Cozonac la masina de paine

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danita spune:

am facut la masina de paine cozonacul
de aici

super bun !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Osna,zilele astea ma gandeam cat de inspirate si de bune gospodine sunt romancele si tu pe langa alte fete de pe DC, mi-ati confirmat aceasta impresie.
Sarbatori fericite tie si familiei tale si nu uita sa spui cand vei fi felicitata, ca inspiratia ti se trage din stramosii tai si tara ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

Hristos a inviat si Paste fericit!

Sper ca ati petrecut frumos de Inviere si ati avut o zi plina de bunatati

SUA fiind cu 8 ore in urma Romaniei eu abia acum am gustat din toate bucatele pregatite

Multumesc mult pt idei si link-uri, am facut cozonac dupa unul din linkurile puse aici, am pus www.flickr.com/photos/17674872@N03/sets/72157617044297308/" target="_blank">poze, dar nu stiu cum sa fac sa fie in ordinea care o vreau eu, asa ca o sa vedeti intai cozonacul copt si pe urma poze dinainte

Legat de faina, ma hotarasem pt faina de paine, dar n-am avut suficienta in casa, asa ca am combinat-o cu faina all purpose

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

hristot a inviat!
v am citit postarile, ma innebuniti, m am hotarit!

am fost azi la altex si am pus ochii pe un moulinex ow5000, la 439 ron, cred ca acesta va fi al meu, mi se pare cam scump , dar este pt preparare mincare asa ca...
am mai dat un tur virtual si....cam tot cea de la altex ramine.

acum ramine sa o incerc, dar nu stiu cu care o sa incep... cred ca o piine cea mai simpla si usoara...nu vreau sa mi dezamagesc sotul care imi spune ca nu si merita banii,

ramine sa postez aici pt ajutor!!!
am cerut cartea de retete de la altex si mi au adus sa zic 10 pagini frumos colorate prinse intr un fel de mapa!! am ramas cam muta, l am intrebat ca numai asta e cartea ??/ am desigilat o cutie sa vedem si intradevar aceea este!!! acum nu stiu ce combinatii voi face daca ... nu am retetar

dar ma bazez pe voi !!!

ce ar fi sa deschidem un subiect nou cu retete verificate !!1
abia astept sa mi iau printesa acasa!!!
va pup!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui uta_ciun

Hristos a inviat si Paste fericit!

Sper ca ati petrecut frumos de Inviere si ati avut o zi plina de bunatati

SUA fiind cu 8 ore in urma Romaniei eu abia acum am gustat din toate bucatele pregatite

Multumesc mult pt idei si link-uri, am facut cozonac dupa unul din linkurile puse aici, am pus www.flickr.com/photos/17674872@N03/sets/72157617044297308/" target="_blank">poze, dar nu stiu cum sa fac sa fie in ordinea care o vreau eu, asa ca o sa vedeti intai cozonacul copt si pe urma poze dinainte

Legat de faina, ma hotarasem pt faina de paine, dar n-am avut suficienta in casa, asa ca am combinat-o cu faina all purpose

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone




Adevarat a inviat. Pozele par interesante, dar din pacate la mine apar in format mic ( 3x4 cm, cam asa) si nu se vad prea bine.
Am facut si eu aluatul de pasca la masina de paine. O sa pun in curand poze cu pasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

buna fetelor,

mi am luat un moulinex XXL ow 5ooo30, am facut piine la prg rapid a aiesit superrrrr, am mincat mirindu ne!!!, pai cred ca o sa ma ingras daca fac mereu , ideea e ca este fffff buna si calda se consuma repede,

acum l am trimis pe sot sa mi ia ingrediente de cozonac,

ce reteta sa fac??? si ce program aleg, care aveti modelul ow 500030, am citit la voi si vreau si eu la fel sa coc cozonacul la aragaz,
deci la masina trebuie sa l las doar sa framinte si sa creasca????

cate framintari si cate cresteri sa l las? in masina???

m am gandit la programul 4 ca piine dulce, si la program 13 ca aluat cu drojdie
la ce capacitate sa fac cozonacul??? , a mea are variatii de 750, 1kg, si 1,5 kg.

nu stiu acum ce sa va mai intreb ,
va multumesc tare mult!!!am emotiiiiiii!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu folosesc prg 13.aluat care framanata si dospeste,tine in jur de 1h si jumatate.

spor la treaba!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dierna spune:

Buna,
Intrebarea mea nu este legata de cozonaci ci de piine in general. Azi am facut pentru prima data o piine cu masina dupa o reteta din cartea masinii la 267 g apa am pus 320 g faina si 2 lingurite jumate de drojdie, plus 2 lingurite de unt, o lingura de zahar si o linguritza de sare si nu mi-a crescut. Aveti idee care este cauza. Cele cunoscatoare imi puteti da retete verificate pt. facut piine.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dierna

Buna,
Intrebarea mea nu este legata de cozonaci ci de piine in general. Azi am facut pentru prima data o piine cu masina dupa o reteta din cartea masinii la 267 g apa am pus 320 g faina si 2 lingurite jumate de drojdie, plus 2 lingurite de unt, o lingura de zahar si o linguritza de sare si nu mi-a crescut. Aveti idee care este cauza. Cele cunoscatoare imi puteti da retete verificate pt. facut piine.
Va multumesc


Parerea mea e ca prea multa drojdie. Nu a iesit lasata la centru?
Pentru 300 g faina cred ca ajungea o lingurita de drojdie.. e doar parerea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dierna

Buna,
Intrebarea mea nu este legata de cozonaci ci de piine in general. Azi am facut pentru prima data o piine cu masina dupa o reteta din cartea masinii la 267 g apa am pus 320 g faina si 2 lingurite jumate de drojdie, plus 2 lingurite de unt, o lingura de zahar si o linguritza de sare si nu mi-a crescut. Aveti idee care este cauza. Cele cunoscatoare imi puteti da retete verificate pt. facut piine.
Va multumesc


mie mie se pare multa apa...asta e reteta din cartea masinii?

reteta "standard" aici, din pacate nu stiu din cap cantitatile in g si sunt pe punctul de a pleca la serviciu:

1 cupa si 2 linguri apa
3 cupe faina
2 linguti ulei
3 linguri lapte
1 lingurita sare
2 lingurite drojdie

la masina veche adaugam intai lichidele, la asta noua vad ca scrie exact pe dos, lichidele la urma, dar trebuie sa ai grija sa nu se amestece drojdia cu sarea....daca masina nu are compartiment separat pt drojdie, adaug-o dupa 1-2 minute de cand incepe framantatul ca sa nu intre in contact cu sarea

existe o multime de alte retete de paine in functie de program, cantitate, ingrediente etc

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">" Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput