*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (53)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia16 spune:

Criss, multumesc . Zici ca ai 30 de ani? Eu credeam ca cel mult 22. Nu-mi vine sa cred.

Julia
Tudor Stefan (26.12.2008) si Maria (26.12.2002)
http://family.webshots.com/album/569840607QnUwJU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Julia ce draguta esti , merci ! nu am 30 ci 33 ..fac in august

Criss de Paula Sofia DN 18.11.2008
PozePaulaSofia
Botez si nu numai
PovesteaNasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

profit de ocazie ca moro mou doarme va mai scriu si eu cate ceva

cu diversificarea mergem bine, mananca 3 mese solide pe zi, dimineata piureuri de fructe, pranz legume la abur sau in supe + un iaurt desert, iar dupa amiaza budinci din spanac/stevie/urzici cu branzica, fructe cu branzica, iaurt cu branzica.
carne : pui, curcan, vitel
am ajuns la un galbenus de ou frecat cu usturoi/ceapa
biscuitei pt bebe care ii roade dupa masa de dupa amiaza
de sapt viitoare punem pestele si ficatelul de pui

dintisorii inca nu i-au dat, dar Briannei i-a dat la 9 luni primul incisiv inferior.

in fundic sta foarte bine, ii place la nebunie sa stea pe jos pe salteluta cu multe jucarii de care se plistiseste teribil de repede dupa care o ia de-a busilea. merge in 4 labutze cu ceva viteza in spate, iar in fatza merge pe coate mai mult se taraste.
ieri am tras o sperietura pt ca am lasat-o in dormitor pe salteluta cu jucarioare si dupa 5 min am gasit-o sub pat. intrase acolo si astepta.....ce?....nici eu nu stiu, probabil sa o gasesc...pt ca am intrat am inceput sa o strig din ce in ce mai tare pt ca ma panicasem, iar ea ma vedea si statea chitic. cand m-am aplecat si am vazut-o a tras mai frate un chiot de veselie si iar a luat-o in 4 labutze.

azi a adormit in timp ce manca fix cu gura plina de mancare.am filmat-o si sper sa si reusesc sa descarc sa va arat.era asa dulce cum se chinuia sa ramana treaza dar nu putea pt ca ii picau ochii in gura de somn.i-am dat prima data azi papaya si am crezut ca poate are vreun efect de somifer...



http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.10.2008) si Brianna (03.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

patutul a trebuit sa-l cobor la ultima treapta pt ca se catara de bare si se ridica in genunchi dupa care usor usor in picioare.
acum e foarte suparata ca i-am deranjat ei acolo toate manevrele si acum se ridica sta in genunchi si isi baga fetzisoara printre gratii si urmareste de acolo tot ce face Brianna. daca ii da cate o jucarie o ia , o scoate printre gratii si o arunca.....si incepe urletul....pana nu i-o da inapoi nu tace.dupa ce i-o da.....reia....o ia de la capat.

are 8.600 si 72 cm

de cea mare vreau sa ma mandresc sa va spun ca peste 2 sapt va baleta la Opera. Saptamana viitoare ii vine comanda cu costumul de balerina. Imi dau lacrimile de pe acum cand ma gandesc, va imaginati la spectacol...o sa fiu fleashca.

cam atat despre noi....hai ca m-am laudat destul!!!!

http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.10.2008) si Brianna (03.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

sa nu ma bombaniti ca umplu spatiul virtual dar repostez si in cap nou (ca se termina baby expo duminica si acolo-s cu reducere carucioarele alea)


vroiam sa va intreb pe fetele care ati recomandat inglesina trip /red] e carutu vostru principal? sau mai aveti unu? am vazut la targ cum arata, i s0a parut f fain, usor, dar ma intreb dc e practic si la iarna cand bb nu are inca un an, deci nu o sa mearga cine stie ce (dc o merge) si dc bb o sa aiba loc in el pana la 2-3 ani cum zic ei...

am vazut si inglesina ziggy care e de 2 ori mai scump dar mi s-a parut ff fain... si nu stiu ce sa fac... finantele nu sunt grozave acum dar nu vreau sa iau un carut si sa constat ca peste 5 luni tr sa iau altul...

voi ce perere aveti: inglesina trip sau inglesina ziggy [/red]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Multumesc din suflet pentru urari,mamici dragi, numai bine tuturor Dau de baut!!!
celorlalti sarbatoriti ai zilei

Noi am fost la vaccin saptamana asta, avem 9,200 kg si 72 cm, papam bine, dar azi a plans 2,5 ore in continuu, mai adormea 5 minute, suspina in somn, se trezea, l-am verificat peste tot, avea 37.7 temperatura...acum a adormit la mine in brate, nici nu-l misc de teama ca se va trezi..mi-e mila de el, ceva il doare, dar nu-mi dau seama ce.

Ieri am fost la gratar, a impresionat pe toata lumea cat de cuminte e si cat mananca, a ras, s-a jucat..si la final a si plans, dupa ce un copilas s-a impiedicat si a cazut pe el. S-a speriat mai mult, nu are nimic vizibil, dar am crezut ca mor de nervi ca mama copilului n-a miscat un deget dupa ce l-a vazut pe ala ca se zbenguie pe-acolo , s-a intins pe iarba sa doarma madam, ce-i pasa? Si urmarea..copilul meu putea sa fie lovit rau de tot...off, greu..

In alta ordine de idei, dupa ce mananca fructele sau legumele pasate, Victor nu mai ia decat cateva picaturi de laptic, iar sanii mei si intaresc si dor rau de tot, seara si noaptea mananca la 3-4 ore, asa ca ei, saracii, produc..nu stiu ce o sa ma fac in ritmul asta..spuneti-mi si mie metode sa nu pierd laptele, dar nici sa nu dau in mastita..stiu ca s-a mai discutat de o mie de ori, dar nu mai tin minte nimic

Am mai pus poze recente cu noi

Pupici tuturor!









fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Brie astept pozuci cu rochia de balet. Iar mai tarziu cu cele din reprezentatie.
Cum faci budincile ??

Nebunica daca vrei sa prelungesti lactatia mulge-te. Stiu ca e neplacut sa o iei de la capat dar alta solutie nu stiu.Eu asa procedez.

Mamiselli am observat ca intrebai de capsuni pt. Miruna. Din cite am inteles ceea ce provoaca alergie sunt semintele de pe suprafata capsunii. Daca le poti curata asa cum cum procedezi cu orice alt fruct si reusesti sa obtii doar pulpa eu nu cred ca sunt probleme.Capsuna e un fruct super - vitaminicios ! Noi avem la teren capsuni productie proprie dar deocamdata nu s-au copt.

La consult a fost ok. Dreapta a spus ca e mai bine , se vede 3/4 din timpan , inca mai supureaza ceva pe acolo dar e spre bine. M-a curat la mare arta de imi venea sa dau chiote ca fie-mea . A spus ca am facut bine ca am luat antibiotic mai puternic si pt. adult pt. ca intre timp la stinga s-a activat un furuncul - de asta nu scapi niciodata odata ce l-ai contractat si pe fond de oboseala sau imunitate scazuta reactiveaza. Am inca o programare marti dar...lucrurile merg spre bine.

Hai ca merg sa mai citesc din urma.

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Am uitat : poti sa te mulgi doar cit sa iti detensionezi sanul si ulterior se va regla productia in functie de necesitatile lui Victor !


Citat:
citat din mesajul lui nebunica-zapacica


In alta ordine de idei, dupa ce mananca fructele sau legumele pasate, Victor nu mai ia decat cateva picaturi de laptic, iar sanii mei si intaresc si dor rau de tot, seara si noaptea mananca la 3-4 ore, asa ca ei, saracii, produc..nu stiu ce o sa ma fac in ritmul asta..spuneti-mi si mie metode sa nu pierd laptele, dar nici sa nu dau in mastita..stiu ca s-a mai discutat de o mie de ori, dar nu mai tin minte nimic

Am mai pus poze recente cu noi

Pupici tuturor!









fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit




Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

Buna seara, ladies!

Brie, nebunica, crismargrg, La multi Ani, sa fiti sanatoase si fericite!

Brie, felicitari pentru Brianna...nu e putin lucru sa ajungi pe scena Operei...trebuie sa fii tare mandra de ea! Sa ne arati si noua poze de la spectacol.

Mirtha, ma bucur mult ca am citit de bine...intr-adevar, Zinnat-ul este cefalosporina care are cefuroximul ca substanta activa...eu am intarziat atunci luarea antibioticului, pentru ca era la o saptamana dupa nastere si toata lumea spunea ca nu am nimic, ca e febra laptelui...de altfel, o febra serioasa de 40 de grade, cu convulsii febrile...si uite-asa am stat eu pana cand a luat-o razna proteusul meu cu totul si am chemat salvarea...de aceea, iti spuneam eu ca nu e cazul sa ajungi acolo, daca tot aflasesi ce era...sanatate multa!

Eli, nu-ti face griji cu Dimitrie, si-a gasit o miscare ce ii place sau il linisteste...stii ce face Sonia mea cand i-e somn? se trage de par ...isi ridica ambele brate in jurul capului, baga o mana in ciuful din frunte si il trece intr-una printre degete, iar cu cea de-a doua mana il trage efectiv pe cel de pe parti sau de la spate...si face asa vreo 5 minute, pana adoarme...am citit despre lucruri de-astea, fiecare bebelus gaseste ceva care ii este specific, dar care nu inseamna nimic din punct de vedere neurologic...

oceanborn, buna idee cu parmezanul, o sa-i dau si eu Soniei in supa de legume...o sa consider ca este minestrone...si, da, stiam si eu ca este una dintre cele mai slabe branzeturi, in conditiie in care un cascaval obisnuit are 45-50% grasime...de altfel, ar trebui ca in SU (substanta uscata) sa fie chiar si mai mic procentul de grasime...

Fug la baita, revin mai pe seara.

Diana, de Sonia (02.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Miky, Olivia, Otilia, Babyzapi, Oceanborn, Aleinad, Nebunica_Zapacica, multumim mult pt. urari si dorim si noi la multi ani sarbatoritzilor zilei!

Julia: Tare bine iti sta! Iar feciorul e un scump!

Plange sarbatoritul, trebuie sa fug!

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput