Cozonac la masina de paine

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Alegria, pt. Moulinex 5000, programul 13, cum a zis si Osna, cel de framantat si dospit. Apoi scoti aluatul de cozonac, il umpli, il pui in tavi si mai lasi la loc cald sa creasca juma de ora. Apoi ii coci in cuptor. Ies o nebunie!

Dierna, depinde ce model de masina ai...si mie mi se pare multa apa si putina faina...eu fac de obicei paine rapida, si pun 400 ml apa, 2 cupe mari ulei, 2 cupe mici sare, 1 si 1/2 cupe mari zahar, 2 si 1/2 cupe mari lapte praf, 640 g faina si 4 cupe mici drojdie uscata. Dar ti-am zis, depinde de masina si program...

Si f. des fac aluat de pizza, tot la programul 13, aluat cu care mai fac si placinte cu somon

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

multumesc mult fetelor pt raspuns

da deci asa o sa fac cozonacul , pt prima data il voi face in weekend.

sunt in plina experienta!!
si am deja 2 rateuri
am facut piinea cu tarite nu mi a iesit , s a lasat in jos si a ramas umeda inauntru.... rateu total, coaja a fost bunaaaaa
am facut azi piine australiana din cartea de retete, buna la gust dar... nu mi s a copt jos si sus imediat in apropierea cojii, deci mi a ramas cu o dira de coca..... si fff lipicioasa in mijloc, i am mai dat o coacere de 10 min, dar degeaba, nici deasupra nu s a facut a ramas alba.... ma rog , cauza, .. asta e ,
experimentez parca ma dezamageste din ce in ce....

voi incerca si cozonacul,!!! sa vad...

aaaa o intrebare , am luat si drojdie normala pakmaia si la plic dr otker, cand folosesc pakmaia pe reteta am o lingurita!!! cum fac o zdrobesc bine si apoi o pun in masura??? sau cum dar nu se masoara bine asa zic eu??? voi cum procedati, volumul umplut nu este la fel cu cea din plic,
eu cred ca aici am dat gres....
cand ziceti de lingurite voi va referiti la masura din masina sau la lingurite normale de - tacim!!!

of sunt multe chestii, !!!

multumesc mult din tot sufletul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Alegria, eu n-am folosit decat drojdie granulata, la plic...nu stiu sa-ti zic...dar cred ca se pune echivalentul pentru faina folosita, o sfaramitezi si o pui in masina in ordinea indicata.

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu de cand am masina de paine numai drojdie proaspata folosesc.un cub de 45g aici este pt 500g faina.o pun ultima in masina,sfarimata si nu am avut niciodata prb cu aluaturile.
uite aici o reteta pas cu pas de cozonac la masina de paine,poate te ajuta.
spor la treaba si week-end minunat!!!!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Mi-a iesit !!! cozonacul, bineinteles

Am o masina de paine Kenwood cu o capacitate maxima de 1 kg. Am facut aluat pentru capacitatea maxima si iese un cozonac mare sau o pasca si un cozonac mic.

Am pus asa:

250 ml lapte in care am dizolvat 150 g zahar
100 g unt topit (la microunde) - ne se pune fierbinte
3 galbenusuri frecate cu un praf de sare
500 g faina pe care am amestecat-o cu un pachet si jumatate (10-11g)de drojdie uscata Dr. Oetker si coaja rasa de lamaie si portocala
arome (vanilie + rom)

Le-am adaugat in aceasta ordine si am ales programul de framantare si dospire ("dought"), care la mine e de 1 h 30 min. A trebuit sa scot aluatul cu 15 min. mai devreme, fiindca crescuse prea mult. Aluatul arata excelent. Crescut frumos, plin de bule de aer, elastic si usor de lucrat. Aam facut doua foi, le-am umplut, rulat, impletit si la tava cu ele. L-am lasat 10-15 min. in tava, timp in care a crescut pana la marginea tavii si apoi l-am copt la cuptorul cu gaz.

A fost primul meu cozonac si sunt incantata. Sigur am sa mai fac.

p.s.:sotu' a zis ca-s buna de maritat - cica in sfarsit a facut gospodina din mine si a mirosit si la noi in casa a cozonac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Mie imi place si cel cu masina. Dar o sa fac si ca voi, sa-l coc in cuptor. Daca imi iese mai bun, ma inscriu in club

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna,

nu reusesc sa intru pe link-ul dat de Osna, asa ca mai intreb aici: voi ati facut cozonac reusit, pufos, bun, de la un capat la altul exclusiv in masina de paine? si sa fie si bun? ca am avut 2 tentative ambele esuate, cu reteta din carticica aparatului. A iesit necopt, lipicios, bun de aruncat deci.
merci
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Interesant subiectul. Eu am facut la masina de paine doar aluatul de cozonac. Si am folosit drojdie proaspata si faina 000. La copt l-am pus in cuptor , ca e mai sigur. A iesit foarte gustos si bine crescut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

nu stiu de ce nu mi-a crescut aluatul de cozonac!!!!!
am folosit drojdie uscata pakmaya si am pus-o nedizolvata deasupra fainii.
trebuia/nu trebuia asa? sau drojdie proaspata? sau si cea granulata insa facuta maia= lapte+zahar+putina faina?

a iesit o chestie total necrescuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gogosel

am folosit drojdie uscata pakmaya si am pus-o nedizolvata deasupra fainii.

a iesit o chestie total necrescuta!


Cand folosesc drojdie uscata Pakmaya o dizolv in putin lapte caldut pentru ca asa scrie pe ambalaj, la instructiuni de folosire (ei spun sa se dizolve in apa, dar reteta mea nu are apa) si o folosesc dupa cateva minute. Probabil ca are nevoie de activare prin dizolvare acest tip de drojdie. Daca folosesc drojdie uscata Dr. Oetker, o adaug ca atare, nedizolvata.

Mergi la inceput