Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Uau m-am iluminat! acum am vazut mai clar propunerile si Votez Thomas Pynchon - Strigarea lotului 49


asta intra la proza fantastica?! n-am stiut. am adus cartea cu mine din ro, dar n-am citit-o niciodata. ia ca tot am insomnie. multumesc de idee.

nimic


Nu.
dar sunt multe propuneri nefantastice. Eu am rasfoit acum Strigarea lotului 49 si mi se pare ca are toate atributele uni roman, dar nu-mi mai amintesc Mihaela, ai propus Proza scurta fantastica sau doar proza fantastica? De fapt nici nu conteaza pt ca ce am votat eu tot roman ramane.
Daca votul meu devine invalid in baza acestor noi evidente , am voie sa votez altceva?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Hai sa ma opresc aici ca poate va fi votat si nu vreau sa va stric placerea lecturii.


aam ajuns pe la jumate azi-noapte, dar cu greu. nu-mi place deloc, poate e de vina traducerea, caci n-am mai citit o carte in romaneste demult...

nimic


eu am inceput-o in engleza anul trecut, n-am putut trece de primele 2-3 pagini-de aceea am si propus-o cercului-ca sa ma motivez nu cred ca traducerea e de vina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
aam ajuns pe la jumate azi-noapte, dar cu greu. nu-mi place deloc, poate e de vina traducerea, caci n-am mai citit o carte in romaneste demult...

nimic


Fiinca-s prea mute quoturi, spun ca de lotu' 49-i vorba!!

conchita, nu pot sa cred ca nu-ti place, da' deloc, dupa ce tu, cu minuta ta, mi-l recomandasi pe Gombrowicz; pe care, acum, il ador!! Iar lotu' asta 49 mi se pare frectie la picior de lemn fata de de Ferdydurke...

Deci; conchita, speed, please, ce nu va place la lotu' lui Pynchon??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

lilanda,cred ca n-am apucat sa citesc destul ca sa-i dau de gust...tin minte ca trebuia sa citesc cite o propozitie de 2-3 ori ca sa-i prind intelesul ...am dat vina pe engleza mea...

mai am putin dintr-o carte de llosa (pe care il ador ) si apoi ma apuc de lotul 49 din nou...daca il mai gasesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda

Citat:
citat din mesajul lui conchita
aam ajuns pe la jumate azi-noapte, dar cu greu. nu-mi place deloc, poate e de vina traducerea, caci n-am mai citit o carte in romaneste demult...




Fiinca-s prea mute quoturi, spun ca de lotu' 49-i vorba!!

conchita, nu pot sa cred ca nu-ti place, da' deloc, dupa ce tu, cu minuta ta, mi-l recomandasi pe Gombrowicz; pe care, acum, il ador!! Iar lotu' asta 49 mi se pare frectie la picior de lemn fata de de Ferdydurke...

Deci; conchita, speed, please, ce nu va place la lotu' lui Pynchon??


"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol



il adori pe G? atunci te ador si eu pe tine.
nu compara pe G cu P, e imposibil.
nu vad citate, vad o insiruire de ganduri total anapoda si fortate, fara miez, fara sentiment, fara zvac. plus o gramada de inadvertente care ma irita: un pusti de 16 ani nu poate fi manager de hotel nici macar in america; atunci cand trade in o masina, esti obligat sa o cureti de chestii personale, deci nici vorba sa vada dealerul rochii, jucarii si alte gunoaie, de unde sa i se traga suferinte metafizice. aia cu "raceala centripeta" m-a dat pe spate si am dat cu cartea de pereti. am mai recitit coperta unde o recomanda drept cea mai buna carte dupa WW II si-am luat-o de la capat, dupa ce mi-am spalat creierul de criticism. si m-a luat cascatul si am adormit. sa vedem a doua jumatate, in seara asta. mi se pare un Bufnila ceva mai articulat. doar putin. :-))

sa nu ma urasti prea tare. :-))

speed, ma gandeam la traducere ca poate asta e motivul, ca-s unele ziceri si intorsaturi de fraza care-mi stau pe creier, de ex. "iepurasule" lu barba'su. poate era "honey bunny", de fapt? :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
nu vad citate, vad o insiruire de ganduri total anapoda si fortate, fara miez, fara sentiment, fara zvac. plus o gramada de inadvertente care ma irita: un pusti de 16 ani nu poate fi manager de hotel nici macar in america; atunci cand trade in o masina, esti obligat sa o cureti de chestii personale, deci nici vorba sa vada dealerul rochii, jucarii si alte gunoaie, de unde sa i se traga suferinte metafizice. aia cu "raceala centripeta" m-a dat pe spate si am dat cu cartea de pereti. am mai recitit coperta unde o recomanda drept cea mai buna carte dupa WW II si-am luat-o de la capat, dupa ce mi-am spalat creierul de criticism. si m-a luat cascatul si am adormit. sa vedem a doua jumatate, in seara asta. mi se pare un Bufnila ceva mai articulat. doar putin. :-))
sa nu ma urasti prea tare. :-))

Huh ! Multumesc, sa stiu sa stau departe ...
Poate ajungem vreodata si la o tema mai pamanteana ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Capitolul urmator aici.

Mergi la inceput