premergator de la ce varsta?

premergator de la ce varsta? | Autor: joklk

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
avem si noi o intrebare. Karla are acum 8 luni si jumatate. Sta in fundic sprijinita, se rostogoleste dar nu vrea sa mearga dea busilea. Ea vrea pur si simplu in picioare si sa mearga. Unii medici sunt de acord altii nu. Ajutati-ne cu niste pareri. Voi de la ce varsta v-ati pus prichindeii in premergator?

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Joanna, nu iti fa griji, nu toti copiii pleca de-a busilea prima data. Unii pleaca mai tarziu si direct in picioruse.
Daca sta in fundic, si e ok dupa varsta recalcultata, o poti pune in premergator.
Las-o sa faca progrese in propriul ei ritm, cand va fi pregatita va merge.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Asociatia Americana de Pediatrie (si poate si altele) si multi dintre pediatri buni pe care ii stiu spun ca premergatorul nu e recomandat deloc. Iar ortopezii pediatri sustin acest lucru

Ma refer la premergatorul clasic, in care copilul sta pe scaun si impinge cu piciorusele.

Poti insa folosi jucariile de impins (eu am avut la ai mei un pom care avea un ram care se rotea in jurul copacului daca il impingeai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Mai multe pareri gasesti si aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131939&

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Va multumesc mult de raspunsuri. Am postat aceasta intrebare aici caci Karla e prematur si varsta ei reala e de opt luni si jumatate (varsta corectata sase luni). Ma gandesc si eu uneori ca e prea devreme sa mearga dar nu prea am ce face daca ea asta vrea. In rest in afara de putin strabism ea este foarte bine. Ar putea fi putin mai grasuta dar acesta este ritmul ei de asimilare si nu avem ce face, dar e un copil extrem de activ si curios.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

Mai multe pareri gasesti si aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131939&


Wow, chiar sunt socata de cate pareri negative sunt, desi magazinele sunt pline de modele care mai de care mai frumoase si dotate, de premergatoare. Si in pozele copiilor ii vad in premergator.
O sa ma documentez si o sa studiez bine problema cand va fi cazul, referitor la premergator.

Joanna, am vrut mai mult sa-ti spun sa nu iti faci griji in privinta progreselor care le face in ritmul ei propriu. Daca are 6 luni varsta recalculata, nu ai intrebat dr daca e ok sa o lasi sa mearga sustinuta in picioare?

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Mie ortopedul mi-a interzis categoric sa-l pun in premergator, cu toate ca deja mergea de manute si statea in fund fara sprijin. Oricum a mers foarte repede dupa aia.

Edit. de asemenea mi-a spus sa nu-l las sa stea pe picoarele lui pana cand nu se ridica singur in patut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal7 spune:

este mai bine sa nu mearga cu premergator si nici "catel"asta o motiveaza sa mearga mai repede.ai o fetita ambitioasa.sa stii ca fiecare copil evolueaza in stilul sau specific,nu rebuie sa te uiti dupa ceilalti copii.fiecare este unic.mamica lui alinut prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor va multumesc de raspunsuri.
Cristal tie iti multumesc special pentru rugaciunile pentru Karla si mi-ar parea bine sa mai revii pe aici si sa ne spui mai multe despre prichinduta ta.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal7 spune:

joklk nu ai de ce sa-mi multumesti.daca voi doua sunteti bine este cel mai important lucru.Ayla21 eu nu spun ca premergatoarele sunt un lucru rau ci spun ca ar fi bine sa-i lasam pe copii in ritmul lor.Alinuta mea nu a vrut sa meaga catel si din acest motiv a mers repede in picioare(9,5 luni)cu toate ca este prematur.din acest motiv am avut probleme cu piciorusele,s-a cracanat.muschii de la picioare se dezvolta mai greu si nu pot sa sustin greutatea corpului.dupa multa gimnastica si masaj piciorusele sunt drepte,dar sa nu uitam ca sunt firavi si oasele nu sunt rezistente si din acest motiv pot sa apara deformari ale lor.o prietena si-a asezat copilul in popou de la 6 luni si de la7,5 in premergator si acum fac fizioterapie pt deformarea coloanei.copilul s-a nascut normal la 9 luni ,este un baitel sanatos si puternic dar oasele sunt moi.parerea mea este sa nu va grabiti cu mersul,chiar daca "al vecinei"merge de mult.pastreazai ritmul.

Mamica lui Alinuta prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Cristal, sunt de acord cu ce spui tu. Fiecare copil are ritmul lui, si daca nu are nici o alta problema, odata si odata tot o va face. Baietelul nostru a mers doar la 13 luni, si nu era nici prematur, nici cu probleme, daca atunci a fost el pregatiti si sigur pe el, atunci a plecat singur in picioruse, si toti se mirau, cum nu merge inca?
Dar mergea de-a busilea de la 6 luni si cred ca de aceea nici nu se ambitiona sa plece in picioare, pt ca el avea modalitate de deplasare.
Un alt exemplu, el s-a ridicat in manute la cateva zile dupa nastere, si la vreo doua luni dupa spusele lui tati, s-a intors singur de pe burta pe spate. Luana abia la 4 luni si dupa sedinte de kineto, s-a ridicat singura in manute. Si la recomandarile dr o pun zilnic pe burtica 5 minute, supravegheata.
Desi Luana este psihologic la varsta bilogica, locomotor nu e inca, dar va recupera si cand va fi pregatita atunci va face progresele care trebuie facute. Eu nu ma grabesc si nu o compar cu nici un alt copil, caci are tot timpul inainte.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput