ca disperatul cand plange cea mica sa nu cumva sa fac eu altceva in timpul ala si sa nu-i acord ei atentie ; daca vorbesc la telefon ar vrea sa arunc telefonul si sa o iau pe ea in brate; i-am explicat calm ca, spre deosebire de el eu am atentie distributiva si pot vorbi la telefon in timp e alaptez
Cat despre aspectul exterior, clar ca ai tendinta sa fii comoda nu sexi si e de inteles de ce, dar totusi trebuie sa ramanem femei pe langa faptul ca suntem mame de nota 10 ; referitor la acest aspect chiar ma plangeam ca nu pot face inca abdominale si am ramas cu burta, la care sotul mi-a spus ca am timp sa dau burta jos deocamdata sa ma concentrez pe bebelina noastra !!

Una peste alta, cereti ajutorul dar fara lacrimi si reprosuri (aveti timp mai incolo de ele )




Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La multi ani LUANA!





Blogul lui Bogdan-Andrei
Varsta lui Donu' Bodo
Varsta Isabella-Elena
goblenuri-relatii pe blogul Donului
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

GIGELICA, DYANNA subscriu si eu la parerile lui ARIS (ma rog, nu la toate, da' in mare...). Pe mine m-a ajutat mult sotul pana am iesit din depresie, dupa care s-a culcat pe o ureche. Daca ii reprosam ceva, imi spunea ca X s-a descurcat singura, io de ce-s obisnuita sa mi se sufle-n fund?
In acel moment am plusat, in loc sa-i reprosez. De exemplu: noi papam mixt si de obicei tati face biberonul. Pe vremea cand se trezea puiul pa 2 dormea el a 2-a jumate de noapte cu Cri. Ei, cand am vazut ca nu se simte sa se trezeasca noaptea m-am dus si am facut singura biberonul, apoi am stat tot eu cu copilul; dimineata cand s-a trezit si a vazut cat e ceasul i-a fost rusine. Ba devenise gelos ca la mine se linisteste copilul mai repede decat la el. Acum sta cate 2-3 ore pe zi cu baiatul, timp in care eu mai fac curat, mai calc, mai lucrez pt master...
Capul sus si succes! Sunt si ei niste copii pe care tre' sa-i crestem...

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

CASA LU' BEBE
CAND 1+1=3

Mergi la inceput