Que sera, sera.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

ayleen
stau cu chirie de cateva luni in buc cu sotul si cu copii. platim rate si chirie dar sotul are un salariu bunisor si abia reusim sa avem ce sa mancam. nu e usor dar singura e cumplit. o garsoniera o gasesti la 25o euro in buc, cel mai ieftin plus intretinere, lumina, cablu, un internet fa socoteala la aceste cheltuieli si vezi ce iti ramane.
aveam o colega de munca care statea cu chirie si ajungea sa faca crize si lesina. nu am stiut pana ce nu am mers la ea si am vazut ca manca dn cand in cand ...cate un corn. slabise sa arate bine, asa ne spunea la munca.
fa calcule si vezi ce iese. de multe ori e bine sa lasi mandria deoparte si sa stai cu mama pana se iveste ceva mai bun. indiferent cati bani ai castiga, toti cei de care iti zic ca i-ai da pe chirie si intretinere ii dai pe altceva, ii pui deoparte, nu stiu
bafta si orice hotarare ai lua sa fii convinsa ca e cea mai buna, ca asa ai dorit tu si ca ai cantarit toate posibilitatile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Cumva off-topic...

CLOVER, pentru ca, crengutele de mar sunt "inovatia" mea, te-ntreb si eu...Tu, tu esti fericita? Ai tot ce-ti doresti? Sufletul tau nu-si doreste nimic altceva decat ce ai? E mai bine asa cerebrala, fara, vise, dulcegarii, romantism? Din ce-ti iei "seva"?

Poti sa nu-mi raspunzi mie, raspunde-ti doar tie......o floricica, care nici macar nu-i de mar..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

hm...

date noi.
eu cred sincer, ca tu exagerezi situatia cu maica-sa din ceva prea multa plictiseala. cred ca nebunia maica-sii ti-a oferit pretextul cel mai bun pt refularea frustrarilor tale.
nu ai pasiunea aia pe care o tanjesti si o inlocuiesti mental cu ceva "pasiune" stil cearta, cu maica-sa.

pe de o parte iti inteleg nevoie de nou si de pasiune.
pe de alta parte am impresia ca tipul e chiar ok, adica relatia in sine.
in mod evident te multumeste la multe capitole.
prb ca nu este el barbatul ideal al vietii tale. dar prb ca din ce ai avut de ales pana acum, el e cel mai bun.

variante:
1. iti iei inima in dinti, renunti la locul cald pe care il ai si cauti pasiune. ca se poate sfarsi tragic, sau bine, iti asumi.
2. mai ai nitica rabdare, ramai acasa cu el, faci un copil..si mai vezi apoi dc asta iti mai lasa timp si chef sa mai zburzi. iar, dc si dupa asta esti nefericita, iti asumi.
3. iti iei un amant. eventual din zodia rac sau scorpion..ca ai vazut ce pasiuni se pot genera.




_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ayleen, sunt prea putine cazuri in care toata lumea se intelege si traieste fericita pana la adanci batraneti.asta tine de povestile copilariei.pasiune mare si pana la sf vietii....m-am vazut.cu timpul pasiunea ramane dar se schimba, ca si iubirea.poate ca paretenerul tau nu e pasional, dar ce ar fi sa pui tu putina sare si piper?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Ayleen, daca vocea aia interioara iti spune NU, eu as zice sa o asculti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Daca nu te simti pregatita sa faci acest pas mai bine renunta acum .
Daca nu e iubire adevarata , nimic nu te va face fericita .
Mai devreme sau mai tarziu , chiar de te vei casatori cu el , aceasta relatie s-ar putea destrama .
Poate ai sa intanesti acea iubire la care visezi , dupa care tanjesti.
Ar fi pacat sa traiesti cu regrete .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

am trecut printr o situatie asemanatoare cu socrela mea insa spre disperarea mea stateam in aceeasi casa deci oricat de mult as fi vrut sa o evit nu am avut cum!ne am mutat cu chirie si ne afost f greu dar a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea,am ramas insarcinata si am facut o fetita !stam in continuare cu chirie pt k la ei acasa nu m as intoarce nici moarta si mama mea Dumnezeu sa o ierte!nu a avut casa si nu mi a lasat nimic<<poate doar datorii>>
nu e poveste trista e povestea unei familii care au trecut peste greutatile vietii si desii stm cu chirie toti trei intr o garsoniera confort 3 si ne coplesesc datoriile suntem fericiti!
dak ea nu te accepta acum nu o va face niciodata nici pe tine nici pe alta iar sa renunti la o relatie in care lui nu prea ai ce sa i reprosezi e f greu sfatul meu este sa o ignori cat poti pe mama lui poate in timp va observa k nefiind bagata in seama poate se va retrage
nu se merita sa renunti la o relatie in care ai investit timp si rabdare pt k iti face probleme o a 3 persoana<<oricine ar fi ea>>
dak ai chef de nebunii pleaca in vacanta cu el indragostiti va din nou faceti ceva ce n ati mai facut pana acum,indemna l sa te faca sa simti acei fiori de care ai nevoie faceti sex nebun,alergati pe plja ,mergeti in discoteca ,asteptati rasaritul impreuna unul in bratele celuilalt!sunt multe metode prin care iti poti reconstrui relatia!
eu am vrut sa bag divort de sotul meu acum o saptamana din cauza familiei lui iar acum mi ar fi parut rau !nu mi era frica nici de chirie nici k o sa mi cresc copilul singura dar mi am dat seama k nimic nu se copara cu linistea mea atunci cand cand ajung acasa si ii intalnesc privirea !nu mai simt fluturi in stomac dar am e singura persoana din lume langa care ma simt protejata!
sper k povestea mea te va ajuta cat de cat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Multumesc foarte mult
Peste o saptamana intram in concediu si plecam la mare o saptamana Nu stiu sa ma fi distrat mai bine cu cineva decat cu el, ne ies niste concedii superbe, oriunde ne-am duce. Luam cine romantice, ne plimbam, radem, bem cate-un vin, cantam, dansam, dormim, bem cafeaua in zori (suntem amandoi foarte matinali). Ne leaga faptul ca ne distram foarte bine noi doi singuri, mult mai bine decat daca am fi cu altii.
Maica-sa tot mai vine, dar in lipsa mea. Stie ca nu vreau sa ne intalnim sau sa vorbim, i-a spus el, asa ca ma evita. Vad ca ma lasa in pace, nu ma calca pe coada. Nu stiu cat respect sau cata consideratie mi-am castigat in fata ei de cand m-am revoltat, de cand am refuzat sa mai am de a face cu ea. Si ce e mai bine, e ca nu ma mai intereseaza respectul sau acceptarea ei. I-am spus sa inceteze sa ma mai trateze ca pe un copil sau ca pe o adolescenta zapacita! La urma urmei sunt femeie, serioasa si responsabila. Muncesc, si nu putin, iar ei, mai nene, chiar nu ii datorez nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:


distractie placuta la mare!
vad ca acum treci printr-o faza mai buna.;)
ma bucur pt tine.


_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Multumesc, Baby.
In mai nu m-am dus la ziua lui barbat-su, ca de obicei, s-a zis cu petrecrile si gratarele in curte cu ei, petrecerile de Craciun impreuna, duminicile in familie. Fiu-sau e liber sa se duca, dar nu se duce... O evita si o respinge...
Cred ca e trist si pentru ea. Aduna in ea atata ura si furie ca e respinsa, ca imi imaginez ce-o fi pe capul ei de suparare. Insa cand da un telefon, intr-un minut reuseste sa faca zece reprosuri, sa arunce un jet de otrava si sa dea macar cateva indicatii. Tot ce scapa de sub controlul ei o face sa-si piarda mintile. Am inteles si am acceptat: are o problema cu capul si ea insasi este o chinuita.
De cand am vazut ca relatia mea merge foarte bine in continuare fara binecuvantarea ei, m-am mai linistit. Parca mi-am luat o povara de pe umeri, aceea de a ma tot duce intr-un mediu de oameni turbati, vesnic ametiti de bautura, rautaciosi sau ironici pana la sange.
O sa aiba nora cand o sa se poarte civilizat. N-am nevoie sa fie si calda sufleteste, ca nu e. Dar o rautate daca mai scoate,la adresa mea sau a mamei mele, la familia destramata si la cartierul in care am crescut ii mut gura la spate. Apoi plec, dupa mine potopul!
De altfel nu mai cred ca o sa se mai ajunga acolo. Ea a avut manifestarea asta, pt ca eu eram speriata ca de bombe cand deschidea gura. Ca sa nu mai zic ca faceam toata ziulica curatenie si mancare, calcam, stergeam praf, spalam fiecare vas ca pe nu stiu ce, de teama ca vine ea si vede ca n-am facut. Asta e o prostie, ce faceam eu, pt ca eu sunt si raman o gospodina ambitioasa si fara stresul ca vine soacra in control. Acum fac aceleasi treburi, dar am iluzia ca le fac ca vreau eu, nu ca trebuie.
Cred ca sta acuma si-si scuipa-n san, ca i-a fost dat si ei sa fie infruntata. Bineinteles, intr-un mod cu totul nou pentru ea, si anume fara urlete sau cuvinte urate. Ha! Asta da ciudatenia naibii

Mergi la inceput