Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Fetelor, astept pareri. Avem 4 luni jumate si ne-a zis si noua dr sa ne gandim la diversificare. Am zis ca mai asteptam, dar se pare ca incep sa raman fara laptic. Poate e ceva trecator, dar sunt un pic panicata.
La cate luni ati trecut la suculete? Nu e prea devreme?
Pana acum i-am dat sa bea apa cate un pic, azi chiar am lasat-o sa bea apa, ca la san nu prea mai era de supt. Sa trec la formula, si apoi la diversificare, sa nu fie prea multe schimbari odata? Voi ce ma sfatuiti.
Daca in general am raspuns la majoritatea problemelor aparute, acum chiar nu stiu ce decizie sa iau.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

deci sa incep:
pediatra din austria ne-a recomandat asa , copilul sa manance lapte la san sau formula pana la 6 luni obligatoriu,,,,dupa se poate incepe diversificarea,,,cu legume ,fructe ,carnita toate facute piure,,,imaginatie sa ai,,dar nu mai mult de o masa pe zi la inceput,,
la noi a fost exact pe dos,,,adrian baietelul cu probleme a refuzat sticla la o luna dupa iesirea din spital,,,,avea 4 kg,,,pana la 5 kg ne-am chinuit fortat sa bea din biberon ,,dar de la 5 kg l-am hranit exclusiv 6 mese pe zi cu lingurita,,,,a fost groaznic,,,,
a mancat in proportie de 90% borcane cu mancare ptr copii aduse de dincolo,,,eram eu mai sigura si plus ca oricum mergeam des la control,,,
in toate puneam lapte praf ca sa isi ea si portia de lapte,,,
si incet, treptat am inceput sa ii introduc de toate,,,dar cam dupa 9 luni,,,,
fetita in schimb a mancat lapte praf pana la 2 ani cu sticla si mancare am inceput sa ii dau dupa 5 luni pr ca era pofticioasa,,,
a mancat fructe,,legume,,,iaurturi,,,si mancare de bebelusi,,,
concluzia: poti sa o mai lasi strict pe lapte praf o luna daca vrei sau poti o masa sa ii introduci mancare de bebelasi,,,,la inceput o data pe zi,,,si apoi cresti treptat,,,
eu cred ca parerile difera in functie de dorinta mamei,,,dr ne-a zis ca orice varianta alegem e buna ptr copil atata timp cat pe langa mancarica isi bea si sticluta cu lapte...macar pana la un an,,,
sa cresteti mari si sanatosi,,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

apropo,,,
daca o treci pe formula nu incepe imediat diversificarea,,,,e prea mult,,macar 3saptamani o luna sa fie intre intre ele,,,,
baietii mei si fetita toti 3 au crescut cu lapte praf,,,,deci nu vad nici o problema daca o treci pe lapte formula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am alaptat-o pana acum, si sper sa mai pot sa o alaptez. Dar este evident ca exista o schimbare in cantatea de lapte.
Am citit despre diversificare, stiu cam cum se introduc alimentele noi.
Vreau doar sa stiu daca nu e prea repede fiind prematur sa trec deja la diversificare. Stiu ca la copiii la termen se poate trece la 4 luni. Dar si pt ei mi se pare repede (Claudiu abia la 5 luni jumate a trecut la diversificare). As vrea sa mai o pot alapta exclusiv pana la 6 luni, apoi sa ii dau formula. Daca ar depinde doar de ce imi doresc eu. Mi-am dorit tare mult sa o alaptez, si cand spuneau in spital ca nu va suge niciodata, tot nu am abandonat. Am fost atat de fericita, ca daca nu am reusit sa duc sarcina, am reusit macar sa o alaptez.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ayla,
Ar fi foarte bine daca ai mai putea avea o perioada lapte. Eu iti recomand "ceai pentru stimularea lactatiei" si pastile 100% naturale "Galafor". La noi ambele au dat rezultate si eu o mai alaptez si acum la aproape 9 luni.
Daca nu se poate cel mai indicat ar fi ca pana la sase luni sa mergeti doar pe formula si doar apoi sa incepeti treptat diversificarea. Acum bineiteles totul depinde si de cat de buna este toleranta ei. Karla de exemplu are o toleranta fantastica, inca nu a respins nici un aliment.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Joanna multumesc! Iau Galactogil, la mine a functionat, si am inceput de azi iar, dar nu vad vreo modificare semnificativa, sau nu e ce ma astet sa fie. A supt putin si a adormit. Azi noapte a dormit bine, nu s-a trezit pana dimineata.
Daca ar fi dupa mine as alapta-o pana la gradinita.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

buna fetelor!va citesc de aproape 2 luni dar deabia acum mi am facut un cont aici.sunt si eu mamica acum,,dupa lungi asteptari,,esenta mea a venit26 sapt,770 gr.e inca la oxigen dar este sustinuta f putin aproape cat ox este in aer dar vara ventilatie mecanica,,incet incet problemele se rezolva.spun medicii ca recupereaza f bineare acum 2100 si este o scumpitza,,fata lu mama draga!mama de carla 15,04,2009 26 sapt 770gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Pepina bine ai venit si sa creasca mare si sanatoasa Carla. Ca si greutate a recuperat intr-adevar foarte bine, dar mie mi se pare mult doua luni cu oxigen. Sa ii faci neaparat un control oftalmologic. Din cauza oxigenului poate face retinopatie si e bine sa se depisteze cat mai repede. Nu vreau sa te sperii scriindu-ti acestea dar e bine sa le stii.

Fetelor care ati aparut acum, scrieti datele bebelusilor poate poate Ayla sa completeze listulita noastra de esente.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

multumesc Jola fel si tie ptr strengaritza ta!au facut controlul la ochi.a avut intradevar ROP 2 cu plus,dupa o sapt(adica sapt trecuta)mi au zis ca nu e cazu sa ne grabim cu operatia ca ia scazut la 2 si are tendintza de scadere,,cand mi au spus ca are ROP2 am crezut ca lumea mi se prabuseste,,acum dupa ce a primit al doilea consult sunt mai optimista.am mare incredere in luptatoarea mea micadraga lu mama..ieri i a facut prima baie.As pune poze aici,,dar nu stiu cum sa mi activez albumul.Karla ta a venit tot prematur?la cate sapt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Karla s-a nascut la 29 de saptamani cu 1050 g si 37 cm. Am stat 10 saptamani in spital din care aproape trei cu masca de oxigen pe nasuc. Am avut ROP grad 1 dar s-a rezolvat. Avem un usor strabism dar nu se poate pronunta oftalmologul doar dupa varsta de un an. Am avut si o anemie severa de prematuritate si a facut pentru ea si o transfuzie de sange. Acum avem aproape noua luni si suntem un copil foarte vesel, iute, activ.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput