Dr. Niculescu CMU

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babetica spune:

eu am cerut o copie de contract la maternitate acum vreo 3 sapt, iar pretul pentru nastere naturala-maternitate-stem era de 2850 euro. iar la asta se mai aplica un discount de 150eur daca iei o trimitere de la medicul de familie. insa acum ma uit pe net si vad ca au actualizat datele: pachetul nastere naturala-maternitate-stem nu mai este....scrie decat nastere naturala 1880 eur. ma gandesc: oare nu se mai ocupa de stem sau se face un contract diferit pt stem acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Babetica contractul pentru stem e separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

mayaione, si eu in ultimele saptamani de sarcina am mers saptamanal la control / monitorizare.
dr iti va citi rezultatele, sunt convinsa ca o sa discute cu tine cateva minute.

Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniella72 spune:

Am nascut cu dr. Niculescu.

Am nascut pe 3 septembrie, la 8:22 dimineata. Printesa mea se numeste Beatrice, a avut 3,120 kg si 49 cm, scor APGAR 10.

Vineri, 3 septembrie, la ora 7 am ajuns la maternitate. Mi.au facut internarea si CTG, aveam contractii. Mi-au pus o perfuzie. La ora 8 am intrat in sala de operatii. Mi-au facut anestezie rahiepidurala. Am fost tot timpul constienta. Am avut doctori si asistente 12 in sala de operatii si am vorbit pe timpul operatiei cu ei tot timpul.

La operatie nu am simtit nimic, a durat foarte putin si mi-am vazut comoara la 5 minute dupa ce s-au apucat de treaba. A tipat imediat ... oho si inca ce gornitaaaa si asa a tinut-o pana au terminat de curatat, verificat si infasat. In 15 minute apoi mi-au dat-o sa o pup, sa ii vorbesc sa ne privim in ochisori, in acel timp ma coseau, faceau recoltarea stem. A fost fabulos. Apoi mi-au cerut permisiunea sa o duca la masuratori si verificari, impreuna cu tati, care era afara plin de emotii dupa cum a spus dr meu neonatoloagei. In jur de 9 m-au dus la postoperator.

Apoi in jumatate de ora de la iesirea din operatie mi-au adus ingerasul la alaptat si mi-au mufat-o. Aveam primele picaturi de colostru si imi tineam minunea in brate la 9:30. Toate mamicile stiu ce inseamna si asta m-a motivat sa ma pun pe picioare cat mai repede. Au continuat sa mi.o aduca la piept la fiecare 3 ore.
La ora 14 m.am sculat pe dunga patului si am tropait pe ambele picioruse inca anesteziate. Am baut multe multe lichide si la 17 am facut primii pasi prin salonul de la postoperator, ca urmare mi-au dat drumul la salonul meu, unde am primit bebelusha roaming-in. Si eu si tati am fost atat de fericiti si suntem in continuare ca nu pot exprima in cuvinte.

Recuperarea...rapida si in cazul meu...am avut ceva dureri cand a trecut anestezia seara si pana a doua zi pe la pranz, dar suportabile ... cam ca si durerile menstruale. Dar mi-au dat calmante pe cateter si pe vena. Imediat ce suni vine asistenta si intervine prompt pentru orice ii ceri. Nu a existat moment in care sa cer ceva si sa nu ma serveasca imediat. Dimineata mi.au scos sonda, si la pranz cateterul si am putut face dus. Nu am avut probleme sa merg, sau sa ma duc singura la toaleta. Ma tinea binisor totusi operatia cand doream sa ma scol din pat, sa ma ridic/asez, sau sa ma intorc de pe o parte pe alta dar aveam un maner deasupra patului si m.am descurcat bine pentru ca doream sa fiu apta pentru a avea grija de printesa mea.

Alaptez. Cu ajutorul pediatrelor. Cu ajutorul Garmastan-ului pe care l-am folosit din prima zi de luna a 8-a, zilnic de 2 ori pana dupa nastere, nu am facut ragade. Inainte sa iesim din maternitate, in a 3-a zi, s.a instalat lactatia efectiva, pana atunci am avut colostrum.

De luni, dupa 3 zile de la operatie, suntem acasa si in general nu am probleme de vioiciune. Intoarcerea de pe o parte pe alta e inca mai inceata, dar ne descurcam.

Printesa mea e foarte bine, sanatoasa, multumesc lui DD! Am fost vineri, la o saptamana la prima ei vizita la medicul pediatru si a luat 200 g de luni pana vineri si s-a lungit la 52 cm. Noaptea e mai vioaie ca ziua deocamdata, dar sper sa ne reglam bioritmul astfel ca noaptea sa fie noapte si ziua zi.

In alta ordine de idei, pentru cine e interesat, cezariana cu Dr Iosif Niculescu e un mare succes si el un adevarat profesionist si un OM. Un medic de exceptie, caruia ii datorez aceasta sarcina si nastere usoare si fara griji. Vineri, la o saptamana de la operatie mi.a scos firul si m-a mai chemat peste 6 saptamani. Nivelul serviciilor si al personalului (toti: bloc operator, postoperator, ginecologie-obstetrica, nou nascuti) la maternitatea CMU a fost in cazul meu de nota 20! O recomand 100%. Am primit orice am cerut si mai mult de atat cu promptitudine. Dupa mine merita, pana la ultimul banut linsitea psihica pe durata intregii sarcini si odata plecata la operatie.

Serviciile de la sala de noi nascuti au fost de exceptie. Toti neonatologii, pediatrele si asistentele au suflet, sunt atat de sigure pe ele, atat de calme si blande, profesioniste. Pana am iesit din maternitate pe mine si pe tati ne.au invatat tot: mufat, alaptat, schimbat, baita, scos gaz, pozitiile de somn, curatat bont ombilical, nasuc si ochisori, ne-au spus de criza genitala, despre de ce si cand plange bebe si ce e de facut. Suntem la primul copil si nu stiam nimic. Dupa acest training in maternitate am decis ca nu avem nevoie de ajutorul mamelor (bunicilor) care fiecare ar fi venit cu idei de acum 30 ani si ne.ar fi zapacit de cap si matusica, si vecina si bunica etc. Fiecare asistenta ne-a repetat rutina si in a doua/treia zi ne.au dat si "instructiunile de folosire" in scris. Inainte de plecare am avut 2 intalniri de recapitulare cu asistenta si 2 cu pediatra in care iar ne.au povestit totul, privind rutina programului de soldatel: schimbat pampers, mancat, scos gazut, dormit. Lamurire intrebari etc. Astfel am ajuns linistita acasa ca pot face fata solicitarilor, mare parte a atributiilor erau deja invatate.

Naterea a fost cea mai fericita experienta din viata mea si cea mai mare realizare. Toate mamicile merita ca nasterea sa le fie o experienta fericita. Meritati sa nasteti la CMU, nu o sa va para rau!
A fost mult mai usor decat scoaterea unei masele si asta pentru ca am fost pe maini bune si am fost linistita psihic. Consider ca linistea interioara in sarcina, la nastere si dupa sunt extrem de importante... si bebe resimte bine, lapticul vine frumos, toate merg din plin.
Acum eu si tati suntem in luna de miere cu bebelusa noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Daniella sa va traiasca printesa, chiar aveam nevoie sa citesc asa ceva, se apropie si la mine termenul si sunt topita de frica.
Ma uitam pe site dar nu am vazut ca scrie undeva ca pentru mama asigura tot, adik halat, papuci, periuta etc. Tie ti-au asigurat sau trebuie sa vin de acasa cu ele?
De la rahie ti-a fost rau? Am auzit ca scade f mult tensiunea, ai simtit asta? Ma bucur ca sunteti amandoua bine, tot ce ai spus m-a incurajat f mult, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Daniela, ma bucur tare ca ati avut o experienta atat de reusita! Sa fiti sanatoase amandoua!

Maya, de obieci asigura de toate, mai putin obiectele care tin de igiena personala, respectiv periuta de dinti, pasta de dinti, sampon, deodorant, etc. Cel putin la mine asa a fost, mi-au spus sa aduc de acasa numai lucrurile pt igiena. Am avut de acolo halat, pijama, papuci, absorbante, chiloti de hartie.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 15+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Multumesc pentru raspuns Bebe Beca, am tot auzit diverse variante si vroiam sa stiu, banuiesc ca imi vor spune si ei cand merg data viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Mayaione,

au sampon/sapun, nu au periuta de dinti, pasta, deodorant.

In rest - pijamale, halat, papuci, chiloti de unica folosinta, tampoane, Garmastan etc etc - iti dau ei.

Va tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniella72 spune:

Acum eu am avut: papuci, rochita, halat, ciorapii anti-trombofeblitici, prosoape la baie, chiloti de plasa elastica de unica folosinta, tampoane absorbante, gel de dus, periuta si pasta de dinti, servetele umede, servetele uscate in camera, pentru bebe toate cosmeticele, pampersi, salopete, scutece.
Nu trebuie sa te duci cu nimic doar: deodorant, crema de corp + fata, demachiant si paduri de demachiat, si daca vrei sa mai folosesti alte cosmetice.
A doua zi dupa cezariana poti sa faci si dus general, operatia poate fi udata. Eu nu m-am spalat pe cap, deci nu mi-a trebuit sampon, daca vrei sa te speli si pe cap ia-ti si sampon. Eu m.am dus proaspat spalata pe cap si epilata total.

Sa nu iti fie frica, alta mai fricoasa ca mine nu cred ca au avut. De aceea le-am spus tuturor ca mor de frica si dr meu stia, i.am spus si anestezistei si cand mi-au pus perfuziile, mi-au scos cateterul etc le spuneam ca mor de frica sa faca cumva sa nu ma doara.

Personal nu m-a durut decat cand mi-au bagat prima perfuzie inainte de operatie si cand ma apasau pe uter dupa operatie la postoperator (doar la doua doctorite m.a durut, ca au apasat foarte vartos, pe una-anestezista, nici nu am lasat-o ca nu suportam!). In rest nu ai treaba. Cand te doare un pic le spui si iti pun calmante imediat (si noaptea). In prima noapte, dupa ce trece anestezia si pana a doua zi la pranz e un pic mai greu, dar cere calmante, e totul suportabil ca si durerile menstruale. Sa bei multe lichide, cum te duc la salon cere ceaiul de chimen cu anason, pentru ca te ajuta si cu balonarea si sa vina repede lapticul. Eu am baut non.stop cred ca cel putin 12 cani pe zi si in a 3-a zi mi-a venit laptic ca la robinet curgea.
Si inca ceva in prima zi incearca sa nu mananci seara decat o supa, vor fi ceva probleme cu balonarea si cu constipatia. Aaa si in ultimele doua zile sa nu mananci decat foarte usor si sa golesti singura intestinele (pune supozitoare cu glicerina sa te duci cu intestinul gol, o sa vezi ce sfat bun!).
Nu uita sa dai cu garmastan pe mamelon intensiv. Nu stiu in ce luna esti eu am dat de la inceputul lunii a 8-a si l-am avut si la spital, asta te va ajuta sa nu faci ragade, altfel alaptatul doare in primele zile pana se obisnuieste mamelonul precum si pana invata bb sa suga.

Mergi fara frica, dr. Niculescu este de exceptie, este un gentleman si are o mana de aur si foarte usoara. La el nu te doare nimic!
Spune-i ca iti este frica, si eu l-am innebunit cu asta si nu s-a suparat. Macar stie cum sa te trateze psihic. Iar el e OM in primul rand.
MARE, MARE PACAT CA PLEACA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniella72 spune:

Scuze am uitat sa iti raspund cu rahi.
Ai avut preconsultul cu dr. anestezist?
Acolo se recomanda rahi-peridurala e o combinatie din amandoua. Nu te doare nici cand ti le face (mai mare spaima), nici cand scoate cateterul (care ramane pana a doua zi, circa 28 ore, si iti baga pe el calmante dupa operatie in continuare), nici nu are efecte secundare: nici durere de cap, nici durere de spate. Spatele in locul unde au fost anesteziile m-a durut a doua zi, dupa ce mi-a scos cateterul si pana seara. In ziua urmatoare spatele era perfect, nu ma mai durea nimic.
Operatia e usoara, experienta mea a fost una foarte fericita! Iar personalul si medicii de nota 20. Mergi fara frica si repetati in permanenta ca totul va fi bine. Fii pozitiva si incuajeaza-te singura si impreuna cu sotul. Moralul conteaza enorm.... (si eu imi repetam, dar eram tot crispata de teama, insa cu psihicul am fost toata sarcina foarte linistita, de aia a decurs totul excelent).
Curaj! O sa ma pomenesti! Astept vesti bune cand e totul gata!

Mergi la inceput