Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(115)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Off, Monica, noi nu nimerim niciodata pe aceeasi lungime de unda. Eu cred ca noi am ramas cu neuroni incompatibili din sarcina. Sau am ramas eu cu o farama mica, mica Eu nu incercam decat sa spun ca nu mai pot fi la fel de atenta la modificarile necesare in listuta pentru ca sunt ocupata cu munca. Cumva pasam responsabilitatea la Simina . Nu ai de ce sa iti cer iertare Ana-Maria 38+AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Off, Monica, noi nu nimerim niciodata pe aceeasi lungime de unda. Eu cred ca noi am ramas cu neuroni incompatibili din sarcina. Sau am ramas eu cu o farama mica, mica
Eu nu incercam decat sa spun ca nu mai pot fi la fel de atenta la modificarile necesare in listuta pentru ca sunt ocupata cu munca. Cumva pasam responsabilitatea la Simina . Nu ai de ce sa iti cer iertare


Ana-Maria

38+
AMR 2 saptamani

Io stiu cum e cu juma de neoron si ala teribil de obosit, lasa ca vezi tu mai un pic ca se poate si mai rau de atat.
Treaba e ca vrem sa fim la zi cu listuta, dar daca nu suntem, sa vedem cine ar putea fi neintelegatoare dintre fetele care se confrunta cu aceleasi probleme ca noi. Deci efectiv nu mai pot urmari subictele, sau citesc si recitesc sa pricep ce sa raspund. Doamne ce a patit IQ-ul meu si apropo de discutie, eu am luat si-n sarcina si acum Omega3, dar am mai zis, eu iau GDLD. Alea-s dozate sa nu creeze surplusuri, ci doar atat cat sa echilibreze organismul.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

GAZA, si eu am avut nastere indusa si initial mi se facuse foarte frica. Auzisem ca e mai dureroasa (ca si tine).
La mine a fost asa.
M-am internat la ora 14.30.

La 15 mi s-a pus prostaglandina (in col).

La ora 16 mi-a facut calciu intravenos.

Pe la ora 18 medicul a verificat colul si a zis ca e "prietenos", doar putin marginile erau mai rigide. A facut un fel de dilatare manuala cu niste gel (el i-a zis altfel dar asta era). A fost putin dureros, foarte putin.
Pe urma, intrucat nu aparea nici o contractie m-au trimis sa ma plimb prin spital, sa urc si sa cobor scari.

La ora 21 aveam dilatatie 3 spre 4 si nici o contractie. Mi-a rupt membranele (ATENTIE: NU DOARE DELOC!!!!) Intelegi? eu sunt tare rea de durere dar chestia asta nu doare. Simti ca iti curge un lichid cald si atat.

La ora 21.10 am avut prima contractie care parea suportabila (am putut sa scriu sms si sa spun ca e acceptabila).
La 5 minute a venit alta extrem de dureroasa si inca 2 din astea. Intre contractii nu doare nimic si ar fi bine sa te relaxezi.
In timpul contractiilor am incercat niste exercitii de respiratie dar nu mi-au iesit de fiecare data (precizez ca sunt psiholog si psihoterapeut in formare asa ca mai am habar de cu se fac exercitii de respiratie, doar ii invat pe cei cu atac de panica sa respire corect!!!)
In total au fost 4 contractii iar eu am cerut, i-am somat sa-mi faca peridurala (asa stabilisem cu medicul) doar ca mi-a spus ca dureaza cel putin 10 minute si nu mai e timp ca nasc in 5 minute...
Am mers la masa si din alte 3 contractii si impingeri a aparut Lena.
Se intampla la ora 21.45
Pe urma am ras si am glumit cu toata lumea.
Recunosc ca am fost tare norocoasa dar trebuie sa tii cont ca daca dureaza mai mult ai optiunea anesteziei peridurale/epidurale.

Intereseaza-te DINAINTE daca au trusa in spital sau trebuie sa o cumperi tu (asa e la unele spitale din romania) si anunta medicul ca vrei asa ceva.
In rest, nastere usoara iti doresc si bebe sanatos!

Eu am nascut la 40 de saptamani si 2 zile.
Oricum nu e rau nici la 41 saptamani. Regula e ca nu te lasa nimeni sa ajungi in saptamana 42.
Orice ar fi, nastere naturala sau cezariana important e sa fiti si tu si bebe bine. Daca ti se propune cezariana si exista motive intemeiate pentru ea nu ai de ce sa refuzi.

Iti tin pumnii!

m_monica pupaturi pentru tine si ai tai!

GIGELICA, eu as zice sa nu te grabesti cu laptele praf dar faci cum vrei.
Salutari lu' Pitonu' colicos

Raluca, mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Of, explicati-mi si mie cum e cu dopul ala!! Il simti daca il elimini tot, cum s-a intamplat la unele tufete? Cum simti...ca si cum ti-ar iesi un dop de la sampanie? Ramane pe hartie? Ramane in wc? (ca io una nu analizez vasul inainte sa trag apa, nu mi-a trecut asta prin cap:))) De cate ori ma duc la shushu ma uit plina de sperantza la hartie sa vad si io ceva dop, macar de-ala mic, de bere...si nimic! Dar nu toate l-ati pierdut sau ati simtit ca-l pierdeti, nu? Vreau sa stiu: am si io afurisit de dop sau nu?!!

39+Sophia-Diana
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

cineva intreba de momentul in care a cazut clema de la buricutz...
noi ne-am nascut pe 30 martie si nea cazut pe 10 aprilie
adika la 11 zile
am citit ca nu e nici o problema daca nu cade mai repede... poate sa dureze si 14 zile ... depide

Raluca mamica de Lena zisa Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Of, explicati-mi si mie cum e cu dopul ala!! Il simti daca il elimini tot, cum s-a intamplat la unele tufete? Cum simti...ca si cum ti-ar iesi un dop de la sampanie? Ramane pe hartie? Ramane in wc? (ca io una nu analizez vasul inainte sa trag apa, nu mi-a trecut asta prin cap:))) De cate ori ma duc la shushu ma uit plina de sperantza la hartie sa vad si io ceva dop, macar de-ala mic, de bere...si nimic! Dar nu toate l-ati pierdut sau ati simtit ca-l pierdeti, nu? Vreau sa stiu: am si io afurisit de dop sau nu?!!

39+Sophia-Diana
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M



ilinca, dopul e o ghestie gelatinoasa si de obicei o vezi pt ca ramane pe chilot, sau pe hartie...depinde:D eu de ex am inceput sa pirtd dopul cu o zi inainte de nastere...asa ca totul e relativ..rabdare...stiu fooooarte bine cum e sa treci de DPN...si cum au zis si fetele...provocarea nu e mai dureroasa ca nasterea normala..doar ca accelereaza un pic procesul..daca ai epidurala n-ai de ce sa te sperii
Raaluca da` stiu ca esti o norocoasa nu gluma...
pupici tuturor


Mami Cristina de Ana

http://picasaweb.google.com/cristinahiticas/Ana#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui m_monique

am si eu o intrebare: la bebeii vostri dupa cate zile le-a cazut buricul?
noi maine avem 2 saptamani si inca buricul e tot la locul lui. ii tot pun comprese sterile cu spirt sanitar sau betadina si degeaba.


Noi am inregistrat astazi "caderea buricului", in ziua 11. L-am "tratat" cu betadina si baneocin.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa
Anul acesta Iepurashul ne-a adus cel mai pretios cadou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Oricat de absurda vi se va parea propunerea, va rog cititi

http://ghiocei2009.blogspot.com/2009/04/sindromul-mortii-subite.html

Si spun asta pt ca am tot ezitat sa spun, ca nu vreau sa para ca ma plang. Va vad ca va plangeti ca nu ragaie, ca regurgiteaza, ca nu face kk la nu stiu ce ora, ca nu ia in greutate la limita graficului, etc. Temeri absolut normale ale unei mamici. Dar exista unele problema mai grave decat toate astea, care sunt probleme si ele.
Cand am plecat cu Luana din spital nu mi-a fost teama, cum credeau unii, ca-i mica si mi-e teama sa-i fac baie, sau ca nu ma descurc cu ea. Imi era frica sa nu moara! Asta e temere adevarata.
Sindromul mortii subite era si este inca spaima mea. Ca sa fiti informate am scris si pe blog, pt ca multi nu stim daca nu citim, ce-o mai fi si ala?
Sper ca nu am suparat pe nimeni.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

ATENTIE FETELE


MESAJ DE LA OLISHKA:
"Ma internez acum. Am contractii. Tineti-mi pumnii sa nasc azi caci e dr. de garda iar maine pleaca din Buc"

Scoatem tot arsenalul pentru OLISHKA!











GIGELICA, daca esti pe faza baga repede un morcov!!!

Raluca mamica de Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Hai Olishka!


Noi iesim la plimbare, sper sa avem deja vesti bune pana revin.




God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput