Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(115)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

foarte bine ca-i faci baita, bravo pentru faptul ca te descurci, oricum parerile sunt impartite, noua de ex. ni s-a spus in spital ca putem sa-i facem baita si ca e ok chiar daca se uda, sa tamponam apoi cu ceva uscat si sa punem alcool.

unele buricute cad mai tarziu, daca nu e rosu in jur, e ok.

va cadea si iti va fi dor de emotiile pe care le aveai, mie una imi este!

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!



si noi i-am facut baie totala, chiar daca s-a udat buricul.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Buna tuturor,

Sunt f necajita. A fost asistenta pe la noi si l-a cantarit pe Victor.
Intr-o saptamana a luat...50 gr. Nu pot explica asta, pentru ca sta la fiecare san cate 20 minute din care 15 suge sigur si are cam 7 mese din astea pe zi.

Asa ca de azi obligatoriu mese din 3 in 3 ore, una la san, una cu biberonul ( lapte muls + supliment lapte praf).

Sa imi recomandati si mie un lapte praf bun, caci dr mi-a dat Milupa Aptamil si asta ii voi da deocamdata, dar daca va trece integral pe lapte praf as vrea sa aleg formula cea mai buna.

Pupici.


Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul colicios)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Petra.Tudor, pai astept sa postez si eu in calitate de mamica!
Apropo, ca de la tine am aflat cat dureasa procesarea dosarului pt. indemnizatie, cand ai putin timp intra aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132710&whichpage=21
Si citeste de la ce a scris userul Nicolest si in continuare, e doar o pagina. Cititi si voi cat de super-women pot fi unele si cum scuipa coji de seminte in capul altora.Mie initial mi-a crescu tensiunea rau, apoi mi-am dat seama ca nu trebuie sa-mi fac sange rau pentru cate o snoaba fara creier si cu figuri.

39+Sophia-Diana
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Buna tuturor,

Sunt f necajita. A fost asistenta pe la noi si l-a cantarit pe Victor.
Intr-o saptamana a luat...50 gr. Nu pot explica asta, pentru ca sta la fiecare san cate 20 minute din care 15 suge sigur si are cam 7 mese din astea pe zi.

Asa ca de azi obligatoriu mese din 3 in 3 ore, una la san, una cu biberonul ( lapte muls + supliment lapte praf).

Sa imi recomandati si mie un lapte praf bun, caci dr mi-a dat Milupa Aptamil si asta ii voi da deocamdata, dar daca va trece integral pe lapte praf as vrea sa aleg formula cea mai buna.

Pupici.


Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul colicios)






Pupici multi la Victor ca el vrea sa fie inalt ca doar e barbat. Si nu renuta asa usor, da?
Te iubesc mult!


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Ilinca, mamica, ne-mamica (pentru inca foarte scurt timp ), noi vrem sa postezi pentru ca esti fun!

Pupici tuturor gravidutelor ramase pe baricade!

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Monica, eu am modificat de fiecare data listuta cand apareau fetele cu informatii noi, insa asa cum am mai zis, sunt nevoita sa lucrez acum pe ultima suta de m, si am foarte multe de facut, nu mai apuc sa editez la timp.Gaza, nu mai fi suparata! Eu in locul tau m-as bucura ca a ajuns sarcina la termen, din ce am citit eu ultimele saptamani in burtica sunt foarte importante si se simte diferenta intre un copil nascut la 37s si unul la 40s. Asta e doar din ce am citit, sper sa nu imi sara in cap mamicile cu bbei nascuti ceva mai devreme de DPN. Eu ma tot gandesc la ziua de 18 aprilie ca ziua in care nasc...de prin martie, asa. Mai sunt doua zile pana atunci. Pe 18 ar fi si exact o saptamana de cand am inceput sa elimin din dop, oare aberez?? Ana-Maria 38+AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Gigelica, dar copii nu iau in fiecare saptamana in greutate la fel!

De aceea este bine sa-l cantaresti la sfarsitul lunii si nu saptamanal, ca sa nu te stresezi inutil.

Intr-o saptamana poate lua 50, in alta 200, iar in urmatoarele 2 cate 250 si se fac cele 750 de care ni se tot spune!

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20
Buna tuturor,Sa imi recomandati si mie un lapte praf bun, caci dr mi-a dat Milupa Aptamil si asta ii voi da deocamdata, dar daca va trece integral pe lapte praf as vrea sa aleg formula cea mai buna.Pupici.Gigelica(Lucia) - Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul colicios)
Gigelica, mie mi-a recomandat o farmacista Humana...dar eu nu am bb inca, e pe drum , iti spun doar ce mi-a zis ea, ca e cea mai buna alegere, fiind o gama oarecum exclusivista, ea zicea ca se gaseste doar in farmacii. Nu o pot contrazice, ca nu m-a interesat inca subiectul. Eu planuiesc sa alaptez...Ana-Maria 38+AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Patra, eu am vorbit cu Gigelica la telefon, si a zis ca Victor a crescut 3 cm intr-o saptamana. Ziceti si voi, unde s-a dus papica. Nu e logic? Mi-e mi-au explicat clar in neonatologie cand Luana crestea, nu lua mult in greutate si invers. Si acum a crescut doar 1 cm, saptamana trecuta a crescut 2 cm. Eu asa cred ca de aceea a luat putin in greutate pt ca s-a lungit.

Anamariame, sper ca nu am gresit eu cu ceva, imi cer iertare, tu poti modifica si adapta ce doresti.

Chiar, de Maria nu mai stie nimeni nimic? Nici pe mess nu am mai vazut-o.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame
mie mi-a recomandat o farmacista Humana...

Si mie mi-au spus ca Humana este cel mai apropiat de laptele matern. dar oricum, las-o, tu concetreaza-te pe alaptare, cand vine bebe.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput