Branza din lapte batut (QUARK), facuta in casa?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Este buna, ne place, dar nu stiu cu ce sa spun ca seamana la gust... asa ceva intre branza de vaci si cea facuta din iaurt. Am folosit lapte batut nedegresat (whole) si a iesit cremoasa, cam 570 g din mai putin de 2 l. A stat bine in cooler pana dimineata, mai erau caldute borcanele.

Am facut si tortul, dar cu cateva modificari (in cratita -n-am avut forma de tarta-, cu migdale in loc de nuci, chipsi de ciocolata, acoperit in intregime cu quark si toate cele, agar in crema si piersici cu "sos" de dulceata de cirese negre pe deasupra. Maine il taiem, abia astept! Nu a iesit atat de frumos ca al Osnei, dar am o banuiala ca va fi bun ).

Copiii, care sa nu vada branza de felul lor, au mancat din cea noua cu miere si nuci . As vrea sa amestec putina, separat, cu usturoi, verdeturi, condimente...

Crista, daca intra si altcineva pe aici... ce amestecuri sarate/dulci recomandati (pe langa tiramisu si mamaliguta)? Am s-o fac din nou, este usor de obtinut si sunt multumita de rezultat.

P.S. Alintaroma, tortul a crescut frumos cu praful nou, multumesc!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

sa va fie de bine !! musai sa o fac si eu :-))

pina mai vin si alte fete cu ideii iti scriu ce mi-a trecut mie prin minte asa la prima ora citind mesajul tau :

- rulouri de felii de vinete si/sau dovlecei taiati pe lungime si copti la gratar sau in tigaia fara ulei, umplute cu brinzica asta legate cu un fir de ceapa ciorii ( chives parca ii zice in engl) sau prinse cu o scobitoare sau chiar nimic asezate culcat in farfurie sau asezate in straturi /turnulete... stropite cu amestec de ulei+sare+lamiie

- idem cu felii de ardei gras copt si curatat de pielita ..

- rosii mici taiat caac, scobite, sarate si lasate la scurs cu gura in jos pe servet apoi umplute cu brinzica si asezat capacul

- aluat de tarta sau de foetaj gata copt in forma si umplut cu brinzica asta apoi ornat cu ardei copt, masline, frunze de busuioc sau patrunjel sau ce se potriveste, felii de rosie (de ex) .. sau chiar copt in forme mono portie aluatul si umplut+ornat fiecare in parte

- paharele in care pui strat de brinzica ( pe care o amesteci / mixezi ) cu putina smintina sau lapte grs ca sa fie mai moale/usor lichida ...apoi alte straturi :
a) ori dulci ( fructe in sirop , migdale, ereale, bscuiti macinati ) sau chiar fructele mixate ca sa iti rezulte un fel de nectar crud de fructe (zeama si pulpa amestecate )
b)ori sarat ( cuburi de zarzavaturi, rosii, ardei gras sau de legume griliate si apoi condimentate capentru salata , biscuiti sarati sfarimati ) sau tot sarat in straturi cu nuci si pere cuburi

- clatite unmplute cu brinza si servite cu fructe proapete ( salata) ori cu fructe siropate (faci un sirop fiert cind e legat adaugi fructele cuburi si le mai daui un clocot .. lasi la racit si servesti .. e ideal si alaturi de inghetata in cazul asta mai caldut ca sa aiba contrast de tempratura )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Iti multumesc! Eu tot spre cele dulci trag . Am sa incerc cat mai multe, cu urmatoarea ocazie.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Osna, te-ai intors? Vreau sa te intreb ceva in legatura cu tortul, dar fara sa iti stric vacanta.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

ML nu m-am intors,voi sta pina la sfarsitul lunii caci matei e tare incantat de viata la bunici si am gasit un apartament de cumparat la care trebuie sa inchei actele.
pune intrebarea,eu mi bag cate un ochi pe aici cand apuc.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Oh, ce frumos, asa si trebuie! Succes cu apartamentul!

In leg. cu tortul, vroiam sa te intreb, daca ar merge si insiropat baltul? Ma gandeam ca tot imi ramane siropul de la compot... Ce crezi?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

tu il poti insiropa dar fiind numai cu nuca iti da senzatia cand e rece ca este usor umed.nu stiu cum sa explic prea bine.dupa mine nu e necesar.

week-end frumos si spor la treaba,noi ne pregatim sa plecam cateva zile la bunici,la sat!!!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, poate data viitoare incerc insiropat, pt. comparatie. Bine ca nu iese ingrozitor.

Sa va bucurati de clipele petrecute impreuna cu cei dragi!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

A incercat cineva sa faca? Am gasit o reteta pt. quark (nu vreau sa cumpar de la magazin) cu... lapte batut (este in engleza):

http://whatsforlunchhoney.blogspot.com/2008/10/quark-recipe.html


eu ma intreb daca, in loc s-o bag la cuptor, as putea s-o pun in masina de facut iaurt...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Eu nu stiu cum arata si ce face o astfel de masina. Poti ajusta temp. la 65 C?

Take joy! (poze)

Mergi la inceput