De ce e mai bine ca si copilul sa creasca cu mama

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

votez pentru 2:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Nu buli .... off, off
Nici nu caut aprecieri, nici nu caut scuze ... vai ce usor e sa arunci vorbe asa ...
Cum am spus mai sus, parerea mea este ca in cazul unui divort copilul e mai bine sa stea cu cine e mai apropiat de el. Evident cea mai buna varianta este cu ambii parinti langa copil Marina.
Intrebarea pusa la inceputul topicului are legatura cu prejudecatile legate de "copilul trebuie sa stea cu mama" indiferent cum. La un proces de custodie in Ro mama nu trebuie sa aduca multe dovezi pe cand tatii trebuie sa aduca dovezi covarsitoare si chiar asa instanta o caraie ... Vorbesc din experienta.
Am vrut doar o confirmare cum ca diferentele intre mame si tati adevarati obiectiv se reduc la legatura pe care o au mamele cu pruncii pana la nastere. Mai departe depinde de ambii parinti ca si copilul sa aiba o viata buna si echilibrata si tatii au un rol la fel de important ca si mamele. Si nimeni nu poate dovedi inainte cat de bine o va duce daca ramane cu mama sau cu tata peste 5 ani. Se merge mai mult pe presupuneri. Si normal a aparut intrebarea de ce e mai bine ca si copilul sa creasca cu mama ? Vezi tu acel "in general se merge pe solutia naturala" este problema tatilor :)
Eu sunt un caz fericit ca juniorul e langa mine dar acolo sunt suficienti tati care sunt dezavantajati din start doar din cauza acelui "in general". Unii dintre ei au probleme si dupa incredintarea copilului mamei in a-si vedea copilul si a fi langa el. Si asta nu cred e bine in nici un caz pentru copil.

Aveti grija de voi si de EI !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

e simplu:
a bea apa e solutia naturala
atunci cind nu se poate bea apa se face o comisie pentru analiza.

asta-i tot.

sint cazuri cind copiilor le e mai bine linga tata, dar, statistic vorbind (si statistica e o stiinta) le e mai bine linga mama.
e greu cind trebuie sa te lupti si cu statistica si cu natura. insa daca ai argumente probabil ca se poate (si tu esti dovada acestui fapt)

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Daca nu se poate bea apa se intruneste o comisie ?? A bea apa e solutia naturala ? Doar atat ? Adica tatal e o solutie in caz de urgenta sau cum ? Tatii nu au sentimente ? Nu isi iubesc copiii ca si mamele ? Nu vezi tu cat de aberanta e gandirea asta ? Si cata suferinta provoaca si copiilor si tatilor ? Si o spui cu o nonsalanta de ma intreb care e problema ta de fapt ?

Statistica ta e bazata si pe prejudecata deci nu are valoarea pe care vrei tu sa i-o atribui. Sunt de acord cu natura pana la momentul nasterii dupa aceea ambii parinti sunt raspunzatori de bunastarea copilului, nu e asa ? Sau daca ceva nu merge bine automat tatii sunt de vina ?

Uite sa iti dau exemplu cazul meu. Mama plecata din tara. Nu a fost prezenta la nici un termen de judecata. La proces am avut asa: martor impreuna cu care l-am cautat pe Florin de mai multe ori prin oras pentru ca ea nu stia unde e desi iesise cu el la joaca ... poze compromitatoare cu ea prin bunavointa unui vecin care m-a vazut ca plang toata ziua cand ies la plimbare cu el (am avut noroc), hartii de la politia de frontiera vs martor ca venise in tara si nici nu bunavoise sa isi vada copilul (la acea ora locuiam la maica-sa deci a sarit-o si pe ea), eu aveam un salariu bunisor, recomandare de la servici s.a. Si mai mult i-am spus avocatului ca nu ma intereseaza absolut nimic material din casnicie pentru a usura procesul. I-am spus avocatului ca ma intereseaza doar baiatul meu si nimic mai mult. Martori ar fi fost o multime dar nu mi s-a dat dreptul decat la doi. Eu am luptat cu armele de mai sus vs avocata pusa de sora ei care nu a avut nimic. Nu martori, nu hartii NIMIC. Doar prejudecata cum ca copilul trebuie sa stea cu mama. Si ghici ce s-a intamplat ? Nu mi-a acordat divortul pe motiv ca nu sunt motive suficiente pentru destramarea familiei... Iti vine sa crezi asa ceva ? Pentru ca s-a intrunit comisia de baut apa ... Abia la apel am castigat tutela lui Florin ... Probabil judecatoarea gandea cam ca tine asa ... comisia de baut apa i-auzi ...

Statistic le mai bine langa mama pentru ca varianta cu tata este sarita din start. Si dupa, multe mame pun probleme tatilor desi poate exista un program de vizita. Am un prieten care are un baiat de 18 ani acum si plange in fiecare an de ziua lui ... Legea i-a dat dreptul la vizita dar nici politia nu poate da de urma mamei si copilului sau ... Cine stie ce poveste nemuritoare i-a spus mama pentru a impiedica prezenta tatalui in viata copilului ? A facut bucati si dreptul copilului si dreptul tatalui. Care drept la vizita ?

Poate ma lupt cu morile da vant, poate nu ... Sunt sigur ca aici pe forumul asta sunt destule mame care stiu ce vreau sa spun, poate unele dintre ele inteleg cu adevarat durerea tatilor care nu pot fi langa copii din diferite motive. Poate maine lumea asta va fi mai buna pentru copiii nostri pentru ca si mamele si tatii vor intelege ca binele copilului primeaza in absolut cum zicea conchita si nu se va lua de buna automat ideea ca si copilul sa creasca cu mama doar pentru ca societatea impinge la asta. Poate va veni si ziua in care toate mamele si toti tatii in situatii dificile se vor aseza la masa si vor lua cea mai buna decizie privind viitorul copilului chiar sfidand instanta de judecata. Poate ...

Si mamele si tatii isi iubesc copiii la fel. Si copiii iubesc si pe mama si pe tata la fel. Mamele si tatii dezinteresati sunt exceptiile nu regula.

Te rog buli sa nu mai arunci vorbe asa la intamplare ... šprobabil ca se poateš ... unii dintre noi chiar suntem tati, oricat de imposibil ti s-ar parea ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

am zis ca statistic vorbind le e mai bine cu mamele.
deci procentul de copii fericiti cu mamele e mai mare decit cel de copii fericiti cu tatal. dupa ce unii au numarat, analizat si impartit la 100.
voi faceti parte din procentul mic. sa fiti fericiti impreuna!
cazul tau e un exemplu ca judecatorii nu se bazeaza doar pe statistica, ci si pe fapte.

ps - sa stii ca eu chiar n-am nici o problema, nici de statistica, nici de custodie si, din motivul asta, raspunsul meu e cit se poate de obiectiv ;)

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Insider
Si copiii iubesc si pe mama si pe tata la fel.


aaa, nu, gresesti!! sonia mea isi adora tatal, de el asculta de la primul cuvant! cu toata libertatea de actiune pe care o are de la mine, nici vorba sa zica "da" asa din prima la ce-i spun. stie ca la mine merge orice. :-))) dar, DAR, nu exista comparatie intre empatia dintre mine si ea si dintre ea si tatal ei, oricat am iubi-o amandoi. cu mine nici nu e nevoie sa ma uit la ea ca sa stiu ce-o supara imediat, e o chestie organica, suntem conectate la alt nivel. tati are nevoie de o mie de clues ca sa-si dea seama, si atunci tot "ghidat" de mine. e suflet din sufletul meu, e carnea mea, normal ca avem ceva in plus in relatia noastra fatza de relatia ei cu tati. dar asta nu e motiv de razboi intre parinti, diferentele astea tin de frumusetea si completitudinea vietii. io nu o sa pot s-o invat ce poate s-o invete tati, deci pana la urma picam la egalitate, daca e sa numaram toti dumicatii, nu? :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

p.s. am uitat ce era mai important, de fapt: tati stie si accepta ca pe ceva natural faptul ca legatura mamei cu copilul e diferita. asa cum si eu accept ca legatura lui cu sonia e diferita de a mea, foarte bine, nici n-ar fi sanatos sa creasca bebitzu cu tati pe post de mami nr. 2. desi in multe privinte chiar este cazul, dar nu in totalitate, caci e imposibil...mama natura ne-a facut asa.

ideea e ca nu e sanatos pentru nici o relatie sa fii in denial despre importanta relatiei cu celalalt parinte...e important s-o apreciezi la adevarata valoare si sa-i dai cezarului ce-i al cezarului. cand e cazul. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Insider
Si copiii iubesc si pe mama si pe tata la fel.


aaa, nu, gresesti!! sonia mea isi adora tatal, de el asculta de la primul cuvant! cu toata libertatea de actiune pe care o are de la mine, nici vorba sa zica "da" asa din prima la ce-i spun. stie ca la mine merge orice. :-)))


La cat ma intristasem ai reusit sa ma binedispui cu naivitatea candida de care dai dovada. Asculta de tata imediat pentru ca are prestanta mai mare decat tine in fata ei, nu pentru ca te iubeste pe tine mai putin
Pe o scara ipotetica va iubeste la fel de mult pe amandoi cu siguranta.
Si ... e stiut ca toti copiii sunt mici profitori si nu rateaza nici o ocazie sa te šlucrezeš

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Insider, eu am spus ca cc copilul tb sa stea cu parintele care se implica mai mult. Si de cele mai multe ori acela este mama. De ce in instanta barbatii tb sa aduca mii de argumente pt a li se incredinta copilul atunci cand mama nu corespunde, in vreme ce mamele nu tb sa aduca nici o dovada? Pentru ca, tot statistic vorbind, femeile sunt in general in pozitie defavorizata ca raport de forte, cu alte cuvinte "sexul slab". Se intampla deseori ca in relatiile abuzive, barbatul abuzator sa isi ameninte femeia ca dc. nu sta sa suporte bataile si alte abuzuri, el, care are mai multa putere financiara, ii va lua copiii (nici o problema, ii da spre crestere mamei lui sau viitoarei partenere). Asa ca in aceste conditii sotia ar tb sa stea. Prin urmare instanta incearca sa il apere pe cel statistic mai slab si in pericol de a fi abuzat. Nu este asa drept pt barbatii care sunt oameni si care de fapt se implica mai mult in viata copilului. O analogie pe care o pot eu face este cu felul in care noi romanii suntem tratati in Europa din cauza conationalilor care fac tot felul de probleme. De ex. nu m-am simtit bine anul trecut cand am vrut sa intru cu sotul in Spania si la granita toata lumea a trecut, numai barbatii romani au fost aliniati langa un zid si li s-au luat pasapoartele pt un control suplimentar. Deci extra-precautie cu romanii. Asa si cu taticii din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Insider, eu am spus ca cc copilul tb sa stea cu parintele care se implica mai mult. Si de cele mai multe ori acela este mama. De ce in instanta barbatii tb sa aduca mii de argumente pt a li se incredinta copilul atunci cand mama nu corespunde, in vreme ce mamele nu tb sa aduca nici o dovada? Pentru ca, tot statistic vorbind, femeile sunt in general in pozitie defavorizata ca raport de forte, cu alte cuvinte "sexul slab". Se intampla deseori ca in relatiile abuzive, barbatul abuzator sa isi ameninte femeia ca dc. nu sta sa suporte bataile si alte abuzuri, el, care are mai multa putere financiara, ii va lua copiii (nici o problema, ii da spre crestere mamei lui sau viitoarei partenere). Asa ca in aceste conditii sotia ar tb sa stea. Prin urmare instanta incearca sa il apere pe cel statistic mai slab si in pericol de a fi abuzat. Nu este asa drept pt barbatii care sunt oameni si care de fapt se implica mai mult in viata copilului. O analogie pe care o pot eu face este cu felul in care noi romanii suntem tratati in Europa din cauza conationalilor care fac tot felul de probleme. De ex. nu m-am simtit bine anul trecut cand am vrut sa intru cu sotul in Spania si la granita toata lumea a trecut, numai barbatii romani au fost aliniati langa un zid si li s-au luat pasapoartele pt un control suplimentar. Deci extra-precautie cu romanii. Asa si cu taticii din pacate.


pt pozitia asta de "sex slab" cum ii spui tu si pt tot ce tine de indeplinirea atributiilor de parinte teoretic exista ceea ce se numeste ancheta sociala.am spus teoretic ca practic are o valoare care tinde rau spre 0,fapt recunoscut chiar de inspectoarea care a facut ancheta sociala in cazul nostru.
sa nu ai impresia ca am capatat vreun drept in plus fata de barbatul care l-a durut in basca de copil.instanta mi-a dat acelasi rahat de drept de vizita ca lu' neica oricare.
vreau sa subliniez ca tot ce a insemnat ancheta sociala,martori(in cazul meu) nu am influentat cu nimic am cerut doar sa se spuna adevarul.asta s-a intamplat pana la urma fiindca in afara celor expuse de fosta sotie si fosta soacra(un martor subiectiv,nu?) a reiesit ca tatalui(eu) nu are nimeni ce sa ii reproseze ba chiar din contra eram sa zic asa in pole position fata de fosta sotie.
s-a ostenit instanta sa faca vreo diferenta intre acel tata absolut neimplicat si mine?nuuuuu.....am simtit pe pielea mea ce inseamna judecata "impartiala".

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput