Mamici de Fulgusori de Nov.Dec2009(21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Buna, fetelor!

Multumesc de sfaturile cu uleiul de corp, asa o sa fac, pun intr-un pulverizator ulei de masline pt burtica si sani. Cred ca si pe cel de bebe pe care il mai folosesc o sa il pun tot intr-un pulverizator, caci se zoieste tot dupa ce il folosesc, trebuie sa spal mereu sticla.

M_Alexa, am avut mai demult, inainte de sarcina dureri de cap ingrozitoare, te poate ajuta daca ai cum sa te izolezi macar jumatate de ora intr-o camera mai intunecata si sa stai intinsa, fara zgomote. Si, nu, nu sunt emo :))

Ralia, tocmai a adus o colega o peruca...roz movalie :)). Daca abordezi o tinuta mai fisstichie poate iti iei asa o peruca mov si ai scapat de vopsit :) Nici eu nu indraznesc pana in trim 2.

Va pup!

11+
Astept pe VEDETUTZA pe 3 decembrie sa fim sanatosi!
VEDETUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Multumim fetelor care deschid capitole, eu mi-as prinde urechile, bine ca fetele au rabdarea necesara.

Despre acid folic, mie la FIV mi-au zis sa iau 3 luni inainte si dupa inca 3 luni minim. Eu pana sa incep stimularea am luat acid folic simplu iar din timpul stimularii am inceput sa iau elevit pe care il iau inca. Am citit ca inainte de sarcina avem nevoie de 4 mg/zi iar in timpul sarcinii de 8 mg/zi. Oricum tot cei in plus se elimina prin urina si doza de trebuie luata zilnic.

Eu ieri am fost la clinica sa fac dublu test, ecografia in ansamblu e ok, acum urmeaza sa o combine cu analizele de sange si abia apoi imi dau rezultatul deci trebuie sa mai astept vreo 2 saptamani. Ieri la eco doctorita ne-a anuntat ca bb meu e . Chiar daca in casa doream in unanimitate fetita se vede ca destinul vrea ca fetita mea sa aiba cuculet. Asta e, important sa fie sanatos, baietelul nostru dadea de zor din manute si din picioruse, are acum 54mm.



Doris 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Sa va traiasca baieteii

Nimeni cu fetita!???

Ma lasati pe mine sa fiu prima? :)) Eu asta sper sa fie, fetita :)

11+
Astept pe VEDETUTZA pe 3 decembrie sa fim sanatosi!
VEDETUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

M-am intors....mi-au trecut dracii

Am rugamite ca de acum in colo daca nu sunt eu prin preajma, sa deschida Capitol Nou DOAR Ramonika sau Krelia, sa nu fie cu suparare , dar cu cat suntem mai putine cu atat mai bine...ca uite ce se poate intampla

13+

Mariana

Mazarica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

SEMNE CA E FETITA?
Pai incepand de la visele pe care le-am avut, am visat flori, bijuterii si dulciuri, lucruri care prevestesc din batrani ca va veni o fetita! Apoi, faptul ca sarcina e pe partea dreapta, dar in lucrul asta nu ma pot increde caci la mine numai anexa dreapta lucreaza avand o sg trompa....iannis a stat tot pe dreapta, deci asta e! Apoi e dorinta exprimata cu voce tare la moartea maica-mii,( dorinta exprimata cu 3 zile inainte de conceptie) ca vreau sa am o fetita s-o cheme Stefania, sunt sigura ca mi-a fost auzita dorinta? si de curand am facut testul cu acul care zice ca va e fetita! Hm....cred ca o sa ziceti ca sunt sarita!!!


mami de Luca(02-02-2006) si de Yannis-Cristian (13-02-2008)si acum cu bb 3 in 8+
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Moni am fost plecata la servici. Ai PM.

Hm..DIENUTZE si eu am avut dureri de cap mari inainte de sarcina si in perioada formarii oului embrionar.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madyna spune:

Felicitari fetelor care au vazut minunile din burtici si viitoarelor mamici de baietei!!

Si eu iau Elevit din a 5-a saptamana de sarcina, contine fier, magnesiu, acid folic si inca o mie de chestii. Luni mi-a mai dat o reteta cu fier ca cica trebuie muuuult fier si ca trebuie sa iau chiar daca elevitul contine deja fier. Nu am inceput inca pentru ca e foarte "dureros" tratamentul cu fier.. am mai luat inainte si am suferit ca un catelush.. Si mi-a zis ca fierul se ia si cand alaptezi..

Cat despre creme, lotiuni &co. stiu si eu ca e miraculos uleiul de masline, chiar si la bebe se face masaj cu ulei de masline, cele care sunteti interesate dar va impiedica mirosul va sfatuiesc sa incercati mai multe tipuri de ulei de masline pentru ca mirosul difera mult si poate gasiti ceva suportabil..

Eu ma dau cu o crema speciala pentru gravide se numeste Mamma in Forma e foarte buna si nu are niciun miros, sigur se gasesc in farmacii creme speciale pentru gravide sunt cele mai bune parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

ce frumos...avem deja 3 carucioare albastre pe prima pagina..se vede bine nu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Doris, sa va traiasca baietelul si sa vina la termen sanatos si frumos O intrebare: esti sugura ca are doar 54mm???

In legatura cu deschisul capitolelor, Simina, te adimr mult ptr rabdarea si bunavointa ta!!! Eu sunt pe din-afara la chestii de-astea!


mami de Luca(02-02-2006) si de Yannis-Cristian (13-02-2008)si acum cu bb 3 in 8+
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

Gata cu serviciul pe ziua de astazi, ma pregatesc sa plec spre casa, mi-e un somn...
Va mai vizitez si maine. Pa fetele!



8+

Mergi la inceput