Mamici recunoscatoare de Nov.Dec2009(13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madyna spune:

Laura tu te-ai chinuit mai rau ca mine pentru bebelul tau (ma refer la FIv-uri) eu doar am asteptat 2 ani de zile rugandu-ma luna de luna sa nu imi vina si autosugerandu-mi diverse simptome..

Eu am mare noroc de surioara mea care acum este insarcinata cu al 4-lea bebic (are 27 de ani) si cum la ea niciuna din cele 4 sarcini nu au semanat una cu alta a acumulat ceva experienta si o innebunesc cu temerile si intrebarile mele.. daca nu era ea sa ma mai tempereze eram paranoica de tot nu numai semi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

FELICITARI SIMONA !!!! bravos asa este cum vrea DD....sarcina usoara si numai bine va doresc hai curaj mamico

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 botez
*******************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara (Spitalul Marie Curie) :
trimite SMS la 858 - 2 euro/apel - orice retea O si V

"Ai curaj! Sterge-ti ochii!Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus"
William Shakespeare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Madyna ceea ce descrii tu acolo am si eu si am avut si la prima sarcina. Este normal, mai ales ca uterul creste si incep sa apara tensiuni. In plus ele apar la mine atunci cand fac ceva mai mult efort, sau mai degraba cand am o zi in care merg mai mult sau stau ceva mai mult in picioare sau ceva ma strange sau ma deranjeaza pe burtica. Atata timp cat nu sunt dureri intense nu ai de ce sa iti faci probleme

Betty78 11+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona73 spune:

Multumesc Eli,sper sa duc totul la bun sfarsit.Nu era tocmai momentul potrivit dar asta este...nu noi alegem...Am inteles ca si Spiridus e in asteptare.


SIMONA,mami de doua minuni
http://good-times.webshots.com/album/569597676cGJNoo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madyna spune:

Saru-mana Betty m-ai facut fericita in seara asta!

O sa dorm linistita, ca de vreo 3 zile de cand m-au luat nici nu imi mai vine sa ma ridic din pat de frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Betty, merci mult de info! Daca Doamne fereste se ajunge la asta si tb sa vin acolo sa nasc, clar m-as duce la particular. Stiu cat de rau e in spitalele de stat. Din pacate am avut o experienta nu asa buna in 2006, cand m-am operat la Giulesti (povestea am mai scris-o pe forum - am venit la Marinescu sa-mi salveze ovarul, dupa ce doctorul meu de aici imi spusese ca trebuie scos, din cauza unui chist mare, dar a fost numai gura de Marinescu - mi-a scos parte din chist, a zis ca l-a scos pe tot si ca e totul perfect, dupa care a trebuit sa revin aici si sa ma operez iar si ovarul tot l-am pierdut). Desi am avut rezerva, conditiile au fost f nasoale - sotul meu cel putin s-a ingrozit cand a vazut ce e acolo. Asa ca nu as naste la stat acolo, clar! Sa speram ca se vor rezolva problemele si ca nu va trebui sa venim in Romania pana la botez, in primavara.

Laura 10+ baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madyna spune:

Laura am citit despre problema ta si sper ca o sa fie totul bine.. Oricum e cam ciudat sistemul asta cu asigurarea partiala.. Aici la noi se pleaca de la asigurarea de baza (de care am eu) care acopera toate serviciile medicale la spital sau la cabinete particulare, o parte din abonamentul de fitness, aproape toate medicamentele.. inainte aveam si asigurarea complementara care largea un pic sfera adica aveam psiholog gratuit, toate medicamentele... si altele nu mai stiu.. Acum de exemplu pentru prima oara mi-au spus ca trebuie sa platesc pentru vitaminele ce mi le-a dat ginecoloaga pentru ca nu mai am complementara si asta de baza nu le acopera si am ramas chiar uimita fiind prima data cand plateam ceva la farmacie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutza spune:

Madyna, e foarte normal sa simti tensiune, si eu simt si am simtit si la prima sarcina. Ieri, de exemplu, m-am aplecat de mai multe ori ca am strans niste jucarii si altele lasate de fii-mea pe jos, dupa care am plecat intr-o vizita unde am stat numai pe scaun, si cand am ajuns acasa simteam ca am un bolovan in loc de burta.

Fetelor, eu am alta problema: o sa ma fac probabil cat casa sarcina asta, desi la prima n-am avut probleme, am pus deja 4-5 kg pe mine, mananc non-stop si nu stiu ce sa fac, ca daca nu mananc, mi-e rau. Chestia e ca am si toate conditiile: stari de rau, nu mai fumez, nu mai beau cafea, nu mai fac aerobic regulat (inainte faceam de doua ori pe saptamana), plus ca primavara si eu primavara ma ingras Ce ma fac? Treaba cu fructele nu merge, in afara de struguri nu suport nimic. Si nu mananc paine si dulciuri.

Andrutza 10+ si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Madyna, e super cu asigurarea medicala la voi! La noi e cel mai nasol din toata lumea cred. Daca ai norocul sa ai o asigurare buna prin serviciu, cum am avut pana in noiembrie, atunci e perfect, dar daca ajungi intr-o situatie cum suntem noi acum (sau si mai rau, fara nici un fel de asigurare), nu mai e asa bine... In fine, speram sa se rezolve cat mai curand! Cat despre faptul ca am trecut prin multe sa ajungem aici (referitor la bebe), asa este si stiu ca sunt multe fete pe forum care stiu bine despre ce vorbesc. Pe scurt: sotul meu a facut prima operatie in incercarea de a avea un bebe (sau mai multi) - reversul vasectomiei (operatie mult mai grea decat vasectomia in sine, pe care o facuse in casatoria precedenta, cand respectiva nu voia copii). Dupa asta au urmat 3 laparoscopii la mine (scos parte de chist, scos ovar, scos trompa), FIV 1 (sarcina biochimica, pierduta cam la 4 saptamani), histeroscopie pentru scoaterea unei aderente in uter, apoi FIV 2, slava Domnului reusit! Dar nu ne plangem, ci ii multumim lui Dumnezeu ca ne-a dat taria sa ajungem pana aici si ca ne-a indeplinit visul!

Laura 10+ baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madyna spune:

Mersi Andrutza, eu cum am mai spus parca tot aveam impresia ca o sa imi vina ciclul asa ma simteam, acum m-am mai asigurat. Dureri nu am avut chiar deloc si eu inainte sin timpul menstruatiei am dureri de ma urc pe pereti si stau numai cu antiinflamatoarea, deci stiu ce e durerea. Acum simt numai ca o jena, parca imi simt uterul in mine.. nu stiu cum sa zic.. si pe vezica presiune.. si undeva in zona vulvei si a vaginului iarasi o jena si o tensiune.. deci daca e normal atunci sunt fericita si suport orice, oricum, oricat!

Scurgeri nu am deloc deloc inca, eu de obicei nu am.. si nici acum vad ca nu au aparut cel putin deocamdata.

Cat despre ingrasat eu zic sa incercam sa mancam cat mai sanatos si sa profitam ca e singura perioada din viata unei femei cand poti sa mananci la orice ora, orice fara sa ai constiinta incarcata..
Mie cum mi-a zis ca sunt am si pus instantaneu un kilogram .
Eu nu am inca greturi deloc deloc, doar balonata sunt si putin constipata (mi-au dat sirop de smochine impotriva constipatiei), dar de foame mi-e foame de mor dar incerc sa evit painea, dulciurile, prajelile le-am eliminat de tot ca ma gandesc ca face rau la bebe..
Inainte mancam mai putin dar mai ne-sanatos acum mananc mai mult dar numai chestii naturale, proaspete, bio..

Mergi la inceput