Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

meleea mersi...am inteles...deja imi faceam griji ca trebuie sa am sfarcuri lungi de cativa cm.
mamaaa...cate mai sunt de invatat...simt ca se apropie termenul cu repeziciune si eu sunt total nepregatita

Alinutza 24+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

aLINUTA esti de coma,nu pot sa ma opresc din ras! eu mai trag cu ochiul si la mamici de ghiocei, daca ai sti ce ne asteapta.....nu mananca ,cat mananca ,cati cm a crescut,cate grame a luat,are colici,nu se satura cu laptele tau si bagi formula,
DAR, este ffff frumos eu asa cred....

Meleea 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua-buna,mamici de zmeurici!

Eu am fost azi la doctor,aveam programare si bebele e f bine,are deja 900 g,e f activ,cu capul in jos.M-a pus si la cardiotocograf sa vada daca am contractii si in mod normal se sta 1-15 minute,au uitat asistentele de mine in camera aia si am stat 50 min .Of,nici nu aveam cum sa ies singura ca eram legata cu matele alea,eram nervoasa deja si ff infometata.Bininteles ca le-am zis asistentelor si cea batrina a zis ca e vina ei,uitase...se luase cu o pacienta la vorba despre una-despre alta,eu auzeam tot .

Cel mai nasol e ca ma lupt cu raceala,imi curge nasul ca la robinet in schimb gitul ma mai doare ff putin.Iau oscilo,ceaiuri muuulte,am avut si niste tablete de vit c cu propolis si cam atit.Stiu ca multe dintre voi ati fost racite,in cit timp v-a trecut?Ma enerveaza starea asta ,azi m-am sculat f ametita,mi-am pierdut si cheile,pur si simplu nu stiu ce am facut cu ele .

In alta ordine de idei,tre'sa-mi fac programare la doctorul care imi va face cezariana,am sunat si omul cica sa ma gindesc la o data dupa 38 sapt .Offf,deja...Cica trebuie cu muult inainte planificat,e aglomeratie in spital iar in perioada aceea cred ca multi doctori vor fi plecati.

Alinutza,,de unde ai scos gasca de octogenari cu care erai in timpul cutremurului?.Ma distrezi ca nu te simti pregatita dar crede-ma,mereu o sa ai senzatia asta,ca nu stii ce sa faci si cu toate astea te vei descurca.

Giova,am intrebat doctorita de ce il simt pe bebe asa jos miscind,efectiv in kiloti si cica e normal la a oua sarcina pt ca muschii sunt mult mai lasati,el atirna mai greu si mai jos .Cica starea colului e perfecta.


Rallu,Cornelia si celelalte fete...mama mia ce bagaj pregatiti,parca plecati in concediu .Si aici la prima nastere imi cereau 5 perechi de sosete si 5 camasi de noapte pt alaptat,haine de scos bebele din spital,scoica si cam atit.Chiloti de unica folosinta am primit de-acolo,camasi de noapte la fel.Cu tel mobil e voie doar in afara spitalului.


Mai revin...Ma duc pina la farmacie sa-mi cumpar magneziu,vitaminele si ceaiuri.

Seara buna!


Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

buna
vad ca ati scris nu gluma..am inceput sa citesc din urma , incerc sa raspund la ce-mi aduc aminte..
pooh la prima sarcina , hainutele le-am bagat la masina de spalat, am cumparat detregent special de bebelusi , nu mai stiu exact cum ii zice dar sigur se gaseste la toate supermaketurile, am luat cutia cea mai mare care mi-a ajuns mult timp, dupa ce s-a terminat am spalat cu detergent obisnuit si balsam , acum o sa procedez la fel

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 29+ Anastasia Ioana

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Moni eu la prima sarcina aveam un bagaj pt spital de parca plecam 1 saptamana in vacanta, m-am apucat de el de la 7 luni...nu stiu daca am folosit 30 % din ce era acolo...
sa va zic ce am folosit
1. vata, tampoane
2. chiloti mai mari ( vreo 5 perechi), acum o sa caut de unica folosinta
3. halat , papuci, camasa de noapte, am avut 2, am folosit doar 1, va dau de la spital si credeti-ma e mai bine sa le folositi pe alea, chiar daca arata mai jalnic sunt foarte curate
4. sosete
5. pt bebe: servetele umede, pampers si atat, eu n-am dus hainute, l-au tinut infasat ca pe o sarmaluta si cred ca e mai bine asa, acum fiecare face cum vrea ...daca o sa fie foarte cald ..si cred ca o sa fie cred ca o sa le pun si eu pe asistente sa-l imbrace in body ...vedem atunci
6. medicamente am avut si eu cateceva dar n-am folosit, daca vroiam calmante imi dadeau de acolo , deci mai bine nu dati banii degeaba
7. inainte sa iesiti din spital o sa va spuna ce sa luati pt bebe, mie mi-au zis de betadine si baneocin pudra pt buric, ser fiziologic pt ochisori


eu de data asta o sa merg cu o punguta la mine


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 29+ Anastasia Ioana

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

eu pentru bebe a trebuit sa iau la spital si gel de dus si crema de fundulet, pampersi (chiar mi-au cerut asistentele pana mi-au adus-o in salon), servetele umede.
camasa de noapte am folosit-o pe cea de la spital, pentru ca am tot patat-o si nu mi-a venit sa o iau pe cea alba a mea.
la spital hainute nu am folosit aduse de acasa. am folosit camasuta si scutecelul de la spital. cu ocazia asta am invatat sa-i si infas doar piciorusele sau cu totul.
eu am preferat in primele zile sa-i infas piciorusele cu un scutecel pentru ca mi s-a parut ca se speria cand dadea prea tare din picioare.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogos
eu am preferat in primele zile sa-i infas piciorusele cu un scutecel pentru ca mi s-a parut ca se speria cand dadea prea tare din picioare.


vai cat de dragalasi pot sa fie: sa se sperie ca dau din picioruse, parca-i vad.

26+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Alina sper sa foie si la mine cauza asta...mai devreme misca asa de tare, ca simteam intepaturi in vagin parca. sunt dusa rau, dar numai dupa vizita de maine ma linistesc.
Bine ca bb al tau e ok si creste. Imi pare rau ca te-au uitat asistentele la monitorizarea contractiilor.
Moniland bine ca mi-ai zis, uitam sa trec linkul catre cap. trecut. ma ocup imediat...asta daca ma lasa copilul la comp.
Meleea nu dispera cu sfarcurile formate sau neformate. eu nu le-am avut formate defel, erau ombilicale, marco nu putea suge, cu greu reusea sa-l prinda...dar cu ajutorul mameloanelor de la Avent am reusit sa-l alaptez 4 luni, cat am avut lapte. Nici acum nu ma stresez prea tare, cumpar mameloane si ii dau bebeului sa suga cat pot de mult.

_
Gio27+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana spune:

Crixia si eu am aceeasi problema ca tine. Nici la prima sarcina nu am alaptat. Am primit niste medicamente de intrerupere a lactatiei si in cateva zile s-a rezolvat.
In schimb nu imi aduc aminte acum neam cum se numeau medicamentele. Ceva cu "do..", nu mai stiu, dar o sa incerc sa imi aduc aminte.

Sanziana 23 +si Codrin Marius (15.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Buna fetelor,nici eu nu ma simt prea bine,de doua zile ma doare capul si de azi a inceput sa ma doara si gatul,asa ca azi am fost la doctor si mi-a zis ca pot lua upsarin si strepsils.
De azi incep sa iau si calciu.

In legatura cu sfarcurile, la mine chiar s-a uitat doctorul si mi-a spus ca stangul inca nu e bine si sa le masez cu prosopul uscat dupa baie.

vad ca deja ati discutat de bagajul de spital,chiar vroiam sa rog fetele care au mai nascut sa ne dea si noua sfaturi cu ce e intradevar necesar.
Va pup,ma duc sa fac un ceai,sper sa treaca raceala.



29+

Mergi la inceput