Miresele anului 2006 (105)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi8

bai eu am intrat sa ma laud ca fiicamea are 4 lunite si cand ce aflu...avem un flacau!

multe inainte

Citat:
botic, imi pare rau! sper sa iti revii repede ca imi place mai mult de tine veselaai grija de tine

Sper sa ma adun pana la urma. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alynutza

Ralu la multi ani fericiti impreuna! (cu scuze pentru intarziere, dar nu eram prin zona)

Multumesc, Aly.
Sa va fie de bine si voua concediul.
V-ati facut un pic de cap, nu gluma.
Ai gasit si barza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


, bine v-am regasit fete dragi!
voi da copy/paste cu ce am scris la spiridusi, povestea nasterii, sa-i zicem.

In primiul rand tin sa va multumesc pt. toata sustinerea, incurajarile, telefoanele si mesajele primite. sunteti noiste dulci.

S-a rupt apa, am scris pe forum, am sunat sotul, am inceput sa si sa intru in panica. Clau era mult mai calm, m-a bagat la dus, a inceput sa stranga de prin casa, in acelasi timp suna si la dr. de rezerva.
Mi-a facut toaleta, m-am imbracat, m-a pozat...lichid curgea la greu, am luat bagajul si spre masina...eu tot plangand. Dr. nu raspundea, dureri nema...dar ne indreptam spre maternitate.
La ora 16:10 aveam internarea facuta, dupa 10 min. venea si dr. meu care dormea la el in cabinet...era de garda. am facut cunostinta, mi-a zis sa ma calmez, m-a urcat pe masa...dilatatie 2, comanda o clisma, dupa care ne vedem mai tarziu in sala de travaliu.
termin tot jos, imi sotul, asist. duce bagajul si ne indreptam spre aceeasi sala de acum 3 ani jumate. acolo mai era o d-na...care trebuia sa avorteze...gemeni morti in burtik...povesti horror, ma infiorez cand aud si ma rog sa fie bine sa scapam amandoi.
vine moasa de serviciu, pune CTG-ul bb avea pulsusl marit, dar din cauza mea care eram super agitata. Nici o durere, totul incetase dupa clisma. in timp ce l-a Marco a fost invers.
Cobor la baietii mei, marco vrea sa merg cu el acasa, nu au stat mult, ca nu avea rabdare piciul.
ora 19, schimb de tura, alta moasa draguta...sper sa nasc cu ea, merg sa-i dau dreptul, ma refuza elegant...daca nasc cu ea accepta, daca nu..nu.Raman socata de cate omenie vad in jur...macar e o schimbare...ca si in sala de nasteri: 2 mese noi, ca la clinicile private, masa misto pt. bb, AC acolo si in sala de travaliu.
D-na ce era cu mine, avorteaza...o mai tin putin, o muta pe salon. raman cu moasa...imi da reviste sa citesc...imi spune sa ma odihnesc sa fiu pregatita pt. ce va urma.
ora 21, vine dr. ma urca pe masa. Dilatatie 3, fara dureri, dar...membranele s-au rupt undeva in spate, cpapul copilului nu vine spre col din cauza unei foite de membrana nerupta. se chinuie dr., ma chinuie si pe mine....mai curge putin lichid...abandoneaza din cauza mea. Imi zice ca nefiind la termen, corpul si bb nu sunt pregatiti, capul nu vine pe col sa dea drumul contr. si avem 2 posibilitati:
- dim. punem oxitocina, pe urma peridurala si nastem in max 2 ore
- mai putem astepta travaliul, lichid fiind...
am ales prima varianta, cu speranta ca peste noapte se schimba ceva.
La miezul notptii am primit prima doza de antibiotic.
Dureri/contr. rare si nedureroase, am dormit relativ putin....dim. m-a gasit super obosita si stresata.

asa....continuam cu ziua 2in asteptarea contractiilor:
vine a 3-a tura de moasa, e simpatica, mai in varsta...cum vede ca plang, ma sustine si ma incurajeaza. Iar pe masa....dilatatie 4, foita aceea exista....vrea sa se consulte cu dr. peridurala si oxitocina= scapat repede. ma apuca groaza...
Dr. iese din cezariana, hopa sus pe masa...scrijeleste foita cu un ac...brrrrr....e de acord cu moasa...chemam anestezistul...ma pregateste pt. montarea cateterului....curg apele pe mine de frica cand vad atatea ace....nu a fost placut dar am scapat.
In branula din mana se pune oxitocina si la pat cu mine...
apar contr. eu nu simt durere...e asa placut...imi vine sa dorm. dupa 30 min. dilatatie 5,dupa o ora se duce efectul epiduraklei...incep sa simt si eu contr. care erau nasolae....nu mai cheama anestezistul...dilatatie aproape 10...imi vine sa imping....sun pe Clau, sun dr., moasa pregateste sala...incep sa plang de emotii...durere...nici eyu nu mai stiu.
Apar o groaza de medici, 2 se ocupa de kitul pt. celule stem, asist. ma duc in sala, dr. pune manusile...asteptam contr. S_AU OPRIT. Moasa a oprit perfuzia pana m-a instalat pe masa.
Da drumul...incep....trag aer...imping....nimic.....bb nu coboara.
Dr. urla la mine ca nu imping bine, eu urlu de durere....dupa alte 2 contr. simt capul....nasol....presiune mare jos...vine contr. moasa sare pe burta mea, o ajut si eu si cu ultimele puteri....simt cum scoate bebele. ma prabusesc pe masa, le cer sticla de apa, o arunc pe mine...apare un furtunas cu oxigen din spate...plin de lume in jurul meu...
Dr. ma roaga sa ma calmez si sa ma uit la bb.
e mic si slab, plin de vernix dar urlacios.....
cer tel. moasei sa-i fac poza, se distreaza toti de mine...dr. recolteaza celule...scoate placenta si simt o imensa usurare...am scapat.
in Interior nu m-am rupt defel....putin afara catre fund.
Imi da anestezie sa ma coasa, asist. imi baga pe fluturas antibioticul, moasa recolteaza sange pt. celule stem....NU MAI VREAU ACEEEEEE. Dr. face misto de mine...ca nu-mi plac acele lungi
Pune 5 copcii, lejer, fata de prima sarcina....totul ok, vine asist. cu datele bebeului....eu vb. cu al meu sot...care de jos vedea toata agitatia din sala de nasteri, lampa, lume multa.....bine ca nu a fost acolo.
Moasa pune gheata pe burta, ma apasa...dureri mari...e adevarat ca sunt dureri mai mari de burta la al 2-lea bebe. vine anestezista, baga ultima doza de peridurala, scoate cateterul, raman cu perfuzia de oxitocina...totul e calm...eu de fericire...usurare...am 2 baieti...sunt cea mai fericita mama din lume....regret toate gandurile si cuvintele pe care le-am spus despre bb2...e al meu...e un dulce...are gura mea, seamana cu Maarco...e sanatos si cel mai frumos bebe...ma uit la poza lui si ...ii multumesc domnului ca ne-a scapat cu bine si ma gandesc ca am incheiat cu acest cap. pt. totdeauna...nu mai vreau nicio fetita...nu mai vreau sa trec prin ce am trecut.

Daca l-a prima sarcina totul a decurs rapid si nu ma dezmeticisem bine cu nimic din jurul meu...acum le-am trait pe toate....
- inducerea travaliului
- membrane nefisurate
- uter cusut in urma primei nasteri...care acum nu se dilata cum trebuie
- bb mai mic ca primul, expulzie mai grea. Macar nu m-am rupt...vindecarea e mult mai usoara, cobor scarile, stau pe fund.

Dr. un super om , si un super dr., foarte apreciat in spital.
Personalul super, am dat, dar prima data am primit. nu ca la prima nastere.
Salon de lux nu am prins, dar m-a rezolvat moasa intr-un salon de urgente pt. cezariane....suntem 3 fete, Edi e singurul mascul dintre bebei...ne intelegem super...toate am nascut joi, toate sper sa plecam luni acasa.
Am si internet....sunt ca la hotel...depresia sa stea departe de mine.
Ieri a venbit Clau cu papa de la KFC si am plecat intr-un parc...ce fain a fost sa stam acolo si sa papam...bb era la baita si schimbat.

Intre timp a venit bebe, se perinda pe aici asist. si am renuntat la comp.
azi noapte vine una sa-mi faca antibioticul si ma intreaba de unde am net...eu fac pe proasta si zic ca nu stiu....dar e de la ele, scrie clar Bega1, e problema lor daca nu l-au parolat.

hai sa va pove despre intalnirea lui bb cu rstul familiei:
Joi merge Clau dupa Marco, eu merg sa vb. cu neonatoloaga despre bb si daca ii lasa pe baieti sa-l vada pe micul print.
Vine doar Clau sus, pe Marco nu-l lasa in salon...mor...imi vine sa plang de ciuda...atat astepta sa-l vada pe bb Edi....
Vine bebeul...face cunostinta cu taticul...eu incep sa plang cand il studiem mai bine si vad ce mic si slabut este si dai cu plansul...inoata in toate hainele...ce facem cu el asa mic???? marco a fost cu 1 kg mai mare si se vede aceasta diferenta la ei.
intre timp se deschide usa salonului si apare iubirea mea mare cu buni. saracul Marco se sperie cand ma vede plansa...dar privirile i se indreapta spre fratiorul lui....incepe sa-l pupe si sa-l studieze, nu se mai dezlipeste de el...ii murmura cuv. de iubire...noi nu avem aparat, fac 2 poze cu tel. si ma uit nervoasa spre Clau, care uitase ap. in masina.
Marco vrea sa mergem cu bb acasa, dar e prostit repede de tati si pleaca dupa putin timp.

ieri vine iar Marco....se urca langa el in pat, il inunda de , doamne ce-l studiaza...il dezbraca sa-i vada piciorusul, manutele...e fermecat de fratiorul lui, cat e de mic si frumos...
Eu...vreau sa fac poze...ap. descarcat...sa mor de ciuda nu alta.
Cam asta a fost intalnirea dintre frati...nu va mai zic ca bb a inceput sa suga nasucul lui marco si sa se trezeasca cand i-a auzit vocea...e clar ca-l cunoaste inca de cand era in burtik.
Vom vedea cum va fii acasa, cred ca o sa fiu cu ochii ca pe butelie.

si ne auzim curand.
mai dau eu pe aici...daca bb e cuminte si nu-mi paroleaza astia wirelessul maternitatii.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

salutare!
va multumesc de urari fetelor!

gio, frumoasa povestea nasterii...adica asa povestita pare frumoasaai grija de flacai.

eu azi merg la un botez cu crina, sper sa fie cumintica.

week/end minunat la toata lumea!

silvi mama CRINEI

CRINA MINUNEA MEA
am mai crescut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Salut!
Silvia distractie placuta!
Gio foarte emotionanta povestea, am citit cu sufletul la gura, bine c-ai scapat. Edi e cumintel? Papa? Doarme?
Abia astept sa ne pui poze cu el. Si ce fain ca Marco e asa de atasat de el, conteaza foarte mult. Felicitari inca o data pt mogaldeata!
Alina bine-ai revenit din concediu! Ceva poze?
Oana, Ralu?
Kreliut mamica.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Silvia, distractie faina!

Ralule, sunt aici. Fac mancare

Gio, m-am apucat de plans, uite ce mi-ai facut cu povestea ta.
Bine ca s-a terminat cu bine. Lasa, creste el, Edi, nu-ti face probleme. Sa vezi ca pana la urma, il intrece pe Marco. Am mai auzit cazuri. Sa ne mai zici cate ceva, cand poti.

si pe restul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Buna dimineata

Gio, felicitari!!! ma bucur tare mult pentru voi...abia astept sa ajungeti acasa si sa ne arati poze cu cei doi baietei
Sa va traiasca baietii

Aly, multumim si te asteptam cu poze din concediu...si povesti!

Ralu, ce e cu tine, unde e buna dispozitie?

Kitzy, ce face Diana asteptam poze si de la tine

Silvia, LMA si pentru voi si distractie placuta la botez

...de Krelia nu stiti nimic? e bine?


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:



Gio sa va traiasca baietelul! Bine ca ati scapat amandoi cu bine. Lasa, nu-ti mai fa griji ca e mic, o sa creasca el, o sa vezi tu.

Ralu nu sunt berze in Rodos , n-am vazut nici una. Si de-or fi fost, nu pentru mine, ca ma pot lua de mana cu Oana, in aceeasi situatie am fost si eu.

Oana inca nu m-am invrednicit de pus poze pe net. Trebuie sortate, etichetate, uploadate si inca n-am apucat. Asa ca raman datoare pe cand oi reusi sa o fac si pe asta.

Kitzy ... idem ca mai sus .

Asa in mare, concediul a fost super, Rodosul e frumos si merita vazut. Am avut fler la alegerea locatiei si am nimerit o plaja ok, cu nisip (e drept ca nu asa fin ca la noi la Mamaia, dar totusi nisip), apa f. limpede si nu se adancea brusc, valuri mai deloc, aveam si recif cu corali si gramada de pestisori care inotau pe langa tine, se facea snorkeling la greu, ce mai, super fain.
Hotelul a fost ok, mancarea asa si asa.
Plimbari nu prea am facut - doar in Rodos City (cel mai important oras de pe insula) sa vedem portul Mandraki (unde se presupune ca a fost colosul) si orasul medieval - f. interesant si extrem de bine restaurat si intretinut. In rest, ne-am prajit la soare si ne-am balacit.
Cam asta e in mare, daca doriti amanunte, intrebati-ma exact ce si cum.

fetele.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana
Ralu, ce e cu tine, unde e buna dispozitie?

eu?
pai... nu e...
saptamana trecuta am fost la inmormantare, sapt asta a debutat cu niste intamplari intamplatoare... pe la munca.
Nu prea-mi arde de distractie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alynutza
Ralu nu sunt berze in Rodos , n-am vazut nici una. Si de-or fi fost, nu pentru mine, ca ma pot lua de mana cu Oana, in aceeasi situatie am fost si eu.

ce mofturi au si berzele astea in program
da' poate le gasiti pe-aici, daca in tari straine nu-s

Mergi la inceput