Fulguleti de nov-dec 2006 (214)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Ruxandra, multumesc pentru raspuns. Da, si la noi e cu "da de ce?" la orice ...

Lavinia, imi pare foarte rau ca Mihaita nu e bine. Multa sanatate la pui mic.

Lizzy, din ce povestesti tu cred ca a fost tare fain. Sa te simti bine la spa....

Yagmur, ma bucur ca v-ati simtit bine la munte. Capul sus ca isi va reveni Luca.

Poze din aprilie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici.

vesti de la dani: am scapat de suzeta. azi a vrut doar sa vada daca nu a aparut la locul ei , apoi a adormit linistit ... cu bona langa el ... asa ca dau de baut!!!!!!!!!!!!!

bineinteles ca azi a plans dupa mami. incep sa nu ma mai stresez, deoarece tot weekend-ul nu l-a suportat pe florin, eu sa ma joc, eu sa il spal, eu sa ii dau sa manance, eu sa il culc ... deci, nu cred ca are legatura cu bona ci doar cu un dor mare de mami. probabil o perioada ... sper sa treaca repede.

ruxandra felicitari pentru "de ce?". pe mine personal m-a terminat cu de ce-ul. a inceput de multisor ... de vreo 2-3 luni si zau ca ma termina. asta, plus faptul ca nu ii sta gura deloc, mai ... dar DELOC. toata ziua vorbeste, am senzatia cateodata ca sunt in tocator ...
lizzy ce frumos povestesti ... roaga-l pe marc sa fie mereu asa bine ... ca si mami e tare bine cand el e sanatos.
lavinia multa sanatate. nu stiu cum sa va ajut.
yagmur nu stiu ce sa iti zic ... sper sa treaca repede si la voi aceasta perioada.
iulia-stefy dani scuipa toata ziua buna ziua. nu stiu de ce ... ii tot spun ca nu e frumos ... n-am cu cine vorbi ... dar pasta de dinti nu vrea sa o scuipe si pace ... pentru ca ii place f mult. folosim nenodent, e pt bb, asa ca nu ma deranjeaza ca nu o scuipa ... inca.


a! aseara a venit andrea in vizita cu copiii. dani si stefi cuminti in camera, se uitau la cartea junglei. toti au fost impotriva la propunerea mea de a merge sa vedem ce fac copiii. dupa 10 minute s-au dus baietii. imi pare tare rau ca nu am facut poza. covoarele ridicate, scoase si puse pe pat. televizorul (am unul vechi, care sta pe jos), impins in usa, sa nu poata intra nimeni. cand au fost intrebati ce fac, au raspuns senini: "cautam strictul necesar" (a se vedea cartea junglei in versiune romana). prima pozna adevarata!!!

pupici.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

ruxandra tot stephanie e si cu limba scoasa
si stephanie are parul mai inchis la culoare decat isabelle; si e mai grasa cu mai mult de 1 kg - crede-ma ca SE VEDE si SE SIMTE diferenta
dbunny ma bucur ca ti-au placut pozele
(am mai pus aseara poze de ieri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

sara buna dragelor. nu stiu de ce m-a apucat asa un dor sa scriu doua cuvinte. suntem bine acum, din ce in ce mai vorbareata si mai isteata, mie un drag de ea de mor. asa dulce e cand incearca sa spuna cuvinte noi, atat le stalceste, dar incercam pe silabe si uneori ne iese bine, alteori ramane fara r, sau daca e mai lung cuvantul fara silabe. inca se necajeste dimineata cand plecam la servici, si cu asta chiar nu stiu cum sa o rezolv. nervisori avem si noi, ca majoritatea de altfel, se lasa cu plansete, explicatii si tinut in brate cat mai mult.
in scaun de masa nu mai mananca de la 1.8 ani, acum ne pregatim sa-l trimitem nepotelului care are aproape 5 luni si va avea nevoie.
cat despre unghii, indiferent care sunt, la manute sau picioare vine singura sa le tai. sau daca incep la maini obligatoriu le tai/ma fac ca le tai si la picioare. pentru ca "sunt maii"
zilele astea tre sa fac niste drumuri pe la adm. financiare sa duc niste declaratii. si daca nu ati depus o sa va rog sa depuneti si voi decl. 230 prin care donati cei 2%. nu conteaza unde, numai depuneti sa nu ramana la stat.
gata, ma duc la nani, ca deja sufar de oboseala cronica. va pupam cu drag pe toti .

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!

Laura, un dulce la nazdravan. Si Stefy vrea numai cu mine de vreo 2-3 saptamani....nu e grav, dar intre noi doi, mereu ma alege pe mine... si uneori asa as prefera sa se dea tati jos sa faca... nu stiu ce si sa mai stau si eu.... Multumesc pentru raspuns. Si noi tot pasta pt bebe folosim, dar voiam sa stiu daca numai la noi e asa....

aka, pana cand se pot depune declaratiile? Ca nu vreau nici eu sa-i las sa-i directioneze unde vor ei.... dar ma tem sa nu ma fi trezit prea tarziu.

Eu sunt... speriata... nu mai stiu cum sa mai fac sa scape de constipatia asta.... Aseara s-a rupt rau la fundulet....nu mai vrea sa faca, ca stie ca o doare... Cu toate siropurile, care zic ca o sa dea in diaree... nimic, tot pietroaie scoate.... Mi-e groaza. Am trecut deja la al doilea sirop..... I-am pus supozitor cu Hemorzon pentru fisuri....



Poze din aprilie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Iulia_stefy, incerca sa o reglezi din alimentatie. Sunt convinsa ca merge si a la long cu siguranta isi va reveni.
Lasa-i in apa de seara 10-15 prune uscate si da-i zeama dimineata pe stomacul gol. Apoi cumpara-i o perioada indelungata pere Williams la borcanel Nestle sau Hipp si da-i cate unul. Nu-l vrea dimi, il dai gustare dupa ce iese de la gradi. Nu-i da deloc paine, paste, orez si branzeturi. Da-i iaurt cat de mult. Fa-i suc de struguri efect garantat.

Laura....am zambit cu asa drag...si au gasit strictul necesar...bestial!
Ma bucur mult ca ati scapat de suzeta si felicitari la amandoi. Vointa ta a invins.

Dbunny, Garga papa doar in sscaunul de masa. Cere singura acolo. E f usor si pt. mine, masa se termina in 10-15 min, fara circ. Insa dc suntem in deplasare papa la masa mare. Unghiile i le taie tati cu unghiera. Sta nemiscata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

bubite de Crinuta,aratari si SF...

acum 5 zile s-a trezit dimineata cu doua bubite pe manute.ambele erau rosii,fff tari si cu cap mic.nedureroase.cu cateva zile inainte incepuse sa se scarpine pe tot corpul.in cap,pe picioare,degete etc.se scarpinaaaaa intr-un halll greu de descris.zilele trecute s-a scarpinat pana la sange.ieri am fost la dr homeopat sa ne dea ceva fara cotizoane etc.studiat si presupus ca ar fi de la insecte.de unde,ce,cum,cand?mi-am adus brusc aminte ca acum vreo saptamana am gasit un paianjen la mine in sifonier...pana sa ma dezmeticesc sa-l omor,a fugit.era adus de pe sarma de afara cu patura care a stat la uscat.vreau sa cred ca l-a omorat Claudiu prin presare la calds-a asezat cu tot corpul lui pe teancul d e paturi.el zice ca i-a avut de hac...
acum doua seri,in timp ce stateam la joaca in sufragerie...vad o urechelnita tarandu-se pe langa pat...patul nostru in care obisnuim sa dormim toti trei(eu si copii)o omor,ii rup cateva seturi de picioare,ii fac poza...,o ascund dupa masa si o las sa o vada si tati.neinspirata decizie.a doua zi,mai ia-o de unde nu-i...inviase fratilorrrrrrmi se face rauuuu cand ma gandeasc ca-i vie in casa noastraaaaam luat un spray care sper sa-i vina de hac...
tragand linie,mai mult ca singur cele doua bubite pe care le avea Crinuta pe manute,sant de la una din cele doua aratari.ma ia plansul cand ma gandesc ca nashpariliile alea i-au atins pilicica ei delicata
de ieri,avem tratament pt mancarime,pt bubite (daca mai apar),pt viermisori.dr zicea ca pe 9 este luna plina...prin urmare in perioada pre/post luna plina,viermisorii sant mai agitati/zbuciumati...si mai mult ca sigur mancarimile de pe piele le are de la ei.sper sa fie asa si sa scape de stresul asta,ca-i destul de agitata in ultima vreme.si cum d-zeuluiiii a aparut urechelnita lu' peste in sufrageria noastra?mooorrrrrrrrrr numai cand ma gandesc.Crinuta uraste insectele de tot felul...,muste,albinute,gandacei...nu-i suporta si face adevarate crize de isterie cand le vede...daca a intrat vreuna in masina si noi santem in mers,trrebuie sa oprim masina si sa scoatem musca,pt ca se zbate sa iasa din centuri si se aprinde f tare la fata.nu era asa.nu stiu de unde teama asta.banuiesc ca,candva a muscat-o una si ea a simtit sau a vazut...dar era prea mica sa spuna...sau nu stiu...nu inteleg.
aaaaaaaaa,episodul SF cu urechelnita nu se termina...am uitat sa spun ca dupa ziua in care am gasit cele doua bubite de pe manute si dupa zeci de scenarii,de unde or fi,alergie de la mancare/praf/vreo boala a copilarieri etc...visez ca mi-a intrat o urechelnita in ureche!!!si ma trezesc speriata de moarte...zic 'doamne ajutta ca a fost un vis'! si seara gasesc artarea in sufragerie!!!cum d-zeului mi-a aparut in vis,ce urma sa vad?mi s-a intarit convingerea ca EA a fost vinovata de ciupit pilicica delicata a fetitei mele si cineva a facut posibil ca eu sa aflu prin vis,vinovatul
din copilarie,aveam o problema cu paianjenii...dar cu restul nu prea.acum,prin prisma Crinutei le urasc pe toateeee






..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Mii de multumiri pt raspunsurile date cu unghiile de la picioare si scaunul inalt. Vad ca nu numai noi stam cate-o luna cu gherutele

Si cu scaunul de masa, eu l-as scoate din bucatarie, Dani ar vrea la masa, insa atunci toata masa s-ar reduce la 5 minute maxim!

Dandusa eu nu cred ca duamna urechelnita i-a venit de hac Crinutei. ba mai mult, sunt inofensive(Paco mi-a spus dupa ce-am facut si eu o criza de isterie cand vazui una-n casa) in schimb muscatura aia poate fi de orice, chiar si de tantar. Lui Dani ii dau seara 2.5ml de aerius cand are muscaturi d'alea(la purec te-ai gandit? prin parc nu mergeti?) si pana a 2-a zi de-abia se mai vede. e grele cu scarpinaturile

iulia stefy off asta doare...ti-o spune una care pateste tot des, da' na, eu am 30 de ani si 70 de kile, mititica ta, off... stii ce-am cumparat ieri? piscoturi de ciocolata All bran(kellogs) cu fibra si cereale integrale, si cacao. Is asa de buuuuune, juri ca papi placinta neagra tip brownie cu cioco si all branu ii anume pt consti. Ieri am papat una, am baut un ceai englezesc si-n 20 de minute eram pe wc.

aka ma bucur c-ai scris...si incearca sa te odihnesti

laura felicitari pt scapatul de suzeta, Dani plange noaptea la 4 dupa tac'su cand pleaca la munca...de 5 zile-ncoace plange de parca-l taie cineva...azi parca a fost mai bine, dar saptamana trecuta a iesit afara-n curte plangand dupa el, de m-a intrebat vecina ce-am patit...nu-i normal sa auzi prin vecini dimineata la 4 un copil plangand in gradina din fata casei, nu?

fetelor, eu vreau sa scapam de scutece, chit ca Dani nu prea da semne c-ar vrea si el...ce ma sfatuiti? Dani n-a facut niciodata la olita, nu vrea sa stea pe ea. a facut de vreo 2 ori la wc dar cred c-a fost o coincidenta. Cum incep? Baietii stau pe wc? sau invata direct din picioare?

cati fulguleti au renuntat complet la pampi? adica si ziua si noaptea?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


dana, asa rau s-a scarpinat singurica?? e asa rosie pielea ca atare sau e asa rosie pt ca s-a scarpinat? vaaaaiii...

al meu adora gazele. de orice fel. prinde in mana tot ce misca. a prins si-un greier zilele trecute... acum 2 saptamani a prins in mana o albina. el crede ca toate stau ca mamarutele. prin urmare a ramas cu acul albinei in deget, cu 2 ore de plans si mana umflata... in fine, macar stim acum ca nu e alergic la veninul de albina

lacramioara, la un gastroeneterolog ati fost? constipatia cronica nu e o joaca, exista dereglari de sistem digestiv care nu se rezolva numai din alimentatie. acum 2 ani, la operatia lui marc, era o mamica venita din bacau, internata la mures pt constipatie cronica, un copilas de 6 luni. nu sti cel mai bine daca e sau nu cazul sa mergeti la medic, sti ca eu sunt mai panicoasa de felul meu...


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, in sufletul nostru pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

dbunny, am admirat vitezomanul acum cateva zile. de unde ati achizitionat minunea cu roti? eu n-am vazut asa ceva pe la noi si tare mi-ar place pt pici...

aka, mi-e asa dor de voi cateodata... si de fiecare data cand da in tuse de-aia de-a lui am gandesc la cris...

noi taiem unghiile in somn, mancam pe unde apucam, de cele mai multe ori la tv... dar ni se intampla si la masa, depinde ce e de papa, iata de ex. cum papamtortul de cioco


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, in sufletul nostru pentru totdeauna

Mergi la inceput