Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Ayla,multumesc de raspuns.O sa merg cu el la control.Chestia e ca el rade la TV,rade chiar in hohote daca ii place ceva.Are,de exemplu,melodiile preferate pe care i le cant.Offf,sper sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela daca ai observat ca vrea ma mult la san pune-l, poate va renunta la sticluta. Cu suptul trebuie perseverenta. Noi la inceput stateam foarte mult la san. Iti spun asta nu numai in ideea ca ti-ar fi mai usor dar si pentru ca bebe prin supt stimuleaza cel mai bine lactatia. Karla si acum mai suge si ea e efectiv indragostita de san.
Despre statul in fund puteti incepe sa vedeti cum e, adica il ridici scurt...dar mai este vreme.
Ayumi imi e greu sa cred ca pana la doi ani nu ati facut controale neurologice. Noi pana acum am fost la doua controale si ni s-a spus ca pana la doi ani vom merge regulat. Nu i s-a descoperit nimic, este totul bine dar mergem preventiv. Nu ni s-au dat nici un fel de tratamente doar un complex de vitamine pentru intarirea sistemului nervos. Deci du-te cat mai repede la control...
Eu nu am o problema ca ea nu vrea sa mearga de-a busilea medicii au.Dar am fost in sfarsit la un medic care ne-a zis ca daca ea nu vrea nu vrea si gata. Ea vrea sa mearga in picioare. Orice face sfarseste prin a se ridica in picioare. Pe ine nu ma mira vointa ei caci si eu am fost nascuta prematur si la noua luni necorectate am mers in picioare.
Pe mine nu ma deranjeaza ca ea nu face anumite lucruri doar lumea are comentarii....Nimeni nu ne-a crezut nici cand am spus ca ea nu accepta suzeta. Toata lumea spunea ca nu se poate. Ei bine se poate. Am incercat toate variantele de suzete nu vrea niciuna.
Acum de vreo luna am zis hai sa ne invatam incet cu putin lapte praf pentru ca incet se va termina si sanul. Copilul meu nu vrea nici o formula de lapte praf in schimb bea cu placere si tolereaza foarte bine laptele de vaca. Desi toata lumea zice ca trebuie formula eu nu imi pot obliga copilul. Este pur si simplu un copil ambitios si independent.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Joanna, dar ce te iei atata dupa ce zice lumea? Fie ea si mama, soacra, vecina, etc. Ce nu lumea iti creste tie copilul. Tu colaboreaza cu medicul, daca e bun si ai incredere in el, si gata. Ce spun altii filteaza tu informatiile, si restul ignora.
Dar problema cu laptele de vaca nici mie nu mi se pare ok, pt ca sistemul digestiv nu e inca pregatiti sa-l digere, si pt ca e sarac in vitamine, fata de laptele praf formula. baietelul meu a baut lapte praf pana la 3 ani si ceva, pt ca Milupa are formula de continuare. Si acum bea greu laptele simplu. Laptele formula are vitamine si toate cele.
Si nu toti copiii merg de-a busilea, unii pleaca direct in picioruse, si de obiocei aceia si merg mai repede.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AYUMI

Ayla,multumesc de raspuns.O sa merg cu el la control.Chestia e ca el rade la TV,rade chiar in hohote daca ii place ceva.Are,de exemplu,melodiile preferate pe care i le cant.Offf,sper sa fie totul bine.


http://naokisiryuji.blogspot.com

Ti-am vazut baieteii pe blog. Ce dulci sunt. Si ce mari. Cred ca e superb sa ii vezi pe amandoi. Luana, fetita mea, a avut surioara geamana, dar a trait doar 2 zile. Ma induioseaza mereu cand vad gemeni.
Mie mi se par ok, la cum se joaca impreuna. De ce spui ca este absent cand va jucati? Impreuna cu fratiorul lui se joaca activ? Participa la joc? Cere jucariile celuilalt?

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Joklk,am fost la control neurologic si ni s-a spus ca este bine,se dezvolta putin mai tarziu decat fratiorul lui.Asta cand avea un an jumate.Acum pe 16 mergem din nou,dar parca nu mai am rabdare.

Ayla,multumim de complimente.Se joaca cu fratorul lui,insa mai putin.Are momente si momente.Imi pare rau pentru fetita ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Joklk, imi doresc enorm de mult sa manance numai la san, pt ca e mult mai confortabil si pentru mine. Asa cu pompatul plus mancatul imi ia 1.5-2 ore, si cum el mananca la 3 ore iti dai seama ce mult timp liber imi ramane. In fiecare zi il pun la san, si-l las sa manance cat vrea(pana maraie si nu mai vrea) apoi ii dau din sticluta.
Ce am observat la el de cateva zile incoace ca scoate limba, si la san parca ar linge si nu stiu de ce
Ayla imi spui te rog unde intru la clubul scutecelor, ca nu am gasit, sau nu am vazut eu
Pupici si o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Mikalea, da click aici. Acolo scriu si eu, desi am nascut in ianuarie.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Adriana, ti-am citit povestea nasterii baietilor si m-a impresionat. Ma bucur ca sunt amandoi bine si voi o familie fericita.
Ayumi, am vazut pozele baietilor tai...niste dragalasi.
Mihaela, inceaca si pune-l mai des la san. Incearca intr-o zi si da-i doar san chiar daca va suge mai des. Asa poate renuntati la sticluta. Stiu ca nu ai timp liber dar in timp inveti sa te organizezi altfel.
Ayla, stiu ca laptele praf contine mai multe vitamine, dar eu cred totusi ca ar fi mai indicat ca el, copilul, sa invete incet sa isi ia singur unele vitamine si minerale din mancare. De accea eu ca persoana pedalez mai degraba pe laptele normal decat praf.
Si acum stiri despre noi.....suntem miorlaite, agitate, rele. Nu vrem sa mancam, sa dormim....vrem doar sa roadem tot ce apucam. Ne chinuie dintisorii care numai nu vor sa iasa. De cateva zile am descoperit ca e mai reconfortant daca roadem din morcovul care ni-l da mami si nu mai prea vrem sa il lasam din mana.
Statul in fund este pentru noi o adevarata plictiseala. Interesant este sa ne tinem in picioare si sa ne admiram papuceii, iar cand stam intinse sa ne apucam piciorusele si sa ajungem cu degetelele de la picioruse pana la gurita. Jucaria cea mai interesanta....parul lui mami. Sper sa reusesc in dupa-masa asta sa pun poze sa imi vedeti si voi strengarita.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

salutare tuturor mamicilor.
este a doua oara cand scriu pe forum,sper sa ma primiti si pe mine,chiar daca scriu in locul mamicii(eu sunt matusica).avem si noi "o esenta",care s-a grabit sa iasa pe 05.06.acum e in spital,asteptam sa se faca mai mare si sa fie bine.a avut 1,800kg la nastere si 44cm.de doua zile a inceput sa manance si laptic,prin sonda,si azi am primit marea veste ca nu mai are nevoie de ventilatie,incepe sa respire singura.am fost foarte speriati,si in cautarea unor raspunsuri,am ajuns aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela n bine ai venit intre noi. Sa iti creasca mare, sanatoasa si frumoasa nepotica. Daca respira singura e bine si probabil in curand va si manca la san. Sa ne mai scrii ce face.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput