Gradi de stat sau particulara? Ce preferati?

Gradi de stat sau particulara? Ce preferati? | Autor: alessia2005

Link direct la acest mesaj

Am auzi multe lucruri despre gradinitele de stat, ca-i bat pe copii, ca-s multi in clasa, ca mancarea e nu stiu cum, etc. Si eu am avut aceste temeri si de aceea mi-am dus copila de 3 anisori ;la o gradi particulara, si numai pana la 13.00, ca sa fiu sigura ce se adapteaza, si ptr ca-i destul de scump pana la 16.00. Voi ce parere aveti? Ce preferati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu pe a mea o am la stat si n-am auzit de vreun copil batut, sau mai stiu eu cum. Mancarica e foarte buna, totul proaspat, educatoarele super dragute, iar in ceea ce priveste numarul de copii, la Miruna in grupa au fost 25 la inceput, acum au mai ramas vreo 15. Cu 2 educatoare...eu zic ca-i mai bine ca la particulara. Si mult mai ieftin, la 9 RON pe zi, program lung....

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Ca sunt batuti copii mi se pare exclus. Nici vorba.
La stat poate fi mai bine sau mai putin bine in functie de educatoare. La particular ... idem.
Numarul de copii pe grupa este diferit.
La fi-mea in grupa (particulara) sunt 12 copii. Au o singura educatoare dar ... profesori de muzica, dans, engleza, germana, pian, etc
Alegerea stat sau particulara este de putere financiara si dorinta de a invata copilul ceva anume (de exemplu o limba straina intensiv - ceea ce nu exista in gradinitele de stat).


Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

eu chiar nu stiu ce sa fac. In conditiile in care banii nu constituie o problema, ce e mai bine pentru copil astfel incat sa nu devina un rasfatat dar sa se simta iubit si ingrijit si daca se poate sa invete cat mai multe? Grea dilema ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf1 spune:

Initial am optat pt una particulara, dar asa, de cartier, nu cu renume. motivele au fost numarul redus de copii, 15 in grupa si cele 20 minute pana acolo. Dupa 2 saptamani a facut conjunctivita, urmatoarele 2 sapt a stat acasa. Am realizat ca jumatate din suma platita s-a dus. Stiam ca nu se dau banii inapoi, dar ma gandeam ca la particulara poate nu se imbolnaveste des. Atunci am inceput sa caut una de stat. Sunt mai mult decat multumita de decizia pe care am luat-o. Sunt 17 copii in grupa, mancarea e buna, iar de batut nu se pune problemea. Educatoarea este o draguta, are ceva ani de experienta. Cu diferenta de bani pot sa-i cupmar lui ceva si nu-i o suma mica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui irolf1

Initial am optat pt una particulara, dar asa, de cartier, nu cu renume. motivele au fost numarul redus de copii, 15 in grupa si cele 20 minute pana acolo. Dupa 2 saptamani a facut conjunctivita, urmatoarele 2 sapt a stat acasa. Am realizat ca jumatate din suma platita s-a dus. Stiam ca nu se dau banii inapoi, dar ma gandeam ca la particulara poate nu se imbolnaveste des. Atunci am inceput sa caut una de stat. Sunt mai mult decat multumita de decizia pe care am luat-o. Sunt 17 copii in grupa, mancarea e buna, iar de batut nu se pune problemea. Educatoarea este o draguta, are ceva ani de experienta. Cu diferenta de bani pot sa-i cupmar lui ceva si nu-i o suma mica.


imbolnavirile la gradi nu tin de faptul ca gradi e de stat sau privata sau de cum sunt educatoarele. e o chestie absolut normala, peste tot in lume, privind integrarea copilului in colectivitate. pana isi consolideaza sistemul imunitar, tot dintr-o raceala in alta ii vezi, din pacate.

25 de copii la 2 educatoare mi se pare enorm. aici legea e ca nu ai voie mai mult de 6 copii la o educatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

O gradinita particulara nu este un moft si nici nu este producatoare de fitze.Sa stii ca la noi la gradi sunt copii absolut normali,fiica-mea nu stie ca este la o gradinita particulara,nu se etaleaza haine nu stiu de care,parintii sunt ok.
Eu am dus-o pentru ca avea mult sub 3 ani si nimeni altcineva nu mi-o primea,apoi a evoluat foarte frumos si am lasat-o tot acolo.
In ceea ce priveste imbolnavirile,primul an a fost un pic mai dificil,dar nu ingrozitor,apoi a mers pe doua raceli mai puternice pe an ,cu toata grupa de altfel,prin octombrie si in martie,anul asta pe cea din martie am sarit-o.
Una peste alta,si-a meritat banii si copilul a mers foarte bine.In plus,a facut si sport in mod organizat si regulat,plus activitati de genul teatru-s-a insistat mult pe dictie -si o limba straina,la noi engleza.
Oricum,gradi de stat versus gradi particulara este un subiect superdiscutat si,in final,concluzia ...Fiecare parinte stie cum sta cu banii si ce si-ar dori pentru copil si alege in consecinta.Asta nu inseamna ca toate gradinitele particulare sunt extraordinare si cele de stat ingrozitoare.Trebuie sa alegi cu grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Depinde de gradinita. Sunt si bune si rele, atat la particulare, cat si la stat. Nu cred ca se poate da un verdict: stat sau particulara, pt ca sunt de luat multi factori in calcul (varsta copilului, situatia financiara a familiei, atmosfera din gradinita, comportamentul educatoarelor, felul in care se gateste, curatenia, etc).
Eu am fost nevoita sa aleg particulara pt ca l-am dat la 1.10 ani. La stat nu-l primeau, iar de cresa nu am vrut sa aud. Dar am avut noroc sa gasesc o gradinita de care suntem f multumiti, atat noi, cat si copilul, cu educatoare dedicate, unde a invatat multe, mananca si doarme bine, iar pretul este absolut rezonabil fata de ce aud ca se practica in zona particulara.
Initial, ziceam ca il transfer la stat la 3 ani, insa vad ca lucrurile stau neasteptat de bine, si atat timp cat pretul e ok, ramanem aici, iar de la iarna il dau si pe mezin.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Noi am ales particulara din urmatoarele motive:
-fetita are aproape 2 ani si la gradi de stat nu o primesc (cresa a fost initial o optiune dar am renuntat la idee)
-au primit-o cu pampers
-o ajuta la masa
-au programul mai lung decat la stat
-nu se inchide pe timpul verii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

La noi nu s-a pus niciodata problema banilor, insa daca am reusit s-o inscriu la stat si am avut noroc sa ii fie si foarte bine, n-am decat sa ma bucur. Iesim si mai ieftin, de banii ramasi putem sa-i facem alte "mofturi"... Face si aici engleza si dansuri suplimentar, contra cost bineinteles... O gradinita particulara, cu un pret decent nu mi se pare o fitza, am auzit insa de gradinite care percep tarife de 1500-1700 ron/luna, ei asta mi se pare o fitza maxima, nu vad ce ofera in plus fata de astea de 900 ron. Parerea mea, desigur, fiecare face dupa cum considera

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Depinde mult de gradinita, nu cred ca se poate da un raspuns clar: stat sau particular. Cumnata mea a avut baietelul anul trecut la o gradinita de stat cu renume, se patrundea foarte greu. A avut surpirze foarte urate, copiii erau amenintati cu batul daca nu fac nu stiu ce lucururi, nu erau ajutati sa manance, nu erau schimbati, nimeni nu se ocupa de ei, erau pusi la televizor si atat. Acum l-a mutat la o alta gradinita, tot de stat si e foarte multumita.
Eu am avut fata la o gradinita particulara in vara, unde ea nu s-a adaptat.A fost vina ei, vina noastra, a personalului de la gradinita, acum chiar nu mai conteaza. Am retras-o atunci si incercam anul acesta din nou, tot la particular. Imi este teama de gradinitele de stat din cauza numarului mare de copii.
Madau, tu esti un caz fericit, un numar mic de copii in grupa. Conchita, in Romania doar 6 copii la o educatoare este doar un vis frumos, nici macar la gradinitele particulare eu n-am auzit ca exista asa ceva.

Mergi la inceput