Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nico29_79 spune:

Buna dimineata fetelor si La Multi Ani sarbatoritelor
Multumesc pt inscriere la listuta in primul rand si in al 2-lea rand pt urarile de "casa de piatra"
Stedya ma bucur ca suntem la acelasi doctor..m-a recomandat si pe pe mine o mamica care a fost tare multumita de dansu' in toate privintele,doar de cand am ramas insarcinata ma duc la dansu'..O sa afli daca bebe este leut la echo 3d sau 4d, cand o sa-l masoare bine...Doctorita care l-a masurat mi-a spus ca dpn este intre 12 aug si 18 aug, dar cel mai sigur o sa vina pe lume pe 18 aug:)..Despre cum voi naste inca nu am discutat cu doctoru' insa eu as vrea sa nasc normal daca se poate
Moniland bafta la echo diseara..

Eu m-am trezit cu dureri de burta( parca de muschi pe tot abdomenul):( ,oricum o durere ciudata..spune-ti-mi daca ati avut asa durere, va rog...

23+ cu Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

NICO29 raspunsul este ......CRESTI.creste burtica si muschii sunt intinsi.Daca e ca o febra musculara asa atunci cresti.Daca sunt ca de ciclu menstrual nu e prea bine.Eu avand sarcina cu risc stiu sa fac diferentierea intre vreo sase tipuri de durere.Nu e o performanta si n-o doresc nimanui dar tu nu ai probleme daca te dor muschii.Cresti....



Madalina 22+Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Eu ma consolez cu gandul ca nici in alte tari nu-s mai cu mot, am fost cu sotul un sfarsit de spt in Barcelona, si tot timpul am calatorit de la o atractie la alta cu mijloacele de transport si numai odata mi s-a oferit un loc si cred ca nici spaniol nu era mai degraba ceva nationalitate araba, in italia la fel (zice sora-mea)asa ca nu cred ca depinde de nationalitate , mai degraba bun simt si cei 7 ani de acasa.
Cat despre batranii , si aici sunt cam la fel cred ca li se cuvine totul , bagaciosi , inceti prin magazine dar mai ales pe autostrazi unde se circula cu minim 80 km ei conduc cu 60 ca deh nu au la ce sa se grabeasca si mai pun si frana din 5 in 5 min numai asa sa vada daca mai functioneaza daca ar fi dupa mine le-as lua permisul de conducere de la 70 ani , binenteles ca sunt si exceptii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico29_79 spune:

Mersi pt raspuns Eumada, m-am mai linistit..eu sunt o panicoasa de fel, la orice schimbare care o percep zic "aoleo"..:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna ziua gravidutze

tuturor gravidutzelor care isi serbeaza ziua de nume astazi...sarcina usoara si bebei sanatosi si frumosi. La multi ani blanca000 ....si o bebelina sanatoasa, frumoasa si desteapta!!!

Moniland bafta la echo de diseara...iti urez o intalnire frumoasa cu bebelinele. Te asteptam cu vesti bune!

Muffinuta ma bucur mult ca tu si leutul sunteti bine. Poate ai sa simti vreodata dorinta de a ne povesti prin ce experiente ai trecut in perioada asta...

Alinutza 24+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

LA MULTI ANI celor ce sarbatoresc azi,chiar si mie,sunt si eu o Georgeta.
Abea astept sa ajung si eu saptamana viitore la doctor,au inceput si la mine carceii in fiecare noapte,si daca merg mai mult de o ora pe jos mi se contracta burtica si ma doare.Incerc sa ma odihnesc cat mai mult.
Felicitari fetelor cu rezultate bune la ecografii.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


tuturor care poarta numele de Gheorghe sau derivate ale acestuia!
blanca la muti ani!

Eu am hainele pregatite in masina de spalat. vroiam sa-i dau drumul dupa ce am dus piticul. Noroc ca am auzit la radio ca e sarbatoare. si maine la fel...aoleu...pana sambata mult mai este.

Frumoasa foc clinica asta Euromaterna.

Moniland bafta la eco, sa vi cu vesti bune si poze cu printesele.
dariaIoana ma bucur ca bebelina e ok, ai grija cu placenta, program redus, menajeaza-te si va fi bine.
Elenada poate starile astea sunt din cauza alimentatiei proaste, ca nu poti manca orice. Acum vad ca si fetele ti-au scris la fel. Incearca cat de cat sa mananci ceva, orice...ce-ti face placere si ce poti.

sapt. viitoare merg si eu la eco, pe urma vad ca urmeaza tot la 2 sapt. cate o vizita la eco si in ultima luna saptamanal.
si o zi faina sa aveti.



_
Gio27+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

hello si de la noi!
La multi ani celor care si serbeaza azi onomastica!

la multi ani Blanca!

Moni, succes la echo sa le vezi mutrisoarele!
Crixia, la mine la 20s+2 zile copiii mei au avut exact aceeasi greutate: Rebecca 375+-54g; acum 374+-55g

referitor la batrini, mie mi-e tare mila de ai, am mama in virsta, am bunica sotului care mi-e draga si Rebecca le iubeste mult, dar stiu cum sint ele si nu au procesdar asa niciodata. Unii insa sint genul care comenteaza si care se utia urit si pe aceia mi-e ciuda.
si eu daca gasesc liber ma asez, insa asta spuneam ca ma deranjeaza, privirile, mai ales ca multi nu isi dau seama ca am burta. in curind se va rezolva si atunci nu ma voi mai simti asa. am deschis ieri discutia pt ca stateam pe scaunele cu prioritate, fata in fata cu un batrin, si am simtit tot timpul ace in privirile lui. astept sa fie vizibil ca sint insarcinata si atunci nu ma mai intereseaza

Elena, eu am simtit asa intr-o zi, cind din elan de multa treaba cind mi-am luat o zi libera sa rezolv cit mai multe in timp ce fetita era la gradi, nici nu m-am inndurat sa fac pauza sa maninc.
vreau sa zic ca m-am simtit super epuizata si a doua zi am fost fara vlaga si fff ametita si am stat mai mult in pat.
asa e cum zice eumada, intai singele e secatuit ca el ajunge primul la bb, dar daca nu maninci tot din resursele noastre ajung toate cele in singe; de aia multe din noi slabim sau nu luam in greutate.

eu pt ca nu pot sa maninc mult, incerc sa acopar din toata gama, in general brinza (lactate). vad ca iubeste mult brinza si maninc zilnic cu rosie, maninc cel putin 2 fructe pe zi, legume proaspete (salata verde sau rosii/castraveti), oua, cam respect regula 1 ou pe zi ca medie, carne dar nu zilnic, asa ca chair daca e in cantitate mica si nu iau prea mult in greutate, asigur necesarul de vitamine/minerala si ce mai trebuie.

ieri am avut o mica masa la servici pe la ora 1 si m-am simtit asa de full (desi nu am mincat mult) ca nu am mai simtit nevoia sa maninc aseara cind am avut cina decit 2 lingurite de piure de la fie'mea si o gura de pulpa pui si o jumate de mar si jumate para.
pe la 10 am sinmtit nevoia sa maninc ceva, am manincat 2 feliute de paine prajita, cu brinza of course si rosie, si mi-a stat toata noaptea in gat si nu mi-a priit....

Patricia s24 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

anisiap bine ai venit printre zmeurici..si felicitari pentru rezultatul la echo

crixia eu am avut 4D chiar in ziua in care faceam 22 saptamani si strumful meu avea greutatea de 620 gr...asta da grasun

dariaioanaxxx fellicitari pentru intalnirea cu bebelina..si multa relaxare si odihna..poate se ridica placenta

mqqm pentru ziua de 11 aprilie Multa sanatate, o sarcina usoara pana la final si ..un Pepitel sanatos si voios care sa va bucure din plin

Patricia iti doresc multa putere de munca si energie pentru perioada viitoare Ma bucur ca esti bine (mai putin durerile de stomac).

Alinutza 24+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna fetele ! Noi azi am facut o ecografie din cauza durerilor de rinichi si m-am cam speriat , mi s-a spus ca am o dilatatie pe rinichi si e posibil sa am dureri toata sarcina . S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ? Bebe este bine , am aflat si ca este fetita nu baiat , va rog daca puteti sa-mi faceti si mie modificarea in listuta , avem 1050 gr. si dupa masuratori 27 saptamani . Va pupic pe toate si nu in ultimul rand " La multi ani ! " pentru toate sarbatoritele .26+

Mergi la inceput