Puiuti de Randunici 2008 (265)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

Puppa, ti-au raspuns fetele. iti spun si eu pozitia mea.

eu cred ca educatia incepe din momentul in care un copil se naste. deci nu consider ca este niciodata prea devreme pentru a-l invata ceva, bineinteles la nivelul lui.
pentru Luca am urmatoarea regula: poate sa faca orice nu este un pericol pentru el. daca reprezinta un potential pericol deja intervin. de exemplu ii place sa se joace cu usa de la soba (teracota) care nu este folosita pentru foc, dar in ideea ca se prea poate ca la iarna s-o folosim si sa stie ca nu e voie, nu-l las. plus ca baga mana in scrum si se face tot negru. cand merge la soba IMEDIAT ce-l vad acolo ii spun ca nu e voie si-l iau de la soba. nu-l cert, nu repet de 100 de ori. ii zic o data, nu pleaca singur, in momentul in care zic a doua oara deja l-am luat pe sus. incerc sa-i atrag atentia, de cele mai multe ori plange de sa-ti rupa inima, dar incerc toate variantele de distragere a atentiei pana se linisteste. nu-i bag in seama plansul, in afara de faptul ca-i arat tot felul de chestii. nici nu-l dragalesc in momentul ala, pentru a nu-i intari comportamentul.

nu stiu cum va fi la 3 ani cum zic randunicile experimentate, eu sper sa fac ca si ele. sper sa pot sa tai crizele din fasa, sa nu ma inmoi.

o alta regula: SE FACE CUM ZIC EU! asta pentru adultii din jur. daca e ceva important, ce poate influenta comportamentul si sanatatea lui, TREBUIE sa se faca cum zic eu. inclusiv cu soacramea, cu care am mai multe probleme la tema asta. am noroc cu Dan ca a inteles ca NOI, si numai noi, suntem parintii lui.

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + fix 365 de zile
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Miha Mi-a placut tare mult cum ai scris!

Ia-uite, domne, ce ciripeala pe-aici...eu am ramas sa ma lupt cu curca , am bagat-o la congelator, apoi am facut bucataria luna .

Mimo, imi par erau pentru cucuiatul mic Ia de la Clau ceva bun sa-ti treaca supararea!

Clau, nu ne-ai zis ce cadouri ai primit

Simo, cat de frumos!!! Bravo sotului pentru initiativa si rasfat!

Nico...of...nu o fi reactie la vaccin??

Naty, sunt si eu alaturi de tine! imi pare rau pentru rezultatele analizelor

Eu imi fac griji...o fi normal dupa 4 zile de antibiotic sa mai faca febra 38? luata in fundulet. Nu e mare...dar...tot e...El e vesel, se joaca, nu prea are pofta de mancare, in rest e super normal...of

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

f f f f f f f f important

Clau

sa te bucuri in liniste si sanatate de minunile tale, de familia voastra frumoasa si iubitoare!

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + fix 365 de zile
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

luny, bubu

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + fix 365 de zile
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

De la 1 an jumate deja incep sa asculte cand le interzici ceva. Cred ca v-am mai zis, cand era Vladut asa mic, am fost in parc si nu i-a convenit lui ceva si se arunca pe burta, direct! si l-am ridicat, el ma asculta mereu, era foarte atent cand ii vorbeam si se uita la mine. Si i-am spus ca daca mai face asa plecam imediat acasa. Si dupa un timp iar s-a suparat ca nu l-am lasat sa faca ceva si l-am luat, l-am pus in carut, i-am explicat de ce si am plecat frumos acasa.
Iar cu cealalta problema, eu cu sotul ne-am pus de acord sa nu ne bagam unul peste altul. Daca il cearta el, eu nu ma duc la Vlad sa-l dragalesc. Vine el singurel la mine si eu ii explic de ce a gresit si de ce a fost certat si mereu ii spun sa-si ceara scuze. Mie mi se rupe sufletul cand il cearta sotul! daca mi se pare ca l-a certat aiurea sau a exagerat, nu-i spun asta de fata cu Vlad, niciodata! Oricum, eu cred ca e bine ca ambii parinti sa atraga atentia in momentul in care copilul greseste sau e in pericol. Nu unul sa-l pupe si unul sa-l certe mereu

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

va , ma bag la , ca maine iar la program

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

Viata in 3 + fix 365 de zile
Luca creste
Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

am vazut si eu Patrickul vorbaret! super truper!
si pe Rebe balerina bulanoasa.. mama ce as mai musca din copanasele alea .. ma duc sa ma "razbun" pe a mea ..

gata! m-am "razbunat"!

sa revenim.. la copii cu personalitate..
Andra de obicei e destul de cumintica, nu fie de deochi.. insa la Craiova mi-a facut prima criza cu aruncat pe jos de am ramas masca.. am fost la o terasa cu o prietena de a mea si normal ca am stat cu randul la masa, cand eu cand George ca mandra voia sa misune.. a misunat ce-a misunat pe acolo, pe urma am trecut la trotuar si pe urma .. unde? pe stradaaa!!.. pana aici i-a fost.. i-am zis ca nu e voie ca vin masini, ea nimik si am luat-o pe sus pana pe trotuar si s-a trantit pe jos cu arcuit de spate.. am ramas masca.. pana la urma s-a calmat..
faza nr 2.. tot la terasa cand sa plecam, ea voia in fata la volan.. eram cu masina prietenei.. ea imi las-o ca nu are ce sa strice.. of course ca nu i-am dat voie si i-am zis NU, s-a uitat la mine si a inceput sa planga instantaneu.. dar a vazut ca nu a avut sorti de izbanda si pana la urma s-a calmat..

ideea e ca noi tot am vb sa fim pe aceeasi lungime de unda.. si pana acum cand unul a zis NU ne-am sprijinit unul pe altul ca ea sa inteleaga ca NU e NU intotdeauna.. sper sa reusim si pe mai departe..

aa.. mi-am mai adus aminte de o faza de ieri de la piscina.. eram eu cu Andra si altii pe acolo.. ei si se plimba pe margine si pe un sezlong a vazut un tel mobil.. atat i-a trebuit tinta pe el.. bineinteles ca eu cu NU iar ea a inceput sa chiraie.. am luat-o frumos cu mine pe sezlong am pus-o hopa acolo langa mine si i-a trecut pana la urma..
ehh.. cu din astea o sa ne tot luptam.. sunt sigura..

si apropo de uitat la tine.. nu stiu poate am eu o impresie gresita, dar aici oamenii nu se uita nicicum la tine cand urla un copil.. stiu ca un copil e un copil si au momente de urlete.. bine sa nu il bati ca vin Serviciile Sociale .. dar in RO se uita ca la urs, cel putin asa am eu impresia.. poate gresesc..

hai ca m-am lungit cu povestile de berbecuta.. si am uitat ce am mai citit aici..

am vazut-o si eu pe Nikita cu puiutza.. dar din cum a vb la Capatos nu mi se pare ca se va schimba.. desi asa speram si eu.. dar sa vedem..

Nicoleta multa sanatate la pui!
Naty
Mimo si io cucuiul!
SImo ce fain!!! vreau si eu aventuri din astea!!

Ursulica eu am vazut Prison Break si azi am in plan sa vad si editia pe DVD (just released), care contine partea lipsa din finalul serialului.. adica e completarea de fapt..
Heroes am vazut un pic, dar nu m-a incantat f mult deci l-am lasat balta.. iar de Lost nici nu m-am atins..
Acum io-s cu Nip Tuck in program si The Tudors..

si gata deocamdata..

Mihaela, mamik fericit de Andra - 29 martie 2008

Pozici
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor
Povestea americancei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5211d37ef93faf418fe040&source=category&category_id=all" target="_blank">Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

nu am putut deloc sa dorm de la atata galagie si beutura...am luat si eu cate o guritza din fiecare si m-am cam ametit incat nu mai sunt in stare sa scriu o scrisoare mare asa ca fac doar una mititica...

naty sa-ti dea d-zeu multa putere si sa-l ajute pe tatal tau

mimo imi pare rau pt cucuiul lui vladutz...cat despre sot




RAMI mamica fericita de puiutz mic si iubit ... ANDREI


http://community.webshots.com/user/ramonika8128

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

stati asa ca am gresit in loc sa dau vizualizare am dat trimitere ..clau ce mi-ai facut?

nicoleta multa sanatate

bubu si lui vladutz la fel

simo f misto plimbarica ta ..vreau pozeee

ursu eu am vazut prison break

cat despre nikita eu zic ca "cum te-a lasat d-zeu asa mori"..nu cred ca o sa se schimbe desi ar fi bine pt fetitza ei...

mihap f frumos ai scris...

eu tre'sa mai muncesc in privinta socreilor...soacra mea a zis ca ea nu o sa-l certe dar nici nu o sa se bage peste mine dar cu socrelu mai am de muncit...cat despre catalin sper sa fim pe aceeasi lungime de unda,vorba mihutzei...pana acum nu s-a bagat peste mine sper si in viitor sa fie la fel..

hai ca fug si eu la somnic ca am ramas ultima pe crengutza...mai dar ce o fi cu criss pe unde o umbla..

va pupacesc si va doresc o noapte linistita fara febra,frichinici si alte smiorcaieli...




RAMI mamica fericita de puiutz mic si iubit ... ANDREI


http://community.webshots.com/user/ramonika8128

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Buna dimineata,

Cofee, ceai, capucino, bombocino... si ce va mai e pofta.

Asa e Luny si Tonic ... e de ris cu burtica mare dupa o burtica mica...dar facem noi fata ca asa suntem noi mamele

O zi buna si mult soare va doresc ... soare de mare si briza la fel.



Clodute mami de Patrick si
cu Karolina

Mergi la inceput