Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

In sfarsit scriu si eu. Am inceput conspectul de seara trecuta, insa nu am reusit sa il termin.
Fetelor care stati acasa cu bebicii am inceput sa va invidiez , eu parca nu mai am timp de nimic , nici de bebe , nici de mine sunt tare obosita.
Aseara ma gandeam ca ar fi bines a proiectez inca un bebe , ca tot e criza mondiala, iar la service parca nu mai e ce a fost…insa sotul mi-a spulberat orice gand… Eu nu inteleg de ce se vaita de bebe, ca el nu sta mai mult de 10 minute pe seara cu el, bebe mananca bine, nu face nazuri si mai nou nici nu se mai trezeste deloc noaptea, doarme de la 9.30 la 7 dimi fara probleme… Off, barbatii astia…
La bebe 2 am sa stau cel putin 1 an acasa poate chiar 1 an si jumatate, merita tot efortul, mai ales daca mai ramane legea cu 85 %....




La multi ani Chinabulina
La multi ani pentru totii cei cu numele de Gheorghe, Gheghina, Geta, Georgiana si alte derivate…
La multi ani pt puiuti ce implinesc lunite si anisori !




Iulia – eu vad doar prima poza cu bombonica ta dulce. Este o scumpete de fetita. Sanatate sotului !
Socrate – si al meu zice “aide”
Gabitzam- tu asa il culci pe Raducu in body cu maneca scurta ? Ce curaj ai, eu racesc dc dorm in maneca scurta si m-am gandit ca bebe si el va raci, asa ca il culc in pijamale fara ciorapei si cu un maieut …
Piccola – ce dulceata ai tu acolo…
Cleo – ce mare a crescut Mara si este mami intreaga
Doloress- ce pui frumos si smecheras ai tu…o minunatie de baiat.
Simoncip – si eu imi amintesc de nasterea lui Matei, te urmaream cu sufletul la gura k si eu urma sa nasc la Municipal Iar cand a povestit Sis de tine, mai ca imi venea sa fac cezariana….insa D-zeu a fost cu mine si am nascut si eu ca si tine fara epidurala…si fara prea multe dureri….
Lorich – felicitari pt picioruse mergatoare !!!
MsBB – sanatate , sa iasa analizele bine !
Micaela – dar al meu ca are 11,3 kg….dolofanul de el…E super bine la 10 kg, si acum ca a ta merge…o sa fie bine
Lily – minunate poze, minunata printesa
Miss – noi avem bubite la fundulet si la putzi, insa nu am dat porc la baiat. Acum vad ca e mai bine, cu cutaden si lasat 2-3 ore pe zi fara pampers.




Poze
Evolutie David
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

am avut socrii in vizita

cleo, mihaser mercic pt raspunsuri legate de caruts. si mie imi place cel de la hauc, aratat de mihaser, se vede ca-i suuuper usor, insa ma incanta celalalt ca are copertina de-aia deasupra, macar sa tina cat de cat umbra cat dormiteaza, sau ne deplasam. ma intereseaza sa se si dea macar putin pe spate si vad ca are si loc de bagajel. iar pretul e foarte bun. oricum stam la 20m de plaja, il vom folosi in deplasari ce necesita o oarecare departare de hotel. maine merg in recunoastere prin oras, daca nu gasesc lafel, comand de pe net. vad acu ca cel de la hauk este pt 0-12 luni. grasa ma va avea 1 an 1 luna si 1 zi in 6 iulie cand plecm la mare vad ca au si transport gratuit, am dat lovitura, saru-mana Cleoooo

nu mai stiu, parca am zis in mesajele trecute, nu ma mai intorc sa vad...felicitari pt puiuts mergacios Lorich

si am vazut poze cu o suuuperba falcoasa mica roz bombon Julia in iarba verde printre floricele galbene...Doamne cat de frumos! mai cum reusiti sa faceti poze d-alea? imi mai ramasa in minte cea cu lalelele, in bratele lui mami (care apropos, e scanduraaaaaaa, e mai grasuna Julia decat ea )

Miss eu te-am felicitat fara sa nominalizez, da? adica in gand, doar. la mine nu se pune, sa nu ma lovesti cu rosii imi pare rau de voi ca nu reusiti sa-l "convingeti" pe David sa doarma singurel. oricum, oricate sfaturi ti-am da noi, sunt sigura ca o sa gasesti tu o solutie cumva... chiar daca nu avem bubite, zic si eu nu, nu am dat porc fetii.

Citat:
Iulia, m-am amuzat copios de portretul pe care i l-ai facut lui Cornel. Si eu am un sot in dotare care face glume proaste, e copilaros si porcos ca un pustan de 16 ani care se uita cu gura cascata la filmele cu Vin Diesel da’ yo tot il iubesc! Unde mai pui ca si rad la glumele lui si intru in joc, plusand, asta il cucereste total, chiar se intreba el unde mai gaseste o femeie care sa rada si chiar sa participe la glumele lui?


pai de-aia ii iubim chiar si cu multitudinea de defecte (in cazul meu) cateodata l-as manca cand vad cat e de idiot si in secunda urmatoare i-as da in cap si m-as lua la bataie parte in parte cu el. acu am atu ca nu se poate lovi la operatie..ceva vreme sunt acoperita scurta caracterizare a sotului meu: suflet bun, gura spurcata, inca o dovada a faptului ca e adevarata zicala: "gura bate curu'" si aici zic eu, parintii strica, ei l-au invatat rasfatat..ca veni vb, sa va zic ce am patit zilele trecute...vine acasa la pranz sa-i dau sa manance, mananca apoi se intinde 5 min in bucatarie, in timp ce eu spal vase si mai povestim. ma ia ca il strang blugii la operatie, eu n-aveam chef de polemici ii zic sa mearga sa-i schimbe cu altii sau sa slabeasca, el nu si nu, ca sa mergem sa-si cumpere ca nu-l mai incape nici o pereche (din 10 cumparate in ultimele 4 luni) etc, etc. eu, plictisita, o tin cu slabitul, cand aud harsc! ma uit, blugii noi de-aia subtiri spre elegant asa, un indigo la culoare, superbi, gasiti cu greu si foarte scumpi, cumparati din banii mei, rupti de sus pana jos am ramas muta! el asa facea si cu ei lui...nu-i mai convenea laptopul, dadea cu el de pamant si-i luau altul..opelul nostru, l-a busit special sa-i ia masina noua, haine, nu mai zic, ca are n tricouri/camasi cumparate de mine pe care ori nu le-a purtat ca nu-i convine nu stiu ce, ori le-a dus la scurtat (are o boala sa modifice orice) si le-a scuratat prea tare...cand v-am zis eu ca am 2 copii de crescut..numa ca cu fata o sa-mi fie mai usor ca o iau de la zero, pe cand el e stricat de ma-sa de la zero

hai ca ma lungii noapte buna

edit: Ylari iubita, sa link cu poza din concurs sa dau vot ca nu gasesc niciun concurs nou, ori sunt eu mai chioara la ora asta! eu m-am lecuit cu concursurile astea. poate ai tu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Miss,mergem in Sankt Martin bei Lofer,multumita lui aldaesme,careia ii multumim inca o data ca ne-a dat ideea,insa noi mergem tocmai in august,cand speram sa o si cunoastem pe aldaesme in persoana

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Dragele mele sunt atit de mare, mare si umflata...CInd stau jos burta imi vine ca o fusta scurta dupa genunchi.Dupa 8 saptamini de stat in casa timp in care n-am avut voie sa ies afara ci doar sa merg la toaleta..am reusit sa acumulez 17 kg frumusele...17 sau 18 sau 19...habar n-am, ca in ultimele zile de frica nici nu m-am mai cintarit..Primavara am petrecut-o in pat. CInd am iesit acum 3 zile pentru control la dr m-a izbit caldura, soarele si frunzele din copaci. Dar pentru ca mi s-a dat okul la miscare am mers ca haplea, impreuna cu SIS(si ea cu burta mare) de la Municipal pana in Drumul Taberei pe jos. 2 burtoace mari rostogolindu-se la vale, poposind pe banci, sperind, visind, facind planuri cu si despre bebelusii din burtici. Am pierdut din dopul gelatinos de la 32 de saptamini incoace, in 3 rinduri, acum sunt in saptamina 39, dar bb tot nu da semne.De citeva zile, ca sa-mi fac curaj ca bb va veni, in fiecare seara inainte de culcare il intreb pe sot: esti pregatit? SI el e mereu afirmativ...dar adauga : numai hai odata!
Mda..si eu vreau.
23 aprilie. Ne culcam. Pe la 11.00 merg la toaleta, fara simptome, dureri,fara nimic, chiar ma gindesc ca pot s-o mai duc mult si bine ca n-am semne...(se pare ca am o intreaga productie de dopuri acolo numai cupilul nu iese odata).Cind sa ma pun pe toaleta poc...apa..Wow, ma trezesc de-a binelea. Ma gindesc imediat ce zi e: 23, Sfintul Gheorghe, dar e deja tirziu, nasc 24...ok . Il strig pe CIprian sa se trezeasca. Parca nu ma aude sau nu vrea sa se trezeasca: Scoala-te ca vine juniorul, spuneai ca esti pregatit. Azi il vedem. Sunt asa de fericita si nerabdatoare, am un usor tremur de emotie si un zimbet timp pe buze.
Sun doctorita care, desi plecase in concediu chiar in acea zi, ma asigurase ca o pot suna ca ajunge in 2 ore. Eu, credula sun..Dar nimeresc la colega de birou..tot Corina, ca si doctorita.Imi dau seama, imi cer scuze ca o sun la aproape miezul noptii, ea e insa incintata de gafa mea, imi ureaza toata cele bune, nastere usoara, m-ar mai tine de vorba, dar eu imi spun ca nu e momentul si caut sa inchid totusi...ZImbesc totusi multumita, macar miine dimineata vor avea ce discuta colegii de birou... De doctorita nu reusesc sa dau, dar nu mi-e teama. SUnt la a doua nastere, ma simt asa puternica cu epidurala in buzunar...Ma spal repede, ma "aranjez" cit de cit...totul in graba, cu gindul la bb, imi tot repet: nasc, nasc, nasc... vine si mama si sora cea mica care va ramine cu baiatul meu cel mare acasa. Plec cu mama si cu sotul. La spital ma intilnesc cu Sis, sotul ei si soacra ei care lucreaza in spital.E o noapte frumoasa, caldutza, bate putin vintul, eu sunt fericita, am contractii usoare, tot curge lichidul amniotic (noroc cu tamponul gros pus inainte de plecare)imi spun ce simplu e, as naste oricind.
Ajungem la camera de garda,ma verifica doctorita de garda, dar tb sa mai astept sa se schimbe garda.La 00.6' ma interneaza, merg ma schimb in rochia mea de noapte si aterizez la sala de nasteri. Durerile n-au inceput. Il trimit acasa pe sot ca imi fac griji pentru David poate sora mai mica nu se descurca cu el. Pleaca si mama, ramine SIS, sotul si soacra ei care sta cu mine pe tot parcursul nasterii. Sis e si ea increzatoare, doar a asteptat pe holurile spitalului si la prima nastere si a fost ok.
Pe la 1.30 vine dr ma controleaza, dilatatie 1, contractii rare.."nu nasti pana dimineata " imi zice. EU insa ii spun soacrei lui SIS in 2 ore n-am ce face, termin, nu vreau sa va tin mult, destul ca v-am sculat la miezul noptii. Imediat ce cobor de pe masa unde mi-a facut controlul doctorul si ma duc la patul de travaliu incep contractiile puternice, destul de neregulate dar din ce in ce mai puternice si mai dese..In jumatate de ora pauzele dintre contractii nu-mi mai ajung sa rasuflu si sa ma refac, nu mai stiu cum sa respir, am uitat tot Lamaze, imi pierd calmul si tot spun moasei sa cheme anestezistul ca eu nasc repede.Ea ma amina ca e intr-o interventie, imi spune cit de bine e sa nasti fara epidurala, ce probleme poate provoca epidurala...EU nici nu vreau s-o aud. Ii spun ca nu ma intereseaza si ma enerveaza ingrozitor ca nu cheama mai repede anestezistul. Ba vad si un semn intre moasa si soacra lui SIS si mi-e clar: nu-mi vor face anestezia. Gindul asta ma infurie si le repet clar ca nu nasc fara anestezie..Durerile sunt foarte puternice si cred ca si strig si o string pe soacra de mina puternic. Moasa imi face o injectie, un calmant...E 2.30. Eu tot strig puternic dupa anestezist. Si imi vine sa imping. Ii spun moasei ca nasc. Nu ma crede, sta calma pe scaun si spune n-ai cum, mai ai...Eu repet ca vreau sa imping, sa cheme neaparat anestezistul ca n-o sa scot copilul fara anestezie. Vine si ma verifica: Gata, pe masa, naste. EU : Ce?? fara anestezie? Nu, va rog sa chemati anestezistul, desi era logic pentru mine ca nu mi-ar mai face nimeni anestezie in momentul expulziei. Parca simt o furie surda ca nu am ce sa mai fac.Vine si doctorul...sunt pe masa, imi vine sa vomit si cred ca urlu destul de tare. Imi tot vine sa imping si incerc sa pun miinile sa retin copilul sa nu iasa (de fapt stiu ca bb e mare si mi-e parca teama sa-l scot, nu am incredere in capacitatea organismului de a scoate un bebeloi mare pe acolo)... Imping de citeva ori si gata...SIs apare si ea si priveste in jur, il vad pe bb, nu-i vad chipul : ce grasunel e!!mi-e brusc drag si dor de el, vreau sa-l tin in brate. Mi-l dau sa-l vad si cit de frumos mi se pare!!!Nu mai sunt speriata si fricoasa ca la prima nastere, sunt fericita si am senzatia puternica ca am realizat ceva maret. Dr il tine in miini si estimeaza 4200..Apoi vine neonatoloaga si-l duce la spalat, masurat, cintarit. SUnt fericita, ma uit la SIs in ochi, ea-mi spune ca bb e frumos, ma intreaba din priviri ce fac, cum e ...Incearca sa ghiceasca cum a fost(mai tirziu imi spune ca in timp ce urlam, Bogdan sotul ei nu credea ca sunt eu cea care scol spitalul in picioare. SI ea-i demonstra: CUm tu nu auzi ca e vocea mea??Aici mentionez ca avem voci aproape identice si cred ca nu i-a fost usor nici ei sa-si auda propria voce strigind in halul ala).
S-a terminat...Cit timp dr ma coase privesc pe geam, de pe masa, e iluminat puternic de felinare, vad strada goala, bate vintul. Il si aud, e puternic. Ma bucur ca s-a terminat, ma simt golita dintr-o data, nu mai am imensul burtoi, pun mina si nu-mi vine parca sa cred.
Imi repet: am nascut fara anestezie.. si acum parca simt o satisfactie...cind vine si neonatoloaga si-mi spune 4200, 51 cm. Dr e mindru ca a estimat corect, iar mie nu-mi vine sa cred ca poate exista aceasta specializare de a reusi sa estimezi nou-nascutii.
Dupa 3 ore, in salon, puiul meu drag imi e adus la san. Trage cu putere din tzitzi si eu il string si mai cu putere in brate si-i urmaresc fiecare cuta, fiecare trasatura, ochisorii inchisi, incerc sa-l pipai prin scutecul bine strins sa-i gasesc minutele si piciorusele. Il iubesc.
Si iaca-asa 23 aprilie 11 noaptea..parca m-as duce la toaleta...
Pot merge linistita si apoi ma culc.Trebuie sa fiu odihnita, peste citeva ore puiul meu va face un an.



Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=73230cba168c08670e90d4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Simonacip sunt extraordinar de emotionata la citirea povestii nasterii piticului.La multi ani! Sa-ti traiasca puiul sa te bucuri de el!
Desi imi cad ochii de somn,am avut o zi nemaipomenita pt ca mi-am serbat si ziua numelui,si le spun si eu la randul meu La multi ani! Lui Chinabulina si Feliciei chiar daca nu ii place numele ,dar si tuturor bebicilor ce si-au serbat ziua de nume.
Am serbat seara la intoarcere cu sotul la restaurant,a fost nemaipomenit mi-a facut numai bucurii,a venit cu un buchet imens de trandafiri si un pandant cu cristal Swarowski,I chestie in forma de inima mov.
Miss te rog mult vreau si eu dieta weight watchers,pls
Lui asta micu ii place mult Loredana si in special melodia Tzuchi e topit cand ii pun videoclipul pe iphone daca sta in picioare incepe si se batzaie.
De ziua mea I-am luat piticului cele mai multe cadouri a primit vreo 5 tricouri plus o sepcuta de vara si mi-a trimis cineva din Italia paste speciale pt copii si vreo 20 de borcanele cu fructe de la Plasmon pe care le papa f bine si sunt delicioase.
Miss stiu ca intrebai daca sa il mai bagi in saculetul de dormit pe David eu nu l-as mai pune,stiu ca fac urat copilasii astia daca se incalzesc rau la picioare,asa face si al meu,incearca sa vezi poate se linisteste asa noaptea si nu mai plange,va trimitem nopti dormite continuu.
Pupici



Mami de Bogdanici Pogonici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cadina spune:

La multi ani Mateias drag, sa fii sanatos, sa-ti bucuri parintii, sa ai o viata usoara si fericita!!!!

Cosim si mamica lui te iubesc mult, ca de altfel si pe fratiorul si mamica lui si se gandesc deseori cu drag la voi.

La multi ani, Matei, baiat dulce si frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

La multi ani,Matei !!!
SIMONAcip ,am citit cu asa emotie povestea nasterii ,si la final mi-au dat lacrimile.Felicitari !!
Sa va traiasca minunile si sa fiti asa fericiti o mie de ani !

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi .


Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jady spune:

LA MULTI ANI MATEI .
Sa iti de DUMNEZEU sanatate ,bucuri,fericire,si o viata plina de impliniri,parinti tai sa fie mandrii de tine.
Simo-mam emotionat cu povestiuara ta sa va dea DUMNEZEU multa multa sanatate sa va bucurati de copii vostri superbi.

DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jady spune:

MsBB-noi deja ne-am luat carut de la MACLAREN quest si suntem foarte multumitide el apropo ca Iulia intreba de carucior.

Lorich-felicitari pt puiut ROBERT mergator


as vrea sa pun niste poze si nu mai stiu ,habar nu mai am ....nici timp macar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jady spune:




LA MULTI ANI-TEODORA MARIA de Dana H-sa cresti mare, sanatoasa,si toate lucrurile bune sa ti se implineasca,



Mergi la inceput