Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(117)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Unii copii sufera de la nastere de o boala numita galactosemie, care consta in incapacitatea organismului de a descompune galactoza (substanta asemanatoare glucozei), fapt care duce la o intoleranta fata de laptele matern. Copii care sufera de aceasta intoleranta pot suferi si de afectiuni ale ficatului, malnutritie sau deficiente mentale. Intrucat atat laptele matern cat si laptele de origine animala contin lactoza, care se descompune in galactoza si glucoza, in cazul copiilor care sufera de galactosemie trebuie sa fie adoptata o dieta speciala care sa nu contina lactoza si galactoza.

Care sunt simptomele?
Simptomele apar la 30 de minute - 2 ore de la ingerarea alimentelor.
Flatulenta, stomac agitat, diaree, scaune apoase si cu miros respingator, ameteli, pierdere in greutate si senzatia de balonare.

Io nici nu stiam ca exista intoleranta la laptele de mama. Dar trebuie facute niste teste, nu?
Oricum, asta e cea mai mica problema, Aptamil are lapte pt probleme de intoleranta la lactoza.
Dar ce teste si analize i-au facut?

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Si uite ce am mai gasit. Io nu vreau sa va speri, ca nu-si bau-bau

Varsta(luni)---Media de mese pe zi---Volumul maxim
Nastere-1 luna----6-8 mese a cate 90-240 ml fiecare---720-900 ml
1-2 luni---5 mese a cate 150-180 ml fiecare---900 ml
2-3 luni---5 mese a cate 180-210 ml fiecare---1050 ml
3-5 luni---5 mese a cate 210-240 ml fiecare---1200 ml
6 luni---4-5 mese a cate 210-240 ml fiecare---1200 ml
7-9 luni---3-4 mese a cate 180-210 ml fiecare---840 ml
9-12 luni---2-3 mese a cate 180-210 ml fiecare---500-600 ml

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Pai Alina si Olga, cum facem? Trebuie sa stabilim cate cutii vrem fiecare, cine le cumpara ( eu habar nu am cum, nu am cumparat nimic online niciodata dar, la nevoie, ne documentam)...apoi sa vedem cum facem sa le platim ( si cutiile si transportul) si cum intram in posesia lor. Pare complicat la prima vedere, dar cred ca nu e foarte tare. Macar transportul ne va costa f putin pe fiecare, ca impartim la 3.

Mami de fetita si de baietel



Ma bag si eu la Infacol eu asi lua vreo 3 cutii. Si hai ca vedem noi cum facem cu comanda.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Am fost si noi azi la controlul de o luna la dr de familie (aproape o luna - in 24 facem luna) raportam 4,035 kg, fata de cele 3,160 kg de la nastere. A zis dr ca se poate sa aiba bebe o ruptura de muschi la gat, din cauza efortului de la nastere, pt ca isi tot tine capu numai spre partea stanga, indiferent in ce pozitie sta. Eu totusi zic ca nu are nimic si sta cu capul spre stanga pt ca acolo este geamul si o atrage lumina. In rest totul e ok.

Am intrebat si de vaccinul de la 2 luni si ni-i la recomandat sa il cumparam pt ca are ceva in plus fata de cel de la stat si o sa il comande dr direct la distributior.

purcelusa mea mica Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Fetele care ati nascut, dati un sfat Inainte de nastere, v-a durut si spatele odata cu burta? Ca la mine e o senzatie tare haotica...adica ma doare si spatele si burta, ca la CM, si uneori se contracta si uterul, dar nu neaparat odata cu durerea. Eu ce sa mai inteleg? Oricum, de pe la 6 seara ma tot doare, am luat no-spa si nu mi-a trecut, banuiesc ca se apropie, nu???Ana-Maria 39+AMR 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Nici nu mai stiu am ramas cu cititul....oricum eu si comorile mele le felicitam pe proaspetele mamici, le dorim multa sanatate si noroc in viata bebelusilor, iar mamicilor care se pregatesc de marea intalnire le dorim nastere usoara.

Dupa mai bine de o saptamana am reusit sa dorm 6 ore (in reprize) si zau ca-i mare diferenta fata de-a dormi doar 3-4. In rest suntem bine, Sarah, sau Saia cum ii zice sora-sa nu e foarte papaciasa dar a luat bine in greutate si asta ma linisteste.
Am avut o saptamana cu vreme faina si nu m-a rabdat sufletul sa stau in casa asa ca am facut plimbari luuungi, chiar prea lungi pt puterile mele.
Noapte buna, sper sa am mai mult timp liber saptamana viitoare dar daca fetele mele fac echipa si ma tin in priza una ziua si cealalta noaptea....o sa ajung sa ma tarai.

Timi si fetele ei Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Anamariame sigur se apropie momentul

Monica si minunea vietii noastre Timeea Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Fetele care ati nascut, dati un sfat
Inainte de nastere, v-a durut si spatele odata cu burta? Ca la mine e o senzatie tare haotica...adica ma doare si spatele si burta, ca la CM, si uneori se contracta si uterul, dar nu neaparat odata cu durerea. Eu ce sa mai inteleg?
Oricum, de pe la 6 seara ma tot doare, am luat no-spa si nu mi-a trecut, banuiesc ca se apropie, nu???


Ana-Maria


39+
AMR 7 zile

Este normal sa te doara si spatele (mijlocul) in tavaliului. E foarte comun ca durerea in timpul unei contractii sa inceapa la spate si apoi sa avanseze in fata.
Daca au inceput contractiile iti doresc nastere usoara iar travaliul sa fie cel real, sa n-ai parte de cel fals.


Timi si fetele ei Maria Sophie(05.08.2007) si Sarah Ioana (14.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui millie
Anamariame sigur se apropie momentulMonica si minunea vietii noastre Timeea Alexandra
Ce bine ca ai raspuns! Eu una chiar sunt bulversata. Acum parca au inceput sa se contureze mai clar...am site-ul postat de Chatonel deschis si incerc sa gasesc o logica a contractiilor. Clar sunt din ce in ce mai dureroase, oare strica cu ceva o baie calduta?Ana-Maria 39+AMR 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Timi, multumesc frumos! Ana-Maria 39+AMR 3 zile

Mergi la inceput