Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (117)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Miruna, felicitari voinicelului! Gruia nu se ridica singur in picioare, doar a invatat sa ridice funduletul si ramane asa si plange de frustare ca nu poate sa ridice mai mult. Oricum, i-am lasat un nivel la patut, ca l-am prins intr-o zi cum tragea de lateralele de protectie sa se ajute de ele la ridicare, e chestie de zile putine pana reusea.

A intrebat CD parca daca roseola a fost luata de la copiii mai mari care merg in comunitate, Gruia nu are frati mai mari, eu cred ca a luat-o din parc, virusul circula foarte repede. Oricum, boala aceasta o fac numai copilasii mititei, pana in 2 ani. Am bifat si noi si gata. Ma intreba mama cum se numea inainte boala asta, i-am zis ca nicicum, ca nu exista ... cred ca asa e, nu?

In ce priveste obiceiurile alimentare ale copiilor care le mostenesc pe ale parintilor, si noi suntem gurmanzi, eu cu preferimte accentuate pentru vegetale si lactate, sotul e carnivor convins, insa ambii mancam bine (adik mult ) Iar in sarcina am mancat orice (mai putin fast food), insa iata ca Gruia nu e asa ... inca.
Oricum, eu suspectez la el o problema psihologica, pentru ca apetit are ... la tzitzi. Cred ca ii e cumva teama sa nu slabeasca legatura intre noi daca va da drumul la tzitzi sa o combine si cu altceva, cand e treaz vrea la san cam la fiecare ora iar luna asta, de cand am incetat razboiul diversificarii, a luat in 3 saptamani aproape 400gr! Si e si foarte lipit de mine tot timpul uneori ma gandesc ca la noi a fost adevarata vorba aia ca l-am invatat in brate, sta toata ziua aproape cu manutele la 2 aripi de avion sa-l iau in brate, daca ii sunt in raza vizuala si nu-l bag in seama ma cearta, tipa, uneori plange, la fel si cand vorbesc cu altcineva. E foarte posesiv si cred ca alimentatia exclusiv la san e un mod unic de a ma tine cat mai mult in preajma lui.


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Neatza si ptr cine doreste!

Feli, noi suntem exact invers cu cerealele.... NU le vor piure sub nicio forma, chiar aseara am mai facut o incercare si cu greu am strecutrat 80gr, ei care papa f bine in general... puse cateva masuri in bibe, e alta poveste, il beau pe nerasuflate! Am incercat si noi mai multe tipuri si tot asta se intampla....

Giuli, cum mai adoarme Edi? Tot pe picioare...? Eu am reusit performanta... pardon, Robi reuseste de 3 seri incoace sa adoarma singur la el in pat... e veselos nevoie mare dupa baie si masa de seara, si chiuie de mama focului, iar eu cand il vad asa zen, il pun in pat unde mai chiuie ceva vreme si adoarme singur, cuc, fara patura, ca e in stare s-o inghita. Din pacate, nu pot face asta si cu fratica, cred ca si el ar adormi singur, dar s-ar trezi unul pe altul, deci trebuie adormiti separat.

Boo, ce tare e Alex, cum se da el in tobogan!

Nerantula, ma bucur ca ati scapat, bravos!

Ratonel, mamica nedormita!

Andreea, sanatate multa, tin pumnii sa nu ia si Maia!

Babytza, soricelul e un frumooos foc, si iti seamana mult!!


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Programul nostru:
- iesim afara pe la 11, dupa masa de fructe;
- la 13.30 luam o gustarica mica in parc;
- la 15.30 papam acasa legumele, dormim pana la 17.00. daca vine tati in timp util, mai dam o tura pana pe la 19.30, afara mai ciupim 30min de somn, daca nu, stam acasica, unde inainte de baie mai ciupim tot 30min de somn, asa ca nu suntem bazaiti seara.
Dar, din cauza asta, adorm iar in jur de 23.00, dar fie dorm toata noaptea, fie se trezesc la 05.30 ptr un bibe rapid si apoi nani pana pe la 06.30.

Asadar, noi avem tren in fiecare dimineata pe la 06.30, si nu mai adorm decat in jur de 09.30, cam 15min...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:


La multe lunite

Mina de andreea and , Bianca de raluca , Radu de Cristina!!!



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008



Giuli, cum mai adoarme Edi? Tot pe picioare...? Eu am reusit performanta... pardon, Robi reuseste de 3 seri incoace sa adoarma singur la el in pat... e veselos nevoie mare dupa baie si masa de seara, si chiuie de mama focului, iar eu cand il vad asa zen, il pun in pat unde mai chiuie ceva vreme si adoarme singur, cuc, fara patura, ca e in stare s-o inghita. Din pacate, nu pot face asta si cu fratica, cred ca si el ar adormi singur, dar s-ar trezi unul pe altul, deci trebuie adormiti separat.




Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi






Neata!

Lumi de atunci de cand am mai vorbit noi, seara adoarme singur singurel (spun seara pentru ca se culca la 8 jumate), bea laptele si dupa ce-l termina se intoarce singur pe o parte. Il iau si il pun la el in patut si gata, pana dimineata la 7 nu-l mai aud.
Ziua in schimb e nebunie, nu-l pot dezvata deloc pe perna asta pacatoasa, numai pe ea vrea. Am incercat in fel si chip, l-am tinut langa mine, l-am mangaiat, i-am cantat, nada! Am incercat sa-i prind exact momentele in care da el semne de somn (cand casca sau cand se freaca la ochi) sa-l pun in pat si sa-l las acolo poate poate. Nu merge nimic!
Oare exista vreo modalitate sa-l dezvat de perna? El e destul de maleabil, nu zice "nu" la nou, deci orice metoda ar fi binevenita. Ma gandesc ca din moment ce seara nu-i trebuie perna, poate ziua e doar un moft de care nu-l pot eu dezvata pentru ca nu stiu cum. Sau poate nu e suficient de obosit, el ziua cam la doua ore, trage un pui de somn de vreo ora, iar la pranz doarme vreo 2-3 legate.


Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

Andreea, nu este nici o virgula lipsa. sunt 12 zone masurate si in total au fost dati jos 32 cm )de pe burta 5cm, fese 1cm, coapse 3 cm ....). Imi cadeau pantalonii cand am iesit de-acolo



Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia: http://picasaweb.google.com/mimihoo
http://jurnalulsofiei.wordpress.com/
poze diverse: www.flickr.com/photos/mipepitoida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Neata!
ANDREEA ADA m-am pierdut in ochii albastrii ai frumoasei Maia
BABYTZA bafta cu pestele!
KHRISTIN
300 de cand cu diversificarea, Lucas numai piramide face,zilnic, uneori face si cate 2-3 piramide/zi
CD super sotul tau!deja aritmetica si ce raspunde MIKUL, cat fac 1+1?
NIKOLE daca Lucas refuza legumele pun iaurt, cam 60% iaurt restul legume si rade tot.
FELI ce greutate are FALKO de e gabarit depasit? Apropo, de ce nu mai trece nimeni datele in tabelul nou????
IEPURILA asteptam vestile bune de la control!!!Sanatate sotului!
BABYTZA BOO Ce seriosi cei 2 cucuieti!frumosi foc!
tare tare bancul


FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Lumi, ce servesc hunii la gustarica din parc? Ma gandesc ca ar trebui sa-i introduc si eu Evei ceva asemenator si poate-mi dai idei.
Mimihoo, super!!!

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Neatza,

Miruna, multa sanatate puiului. Ma bucur ca ati scapat.

Citat:
citat din mesajul lui khristin
Eva, si noi sintem la fel cu tzitzi desi Chris mananca solide destul de bine, dar cand ma gandesc ca nu mai e mult pana in septembrie cand ma intorc la scoala si el nu pune gura pe biberon, ma gandesc ca nu mai e la fel de fun …desi am auzit si povesti favorabile in care copilul incepe sa bea fie din biberon fie din sippy cup.






Cam asa ceva si la noi, eu vreau sa il alaptez pana la un an insa tare ma tem ca nici dupa aia nu se intzarca singur. Plus ca mai nou, spuneam, e f hotarat s-a prins de unde vine laptele si in parc ma trage de decolteu. Daca am tricou nedecoltat isi pune buzele intre sani si asteapta. Trecatorii se amuza. Asa ca il alaptez cam oriunde ca nu scap de el, la mall, in parc.Inca nu imi ridica tricoul dar curand. Noroc ca face asta doar cu mine, l-a luat si mama in brate dar la ea nu cerseste tzitzi
Cand era mic, la 1 luna-2 cauta si la ta-su daca il lua in brate in pozitia de alaptare, acum s-a prins ca doar eu sunt rsponsabila
Imi place ca ta-su imi zice: "hey, nu e politicos, cum adica o sa iti ridice tricoul, sa nu il lasi sa faca dupa capul lui"


A propos de intors la scoala, spuneai. Offtopic: Ai vazut ce au facut minunatii guvernanti profesorilor? Cred ca s-a dus buhul pana la tine. In toamna au votat, aberant asa ca oricum nu sunt finante, marirea salariilor profilor cu 50%, adica Alba ca Zapada, conte de fée, ce mai.... Hm, vine criza stai ca nu va mai dam. Profii ca intra in greva, Guvernul stai ca ne-am sucit, acum va luam 8% din salariu si va dam si afara asa prin eliminare ca e criza. Incep negocieri sindicale, amenintari mari sindicale. Concluzia: nu va mai luam nik, nu va dam nici afara. Profesorii fericiti, uraaaaa, nu ne mai iau. Si nu mai fac greva. Nu e mirabolanta Romanika? Nu te bucuri ca ai plecat?Eterna si fascinanta RoE ca faza cu nu ii s-a dat baska i s-a furat bicicleta.

Alina, cu placere.

Andreea_ada, multu mult de info. Le-am primit. Insa eu m-am hotarat intre timp pt Pro Life. Merci oricum, poate imi va folosi.

Ancule, cam albastra ca plecati la mare in august de-abia, nu in iulie, speram sa va vad, noi in august nu mai suntem p'aci. :(((

Boo tare bancu'.
Tare si Alex ce se vede ca s-a marit, se vede ca avem flacai mari...

Pup

************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)

Welcome, my son!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Carla ne luam de mana si noi am avut o noapte agitata. Asa ca pe ziua de azi s-a dus naibii tot programul pe care il etalam ieri S-a trezit de multe ori peste noapte, apoi la 6 dimineata a zis ca e suficient cat somn a bagat ...de mancat nu dorea sub nicio forma sa manance, desi aseara la culcare a baut numai 40 ml....abea pe la 7.30 am reusit sa ii dau niste piure de cereale si a adormit pe la 8. Acum e vioi si zambaret. Ce o avea, numai el stie, ca nu era nici foarte plangacios...adica nu parea sa il doara ceva, dar ciufutzel era

Miruna felicitari pentru nazdravan !!!!! Gata , o luati in picioruse !!!! Pupam puiul

Nerantula bravos !!!!!!!!!!! Ma bucur ca au trecut bubitele !!!!! Pupam baiatul sanatos !!!!!

Anca promit sa nu mai mananc zilele astea nimik

Luminita pup hunii scumpi

Mimiho wow mamico Super tare !!!!!!!!!!!!!!!!

Bitza acum ma apuc de gatit pestele pt piciulica

Cuscraaaaaaaaa ce imi face nora ???? Sunteti bine ?

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput