Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

niatsa
o la toata lumea...


danicris, io am robot de bucatarie, philips. Are si razatori, pe care le fol. cu mare spor. La cutit toc cand vreau bucati mari, fie nu are rost pt 1 morcov, sa murdaresc robotul.
chiar ma gandeam la un moment dat, ce diferenta e. Acu 4 ani, inainte de robot, in fiecare toamna, stateam o zi in bucatarie, sa imi pun pe iarna zarzavat. Acum, nu apuc sa le spal si curat cat de repede le toaca robotul - in 1-2 ore e totul congelat si spalat in urma.





o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Neatza Dani ...unde e Razvan?
O zi buna sa avem fetelor!

Dani buna , vad ca pe tine te-a dezmorit bine ...eu la prima ora sunt mai in reluare dar vad ca tu esti dija cu neuroni la lucru
sa creasca chefu' de munca , sa fie gata lucrarea pana luni.Acu' scuzata sa-mi fie curiozitatea - da' ce lucrare pregatesti matale?
Cu razatoarea nu stiu sa te sfatuiesc ca io nu-s cea mai gospodina dintre gospodine , ai mai vazut/citit cam ce dezastru sunt in bucatarie . Poate fetele sunt mai in tema.

Alysh - auch ! Mai Vlady tu nu stii ca mama e buna de , fara interventia razatoarei Vorner? Parca asa se numea celebra razatoare ce invasade piata dupa revolutie nu? .
Gluma, gluma dar treaba e cat se poate de dureroasa si serioasa . Zic si eu sa-i atragi atentia cand te musca , sa-i spui ca te doare si ca NU este voie. Din cate am citit eu prin carti la varsta asta deja se pot delimita lucrurile pe care le au voie si pe care nu. Nu este cazul sa le spui NU la fiecare lucru, cel mai bine e sa eviti ocazia, ca sa zic asa.
Asta cu datul peste bot e . Si mie imi spunea cineva cand ma musca de sa-i dau peste bot Uite ca a fost doar o faza si acum f rar se mai intampla sa ma muste, dar in general o face cand e f nervoasa si nu-i fac eu poftele. Adiq ii iau ceva ce nu are voie Bine, fii-mea e ffff bucuroasa cand ii zic NU , face niste oki la mine si rade de parca i-ash spune cel mai minunat banc

Iulia - cum zice si Ianis, in lapte HN sau amesteci in mancare. Eu fie ii faceam o cantitate mica de lapte - 30 de ml in care amestecam pliculetul de biotics , sa fie sigura ca se duce tot unde trebuie, fie ii puneam tot asa intr-o cantitate mai mica in mancare. Cum am observat mai toti copii in caz de diaree au pofta mai redusa si e posibil sa nu manance toata mancarea pe care in mod obisnuit ar manca-o.
Oricum, nu in lapte obisnuit pt ca nu rezolvi nimic asa. Laptele intretine diareea.
Mufitza mica, sa nu fie vreo nebunie. Poti preventiv sa-i dai si un ceai de menta cu smecta.


Fericirea are chipul tau... Andra , noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Adriana - ce bine suna - sa fie ziua buna !
Buna dimineata si voua, Adriana, Cleo !

Ah da, Dani si eu intru in categoria robotizata . Prefer sa le cioparteasca Mr. Ciomu' Philips decat eu


Fericirea are chipul tau... Andra , noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Neata fetele.

Adriana, cred ca ei au spus in lapte ca sa dezvolte bacteriile respective, probabil e mediu cel mai bun laptele. Oricum eu i le dadeam in cereale cu lapte delactozat ( ca bibe nu bea asa ca-i faceam cereale)
Iulia, fata cum mai e? TOt cu diaree?
Dani, eu nu am razatoare, dar nu prea fac cine stie ce mese sofisticate, deci cred ca doar mi-ar ocupa spatiul. Oricum oferta e buna si te-ai gindit bine sa faci jumi juma cu o fata de aici daca vor. Succes la lucrare!

David a facut putina febra aseara. 37,7. Nu stiu de la ce..Hmm, oricum vine vacanta de luni asa ca ce s-a gindit baiatul meu??



Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=73230cba168c08670e90d4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:



ANNIKA - felicitari pt cele 11 lunitze , ANA si BIANCA MARIA - felicitari pt 10 lunitze
Fetelor , LA MULTI ANI ! , sa fiti sanatoase, fericite si sa cresteti mari si implinite!


Fericirea are chipul tau... Andra , noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

sanatate la toti cupiii, multumim de urari pt ieri, nu apuc sa va multumesc si urez in parte pt ca se aude ceva ...de genul...
aaaaa, bababa auaua, aaaaaiaaaa, ieteteee


o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Bagam repede o cafea , inainte sa plec cu pitic mic la gradinita la Andrei, ca au zi cu porti deschise, cred ca pregatesc ceva pentru Paste.

La multi ani Annika , Bianca si Ana! Sa cresteti mari si frumoase, mladitelor!


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

neatza. noapte nasoala, ca fata a adormit pe la 18.30 aseara am zis s-o las o ora, dar pana la 11 nu s-a trezit. am incercat sa-i dau mucilagiu de orez, insa nici nu a vrut sa auda, am reusit totusi sa-i dau cateva lingurite, amestecate cu cereale de orez, ca sa-i mai schimbe gustul ala rau. am culcat-o pe la 12 si la 3.30 ai dimi era in picioare in patuc. eram atat de obosita, incat am lasat-o asa nu m-am ridicat. mai atipeam, ma mai uitam la ea din umbra cum scotea capul din patuc, dar n-a zis nimic.,incerca sa adoarma la loc si o auzeam cum se foia. pe la 4 a inceput cu un scrancit usor, asa ca mi-am adunat fortele si am luat-o in brate, i-am dat putin ceiuc, se vedea ca ii e foame dar o durea burtica ca gemea usor asa. am pus-o intre noi in pat si a adormit blana pana la 8 fara ceva azi dimi, insa eu am dormit pe o bucatica mica, ea s-a intins cu funduletul la nasul meu, cornel fusese la o bere cu baietii venise pe la 12 si a adormit fara tricou, iar fata azi dimi cand o pusai intre noi il lipaia pe spate. dar bineinteles ca el n-a simtit nimica. acum il am si pe el cu diaree, stie ca de la bere asa face, insa n-am putut sa nu-l las, a baut 3 beri si azi pe foc automat se trezi cu diaree, varsaturi, are un stomac asa sensibil..acu are frisoane si facu temperatura. fetii i-am dat aseara un plic de BIOTICS, azi dimi cand am pus-o pe olica a facut aproape normal, insa foarte galbui asa. deocamdata nu-i dau furazolidonul ala, merg cu bioticsul asa. nu vrea sa pape, refuza orice, reusii de-i dadui niste branzica cu banana (banana n-o suporta deloc) si manca cateva lingurite, ca sa aiba ceva in stomacel...

nu am timp de conspect, ca-s varza de obosita si trebuie sa il pazesc pe cornel sa nu-i fie rau. fata e mai bine, e vesela, se joaca, atat ca refuza sa pape.

edit: cu scuzel;e de rigoare, am uitat urez si eu LMA sarbatoritelor noastre de azi sa cresteti mari si sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia83

neatza. noapte nasoala, ca fata a adormit pe la 18.30 aseara am zis s-o las o ora, dar pana la 11 nu s-a trezit. am incercat sa-i dau mucilagiu de orez, insa nici nu a vrut sa auda, am reusit totusi sa-i dau cateva lingurite, amestecate cu cereale de orez, ca sa-i mai schimbe gustul ala rau. am culcat-o pe la 12 si la 3.30 ai dimi era in picioare in patuc. eram atat de obosita, incat am lasat-o asa nu m-am ridicat. mai atipeam, ma mai uitam la ea din umbra cum scotea capul din patuc, dar n-a zis nimic.,incerca sa adoarma la loc si o auzeam cum se foia. pe la 4 a inceput cu un scrancit usor, asa ca mi-am adunat fortele si am luat-o in brate, i-am dat putin ceiuc, se vedea ca ii e foame dar o durea burtica ca gemea usor asa. am pus-o intre noi in pat si a adormit blana pana la 8 fara ceva azi dimi, insa eu am dormit pe o bucatica mica, ea s-a intins cu funduletul la nasul meu, cornel fusese la o bere cu baietii venise pe la 12 si a adormit fara tricou, iar fata azi dimi cand o pusai intre noi il lipaia pe spate. dar bineinteles ca el n-a simtit nimica. acum il am si pe el cu diaree, stie ca de la bere asa face, insa n-am putut sa nu-l las, a baut 3 beri si azi pe foc automat se trezi cu diaree, varsaturi, are un stomac asa sensibil..acu are frisoane si facu temperatura. fetii i-am dat aseara un plic de BIOTICS, azi dimi cand am pus-o pe olica a facut aproape normal, insa foarte galbui asa. deocamdata nu-i dau furazolidonul ala, merg cu bioticsul asa. nu vrea sa pape, refuza orice, reusii de-i dadui niste branzica cu banana (banana n-o suporta deloc) si manca cateva lingurite, ca sa aiba ceva in stomacel...

nu am timp de conspect, ca-s varza de obosita si trebuie sa il pazesc pe cornel sa nu-i fie rau. fata e mai bine, e vesela, se joaca, atat ca refuza sa pape.

edit: cu scuzel;e de rigoare, am uitat urez si eu LMA sarbatoritelor noastre de azi sa cresteti mari si sanatoase


The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena


Aici ar trebui sa fie niste vorbe de duh...nu mai aveau si pt mine!



iulia, daca v-ati reglat cu biotics-u, nu mai baga furazolidon decat daca recidiveaza.
e bine ca s-a mai dres 'treaba'.

si gluma, gluma, ce te faci cu 2 cacaciosi?



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Alysh sa iti raspund si eu cum e la noi cu muscatul, ca o posesoare de copil dintos-dintos de multa vreme, ea ma musca doar pe mine, nu pe tati, pe nimeni altcineva (nici macar pe ea ) banuiesc ca e un semn de afectiune, ma musca de obraz, de mana, de picior (cand ea sta pe jos si eu stau linistita pe canapea). Eu i-am spus :"au ma doare, nu musca pe mami" vocea era mai mult plangacioasa, bine eu mai vorbesc si urat si mai injur cand sunt luata prin surprindere (asta e foarte urat din partea mea). In ultima vreme s-a mai potolit, cred ca momentan e ceva nou pt el, o sa se potoleasca... sa nu musti baiatu ... ce sfaturi... mie mi se spunea ca ma musca pt ca o las, parca puteam sa nu o las... pupam baiatu muscacios.

MssBB am uitat sa ma uit pe jucarie de unde e, o tin in masina, noi am luat-o de la kidex da nu mai stiu de la cine (nu e o firma cunoscuta)Ma uit azi cand iesim afara.

Mergi la inceput