Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Alina imi pare rau dar sincer chiar am ras de ce ti s-a intamplat,cum sa te uite atata timp acolo.





29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Giova,imi imaginez cum o fi la femeile care fac mai mult de 3 copii?!Unde ii simt miscind?Doctora zicea ca atunci deja nu mai dai atita atentie,esti obisnuita cu mai multe senzatii...nu stiu,asa o fi...
Ma gindesc ca la party-ul de baietei,voi chema si fetite.Acum nu a vrut,adica a vrut dar se facuse o lista asa mare de invitati si i-am zis ca mai mult de 15 nu au loc .Si atunci i-a ales pe cei mai apropiati.
Ce sa zic,dupa ce m-a eliberat asistenta din camera aia,am aterizat la Mc-ul de linga cabinet,eram moarta de foame...maninc rar de tot la Mc ca nici nu-mi plac dar acum trebuia sa bag ceva rpd.Sotul zice ca trebuia sa incep sa cint"I am so lonely".

muffinutza,nu-ti mai fa grija de virsta inaintata,si eu is mai inaintata si zau daca-mi mai fac griji .Din contra,pe-aici se poarta mamicile mai coapte.

flosideea ,am vazut ca si tu esti acum racita,colege de suferinta .Cu ce te mai dregi?Eu nu tusesc si gitul a cedat bine de tot(mi-am pus cartofi udati cu spirt caldut...era sa se mute sotul in camera vecina la cum puteam )dar nasul e robinet si stare de blegeala.Iei paracetamol preventiv sau numai impotriva febrei?
Stiu ca e f bun usturoiul...dar cu ce sa-l maninc si daca imi e rau de la el,ma mai fac si cu probleme digestive...

Crixia si eu ma patez pe fata dar ma dau cu crema dintr-o gama bio,are putine chimicale si are spf,e de la dm din gama Allverde.

Vad ca vorbiti de spalat lucrurile lui bebe.Eu le voi spala separat primele 2-3 luni cu detergent lichid senzitiv si apoi le spal cu lucrurile surioarei,ei oricum i le spal separat si acum pt ca are f multe,i le spal si pe culori.Si neaparat calcate...fetei i le calc si acum,nu-mi plac bluzitele si rochitzele sifonate.Fara balsam,nu cred ca mai e nevoie de chimicale in plus...

Seara faina tuturor,vesti bune celor care merg miine la doctor!




Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anemona27

Alina imi pare rau dar sincer chiar am ras de ce ti s-a intamplat,cum sa te uite atata timp acolo.





29+


Anemona ,pai e de ris si de ...plins ca pe-acolo era cam frigut si eu eram cu burta goala si is deja racita.Data viitoare le zic dinainte daca daca nu apar dupa 15 mint,ma scol si plec .

Imi pare rau ca si tu esti colega de suferinta,esti racita.
Upsarin-ul nu e acid acetilsalicilic adica aspirina?Nu e deloc buna in sarcina,poate da hemoragii,nu e de luat.Mai bine paracetamol la nevoie.Sanatate iti doresc!


Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana

Crixia si eu am aceeasi problema ca tine. Nici la prima sarcina nu am alaptat. Am primit niste medicamente de intrerupere a lactatiei si in cateva zile s-a rezolvat.
In schimb nu imi aduc aminte acum neam cum se numeau medicamentele. Ceva cu "do..", nu mai stiu, dar o sa incerc sa imi aduc aminte.

Sanziana 23 +si Codrin Marius (15.08.2006)




Dostinex

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Atat e de mare burtica 30+ Robert Constantin
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Multam frumos Rallu.
Neuronul care mi-a mai ramas a dat dovada ca e mort si el la datorie.
Asa e, dostinex.

Bagajul de spital difera in functie de spitalul in care nasteti.
Cand l-am nascut pe Codrin (si cred ca si acum e la fel) nu m-a primit cu camasi de noapte si hainute pentru copil. Sa nu uitati prosoapele si bacsisul pentru moase! E mare belea cu ele!
La prima nastere (prin cezariana) am patit in felul urmator: de abia ma adusesera din blocul operator in terapie intensiva si vine o tipa in halat alb la mine imi pune bagajul pe pat si imi spune:
"stiti, eu sunt moasa".Eu incepand sa ma dezmortesc nici nu pricepeam ce vrea sa spuna.
"Pai, stiti se da la moasa prosop".
"Da, am pregatit in geanta dar nu ma pot misca acum" zic eu.
"Da, dar eu ies din tura acum"
"Bine, cautati in geanta si luati-va unul de acolo" (le aveam pregatite cu bacsis in ele, fusesem avertizata car sar pe tine imediat sa isi ia prosoapele)
"Da, dar mai e o fata care v-a curatat sangele din sala de operatie"
Frate, desi mai aveam prosoape pregatite am vazut negru in fata ochilor. M-am simtit de parca m-am dus de buna voie si mi-am facut harakiri (asa se scrie?)la ele la locul de munca si le-am dat de munca suplimentar.
Asa ca si de data asta imi iau mai multe prosoape noi la mine.
Chiar, cum e acolo unde nasteti voi legat de cele prosoape? Bineinteles intrebarea se adreseaza celor care au mai nascut.


Sanziana 23 +si Codrin Marius (15.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Sanziana, tu ai nascut in Bucuresti?
Unde anume?
E prima data cand aud de dat prosoape sau alte obiecte la oricine in spital.
De bani stiam si eu dar nu de chestii de-astea.

Nici prin cap nu-mi trecea sa iau altceva cu mine decat banuti pt. diferite ajutoare.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Atat e de mare burtica 30+ Robert Constantin
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Sunt din Galati.
Faza cu prosoapele este altceva decat ceea ce stie toata lumea ca trebuie sa pregateasca pt asistente, dr, anestezist, infirmiere, etc.
Nu mai stiu ce baiguia individa atunci: ceva legat de faptul ca ea il aduce pe lume (desi, repet am avut operatie de cezariana) si ca tu o rasplatesti cu o pomana.

Sanziana 23 +si Codrin Marius (15.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

mQQm, noi suntem bine, merci. Stam mai in nord, daca eram in capitala as fi fost chiar ingrijorata, ca se ingroasa gluma cu gripa asta ciudata.

Ce bine ca vb despre bagaj de spital, sa ne orientam si noi, celelalte.

Eu am luat majoritatea body-uri cu maneca scurta. Adevarul e ca aici, da, e mai cald, dar afara, caci de fapt in interior mi se pare ca toti pun aerul la o temperatura foarte foarte joasa, din spitale, pana in case, la munca sau in magazine, mie de multe ori imi e frigut. Si la cresa si gradinite asa il tin, deci cred ca la noi e chiar mai cald in case decat aici, dar tot cu maneca scurta stau bebeii de cateva luni.
De ce cautati numai hainute cu maneca lunga? Eu nici nu prea gasesc nimik cu maneca lunga de fapt. Am luat niste pantalonasi doar...

Fetelor, ce inseamna "sa se formeze sfarcurile"? Trebuie sa se schimbe ceva? nush, intreb ca nu citisem despre asta.

28+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

alina,eu nu suport usturoiul la stomac de fel.d`apoi acum,cand nici sosul ala delicios de la pizza putin picant nu`mi mai pica bine....tanjesc dupa el dar decat sa imi fie rau....iau sirop pt tuse-stodal-isi face efectul mai greu dar....e ok,l`am folosit si data trecuta si paracetamol simplu-1 dimineata si 1 seara.problema e ca la servici tanjesc sa stau in pat,sa zac putin iar acasa....zici ca n`am stare....tarziu ma bag in pat.
maine dimineata avem programare la doctor.abia astept pt ca mi`e tareee dor de bebita.aseara ne batea si pe mine si pe tati.mi`a tras una de am simtit`o pana`n varful degetelor de la picioare,era foarte activ.
in legatura cu bagajul de la spital,chiar n`am idee ce ar trebui sa iau.cand am vrut sa`mi cumpar camasi de noapte,sora mea mi`a zis ca ai de la ei.ca arata cam jalnic,dar sunt curate si oricum le patezi.cred ca o sa o intreb pe ea mai exact pt ca,cu toate ca mergeam zilnic la ea,nu`i lasam decat "micile atentii" pt x sau y.halate la fel iti dau ei,asa ca ma gandesc la lucrurile pt igiena si cam atat pt mine.
acum va las.trebuie sa fug la servici.intru maine.pupici

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_i_s_s_y spune:

Buna dimineata!
Azi suntem si noi mai matinale. Ma uitam la stiri...asta mai lipsea...gripa porcina...si nici nu exista vaccin.
In alta ordine de idei, noi suntm active, azi avem 23 s si o zi, incep sa ma mai calmez, fetita face tumbe prin burtica..are momente cand nu se misca si sa vezi atunci panica..
Fetelor bolnavioare le doresc insanatosire grabnica...eu am avut noro. Doar in ianuarie am racit nasol...atunci i-am dat cu lamaie si miere, vitamina C cu propolis si homeogene. Ca sa nu fac febra am stat cu comprese reci pe picioare si pe frunte si am trecut cu bine.

Sanziana - m-ai blocat cu faza cu prosoapele..asta chiar n-o mai stiam....ce nesimtita aia...vezi, de asta aleg sa nasc la clinica privata...ca sa nu bat pe cineva prin spital...sa nu dau plicuri, sa nu ma caciulesc la asistente si la infirmiere. Asa a fost la bega la Timisoara cand am facut laparoscopie...umblam cu burete si domestos dupa mine si dezinfectam tot ce atingeam..la toaleta nu era capac, nu era un cos de gunoi (va dati seama ca era morman de absorbante folosite), iar in loc de chiuveta era o covata de plastic cu o gaura. Dupa operatie eram la ATI langa salile de nasteri si saloanele de lauze...plimbau nesimtitele alea de asistente bebelusii pe coridoare ca sa-i duca la alaptat...toate geamurile erau deschise era un vant si un cutent de aveam eu capul cat o banita, ii lasau nesupravegheati pe coridor in curentul ala. Asistentele niste figurante da le-am taiat avantul cu fetele din salon ca nu eram niciuna bolnave toate faceam laparo doar de verificare...in fine...In schimb cand am fost in Ungaria la FIV-uri mi-am schimbat ideea despre medicina si respect fata de om...asistente care nu vorbeau limba mea si nici eu pe a lor m-au tinut de mana si ma mangaiau pefrunte in timpul procedurii...

Chiar Sanziana, asta e un fel de traditie cu prosoapele?

Inca nu am cumparat pentru fetita noastra decat o bluzita dulce (nu m-am putut abtine)..mai am timp zic eu.
Va doresc sa aveti o zi minunata, fara stres, fara raceli, doar cu bucuria de a fi mamici!!

22+ cu bebelina

http://bd.lilypie.com/vqy9p2.pn
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=missy&year=2009&month=8&day=25&babycount=1

Mergi la inceput