Fulguleti de nov-dec 2006 (214)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Lacramioara pana pe 15 mai se depune declaratia. eu chiar nu stiu ce sa-ti spun despre constipatie, noi nu ne confruntam cu problema asta. din cate stiu pere, miere pe stomacul gol,iaurt, dar astea deja cred ca le-ati incercat.
Dandusel si eu am fobie de paianjeni. nici cris nu e prea incantata cand vede vreo gandanie, oricum la muste tipa ush, ush.. si le goneste cu vreun prosop. si tind sa cred ca paianjenul a intepat-o pe crinuta. uff, mititica, ce rau imi pare. ce face Raducu? ai inceput diversificarea?
Laura ma bucur ca ati scapat de suzeta. si noi suntem la fel cu tati, daca sunt acasa sta numai cu mine. ori in brate, la bucatarie, la baie, n-am scapare nicaieri .
Lizzy . cand mai vii la cursuri in bucuresti?

duamna Desiree pe unde umbli? i-a te rog pofteste si spune doua vorbe.


mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui lizzy

dbunny, am admirat vitezomanul acum cateva zile. de unde ati achizitionat minunea cu roti? eu n-am vazut asa ceva pe la noi si tare mi-ar place pt pici...


noi taiem unghiile in somn, mancam pe unde apucam, de cele mai multe ori la tv... dar ni se intampla si la masa, depinde ce e de papa, iata de ex. cum papamtortul de cioco



Carrefour, 49€. Cu roti ajutatoare cu tot. Fara claxon insa

adeca, cari va sa zaca, voi papati singuri cand estem in farfurie ce va place eh? ai mama vostra de strengari

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici.
dana offf, mi-au dat lacrimile cand am vazut poza crinutei. mititica, tare rau imi pare. eu am fobie cand vine vorba de tot ce misuna si are mai mult de 2 picioare ... cand ma gandesc la crinuta imi zic ca nici nu sunt deplasata in aceasta fobie. Doamne ajuta sa ii treaca repede!
lizzy super poza! ai baieti mari! sa iti fie sanatosi!
si pe dani l-a intepat albina, la mare anul trecut. saptana trecuta l-am intrebat daca mergem la mare anul acesta si m-a intrebat: "mai sunt albina?" am ramas cu gura cascata ... ca mai tine minte de atunci.
dia noi am cumparat bilet, la bulgari, unde am fost si anul trecut. la munte ... sper sa avem bani sa mergem vreo cateva zile, daca nu la mama la onesti ca sunt dealuri. ce face oana?
iulia-stefy offfffff. la dani avea efect para de la borcan (cand era mai micut). si stiu ca e f bun ceaiul de crusin, la gust e oribil, dar are efect.
in carrefour este un stand, de la salvati copiii, completeti o cerere si gata ... dureaza 1 minut.
dbunny dani nu a stat niciodata la olita. direct la wc. sta in fundulet, ca si noi. nu mai vrea reductor (ca cica e mare ), se tine in manute. afara, face pishu din picioare, ca baietii. nu face kk la wc. sta cu pampers doar la somn, peste vreo luna-2 voi incerca sa i scot pampersul de la pranz ... peste noapte nu am nici o sansa, deoarece e plin dimineata.

eu sunt amarata. matei, baietelul surorii mele, si-a spart aseara capul. a alunecat si a cazut cu frumtea de o banca de fier (ca numai din astea sunt prin parcuri ). l-au cusut aseara. acum e bine ... dar ma tot gandesc la el.
dani ... cum il stiti. agitat. azi noapte am dormit de la 12-2, pauza de la somn de la 2-6 (treziri multiple, cu plansete, tipete, vise ... ), somn de la 6-8. sunt chioara.
ieri cand am ajuns acasa l-am gasit plangand ... rau de tot, dupa mami si tati. dupa ce s-a linistit s-a pupat cu bona, a imbratisat-o (din proprie initiativa!). deci nu stiu ce sa mai zic. azi dimineata cand a vazut-o a inceput sa planga. l-am luat si l-am asezat langa ea si le-am spus sa stea de vorba si sa se lamureasca (si eu is nebuna ... parca ar fi doi adulti ... ). ma rog, cert e ca dupa 5 minute s-au dus sa manance (inainte urla ca numai mami ii da de mancare) si se jucau impreuna.

avem probleme cu gradi. nu vor sa il primeasca pt ca nu are 3 ani impliniti la 1 septembrie. asa ca acum cautam pile pentru gradinita, adica intrare la directoare. . nu imi vine sa cred!

cam atat de la noi.

pupici

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny


fetelor, eu vreau sa scapam de scutece, chit ca Dani nu prea da semne c-ar vrea si el...ce ma sfatuiti? Dani n-a facut niciodata la olita, nu vrea sa stea pe ea. a facut de vreo 2 ori la wc dar cred c-a fost o coincidenta. Cum incep? Baietii stau pe wc? sau invata direct din picioare?

cati fulguleti au renuntat complet la pampi? adica si ziua si noaptea?




daca nu da semne c-ar vrea si el...,eu zic sa amani.
noi am inceput acum cca 2 luni,cand din propria initiativa s-a pus pe olita si a facut pipi.trei pipi in trei zile diferite,toate la initiativa ei.am zis ca-i mom oportun,as aca m-am conformat.ziua o las fara pamp.face la olita,wc,langa olita,langa wc,in pat,pe scaun si prin toate locurile posibile si imposibile.am dus lupte grele cu mine si cu rabdarea din dotare,in scopul initierii intr-un mod cat mai placut."ai facut in pat?...nu-i nimic mami...,se mai intampla""ai facut pe scaun?...din gresala?ok,mami,nici o prb" dar situatiile astea s-au repetat si se tot repeta.am adunat pipi si kaka de peste tot.am ignorat,inghitit in sec,respirat adanc si apoi am rabufnit.mi se pare a doua mare incercare din viata mea de mamica.(prima fiind intarcatul)daca initial credeam ca este lipsa de atnetie,acum cred ca o stresez eu cu reactiile mele.deja sant la limita,i-as pune pamp la loc,dar ma gandesc ca-i o idee f proasta.simt ca santem la capatul drumului si ca mai avem putin si scapam de pamp de zi...ca de cel d enoapte nici nu ma gandesc prea curand
am tinut a-ti impartasec experienta noastra in conditiile in care ea a fost de acord sa renuntam la pamp



..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
iulia-stefy offfffff. la dani avea efect para de la borcan (cand era mai micut). si stiu ca e f bun ceaiul de crusin, la gust e oribil, dar are efect.


Am auzit si eu de ceaiul de crusin ca-ti intra o cufureala de zile mari, insa la copiii mici nu-i indicat. pericol de diaree pana la deshidratare, dar eu vorbesc din auzite...

dandusa cum ii spuneam dayanarei azi, imi vine sa cos plasticuri pe canapele, pe-acolo n-am sa trec...adica sa adun caca prin toate colturile casei, pipi da cu mopu, caca nu! daca chiar nu-i pregatit atunci nu-i scot inca scutecul, insa...noi in septembrie mergem la colegio, acolo nu ne primeste cu scutec, si daca acu' vara nu iau tauru de coarne, cand? profit de faptul ca-i cald si-l las in chilotei in curte...toata ziua??? da! curtea o spalam cu furtunu ca-i pavata

iulia stefy de azidimineata de la 7 n-ai mai zis nika...totul ok?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Aka,
am inceput diversificarea.santem f la inceput.pana acum a mancat mar,para,morcov si cartof.cereale seara.nu-i f incantat.il cred si eu...tz este din belsug.de ce sa se mai chinuie cu lingurita daca laptele-i asa buuun.
ma bucur mult ca ne mai scrii.poate stai mai mult de data asta.poate pui si poze cu voi
Lizzy,
poza este facuta dupa ce s-a scarpinat vreo 10 min cat am stat la wc si am povestit.
v-am admirat in poze.ai doi flacaii,frumosiiii foc...gramada de jucarii,gradina ta cea minunata.
Laura,
groaznic cu loviturile astea...si daca se lasa si cu sange,urgenta,cusut...mi se face rau instant.ce n-as da sa nu treaca prin asa ceva.orice cumpana cat de mica ar fi,sa vina la mine sau la tati.pe ei ii vreau departe de durere...


maine la 6-7 Raducu da trezirea.program de kk,apoi spalat si adormit la loc daca am noroc.in fiecare dimineata acelasi prg.la orice ora m-as culca seara,tot mi-e greu sa ma trez dimineata.efectiv mi-e greu.traggg de mineee si de el sa ma mai lasa putin.el nu si nu.da cu picioarele,ne trage de par,ne baga degetele in nas si vorbesteeee.
bine ca n-o deranjeaza pe Crinuta.azi ne-am trezit la 8,ea a dormit pana la 11.
asta-i ora de vise pt mine...,nu de forumit.gata,la somn cu mine.oricum vorbesc singura...sau ma rog...,cu cateva fete din umbra
bye,byeeeeeee




..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny


dandusa cum ii spuneam dayanarei azi, imi vine sa cos plasticuri pe canapele, pe-acolo n-am sa trec...adica sa adun caca prin toate colturile casei, pipi da cu mopu, caca nu! daca chiar nu-i pregatit atunci nu-i scot inca scutecul, insa...noi in septembrie mergem la colegio, acolo nu ne primeste cu scutec, si daca acu' vara nu iau tauru de coarne, cand? profit de faptul ca-i cald si-l las in chilotei in curte...toata ziua??? da! curtea o spalam cu furtunu ca-i pavata




opaaaa o fata vizibila
ai dreptate si tu.pai eu zic asa...maine il pui la masa,ii dai un suc si-l inviti la o discutie serioasa.nu glumesc!incearca sa afli si parerea lui.explica-i cum este fara pampers,cat de usor,liber si uscat te simti.povesteste-i despre baiteii care fac la copac sa creasca mare,etc.si lasa-l sa digere un pic discutia.daca nu da semen ca a digerat,mai arunca-i o pastila cu "ce bine ma simt fara pamp,pot sa zburd si sa fac asa si asa"(aici faci si tu cateva scheme copiate de la sportacus) hai ca esti fata desteapta,stii tu


..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!

Kiki, multumesc. Pere am incercat proaspete, la borcanel nu m-am gandit si nici la sucul de struguri nu. In rest fainoase, dulciuri, orez.... le-am eradicat si totusi.... nimic nu merge.

dandusa, cate un pentru tine si Crinuta. Horror experienta. Si eu ii dau tot Aerius pentru piscaturi, pentru ca la ea se umfla foarte urat.

Dbunny, multumesc. Am sa caut.
Noi am renuntat la Pampers, dar noaptea imi e frica sa nu stea uda si il pun, dar nu mai face de mult nici noaptea.... La noi asa a vrut ea... eu zic ca atunci cand o sa fie vremea o sa ceara singur.

Iar daca a facut pe jos... am pus bicarbonat. Acolo unde a patat. Dupa ce se usuca il aspiri si nu ramane nici patat nici miros. Si mi-a mai spus o colega ca seara inainte de culcare sa-i dau doua lingurite de miere si nu mai face pisu noaptea. Au incercat mai multe colege si dupa vreo doua nopti efectul a fost garantat.

Lizzy, multumesc. La gastroenterologie n-am fost, dar am mers la pediatrul la care merg in spital. Si mi-a dat tratament si regim alimentar. Am vorbit si la cresa sa-i respecte regimul....
Am admirat iubaretii.... sunt tare scumpi....

aka, multumesc pentru raspuns. Le-am incercat, mi-e mai usor sa spun ce n-am incercat...... oricum multumesc.

Laura, multumesc. Imi pare rau pentru Matei. Si Stefy si-a ... nu pot spune chiar spart, ca la ea n-a fost de cusut, dar tot cam asta a fost... de un colt de la un dulap, inainte de a face un an.... Am zis ca mor pe loc cand am vazut-o plina de sange pe frunte.... Am fost la medic si a zis ca nu e de cusut....
Nici pe noi nu ne primeste la gradinita la toamna, pe acelasi motiv. Dar la anul am sa o duc direct in grupa mijlocie, ca nu vreau sa o dau la scoala la 7 ani si 9 luni, ca mi se pare prea tarziu.

Ieri nu a vrut sa faca si pace. Ii e frica ca o doare. Aseara a mancat iaurt, strugure, capsune si compot de cirese facut in casa. De obicei ii dau legume verzi...la care eu reactionez destul de repede....

Poze din aprilie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandusa

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny


dandusa cum ii spuneam dayanarei azi, imi vine sa cos plasticuri pe canapele, pe-acolo n-am sa trec...adica sa adun caca prin toate colturile casei, pipi da cu mopu, caca nu! daca chiar nu-i pregatit atunci nu-i scot inca scutecul, insa...noi in septembrie mergem la colegio, acolo nu ne primeste cu scutec, si daca acu' vara nu iau tauru de coarne, cand? profit de faptul ca-i cald si-l las in chilotei in curte...toata ziua??? da! curtea o spalam cu furtunu ca-i pavata




opaaaa o fata vizibila
ai dreptate si tu.pai eu zic asa...maine il pui la masa,ii dai un suc si-l inviti la o discutie serioasa.nu glumesc!incearca sa afli si parerea lui.explica-i cum este fara pampers,cat de usor,liber si uscat te simti.povesteste-i despre baiteii care fac la copac sa creasca mare,etc.si lasa-l sa digere un pic discutia.daca nu da semen ca a digerat,mai arunca-i o pastila cu "ce bine ma simt fara pamp,pot sa zburd si sa fac asa si asa"(aici faci si tu cateva scheme copiate de la sportacus) hai ca esti fata desteapta,stii tu


..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami


vreo idee si pt andra mea? se aseaza pe olita doar pt ca o asociaza cu desenele; cand am stat de vorba insa mai amanuntit mi-a spus cu toata seriozitatea de care e ea capabila ca ,,nuuu, pipi olita nu!" o mai deranjeaza pampersul ud/murdar, si-l da jos singura, dar ramane cum am stabilit. nu am fortat-o,am recompensat-o cand accidental s-a produs si un kk la locul si la timpul potrivit, am lasat-o si in fundul gol, ceea ce a deranjat-o, dar nu suficient, a cerut chiar si pe wc, i-am luat de urgenta colac mititel, s-a amuzat teribil stand acolo, de facut insa se pare ca nu e momentul. astept cu nerabdare gradinita, poate s-o lua dupa ceilalti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

mucosul si muntele
astea fiind spuse mai revin cand voi fi intr-o stare mai buna...

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput