De ce e mai bine ca si copilul sa creasca cu mama

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Insider, eu am spus ca cc copilul tb sa stea cu parintele care se implica mai mult. Si de cele mai multe ori acela este mama. De ce in instanta barbatii tb sa aduca mii de argumente pt a li se incredinta copilul atunci cand mama nu corespunde, in vreme ce mamele nu tb sa aduca nici o dovada? Pentru ca, tot statistic vorbind, femeile sunt in general in pozitie defavorizata ca raport de forte, cu alte cuvinte "sexul slab". Se intampla deseori ca in relatiile abuzive, barbatul abuzator sa isi ameninte femeia ca dc. nu sta sa suporte bataile si alte abuzuri, el, care are mai multa putere financiara, ii va lua copiii (nici o problema, ii da spre crestere mamei lui sau viitoarei partenere). Asa ca in aceste conditii sotia ar tb sa stea. Prin urmare instanta incearca sa il apere pe cel statistic mai slab si in pericol de a fi abuzat. Nu este asa drept pt barbatii care sunt oameni si care de fapt se implica mai mult in viata copilului. O analogie pe care o pot eu face este cu felul in care noi romanii suntem tratati in Europa din cauza conationalilor care fac tot felul de probleme. De ex. nu m-am simtit bine anul trecut cand am vrut sa intru cu sotul in Spania si la granita toata lumea a trecut, numai barbatii romani au fost aliniati langa un zid si li s-au luat pasapoartele pt un control suplimentar. Deci extra-precautie cu romanii. Asa si cu taticii din pacate.


pt pozitia asta de "sex slab" cum ii spui tu si pt tot ce tine de indeplinirea atributiilor de parinte teoretic exista ceea ce se numeste ancheta sociala.am spus teoretic ca practic are o valoare care tinde rau spre 0,fapt recunoscut chiar de inspectoarea care a facut ancheta sociala in cazul nostru.
sa nu ai impresia ca am capatat vreun drept in plus fata de barbatul care l-a durut in basca de copil.instanta mi-a dat acelasi rahat de drept de vizita ca lu' neica oricare.
vreau sa subliniez ca tot ce a insemnat ancheta sociala,martori(in cazul meu) nu am influentat cu nimic am cerut doar sa se spuna adevarul.asta s-a intamplat pana la urma fiindca in afara celor expuse de fosta sotie si fosta soacra(un martor subiectiv,nu?) a reiesit ca tatalui(eu) nu are nimeni ce sa ii reproseze ba chiar din contra eram sa zic asa in pole position fata de fosta sotie.
s-a ostenit instanta sa faca vreo diferenta intre acel tata absolut neimplicat si mine?nuuuuu.....am simtit pe pielea mea ce inseamna judecata "impartiala".

I'm not crazy my reality is just different than yours !



Aici mai jos pentru toata lumea care citeste posturile superficial si da raspunsuri la fel (nu tu ruxij... deocamdata ) un post din 2007 cand probabil treburile inca mergeau ...
Doar un tata ...


Citat:
citat din mesajul lui espiritu
pot sa spun si eu ?facand abstractie ca acum e vacanta la gradi in rest tati se scoala dimineata pregateste cafeaua pt oameni mari si "cafeaua"(nesquick) pt pitica.apoi o duce la gradi.la ora 13 fug la gradi sa o iau.completam apoi ce nu a mancat la gradi si apoi la somnic.daca nu am eu timp de asta o duc la mama.dupa amiaza iesim in parc sau merge le vreun loc de joaca.dupa joaca trecem la mancarica de seara apoi baita.
in rest coloram impreuna,incerc sa o invat ceva ceva trucuri(deh asta mi-e meseria),imbracam dezbracam papusi,ii citesc la desene.
cam asta fac eu.

espiritu


Nu cred ca tatii rai sau dezinteresati sunt regula dimpotriva sunt exceptia la fel ca si mamele dezinteresate.
Nu se poate ca proportia parintilor rai sa fie mai mare decat proportia parintilor normali.

Ai grija de tine si de EA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Insider multumesc!
nu vreau sa ma impaunez,cum am spus si alte dati,ca eu sunt tatal-minune.vreau doar sa fiu un parinte normal.un parinte iubitor.
daca esti parinte cu adevarat iti pasa de copilul tau.chiar si daca situatia te tine departe.

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Imi pare rau pt. tine, espiritu. Dc. tu erai cel care se implica mai mult in viata copilului si ai dorit sa cresti copilul, ar fi trebuit sa ai castig de cauza. Dar sunt convinsa ca si asa ai o relatie f. buna cu fetita (am inteles ca e fetita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Imi pare rau pt. tine, espiritu. Dc. tu erai cel care se implica mai mult in viata copilului si ai dorit sa cresti copilul, ar fi trebuit sa ai castig de cauza. Dar sunt convinsa ca si asa ai o relatie f. buna cu fetita (am inteles ca e fetita).

nu,nu de mine sa iti para rau :).de fetita,da, fiindca ea va creste dar va creste fara ambii parinti langa ea in acelasi timp.va avea parte de dragoste pe bucati ca la puzzle.
am o relatie foarte buna,zic eu, cu copilul meu.la asta contribuie si mama ei si sper sa o tinem tot asa.daca in viata noastra dinainte nu am ajuns la un numitor comun,fetita va trebui sa fie mai presus de interesele noastre personale.ii datoram asta.

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Nu sunt in situatia de a-mi creste fetita singura, insa m-a atras subiectul de curiozitate. Sunt multe pareri, multe adevaruri...
Espritu, Insider
Si acum sa va spun si parerea mea. Mi-am dorit un copil de la varsta de 24 de ani. Am reusit sa o am pe Maya la 28, dupa multe internari, investigatii, anestezii generale etc. Acum ma chinui iar de 2 ani si jum sa fac bebe 2 si situatia este aceeasi, doar ca intre timp am mai si pierdut 2 sarcini, o trompa etc. Tati mi-a fost alaturi in tot acest timp. M-a sprijinit, m-a ajutat, insa eu am incercat, atat cat am putut, sa nu-l incarc atat de mult cum eram eu de incarcata. in sensul ca nu-i mai spuneam cat ma doare, sau ca ma doare, sau ca ma duceam de n'spe mii de ori la dr, etc, incercam sa il menajez de o parte din aceste lucruri, pentru ca eu consider ca barbatii nu au aceeasi putere de intelegere legata de dorinta de a avea un copil...pana in momentul in care il au. Pt ca atunci se schimba totul...in timpul sarcinii, clar, relatia este cu mama 100%, tati mangaie burtika, o pupa, dar bebe nu cred ca il simte pe tati.
Insa dupa ce se naste, copilul o vede pe mami, o simte, o miroase. Dar il vede si pe tati si atunci, practic, il cunoaste. Iar legatura dintre bebe si tati incepe sa se formeze. Si de aici incolo depinde mult de tati...dar si de mami, pentru ca sunt femei, mame, care pur si simplu "acapareaza" copilul si tot ceea ce face bietul tati, care poate uneori nu stie, nu e bine, si in loc sa il invete cu rabdare si sa-i explice frumos, sar la gatul barbatilor.
Depinde mult de implicarea taticului. Noi i-am facut baitza Mayei impreuna din prima zi. Nu am vrut alt ajutor dupa ce am nascut, pt ca tati si-a luat concediu 2 saptamani si a stat cu noi acasa si am invatat, impreuna, sa avem grija de bebe. Si zic eu, am reusit cu brio!paperea mea este ca, intr-o familie normala, fiecare parinte are rolul sau. Este gresit ca, daca se loveste copilul, sa te duci tu, mama, fuga, sa i-l smulgi din brate tatalui si sa incerci tu sa il potolesti din plans. Am vazut acest lucru de multe ori, este instinct matern, adevarat, dar tatal trebuie lasat sa isi dezvolte si cultive relatia cu copilul. Si daca bebe stie ca numai mama il potoleste, atunci tatal nu are nici o bila, iar mama are bila alba... dar dupa cum spunea cineva mai devreme, in proportie extrem de mare, mama se implica mult mai mult, pentru ea, copilul reprezinta tot, viata insasi!

Insa, legatura incontestabila dintre mama si copil exista si va exista intotdeauna. mama simte cand ceva nu este in regula, mama cunoaste, mama e MAMA. ca asa ne-a lasat Dumnezeu.

...motivul pentru care niciodata in viatza mea nu mi-am dorit sa fiu barbat este sarcina si legatura pe care o au mama si copilul inca din viatza intrauterina...dar si dupa aceea.

In concluzie, copilul trebuie sa creasca cu ambii parinti, pentru ca fiecare are sensul lui in viata si dezvoltarea unui copil. Si daca asta nu se poate, atunci este mai bine sa creasca cu mama, daca mama este normala, dar tatal sa-si poata vedea copilul ori de cate ori vrea, daca tatal este de asemenea normal. Aceasta este parerea mea. Si ... incerc sa nu fiu subiectiva :)

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput