Leoaicele DC *(35)*-cu Emma in suflet

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Daria huggs

Ioana- ati chefuit sa inteleg! Te rog inainte sa ma lauzi pe mine uita-te prin blogurile fetelor...eu sunt mic dar mic copil crede-ma.Ca sa nu mai zic de dulciurile din linkurile date de Adi a noastra...
Reteta mea de ecler e una simpla
Ecler
2 cani de apa
1 cana de ulei
un praf de sare
2 cani de faina
apa, uleiul si sarea se fierb pe foc cand fieb se pune faina bloc.Se amesteca pana la desprindere de pe cratita( putin) si se da la racit. Cand e aproape rece se pun 7-8 oua pe rand si se incorporeaza bine. iese o pasta moale si lipicioasa!
Intre timp se incinge bine cuptorul la 220 de grade. Se pun in tava tapetata cu hartie de copt cu lingurita le pun eu...si se dau la copt 20-25 min la 220 de grade... fara sa deschizi cuptorul. daca nu sunt coapte si deschizi inainte se lasa .
Crema
4 oua
1 cana zahar
3 lg de faina
se amesteca bine...
se subtiaza apoi cu 2 cani de lapte si o fiola de vanilie esenta
se fierb pe foc pana ce se intareste ciulamaua si devine groasa
Eu dupa ce se mai raceste putin pun o bucatica de unt si amestec bine pana la omogenizare.
Pofta buna!
Eu la poienita cu ciuperci nu am pus maioneza ci smantana. Am facut de fapt o combinatie intre cele 2 retete. de fapt am luat din fiecare ce mi-a convenit mie.
Pofta buna
sau spor la balit!
Pt. maine fac niste snitele cu salata, chiftelute, placintelele si atat!
Socrela ne aduce diseara saratele si spanac.Multumim lui DD ca de mancare nu ducem lipsa. CEl mai rau e sa mori de foame , sa fii bolnav si cred ca or mai fi. Restul sunt suportabile...trec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:


Citat:
citat din mesajul lui danyalo
Pt. maine fac niste snitele cu salata, chiftelute, placintelele si atat!
Socrela ne aduce diseara saratele si spanac.


Citat:
citat din mesajul lui danyalo

sau spor la balit!


Da, adevarat ai grait ! Cate camere spuneai ca ai ?

noi suntem ok, aseara am fost la primul beach party din oras, ever, dragut, a fols si un falkirk sau cum ii spune in Ro, de ala de se joaca cu focul cuie cioburi, eu vroim mai mult cu focul, el a vrut mai mult cuie si cioburi... dragut, Clau a fost impresionat, plin de nisip, am carat acasa juma de plaja, cred , dar s-a distrat

faza tare ca tipul a indoit o teava de "metal" o tinea la gat si alti 4 oameni impingeau din directie opusa

revin mai tarliu

si

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vin si eu la cafea, alta viata de aici de acasa. Imediat ma apuc de smotru
Voi fi prin zona, dragi leoaice, in caz ca nu steti toate pe litoral

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

hello

si eu azi acasa si libera dar tot matinala pentru ca Bia ma trezit de la 8.30 Mihai lucreaza asa ca suntem singurele...dar ne facem de cap ca plecam la IKEA cu soacra si cumnatul

Daria , ma mir ca esti si tu libera! spor la curatenie si pupici la fata frumoasa

Annie , si poze nu ne arati si noua de la petrecere? pentru voi

Leditia , cand aveti botezul? v-ati mutat in casa noua?

Danny , voi ce faceti azi?

Katty , voi plecati la munte la sora ta sau stati acasa?

Gabi , ce fac copilasii? tu cum te mai simti?

Raluca , inca astept pozici cu voi

Adriana , ati plecat in Delta? sa te gandesti si la noi cand mananci peste pe gratar

va si va urez o zi buna, ma duc sa fac geanta si sa scot hainele ca Bia vrea in fusta azi la plimbare



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Azi oferim si
Am implinit o luna.





Blogul lui Bogdan-Andrei
Varsta lui Donu' Bodo
Varsta Isabella-Elena
goblenuri-relatii pe blogul Donului
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

sa-ti traiasca micuta printesa, Dodo si la mai mare !
Doamne, cat este de frumoasa
Si mai vrem poze cu voi ca nu ajung doar 3-4

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

sa-ti traiasca micuta printesa, Dodo si la mai mare !
Doamne, cat este de frumoasa
Si mai vrem poze cu voi ca nu ajung doar 3-4



Uite pentru tine inca o pozica cu



Blogul lui Bogdan-Andrei
Varsta lui Donu' Bodo
Varsta Isabella-Elena
goblenuri-relatii pe blogul Donului
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Neata!
La multi ani, Isabela mica!!! Sa fii sanatoasa, cuminte si papacioasa!!! Frumoase pozele, Gabi!!!

Annie, frumos v-ati distrat! si eu vreau ceva poze daca ati facut!

Catutza, n-am plecat, suntem pe meleaguri bucurestene! Azi am fost la piata cu Andrei, am gatit, mai pe seara nu stiu ce facem!! Sotul a stat acasa si a pus si scos de la spalat 2 masini! Sa-mi zici daca a fost aglomerat la Ikea!

Yoanna, frumos cadou i-ai luat sorei tale!! Ma bucur ca v-ati distrat si voi!

Dany, si eu am gatit la greu si mai am! Spor la bucatareala!!

Daria, 1 mai placut, vorba Catutzei, cum de stai acasa???

tot !!!





Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

"O lumanare nu pierde nimic daca aprinde alta lumanare..."
"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."
"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa stiti ca si eu am crezut initial ca glumesc sefii de ma alsa libera acum, insa de telefoane si belele tot nu am scapat, atat cat sa-mi urce adrenalina.

Dodo, nu vad pozele , help

Pana acum am spalat cele 100 de vase ramase de zilele trecute, am aspirat, spalat pe jos, am dat cu dispersit unde era cazul, am spalat o tura de haine, am aranjat si bibilit pe aici.
Si ma gandesc cand sa fac papica daca noi plecam ... am de gand o ciorbita de legume rapida la cucta si tocanita cu smantana si ceva paste in forma de fundita ca-i plac Giuliei, astea pe luni+marti. Inca nu sunt decisa de tot ca maine plecam ...

Voi ce mesteriti ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Ziua buna, dragelor!
Nus' ce am, azi...dar n-am chef nimic...Bate foarte, foarte tare vantul in Bacau, aseara a plouat la greu si...cred ca nici azi nu vom scapa de ploaie...Asa ca...adio iesire la aer curat de 1 Mai! Stam in casa...si ne plictisim!

Dany, mercic pentru reteta de eclere!
balesc , deocamdata, la Poienita cu ciuperci, caci, desi, as manca o asa salata...mi-e lene sa ma apuc sa o prepar......Eh...multe as manca eu...dac ar fi si cineva care sa mi le prepare... ...sa le am de-a gata!...

Draguta, te-am laudat pe tine (fara a face diferenta sau a te favoriza...), pentru ca in contul comun al leoaicelor am vazut pozele tale cu de-ale gurii...si mi-au placut... Am scris doar ce am simtit atunci!

Si...sunt de acord cu propunerea ta...Si, deja, aplicasem...

Am scris, inca, de la inceputul "calatoriei" mele pe acest topic...despre "bucatareala" lui Catutza...Cum ca m-a lasat ...Am si rugat-o sa-mi dea unele retete...
Unde am avut acces si am gasit poze mi-am bagat codita... Din pacate, ori nu stiu unde sa caut, ori, nu gasesc...link-urile pe care, spui, ca le-a postat Adi. Mi-ar placea sa le accesez, pentru ca, sunt convinsa ca e o gospodina desavarsita...Mi-am dat seama dupa cum a scris, referitor, la salata...ca a combinat ce a avut prin frigider...Trebuie sa te pricepi..frate...ca si eu, poate ca am multe in frigider, dar degeaba...caci ma uit la ele, crucis...


Annie, fata vesela! Ma bucur ca ai alta stare de spirit, azi!
Mey, mercic ca m-ai facut sa rad cu pofta! ...Mama lui de fakir...Tu vroiai cu focul si el...avea treaba cu cioburile si cuiele! Hai, ca ai fost super faina...

Da si la fata...un sfert de plaja de nisip...promit sa ma port frumos cu el si voi incerca sa-l pastrez in conditii corespunzatoare...

Daria, spor la smotruit!

Adi, distractie placuta in Delta! Super tare!
Mercic pentru sfaturile legate de cadoul sora-mii...Am uitat....

Catutza plimbareala faina si spor la cumparaturi! Sa inteleg ca la voi e vreme faina, de vrea Bia, fustita! Ce faaaaaaaain!!!!

Salut si restul leoaicelor si le urez petrecere faina, oriunde ar fi!


www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">Maria-Elena, un vis devenit realitate!


Mitzu si...perlutzele...


Stropul de dragoste oferit unui copil ti se va intoarce inzecit, chiar insutit...


Ioana, mami de Maria-Elena, alintata, Mitzu ( 5 septembrie 2006 )

Mergi la inceput