Cum "arata" un nodul canceros la san/fibroadenom?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Xio, imi recomanzi un dr bun in Timisoara, unul la care te-ai duce si daca ar fi cazul? Multumesc anticipat!

Mami de Denis (17.06.2006)
In materie de...control sau?
La control pt. ceva la san te duci la ginecolog de obicei.
Ginecologul meu e Dr Hrubaru Narcis , dar m-as duce si la Pirtea Laurentiu (de la Odobescu) datorita stagiului lung pe care l-a facut la chirurgie oncologica.
In materie de chriurgi pt. sco ceva m-as duce fara nici cea mai mica indoiala la Ilina Razvan , Carabineanu Adrian , Neagoe Octavian si nu in ultimul rand profesorul Nicola Traila , toti de la sectia de chirurgie oncologica de la Clinicile Noi. Nu's saloanele frumoase si e cam trist , dar acolo m-as duce.

Multumesc, Xio! Pentru inceput ar fi vorba de un control. Eu am de ani
buni (cam 10 ani) niste noduli la sani, am fost anul trecut la un eco mamar si am priimit indicatii sa ma dau cu mastoprofen timp de 3 luni, apoi sa revin la control. M-am dat cu mastoprofen cam 1 luna, apoi au intervenit diverse probleme in familie si am abandonat cu totul gandul la noduli... Acesti nodului nu au crescut deloc in acesti aprox. 10 ani, dar ma gandesc asa: chiar daca initial nu era nimic malign, nu se pot transforma, oare?
Multumesc inca o data!

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Xio, imi recomanzi un dr bun in Timisoara, unul la care te-ai duce si daca ar fi cazul? Multumesc anticipat!

Mami de Denis (17.06.2006)
In materie de...control sau?
La control pt. ceva la san te duci la ginecolog de obicei.
Ginecologul meu e Dr Hrubaru Narcis , dar m-as duce si la Pirtea Laurentiu (de la Odobescu) datorita stagiului lung pe care l-a facut la chirurgie oncologica.
In materie de chriurgi pt. sco ceva m-as duce fara nici cea mai mica indoiala la Ilina Razvan , Carabineanu Adrian , Neagoe Octavian si nu in ultimul rand profesorul Nicola Traila , toti de la sectia de chirurgie oncologica de la Clinicile Noi. Nu's saloanele frumoase si e cam trist , dar acolo m-as duce.

Multumesc, Xio! Pentru inceput ar fi vorba de un control. Eu am de ani
buni (cam 10 ani) niste noduli la sani, am fost anul trecut la un eco mamar si am priimit indicatii sa ma dau cu mastoprofen timp de 3 luni, apoi sa revin la control. M-am dat cu mastoprofen cam 1 luna, apoi au intervenit diverse probleme in familie si am abandonat cu totul gandul la noduli... Acesti nodului nu au crescut deloc in acesti aprox. 10 ani, dar ma gandesc asa: chiar daca initial nu era nimic malign, nu se pot transforma, oare?
Multumesc inca o data!

Mami de Denis (17.06.2006)


Nu am citit, sau auzit ca nodulii existenti s-ar putea transforma, insa singura ingrijorare este ca in spatele acestor noduli se pot ascunde formatiuni de alta natura care nu ar putea fi usor detectate la inceput nici la mamografie si nici la ecografie, din cauza faptului ca nu sunt direct vizibili.
Sau medicul care te tine sub observatie sa nu fie prea alarmat la aparitia noilor formatinuni tocmai stiindu-te cu istorie de fibroadenom, asta e singura problema reala pe care o vad medicii de aici....
in rest cu fibroademon de poate supravietui toata viata fara probleme, insa trebuie urmarit tocmai pentru ce am spus mai sus..

Mergi la inceput