*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (53)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Eli, am tot incercat azi s-o filmez pe Alexandra cand dadea asa din cap si n-am reusit. Cand luam aparatul in mana... incremenea. Mai incerc maine

Diamisha, Alexandra se trage de par tot asa, dar cand bea uneori lapticul din bibe

Julia iti sta foarte bine!

Azi am fost pentru prima oara cu ea la terasa. A fost nesperat de bine, am reusit chiar sa mananc ce comandasem (a stat la tati in brate pana am mancat eu, apoi la mine in brate pana a mancat tati, in carut n-a vrut si pace , doar primele 10 minute a stat in carut).

Acolo s-a uitat in jur cu niste ochi mirati si cerceta pe fiecare cu gura usor cascata a mirare, le-a ras la cei cu care eram la masa, a chiuit un pic sa stie lumea ca avem "bebe on board" pe terasa si uite asa...

Dupa aia eu am venit cu ea acasa in brate ca era ora de baita deja (stam aproape, vreo 5 min pe jos) si tati a mai ramas sa-si termine cafeaua si povestile si a adus el caruciorul.

Eu incep sa cred ca nu sta comod in carucior si de aia nu vrea mai mult de 10-15 min in el. Mai are cineva probleme cu statul in carut la peste 6 luni? De stat in fund sta tot mai bine, cateva secunde nesprijinita si daca o tin de-un cot sau un pic o reazam de sold sta chiar bine.





Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

seara buna fetele
va multumesc din suflet pentru ca mi-ati raspuns nu va pot spune cat de mult m-am linistit.
Mirtha yupii ne bucuram ca mergi spre bine cu urechile...asa este imuniytatea asta scazuta ma dispera si pe mine cand una cand alta . sanatate multa
Diamisha asa face si nepotica mea precum Sonia...e tare simpatica...am avut si noi o perioada cu traul de par dar vad ca ia trecut de la sine
cameliam lasa acum fata auzi ca vrei sa o dai pe post si nu vrea ..eu deabea il pacali pe balacila..aparatul prin ursuletul de plus

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">remember
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 poze
*******************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara (Spitalul Marie Curie) :
trimite SMS la 858 - 2 euro/apel - orice retea

"Non omnia quae vera sunt recte dixeris - Orice adevar nu e bun de spus



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Otiliaaaadraga de tine deci tu erai numarul acela cu multi 4 ,7 , si 3.Ei sa sti ca numarul acela care te-a sunat ulterior , si a doua zi , cu multi 13 era al sotului. In perioada asta nu pot vb. la telefon. Ma dor urechile la atingere si in plus chiar daca am incercat sa stau cu telefonul mai departe am tapoane de vata in urechi imbibate cu rivanol. Si daca incerc sa comunic la telefon ma trezesc urlind..Multumesc. Si pediatra mea in principiu are cam aceeasi opinie. Mai mult m-a rugat ca in cazul in care nu reusesc sa comunic cu ea sa intreb farmacista daca in privinta unui anumit antibiotic se regaseste si sub forma de suspensie orala pt. copii si incepind de la ce vasrta. Daca respectivul antibiotic se poate admnistra unui copil de varsta Evei a opinat ca in principiu nu e contraindicat in alaptare. Sunt unele prescriptii in care se specifica in mod clar daca este contraindicat sau nu sunt altele in care te trimite sa iti consulti medicul.O ricum e bine de stiut pe viitor.

Diamisha nu...nici vorba de presiune asupra mea. Chiar m-am bucurat ca m-ati tras de mina sa ma atentionati asupra riscului la care ma expun. Si eu as procedat la fel intr-o situatie similara. E placut cind cineva iti atrage atentia asupra unor riscuri prea mari pt. ca poti sa reactionezi pozitiv , sa te trezesti si sa te indrepti in directia buna.
In caz contrar nu mai ai pe cine sa invinovatesti decit pe tine insuti.
Numai ca uneori...mai luam si decizii riscante ...in situatii speciale se impune. Cel putin eu...ma cam hazardez probabil unde si fobia mea de pastiloaie. Hai picatura a merge , tamponul cu rivanol , da , algocalminul ca ma doborise durerea dar era deja destul de mult asa dintr-o data pentru mine si plus riscul de a o afecta cumva pe Eva.
In urma schimburilor de sms pe care le-am avut si coroborat cu ce discutasem seara anterioara cu MF am cumparat Zinnat. Acum vad ca lucrrile merg intr-o directie buna.

Bertha daaaaa..e client pasionat Eva. Mai tarziu incerc sa incarc o poza cu ea toncanind , de pe la 5 luni si ceva. Dovada clara ca are intentii serioase. Oricum nici prin gand nu imi trecea ca va fi o decizie atit de grea si in toata fiinta mea sa simt asa o rebeliune , razmerita si o vifornnita. Nu mi-am imaginat si posibil sa se fi resimtit asa si pt. faptul ca la mijloc era elementul de constringere si nu cel volitiv.
Apropos de intarcat ...am mai discutat pe ici pe colo , cu pediatra inca nu am reusit sa vb. sa ma lamuresc care e faza cu sanii pt. care recoamnda intarcarea la 9 luni dar am abordat subiectul cu o serie de rude si ...cu bunivcile evident. Bunica meamaterna amers cu ambele fiice pina la 2 ani, mama mea si ea insista pina la 2 ani , bunica sotului pina la 9 luni.
La intrebarea mea "De ce e bine 2 sau 9 luni ?" raspunsurile au fost asa .
Bunica mea "Maica asa e de cind lumea si pamantul si a fost bine."Cu alte cuvinte chestiunea e verificata si nu are rost sa ma pun eu contra vintului. Mama la fel , ma tot piseaza ca la tara femeile alapteaza pina la 2 ani si daca ramin numai cu 2 mese una dimineata si una seara nu ar trebui sa fie dificil. Singul aspect pe care l-am constatat la cumnatele mele care alptasera peste 1 an a fost faptul ca intarcarea s-a dovedit a fi mai dificila , mai traumatizanta din ce povesteau ele.

Bunica sotului mi-a dat insa explicatia cea mai haioasa la intrebarea de ce "Ei....nu e bine mai mult...se timpesc copii maica"

Inca nu mi-am stabilit o data limita , mai culeg info. dar cert este ca tind spre cit mai mult , daca am.

Julia vazut tunsoare...delicat mai , imi pare ceva frantuzesc. Si vreu sa ma tund dar vreau asa ceva traznit. De felul meu sunt adepta frizurilor cuminti , care se aranjeaza repede si pe care le poti aranja nu numai la salon ci si acasa. Dar uite ca acum simt o nevoie imperioasa sa ma tund scurt...., si haotic , asa franjurat , rebel , fara noima. Problema e ca nu cred ca pot sa ii explic cofezei prea bine ...stiu decit ca vreau ceva asimitric si haotic. Inclusiv in privinta coloritului.Ei...sa tit fie de bine frizura cea nou si sa te faca sa te simti super !

Alra as fi vrut sa spun ca mi s-au parut exagerat de dulci borcanele dar apoi m-am gandit ca poate e gustul meu defect sau poate exagerez ..si iti induc vreo sugetie gresita. Sa iti spun sincer mi s-au parut indulcite cu miere borcansele de fructe. Am luat unul singur de curiozitate si nu m-au convins. Parca de la Nestle.

Corina bon voyage ! Ei sa vezi tu cum se regleaza Arianna cu somnul tocmai in deplasare.


Revin....

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Eli, Caterina da usor din cap cand o deranjeaza gingiile. Nepotelul meu avea o miscare mai pronuntata din cap tot de la dinti, in perioada eruptiilor, mai mult in jurul varstei de 1 an si ceva a inceput sa dea cu capul in perete, tot de la durerile de dinti Nu stiu ce sa zic, nu mi se pare nimik ingrijorator la felul cum misca Dimitrie capul, dar ma gandesc ca poate sa-l deranjeze gingiile si sa fie de la asta. Oricum, e tare frumos si sta bine de tot in funduletz

Camelia, nici fii-mi nu-i place in carucior, si crede-ma ca sta comod Am un carucior foarte spatios, sta in funduletz in el, cu jucarii pe langa ea....degeaba, mai mult de 10 minute nu vrea si pace Ea e un copil caruia nu-i place sa doarma in carucior si nici sa fie plimbata, deci noi caruciorul il folosim pe post de...scaun/loc de joaca

Brie, felicitari pentru Brianna! Stiu cum trebuie sa te simti, foarte emotionata si mandra deopotriva. Rebeca merge la ore de dans la o scoala de dans din oras, si a avut cateva spectacole pe scena Casei de Cultura din oras...si eu am fost toata praf, mi-a umplut inima de bucurie si emotie si mandrie
E mare lucru sa danseze pe scena Operei din Bucuresti, bravo ei!

Oceanborn
, multumesc pentru informatii Eu stiam contrarul, ca parmezanul este o branza grasa Si ce ma mai abtineam sa nu pap decat putin Probabil ca-i voi adauga si eu la legume Caterinei. Si nu mai tin minte cine intreba...dar se gaseste si la noi in hipermarketuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

Revin cu o intrebare catre voi, pe care, de altfel, a postat-o si Mirtha, daca nu ma insel: cum faceti cu caldura din camera copiilor? La Sonia in camera, am 26-27 de grade si, orice-as face, nu reusesc sa o scad...bineinteles ca e fataita din cauza asta, maraie noaptea, se frichineste de pe o parte pe alta, vrea apa...e-adevarat ca se chinuie si cu dintii, dar eu zic ca este si caldura, ca nu ar bea atata apa in timpul noptii, daca nu i-ar fi cald, deci si sete...Am aer conditionat in living si in dormitorul nostru, insa nu reusesc nici cu asta sa racesc camera ei...cred ca o mut in patutul-tarc din living, dupa ce racesc cu AC...

Diana, de Sonia (02.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Diamisha, cat am stat la bloc, am avut AC montat in hol si reuseam sa racesc si camera Rebecai pana pe la 23-24 de grade, era decent Iar Rebeca dormea total dezvelita, nici nu ma mai chinuiam sa pun ceva pe ea, pentru ca in urmatoarele minute era jos (si asta de pe la 6-7 luni de cand a reusit sa se miste indeajuns pentru a se dezveli). La fel doarme si acuma, adica dezvelita, ca-i iarna sau vara.
Acuma stam la casa si inca nu ne-am confruntat cu calduri foarte mari, parterul e foarte bine, racoros. Problema este in camerele fetelor, unde am soare foarte mult in timpul zilei. La Cati in camera am 25 de grade dupa amiaza, o culc in body scurt, neinvelita. Seara las deschis mult timp geamul si fac curent. De exemplu in seara asta, la ora 22 cand i-am inchis geamul erau 23.5 grade. Am culcat-o in body lung si pantalonas subtire....neinvelita momentan. Spre dimineata o invelesc usor.
Nu-i poti monta AC in camera ei?

Citat:
citat din mesajul lui diamisha

Revin cu o intrebare catre voi, pe care, de altfel, a postat-o si Mirtha, daca nu ma insel: cum faceti cu caldura din camera copiilor? La Sonia in camera, am 26-27 de grade si, orice-as face, nu reusesc sa o scad...bineinteles ca e fataita din cauza asta, maraie noaptea, se frichineste de pe o parte pe alta, vrea apa...e-adevarat ca se chinuie si cu dintii, dar eu zic ca este si caldura, ca nu ar bea atata apa in timpul noptii, daca nu i-ar fi cald, deci si sete...Am aer conditionat in living si in dormitorul nostru, insa nu reusesc nici cu asta sa racesc camera ei...cred ca o mut in patutul-tarc din living, dupa ce racesc cu AC...

Diana, de Sonia (02.11.2008)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Criss "La multi ani iubita !"

Schimbarea prefixului aduce o usoara nostalgie dar...ca iti mai treaca hai sa iti spun : ca inaltime ne despart doar 4 cm. Am 1,60 , 58,5 kg si talia de 85 cm. Ei...cine e cel mai frumos dulap de la Cozonacese ??
Asa ca ...dont ori , bi hapi si cind ai timp forjeaza niste abodomene !

Merg la nani mamici ! Sa aveti o noapte cit mai linistita!

Ami sper sa ne aduci curind vesti despre nopti cit mai linistite!

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Diana, noi racim livingul toata ziua, pe seara dormitorul, le punem la nani si deschidem usa la living si se mai raceste noaptea. Elisa doarme in body si Ana in maiou si panatlonasi scurti, adica mai mult dezbrcate.
Mirtha, eu am sunat de pe al sotului, azi nu a zis nimic de un apel. Ma bucur ca esti pe drumul cel bun.

Eu sunt impotriva intarcarii fortate medicamentos si brusc (ca sa nu mai spun ce ciudat mi se pare sa discutam de intarcare fortata cand nici nu am ajuns la perioada tinta de alaptare primele 6 luni). In cazul meu sper sa am lapte inca 1-2 luni dupa ce merg la servici, asta inseamna sa aibe in jur de 1 an, numai bine sa o calmez cu titi si la dintisori.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Acum reusesc si eu sa intru.
Azi a fost mama la noi, a facut ciorbita si felul 2 si a stat cu Sara cat am fost eu la infrumusetat...epi, manichiura si pedichiura...ufff ce bine e.
Printesa mea a fost f cuminte, am plecat la 14, dupa ce a papat supita, s-a jucat cu mama si la 15 s-a culcat si s-a trezit la 16:45.I-a facut mama laptic si-mi povestea ca atunci cand o vedea ca pune apa si lapticul in biberon a inceput sa planga si mama nu stia de ce?!?Si-a adus aminte ca-i spusesem ca asa face fomista mea.Dupa papa s-au jucat din nou.
Mi-a fost asa dor de ea in cele 4 ore cat am fost plecata...si cand am venit ea n-avea treaba, se uita la mine de parca zicea:da' cu tine ce-i aici?
Imi pare tare bine ca s-a inteles bine cu mama.Asa cum v-am spus de duminica dupa amiaza pana luni dimineata va sta la parintii mei, ca noi petrecem la un botez.
Acum vreau sa bag la masina salteluta de joaca, n-am spalt-o deloc pana acum, sper sa n pateasca ceva.
Sunt un pic suparata pt. ca finutul care statea la parterul casei noastre s-a mutat si n-o sa-l mai vad in fiecare zi.S-au mutat cam la distanta de 10 minute cu masina dar nu e acelasi lucru.Ma obisnuisem cu el sa ma joc in fieare zi, sa vina la noi, sa iesim la plimbare.Pana sa vina pe lume Sara el era puiutul meu scump...acum a trecut pe locul 2...si tot il iubesc mult.Am plans dupa ce au plecat, o sa-mi fie tare greu fara ei...
Al meu sot e la ei la aprtament sa-i ajute cu montatul mobilei.
Nu cred ca mai intru in week end pt. ca maine mergem la ziua unui fin de-al nostru si duminica la botez.
Luni, marti si miercuri este sotul acasa pt. ca marti se interneaza tatal meu sa se opreze la ochi...am niste emotii.Sotul o sa stea cu Sara si eu o sa merg cu tata la spital, marti se interneaza, miercuri il opereaza si joi il externeaza.Doamne ajuta sa treaca cu bine de operatie si sa se rezolve problema!Tatal meu e in varsta, are aproape 77 de ani si la orice problema, cat de mica ar fi mie imi e frica.
Of, trebuie sa fiu tare ca altefl ii transmit si Sarei starea mea si tatalui meu, el imediat simte cand e ceva cu mine...
Va pupacesc pe toate, chiar daca n-o sa am timp sa scriu o sa va citesc seara!

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ramo, multa sanatate tatalui!
Mirtha, ma bucur ca esti mai bine!
Diamisha, azi eu am dat drumull l aAC la Arianna cat am facut baita. Dupa baita am imbracat-o in body cu maneca scurta in alta camera, am mai stat putin si am orpit AC-ul si am dus-o la culcare. Noi dormim cu geamul deschis si neinvelite ...cameera e mare, in jur de 24mp si se raceste cam greu.
Noi suntem pt prima data singurele ...

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput